SEO Analizi nasıl yapılır?

SEO analizi sayesinde kurmuş olduğunuz web sitelerin; site dışı ve site içi SEO, kullanıcı deneyimi, iyi site yapısı ve SEO dostu tem gibi konulara göre analizini yapmanızı sağlamaktadır. Tüm büyük, orta ve küçük ölçekli işletmeler profesyonel SEO analiz hizmeti almaktadırlar. Aksi takdirde birçok sorun yaşanabildiği halde siz bunu hiç fark etmezsiniz ve bu da ister istemez kurumsal kimliğinize zarar vermektedir.

SEO analizi sayesinde, internet sitenizi onlarca SEO kriterine göre sorgulama imkânına sahip olmaktasınız. Sorgulama neticesinde program sizlere daha iyi bir SEO için neler yapmanız gerektiği konusunda yönlendirme yapacaktır.

SEO Analizi Neden Gereklidir?

SEO analiz aracı sayesinde web sitelerinizde en ufak bir sorunla karşılaşmadan gayet kolay bir şekilde derinlemesine inceleme yapabilmektesiniz. SEO analiz yazılımları tüm bu hizmetleri sizlere üstelik ücretsiz olarak gerçekleştirmektedir. Tek yapmanız gereken sitenizin URL’sini eksiksiz olarak araca eklediğinizde, yazılım geri kalan tüm analiz işlemini yapmaktadır. Yapılan işlem neticesinde yazılım aracı sizlere sitenizin A’dan Z’ye olacak şekilde eksiksiz bir raporunu sunacaktır. Şimdi SEO analiz araçlarının web siteleriniz için sağladığı ayrıcalıkları ele alalım.

  • Birçok SEO analizi aracı; meta anahtar kelimeleri, sitenizin başlık etikti ve meta açıklaması hakkındaki tüm detaylı bilgileri sizlere sunacaktır. Son derece kullanışlı olan bu tür yazılımlar sizlere metanın içerisinde kullanılan anahtar kelime sayılarını ve başlık etiketinde kullanılan kelime sayılarını dahi sizlere bildirmektedir.
  • Kaliteli ve iyi bir SEO analizi yazılımları web sitenizde kullanmakta olduğunuz headinglerin türlerini ve tüm bu headingleri kullandığınız alanları görebilmektesiniz. Bunun yanında bu yazılımlar sizlere H1, H2, H3, H4, H5 ve H6 etiketlerinin sitelerinizin nerelerinde ve kaçar kez kullanıldığını da göstermektedir.
  • Yazılım programı web siteniz üzerinde yayınlanmış olan resimleri inceleyip, inceleme sonucunda sitenizde kaç tane ALT Özniteliği olmayan resim olduğunun yanında, yine sitenizde toplam kaç adet resim olduğunu da belirtmektedir. Şayet yazılım sitenizde ALT Özniteliği olmayan bir resim yakaladığında anında bu resmin bulunduğu kısmın URL’sini size bildirecektir. Bu şekilde görsele çok daha kolay olarak erişebilir ve hatayı en kısa sürede düzeltebilirsiniz.
  • Başarılı bir SEO analizi programı, size anahtar kelime tutarlılığını ve anahtar kelime bulutunu ortaya çıkarıp gösterecek bir grafik oluşturacaktır. Web site analizin sonucunda oluşturulan bu grafiği incelediğinizde; sitenizin içeriğinde, başlıklarında ve açıklamalarında en çok ya da en az hangi anahtar kelimelerin kullanıldığını çok kolay bir şekilde görebilmektesiniz.
  • Yazılım programının sizlere sunduğu bir diğer önemli avantaj ise web sitenizi hem mobil cihazlar için, hem laptoplar hem de masaüstü cihazlar için ayrı ayrı açmaktadır. Böylece web sitenizin tüm bu cihazlardaki yüklenme sürelerini test ederek gözler önüne sermiş olur.
  • Günümüzde artık nerdeyse mobil kullanıcı sayıları masaüstü ya da laptop kullanıcı sayılarını çok geride bırakmış durumdadır. Bu sebeple bütün web sitelerin mobil cihazlarla uyumlu olması gerekmektedir. Zaten Google yeni uygulaması sonrasında mobil cihazlar ile uyumlu olmayan birçok siteyi cezalandırmıştır. Bunun içinde sitenizin mobil cihazlarla uyumlu olup olmadığını  yazılımları sayesinde rahatlıkla kontrol edebilmektesiniz.
  • Gayet başarılı olan bu yazılımlar sayesinde web sitenizdeki varsa kırık linkleri ve bunların sayılarını rahatlıkla görebilmektesiniz. Aynı zamanda bu linklerin konumunu ve durum kodlarını sizlere bir grafik halinde sunmaktadır.
  • Birçok SEO yazılımları sizlere Baclink Sayacı özelliği sayesinde web sitenizdeki backlinkler hakkında detaylı bir rapor alabilmektesiniz. Bu detaylı rapor sayesinde sitenizde kaç linkin gösterildiğini görebildiğiniz gibi, bu yazılım sayesinde sosyal medya paylaşımlarınızı ve sosyal medya beğenilerinizi eksiksiz olarak görebilirsiniz.
  • Web site SEO Analizi yazılımları sizlere kusursuz bir SEO analizi yapmasının yanında, aynı zamanda sitenize yönelik Whois Verilerini de gösterebilmektedir. Bu sayede domain yaşı, domain son kullanma tarihi, oluşturulma tarihi, kayıt bilgileri ve çok daha fazlasını rahatlıkla öğrenebilmektesiniz.
  • Son olarak yine bu yazılımlar sayesinde web sitenizin dünyadaki trafik sıralamasını, web sitenizin değerini ve en fazla hangi ülkelerden ziyaretçi trafiğinizin olduğunu rahatlıkla görebilmektesiniz. Tüm bu yazdıklarımızın haricinde yine sitenizin XML haritası, Robot.txt dosyası, Sayfa Boyutu, server Ip’si gibi daha birçok özelliğini de öğrenebilmektesiniz.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu