SEO İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teknolojinin gelişmesi ve insanların sanal âleme daha çok entegre olmaya başlaması ile internet ortamında da değişim ve dönüşümler yaşanmaya başlamıştır. Özellikle içerik pazarlaması ve arama motoru optimizasyonu ile hayatımıza giren SEO kavramı internet aramalarında daha çok insana ulaşmak için uygulamaya konan faaliyetler bütünüdür. Arama motorunda arama yapıldığında en üstte çıkan sonuçların kendi web siteleri olmasını isteyen insanlar tarafından uygulanan SEO işlemleri doğru ve profesyonel bir şekilde hayata geçirildiğinde en iyi sonuçları verir. Peki, en doğru SEO nasıl yapılır? SEO ’da dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Buyurun inceleyelim!

Doğru Anahtar Kelime

Faaliyet gösterdiğiniz alan ne olursa olsun SEO işlemlerinde uygulamanız gereken ilk adım sektörünüz ile ilgili en çok aranan kelimelerin tespit edilmesidir. Google’da sektörel bazda en çok arama yapılan kelimeleri tespit etmek SEO çalışmalarınızın yönünü belirleyecektir. Nitekim anahtar kelimeler SEO çalışmaları için rota niteliğindedir. Anahtar kelime tespitini yapamayan veya hatalı yapan bireyler çalışmalarında başarıyı elde edemezler. İnsanların doğal bir şekilde arama yaptıkları kelimeler tespit edildikten sonra atılması gereken adım o kelimelerin değerlendirilmesi ve üzerine çalışmalar yapılmasıdır.

SEO çalışmalarında önemli adımlardan biri olan anahtar kelime haritasının çıkarılması doğru anahtar kelime çalışması kadar önemlidir. Site içi SEO optimizasyonu, anahtar kelimelerin doğru sayfalarda kullanılması ve içerik üreticilerinin işinin kolaylaştırılması adına bu yöntemin kullanılması oldukça faydalıdır.

Google Dostu Adres Uzantısı

Web sitenizin SEO açısından iyi bir yerde olmasını amaçlıyorsanız anahtar kelime çalışması yapmak tek başına yeterli olmayacaktır. Bu kapsamda web sitenizin URL kısmı Google standartlarına uygun olmalıdır. Web site isminizin akılda kalıcı ve herkesçe beğenilen bir uzantısının olmasının yanında Türkçe karakterler içermeyen ve başarılı bir analizle belirlenmiş olması gereklidir. Bunun yanında URL adresleri kopya ve birbirinin aynısı olmamalıdır. Her içeriğin bulunduğu sayfa kendi uzantısına ve özgün içeriğine sahip bir şekilde düzenlenmelidir.

Mobil Uyumluluk

Günümüzde internet kullanıcıları internete erişirken sıklıkla akıllı cihazlarını kullanmaktadırlar. Evde veya iş yerinde mobil cihazlarla internette surf yapılması web sitelerinin mobil uyumluluğunu zorunlu ve gerekli kılmıştır. Mobil uyumluluğu olmayan ve kullanıcılara kaliteli bir deneyim sunmayan web siteleri hemen çıkma oranları ve arama sonuçlarında başarısız olmaya mahkûmdur. Aksi durumlarda ise bireyler mobil uyumlu sitelerde hem daha hızlı hem de daha keyifli bir şekilde işlem yapabildiklerinden mobil uyumlu siteleri sık kullanılanlara ekler. Bu durum web sitenizin düzenli kullanıcılar kazanmasını sağlar. Siz de SEO çalışmalarınızı desteklemek ve site trafiğinizi arttırmak için mobil uyumluluğu göz önünde bulundurmalısınız!

Web Sitesi Hızı

İnternet kullanıcılarının en çok yakındıkları durumlardan biri site yüklenme hızının düşüklüğüdür. İşlem yapma süresini arttıran ve kullanıcıların internet deneyimini oldukça düşük seviyelere çeken kötü web sitesi hızı sizi de olumsuz etkiler. Web sitenizin trafiğini ve hemen çıkma oranını doğrudan etkileyen web site hızınızı doğru şekilde ayarlamanız durumunda SEO başarısı da kaçınılmaz olur.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu