Sandbox Nedir?

Oğuzhan Bilişik Avatar Oğuzhan Bilişik 20 Ağustos 2022

Blockchain üzerinde çalışan oyunlar arasında bulunan, meta evreninde “oyna-kazan” metodu ile ilerlenen Sandbox hakkındaki içeriğe yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Blok zinciri teknolojisinin hayatımıza girmesinden sonra pek çok şey değişmeye başladı. Blok zincirinin sağladığı faydaların yanı sıra, blockchain üzerinde işlem gören kripto paraların borsalarda takas edilmesiyle yeni bir yatırım aracı ortaya çıkarıldı. Artık Bitcoin, Ethereum gibi kripto varlıklardan herkesin bir şekilde haberi olabiliyor.

Blockchain geliştirilmeye devam edildikçe bu teknoloji tabanlı bazı uygulamalar ortaya çıktı. Özellikle metaverse adı verilen sanal dünyalar bir anda gündem oldu. Günümüzde metaverse teknolojisi geliştirilmeye devam ediyor. Hatta Mark Zuckerberg’ün Facebook şirketinin ismini “Meta” olarak değiştirdiği öğrendik. Diğer büyük şirketler de sanal evren altyapısına optimize olmak için harekete geçmeye hazırlanıyor.

Blok zinciri ve sanal evrenleri bir araya getiren oyunlar da bulunuyor. Bunlardan biri de Sandbox olarak bilinen sanal dünya oyun platformudur. Oyuncular bu oyunda bir sanal gerçeklik tecrübesi yaşıyor. Oyun içerisinde yeni ürünler üretilebilirken, ürünlerden para kazanmak mümkün oluyor. Hatta kendinize sanal bir arsa satın alabiliyorsunuz.

Yazımızın devamında Sandbox oyunu ile ilgili detaylara değineceğiz.

Sandbox Tarihçesi

Sand oyun platformu, Pixowl şirketi tarafından 2011 yılında kurulmuş ve mobil cihazlar için optimize edilmiştir. Oyunun çıkarılma amacının Minecraft ile rekabet edebilmesi olduğu biliniyor. Minecraft ile kısmen de olsa rekabet edebilen platform, 2018 yılında yeni ve cesur bir yapılanmaya gitti. Şirketin kurucu ortakları Arthur Madrid ve Sebastian Borget, blok zinciri üzerinde sorunsuz çalışabilecek bir sanal dünya inşa etme fikrini ortaya koydular.

Sandbox

Blokchain tabanlı ve üç boyutlu bir meta evren içinde oynanacak oyun, kullanıcıların metaverse deneyimleri güçlendirme ve oluşturulan öğeleri NFT olarak elde tutabilme amaçlarını taşıdı. Ayrıca ekosistem içinde çeşitli görevleri yapanlar ödüllendirilecekti. “Oyna ve kazan” metodunu başarılıyla uygulayan Sandbox sanal evreni, 2020 yılında son güncellemesi ile piyasaya sürüldü.

Kripto ekosisteminin en çok tercih edilen oyunları arasında bulunan platorm, Decentraland ve Axie Infinity oyunları ile birlikte metaverse girişiminin ilk örneklerini oluşturuyor.

Sand box, 2022 yılında yatırımcılardan fon toplama devam etmektedir. İş ortakları arasında The Walking Dead, Snoop Dogg, Atari, CryptoKitties, Binance gibi devler yer almaktadır. Platformun toplam kullanıcı sayısı 2 milyonu geçmiş durumdadır.

Sandbox Nasıl Çalışır?

Sand box evreninde oyuncular kendi sanal eşyalarını oluşturabilir, diğer oyuncularla etkileşime geçebilirler. Bu metaverse alanına girmek ücret ödemek gerekmiyor; ancak oyunda arazi ve sanal eşya satın almadan ilerleyebilmek pek mümkün değil.

Sandbox oyunu iki temel yazılım aracılığıyla çalışır. İkisinin de kullanımı pratiktir ve kullanıcı dostudur. Kodlama bilgisine ihtiyaç duyulmaz.

VoxEdit

Square Enix, Atari gibi oyun firmalarının da kullandığı VoxEdit, Sandbox içerisinde kullanıcıların öge oluşturarak NFT haline getirebilmesine olanak tanımaktadır. Voksel tabanlı NFT’ler geliştirilebilir ve hareketli hale getirebilir.

Vokselleri legolara benzetmek yanlış olmaz. Kare şeklinde olup üç boyutlu görünüme sahiplerdir. Kullanıcılar kendi ekipmanlarını tasarlayabilir ve eşyalarını pazar yerlerinde NFT olarak satışa sunabilir. VoxEdit’i kullanmak için kod bilgisine gereksinim duyulmamaktadır.

Game Maker

VoxEdit’e benzer bir yapısı bulunan Game Maker, metaverse içinde üç boyutlu oyunların geliştirilmesini sağlar. Oyuncular voksel NFT’leri ve farklı türdeki eşyaları LAND adı verilen bir ortamda yaratabilirler.

Game Maker ile arazi ve görev düzenleme, bina yerleştirme, karakter tasarlama gibi işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Oyuncular, kendi yarattıkları elementleri platformdaki topluluk ile paylaşabilir ve etkileşime girebilirler.

Sandbox Pazar Yeri Nedir?

Oyuncuları oyun içi varlıklarına ASSETS adı verilmektedir. 2021 yılının nisan ayında kurulan SandBox pazar yeri ise, ASSETS’lerin diğer oyunculara satılabileceği NFT tabanlı sanal bir ticaret merkezidir. Bu pazar yerinde SAND kripto varlık kullanılarak ASSETS satın alınabilir.

SAND ödenerek alınan ASSETS’ler, Game Maker kullanılarak LAND’e aktarılabilmektedir. Metaverse içinde ihtiyaç duyulan ne varsa NFT olarak Sand box Pazar alanında bulunabilir. Bina, silah, ekipman, araç ve giysiler en çok satın alınan NFT elementler arasındadır. Opensea gibi platformlarda ticaret yapılması mümkündür.

Oyuncular ekosistem içinde farklı tokenler kullanarak ihtiyaçlarını karşılayabilir. LAND, ASSETS ve SAND ise en fazla kullanılan tokenler arasındadır.

SAND Token Nedir?

AXS, MANA, ENJ, MBOX gibi metaverse coinleri arasında yer alan kripto paralardan biri de SAND’dır. SAND, Sandbox oyununun ana tokeni olarak işlev görür. Ethereum ağında işlem gören bir ERC-20 tokenidir. 3 milyar toplam arza sahiptir.

Hizmet tokeni olarak kabul edilen SAND, metaverse içindeki bütün işlemlerde değişim aracı olarak kullanılabilmektedir. Oyuncular bu kripto parayı kullanarak kendi avatarlarını özelleştirebilirler. Metaverse içinden LAND satın alınabilirken, Pazar yerinde ASSESTS alım satımı için de SAND kullanılması gerekmektedir.

Bu kripto varlığa sahip olanların platform üzerindeki değişiklikleri oylama yetkisi bulunmaktadır. Merkeziyetsiz otonom organizasyon olarak ifade edilen DAO sayesinde, SAND sahiplerinin önerilerde söz hakkı vardır.

SAND hem oyun içinde hem de kripto borsalarda stake edilebilmektedir. Oyundaki stake ise bir takım avantajlar sunar. Yeni itemler oluşturmakta kullanılan CATALYST ve GEM’leri bulma şansı, stake edilen SAND ile orantılıdır.

Sandbox

SAND Token Nereden Satın Alınır?

Bu metaverse içinde SANDtoken ile ticaret yapıldığından bahsetmiştik. Peki, token nereden satın alınabilir?

Binance, Gate.io gibi popüler kripto para borsalarından tokeni satın alabilirsiniz. Eğer yerli borsa kullanıyorsanız, BTCTürk kripto para borsasında SAND satışı yapılmaktadır.

Borsadan aldığınız tokeni Metamask cüzdanınıza transfer ettikten sonra Sandbox oyununda tokeni kullanmaya başlayabilirsiniz.

SandBox Nasıl Oynanır?

Sand box sanal evreninde oynayabilmenin iki yolu bulunmaktadır. İlk yol metaverse arsa satın almak iken, ikinci yol Alpha oyunu oynayarak gelir elde etmektir.

Öncelikle Sandbox oynamak için Metamask cüzdanınız bulunması gerekir. Eğer oyunda para kazanabilirseniz SAND olarak Metamask cüzdanınıza aktarabilirsiniz. Oyun içindeki bütün ticari etkileşimin bu token ile sağlandığını unutmamak gerekir. Bu nedenle Metamask cüzdanınızda bir miktar SANDtoken bulundurmanız da faydalı olabilir.

Metamask cüzdan uygulamasını Google Play Store’dan cihazınıza indirebilirsiniz. Browser üzerinden ise Metamask eklentisini tarayıcınıza kurmanız gerekecektir.

Oyuna başlamak için sandbox.game adresinden oyunun web sitesine girebilirsiniz. Karşınıza çıkacak ekranda “Alpha” ve “Market” sekmelerinin olduğu görülecektir.

Oyuna doğrudan bağlanıp para kazanma hedefiniz bulunuyorsa “Alpha” sekmesini kullanarak oyuna dâhil olabilirsiniz. Bağlantı esnasında sistem ve Metamask cüzdanınız birbiriyle eşleşecektir.

Sand box marketine göz atmak isterseniz “Market” sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu alanda ünlü kişiler ve firmaların özel NFT koleksiyonları, epik karakterler, ilgi çekici avatarlar ve oyun içi ekipmanlar satın alınabilir.

Sandbox üzerinde sanal arsa alabilmek için Opensea platformunu kullanabilirsiniz. Opensea uygulamasından veya web sitesinden Metamask cüzdanınız ile giriş yapın. Ardından The Sand Box alanını bularak sanal arsaları inceleyin. Açık artırmaya sunulan metaverse arsalara siz de teklif sunabilir, alışverişi ETH kullanarak tamamlayabilirsiniz. Opensea üzerindeki metaverse arsa fiyatlarının son zamanlarda büyük bir artış yaşadığını belirtelim. En ucuz arsalar 2 ETH’den satışa sunuluyor.

Metaverse arsanızda NFT itemler üretebilirsiniz. Kendi ASSETS’lerinizi pazar yerinde satışa çıkarmanız mümkün. Sattığınız her ASSETS’den SAND elde edeceksiniz.

Sonraki yazı: Site Hızı Nedir? Web Site Hızı Neden Önemlidir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.