Selfie Işığı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 24 Nisan 2023

Son zamanların en büyük trendi olan selfie fotoğraf çekimlerinde kullanılması için geliştirilen selfie ışığı hakkında sizlere çok kapsamlı bir yazı derledik.

Milenyum çağı adı verilen 2000li yıllar ile birlikte gelişmeye başlayan teknoloji artık adına dijital çağ denilen günümüzde önlenemez bir yükseliş içine girmiştir. Her geçen gün geliştirilen yeni teknolojik ürünler ile insanların hayatlarında inanılmaz kolaylıklar ve yenilikler sağlanmaktadır. Teknoloji gelişmesinde kuşkusuz en büyük payı alan ise internet olacaktır. İnternetin gelişmesi ve tüm sektörlerde kullanılabilir hale gelmesi ile birlikte teknoloji devleri birer birer yeni ürünler üretmeye başlamışlardır.

Bu gelişmeler arasında çağın buluşu olarak adlandırılan akıllı cep telefonları ilk sırayı almaktadır. Akıllı cep telefonlarının üretilmesi ile başlayan süreç mobil internet ağının ve kablosuz internet bağlantı ağının genişletilmesi ile birlikte inanılmaz ilerleyen bir sürece geçmiştir. Dünya üzerinde 7 den 77 ye her yaştan insan son yıllarda akıllı cep telefonu kullanabilir duruma gelmiştir. Hatta 7 yaş altı çocuklar bile görsel hafıza gelişimleri fazla olmasından dolayı anne babaların akıllı cep telefonu kullanmasını izleyerek onlarda rahatlıkla akıllı cep telefonu kullanabilir duruma gelmiştirler.

Selfie Işığı Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Akıllı cep telefonlarının en çok kullanılan alanı ise fotoğraf ve video çekme bölümleridir. Türkçe kelime anlamı özçekim olan selfie çekimlerinde akıllı cep telefonlarının ön alanında bulunan kameralar kullanılmaktadır. İnsanlar kendi fotoğraf ve videolarını ön kameraları sayesinde çekerek sosyal medya uygulamalarında takipçileri ile paylaşmaktadırlar. Dünyada en çok kullanılan uygulamaların başında sosyal medya uygulamaları geldiği bilinmektedir.

İnsanların bu denli fazla selfie çekmesinin sonucunda daha kaliteli ve daha güzel fotoğraflar çekebilmek için ışığın önemi de ortaya çıkmış oldu. Her ortamda istenilen ışık kalitesi bulunamayacağından dolayı gerekli ortamı sağlaması için selfie ışığı kullanılmaya başlanmıştır. Bir aydınlatma armatürü olarak kullanılan bu araçlar doğru ışık ve doğru açıyı ayarlamanızda sizlere yardımcı olacaktır. Kaliteli ve son derece pürüzsüz çekim yapma imkânı sağlayan bu araçlar son dönemde oldukça fazla kullanılmaktadır.

Selfie Işığı

Selfie Işığı Nasıl Kullanılır?

Bilindiği üzere akıllı cep telefonları günümüzde birer fotoğraf makinesine dönmüş durumdadır. Dünyanın her yerinde çekmiş olduğunuz tüm fotoğraf ve videolarınızı anında sosyal medyada takipçilerinizde paylaşabilir canlı yayınlar yapabilirsiniz. Özellikle gençlerin büyük bir eğlence haline getirdikleri selfie çekimlerinde akıllı cep telefonlarının faydası oldukça fazladır.

Akıllı cep telefonları ile birlikte dünyanın her yerinden internete girilebilme imkânı sağlanması sonrasında ortaya büyük bir müşteri potansiyeli çıkmış ve tüm para kazanma adına çalışan işletmeler bu potansiyelden faydalanmak istemektedirler. İnsanların internet ortamında daha fazla kalmasını sağlayan akıllı cep telefonları uygulamalar yöntemiyle tüm işlerini rahatlıkla yapabilmelerini sağlamıştır.

Akıllı cep telefonların son dönemde en çok satın alınan aksesuarı ise selfie ışığı olduğu belirtilmektedir. Minimal tasarımlarda olan bu aksesuarı insanlar çantalarında taşıyarak istedikleri yere kolaylıkla götürebilmektedirler. Bulunduğunuz ortamda ışık kalitesi düşük ya da aydınlık olmayan bir ortamda iseniz halka ışığı olarak da bilinen selfie ışığı kullanabilirsiniz. Birçok cihaza rahatlıkla monte edilebilir ve uyum sağlayabilir olmasından dolayı insanlar tarafından çok fazla tercih edilmektedir.

Selfie Işığı Kimler Tarafından Kullanılmaktadır?

Birçok Youtuber ve Instagram Influencer tarafından kullanılan bu aksesuarı her türlü ortamda doğru ışık kalitesi ve doğru açıyı yakalamayı mümkün kılmaktadır. Her türlü akıllı cep telefonuna rahatlıkla takılabilen selfie ışığı hem kullanması kolay bir aksesuardır hem de sizlere çok kaliteli pürüzsüz çekimler yapabilme imkânı sağlamaktadır.

Günümüzde artık insanlar neredeyse tüm boş zamanlarını hatta çalışma ve ders zamanlarını bile kısaltarak bütün vakitlerini sosyal medya ortamlarında geçirmektedir. Birbirinden güzel fotoğraf çekebilme, canlı video çekimleri, kısa video klipleri ve daha birçok fotoğraf ve video çekimlerini sosyal medya platformlarında paylaşmaktadırlar.

Hal böyle olunca birçok firma ürettikleri akıllı cep telefonlarında öncelikle ön ve arka kamera özelliklerini en üst seviyelerde tutmaktadır. Takipçileri ve sevenlerine her anlarını sosyal medya ortamında paylaşan insanlar son zamanların en büyük trendi olan selfie çekimlerinde en güzel çekimleri gerçekleştirme çabası içindedirler. Birçok sosyal medya kullanıcısı kaliteli çekimler yapabilmek için bu aksesuarı kullandığı bilinmektedir.

Selfie Işığı Neden Kullanılması Gereklidir?

Güzel ve kaliteli bir çekim gerçekleştirebilmek için öncelikle ortamda aydınlık sağlayacak bir ışık bulunması gerekmektedir. Işığın kalitesi ve yönü ne kadar güzel olursa fotoğraf ve video çekimlerinizde bir o kadar kaliteli ve pürüzsüz olacaktır. Bu nedenle akıllı cep telefonlarının ön kamerası ile yapacağınız çekimlerde aydınlık ve doğru açıyı yakalayabilmeniz için selfie ışığı kullanmalısınız.

Selfie Işığı

Akıllı cep telefonu kullanıcı sayısı milyonları aştığı şu dönemde sosyal medya ortamlarına çekimlerini paylaşmayan kalmadı. Sizler de kaliteli ve pürüzsüz bir çekim gerçekleştirmek istiyorsanız mutlaka bir selfie ışığı satın almanız gerekmektedir. Akıllı cep telefonu üreticileri geliştirdikleri bu aksesuar ile inanılmaz satış rakamlarına ulaştıkları bilinmektedir. Çağımızın en büyük hastalığı olarak da adlandırılan selfie çekimlerinde en kaliteli çekimleri yapabilmek için insanlar birbirleri ile yarışır duruma gelmiştir.

Bilinen En İyi Selfie Işığı Modelleri Nelerdir?

Teknoloji devleri son zamanların en çok kullanılan aksesuarı olan selfie ışığı üretimlerine hız vermiş durumdadırlar. Birçok firma tarafından üretilen bu araçlar insanlar tarafından oldukça sevilmiş durumda ve kullanıcı sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Sizler için yapmış olduğumuz araştırma sonucunda belirlediğimiz bazı modeller şu şekilde sıralanmıştır;

  • RL-18 Ring Light Işık: Kullanıcıların en çok tercih ettiği ürün olarak bilinmektedir. Satın alındığında kutu içerisinde uzaktan kumandası ile birlikte gelmektedir. Cihazın üzerinde 2 adet USB portu bulunmaktadır. Cihazı rahatlıkla 360 derece döndürebilirsiniz. Kutu içerisinde bulunan diğer bir malzemesi ise ışık ayarlama aparatıdır. Ayrıca cihaz üzerinde renk sıcaklığını ve parlaklık ayarını yapabileceğiniz düğme bulunmaktadır. Telefonları çizmemesi için yumuşak kaymaz bir ped cihaz üzerinde mevcuttur.
  • KinGcase Masaüstü Selfie Işığı: 360 derece dönebilen başlığı ve bükülebilmesi nedeniyle kullanım kolaylığı sağlamaktadır. YouTuberlar tarafından kullanılması amaçlanarak üretilmiştir. Birçok cihazda olduğu gibi bu cihazda da parlaklık ayarı ve renk sıcaklığı ayarlarını yapabilmeniz için düğme bulunmaktadır. Ayrıca 2 USB portu da bulunmaktadır.
  • MJ-45 RGB Işıklı Tripod: Dış mekan fotoğrafçılığında kullanılan bir modeldir. Dahili şarj edilebilir pillerinin bulunması dış mekanlarda rahatlıkla kullanılmasını sağlamaktadır. Bu selfie ışığı cihazında özel koruma bulunmakta ve voltaj düşmesi durumlarında arızalanma yaşanmasının önüne geçilmiştir. Son derece modern bir aksesuar olan bu cihazda soğuk, sıcak veya doğal seçenekleri bulunan 3 farklı ışık modu bulunmaktadır.

Selfie Işığı Fiyatları Nedir?

Üretici firmalar tarafından her geçen gün yenileri çıkan bu aksesuarların piyasalarda çok fazla sorun çıkaran ürünleri de bulunduğunu bilmelisiniz. Fiyat konusunda düşük rakamlara satın aldığınız selfie ışığı kısa sürede arıza gösterebilir ya da çekimlerinizde istediğiniz ışık kalitesini sağlayamıyor olabilir. Kaliteli bir selfie ışığı satın almanız çok önemlidir. Orta kalitede başlayan ürünlerin fiyatı 100TL den başlamakta iken üstün kaliteli bir cihaz satın almak istiyorsanız 1500-2000TL civarlarında bir ücret ödemeniz gerekecektir.

Sonraki yazı: Vulkan Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.