SEO Hassasiyeti

Günümüz web siteleri için olmazsa olmazlardan olan SEO çalışmaları her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Web sitenizin SEO hassasiyeti ne kadar yüksekse, değeri de o kadar yüksek olup arama motorlarında daha üst sıralarda çıkabilmektedir. Web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkması elbette ki sitenize olan ziyaretçi trafiğini doğrudan artıracaktır. Bu durum ise ancak web sitenizin arama motorlarının kriterlerine uygunluğu ile ancak gerçekleşebilmektedir. Gerçek manada kapsamlı bir SEO çalışması bütün arama motorlarının hemen her tür arama kriterleri göz önünde bulundurularak hazırlanır.

SEO Nedir?

Açılımı arama motoru optimizasyonu olan bu kavram, web sitesi hakkında bütün arama motorlarında en iyi ve etkin sonucu alabilmek için yapılan iyileştirme çalışmaları olarak ifade edilebilir. Sanal ortamda ürün ve bilgi araştırması yapan kullanıcılar için arama motorları başvurabilecekleri en kullanışlı alanlar olmaktadır. Yapılan arama sonuçlarında müşteriler genel olarak il sıralardaki sitelere yönelmektedirler. Bu sitelerin SEO hassasiyeti oldukça yüksek olduğundan dolayı arama motorlarında ilk sıralarda yer edinebilmektedirler.

Arama yapan ziyaretçilerin her daim ilk sıralardaki siteleri ziyaret etmesi ise, birçok firmayı ilk sıralarda yer alabilecekleri arayışlara sevk etmiştir. Bu sebeple de bu sektörün ne kadar önemli olduğu anlaşılmış ve insanlar bu alana yönelmişlerdir. Genel olarak SEO çalışmaları ile birçok firma ya da mağaza, arama motorlarında arama listelerinin üst sıralarında yer almak istemektedir. Bu çalışmalar sayesinde belirli anahtar kelimelerle arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmekte ve daha fazla kullanıcı trafiği çekebilmekteler.

Birçok kişi tarafından sorulan ve araştırılan “Neden SEO” sorusunun cevabı da tam bu noktada anlam kazanmaktadır. Çünkü yapılan başarılı SEO çalışmaları sayesinde, web siteleri hemen her yönleriyle arama motorlarına uyumla hale gelmesi amaçlanmaktadır. Böylece kullanıcılar için çok daha çabuk ulaşılan, hızlı açılan ve kullanımı kolay bir site elde edilmiş olur. Bu alandaki çalışalar genel olarak SEO İçi ve SEO Dışı olmak üzere iki alana ayrılmaktadır. Bu tür çalışmalar için alanında profesyonelleşmiş SEO danışmanlığı veren firmalardan yardım alabilirsiniz.

Site içi çalışmalar daha çok web sitenizin yazılımı ve tasarımı yanında bilhassa hâlihazırdaki içeriği üzerine yapılan kapsamlı çalışmalardan oluşmaktadır. Site dışı SEO çalışmaları ise; web siteniz dışından gelen sosyal medya, linkler, görsel materyaller, bloglar ve forumlar gibi platformlar üzerinden sitenize ziyaretçi akışını sağlayan, sitenizin bilinirlik ve kalitesini artıran çalışmalardır. Öncelikle SEO hassasiyeti konusunda başarı elde etmek isteyenler, web sitelerini çeşitli analiz yapan araçlar ile inceletmeli ve sitelerinin detaylı bir raporunu çıkartmalıdır.

SEO Hassasiyetinde Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Çıkartılan raporun ardından siteniz birçok açıdan detaylı bir şekilde ele alınır ve hem site içi hem de site dışı çalışmaları için eksik görülen alanlarda çalışmalar başlatılır. Artık bu çalışmalar neticesinde sizin sitenizin tanıtımını yapmak istediğiniz hedef kitleye en uygun aranma olasılığı yüksek kelimeler belirlenmelidir. Belirlenen bu anahtar kelimeler doğrultusunda site içerikleri optimize edilir ve URL yapıları yeniden yapılandırılır. Rakip analizi çalışmaları da yine site trafiğinizi artıracak olan etmenlerdendir.

Çünkü eğer rakiplerinizde de benzer ürünler var ise onları başarılı kılan etmenleri ve anahtar kelimeleri incelemeniz ve sitenizin SEO hassasiyeti çalışmalarını ona göre dizayn etmeniz elbette ki sizin sitenizin de popülaritesini artıracaktır. Yapacağınız rakip analizi sayesinde sektörün rekabet oranı incelenip karşılaştıralar yapılır ve hedefleriniz bu doğrultuda belirlenmiş olur. Yine web sitelerinizin mobil uyumlu olması üst sıralarda yer alabilmesi için olmazsa olmaz şartlardan bir tanesidir.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu