SEO Uyumlu Makale Nedir ?

SEO Uyumlu Makale,  Bir pazarlama stratejisi olan SEO kapsamında değerlendirilmektedir. SEO, (Search Engine Optimization) temelde anahtar kelimelerin doğru yerde ve doğru kullanımı sayesinde web sayfalarının arama motorları tarafından fark edilmesini sağlar.

Doğal olmasından dolayı SEO stratejileri büyük web siteleri tarafından çok fazla tercih edilen bir yöntemdir.
SEO’ yu yüzlerce etkileyen faktör olsa da iç SEO’ da içerik çok önemlidir.

SEO uyumlu makale anahtar kelimelerin doğru şekilde ve oranda kullanıldığı hedef kitleyi siteye çekmeyi amaçlayan ve site trafiğini arttırmayı amaçlayan yazılardır. Bu yazılar genelde web sitelerinin pazarlamasını yaptığı ürün/ürünlerle ilgilidir. Özellikle Google’ da oldukça önemli olan SEO uyumlu makalelerin yaklaşık 200 den fazla değerlendirme kriteri olduğu ve bu kriterlere uyum oranının website trafiğinizi ve potansiyelinizi bulmada oldukça etkilediği söylenmektedir.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

Sitenizdeki organik trafiği arttırmak istiyorsanız makalenizin SEO’ ya uygun yazılması ve sahip olması gereken birkaç önemli detay vardır. Bu detaylar SEO için makale yazılırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardır.

İşte o detaylar:

 • SEO’ya uygun makale için atılacak ilk adım anahtar kelime analizinin yapılmasıdır. Makalenin içereceği anahtar kelimelerin doğru seçimi makalenizin etkisini de arttıracaktır.
  Bu nedenle Google Kelime Planlayıcı yada farklı uygulamalar kullanarak anahtar kelimenin hangi tarihlerde ne kadar sıklıkla aratıldığını öğrenmeniz mümkündür.
 • Anahtar kelimelerinizi doğru bir şekilde belirledikten sonra yapmanız gereken anahtar kelimelerinizle doğrudan alakalı olan çarpıcı bir makale başlığı ve meta açıklaması seçmek olacaktır.
  SEO uyumlu bir başlık genel olarak 40-70 karakter olmalıdır.
  Meta açıklamasının en az başlık kadar önemli olduğunu unutmamalısınız.
 • SEO uyumlu için makalenizin URL’si, makalenize eklediğiniz resimlere taglar ve eski yazılarınıza link vermeniz önemli olan diğer hususlardır.
 • Makaleniz için en önemli özellik sadece anahtar kelimenin doğru seçimi değildir. Makalenizin özgün ve kaliteli olması anahtar kelimelerin seçimi kadar önemli bir konudur.
  Bu nedenle makalenizin alıntılarla dolu ve anlatım yönünden eksik olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.
 • Makale yada blog yazarken yapılan yanlışlardan biri de samimiyet duygusunun kaybedilmesidir, anahtar kelimenizi sık kullanacaksınız diye okuyucunun anlayamayacağı yada okuduğunda hoşuna gitmeyeceği bir makale oluşturmamalısınız…

Okuyucunun zevk aldığı makalelerde görüşmek üzere…

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu