Sanal Pos Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 26 Nisan 2023

E-ticaret sitelerinin daha hızlı ve güvenli ödeme almalarını sağlayan sanal pos hakkında bilmeniz gereken tüm detayları bu yazımızda sizler için hazırladık.

Teknoloji her geçen gün hızla gelişmekte ve kullanıcılarda bu hıza yetişmek için hayli çaba göstermekte.

Teknolojinin insanlara sağladığı en büyük kolaylıklar birisi de internet kullanımıdır. İnternet sayesinde tüm işlemler çok kısa sürede tamamlanabilmekte.

İnternet kullanımının bu denli artması şirketlerin dikkatinden kaçmadı ve tüm işletmeler satışlarını internet üzerinden de yapmaya başladılar.

İnternet üzerinden alışveriş yapma imkânı sağlayan e-ticaret siteleri sayısı gün geçtikçe artmakta.

İşletmeler satışlarını artırabilmek için online alışveriş seçenekleri oluşturma ve internet reklamları ile sipariş sayılarını ve satış hacimlerini artırma peşindeler.

İşletmeler yaptıkları satışların ödemelerini alabilmek için müşterilerine kredi ve banka kartı ile ödeme imkânları sağlamakta. İnternet üzerinden tahsilât yapabilmek için şirketlerin sanal pos yazılımı almaları gerekiyor.

Sanal Pos Nasıl Çalışır?

İşletmeler online olarak sattıkları ürünlerin ücretlerini sipariş oluştuğu anda tahsil etmek istiyorlar.

Fakat işletmeler kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme almak istiyorlarsa öncelikle sanal pos yazılımı satın almaları gerekmektedir.

Tüm bankaların hizmetleri arasında bulunan bu cihazın sitenizde mutlaka bulunması gerekiyor.

Bu sistem ile ödeme yapmak isteyen müşteriler online alışverişlerini yaparken sipariş oluşturma anında müşteri ödeme alanına geldiklerinde karşılarına kredi kartı ya da banka kartı bilgileri girebilecekleri bir form gelir.

Formun doğru ve eksiksiz doldurulması durumunda site üzerinden güvenli bir şekilde bankanıza bilgileriniz gider ve herhangi bir sorun olmaması durumunda provizyon yanıtı olumlu olarak geri döner ve tahsilât gerçekleşmiş olur.

Sanal pos ile alışverişin güvenli olmasını sağlayan bir diğer nokta ise siteye girmiş olduğunuz bilgilerin 3. Şahıslar tarafından kullanılmasını engelleyen SSL şifreleme yöntemi ile uyumlu olarak çalışabilmesidir.

Sanal Pos

Sanal Pos Ne İşe Yarar?

Artık günümüzde neredeyse kredi kartı kullanmayan hiçbir insan kalmadı. Bu konuda bankalar özellikle maaş müşterilerine birçok kampanyalar sunarak kredi kartı sahibi olmalarını sağlamakta.

Kredi kartı ile alışveriş yapmanın sağladığı birçok avantaj bulunması sebebiylede kullanıcılar tarafından çokça tercih edilmektedir.

Kredi kartları ile yapılan alışverişlere taksit uygulanabilmesi yanında cebinizde nakit para bulunmaması durumlarında kurtarıcı görevi görmeleri sayesinde kullanımı giderek artmaktadır.

Mağaza ya da alışverişlerde kredi kartı ile ödemek yapmak istenildiğinde bankaların pos cihazları kullanılmaktadır.

Aynı işlemi internet ortamında yapılması durumunda ise bu pos cihazları maalesef kullanılamaz.

İnternetten ödeme almak istiyorsanız hemen bankanız ile iletişime geçerek bir sanal pos yazılımı almanız gerekiyor.

Sanal Pos Kullanmak Güvenli Mi?

E-ticaret sitelerine entegre edilmesi istenen sanal posun bankalar tarafından koyduğu güvenlik önlemeleri bulunmaktadır.

Eğer bu güvenlik önlemlerini sağlayamazsanız maalesef bankalar bu yazılımı sitenize entegre etmezler. Bu alışveriş yönteminde kredi kartı ya da banka kartı bilgilerinizi sonuçta internet ortamında paylaşıyorsunuz ve bu bilgilerin korsan yazılım çeteleri tarafından kopyalanma ihtimali olduğunu da unutmayın.

Bu nedenle alışveriş yapacak kullanıcıların web tarayıcılarını ve bilgisayar güvenlik sistemlerini sürekli güncelleştirmeleri gerekmektedir.

Ayrıca kullanıcıların mutlaka bilgisayar sistemlerinde lisanslı orijinal işletim sistemi ve lisanslı virüs koruma programları kullanmaları şarttır.

Alışveriş yapmak istediğiniz sitenin mutlaka SSL sertifikası olup olmadığını kontrol etmeli eğer SSL sertifikası yok ise kesinlikle siteden alışveriş yapmamaları gerekmektedir.

SSL sertifikası bilindiği gibi kişilerin kredi kartı ve ya banka kartı bilgilerinin kötü yazılım çeteleri tarafından kopyalanmasını engelleyen şifreleme yöntemidir.

SSL sertifikası sayesinde sanal pos korsanları kart bilgilerinizi elde etmeleri neredeyse imkânsızdır.

Son yıllarda internet üzerinden alışveriş anında ödeme yaparken artık bankalar 3D Secure sistemini de kullanarak bankanızda kayıtlı cep telefonunuza ödeme öncesi son bir Sms gönderimi sağlayarak güvenliği bir tık daha artırmaktadırlar.

Sanal Pos Nasıl ve Nereden Alınır?

Teknoloji çağı olarak bilinen içinde bulunduğumuz dönemde artık her işlemler internet üzerinden yapılmaktadır.

İnternet alışverişi ile kilometrelerce uzaklarda bulunan mağazalardan ürün satın alabilme imkânınız bulunmaktadır.

İnternet sitelerinden alışveriş anında ödeme yöntemi olarak kredi kartı seçeneğini tıkladığınızda sitenin sanal posun sitenize entegre olması gerekiyor.

İşletmeler sanal pos hizmetinden yararlanmak istiyorlarsa bankalardan ya da BDDK tarafından onay alan ödeme kuruluşlarına başvurmaları gerekmektedir.

Başvuruda bulunabilmek için bazı belgelerin tamamlanması gerektiğini unutmamalısınız. İşte başvuru sırasında işletmelerden istenen belgelerin listesi;

  • İşletmeye ait vergi levhası
  • İşletme sahibinin nüfus cüzdan örneği
  • İmza sirküleri
  • Ortaklık sözleşme belgeleri

Hazırlanması gerekmektedir.

Ayrıca bankalara sanal pos başvurusunda bulunan e-ticaret işletmeleri site içerisinde üyelik sözleşmesi, satış sözleşmesi, mesafeli satış sözleşmesi, iade ve iptal prosedürleri bulunan sözleşme ve metin türlerini bulundurmaları gerekmektedir.

Bankalara yapmış olduğunuz başvuru değerlendirmesi sonucu bir süre sonra onaylanması halinde bankanız sisteminize sanal posun entegre işleminizi tanımlarlar ve böylelikle kredi kartı ile ödeme alma şansını elde edersiniz.

Ayrıca bankalar dışında alternatif sanal pos hizmeti sunan firmalar bulunmakta.

Bankalar Dışında Sanal Pos Hizmeti Sağlayan Ödeme Kuruluşları Hangileridir?

Bankalar müşteri potansiyellerini artırabilmek için sürekli kampanyalar düzenlemekte ve müşteri sayılarını artırma hedefleri içindedirler.

Müşterilerine alışveriş aşamalarında daha fazla bonus ya da hediye para olanağı sağlayarak kredi kartı kullanımını artırmak için rekabet içine girerler.

İnternet alışverişlerinde işletmelerin ödeme alabilmesi için gerekli olan sanal pos sistemi için işletmeler her banka ile iletişime geçmek yerine tek bir ödeme kuruluşundan bu hizmet yazılımı satın almak daha akıllıca bir seçim olacaktır.

Sanal Pos

Ülkemizde bankalar dışında internetten ödeme almanızı sağlayan sistemi kullanmanızı sağlayan ödeme kuruluşlarına örnek verecek olursak;

en başlıcaları olarak bilinmektedir.

Sanal Pos Kullanmanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Online alışverişin müşterilere sağladığı en büyük kolaylık yılın 365 günü 24 saat alışveriş yapma şansınız olmasıdır.

İşletmeler internet üzerinden satış işlemlerini yapabilmek için sanal pos kullanmaları halinde kesintisiz olarak satış yapabilir ve ödemelerini anında saat gün fark etmeksizin tahsilât yapabilme şansına sahip olurlar.

Sanal posun işletmelere ve müşterilere sağladığı bir diğer avantaj ise ödemeleri daha güvenli ve hızlı bir şekilde yapabilmeleridir.

İnternetten ürün satın alma ve şahsi kredi kartı bilgilerini paylaşma konusunda kararsız kalan insanların dikkat etmesi gereken tek nokta alışveriş yaptıkları sitenin SSL sertifikası bulunup bulunmadığıdır.

Ayrıca bu sistemi kullanma sırasında artık 3D Secure güvenlik önlemi de artı bir koruma önlemi sağlamaktadır.

Son olarak sanal pos ile ödeme yapılması durumunda işletmeler daha kolay sipariş takibi yapabilir ve aylık yıllık raporlama çalışmalarını daha kısa sürede ve doğru analiz yapma şansına sahip olurlar.

Sanal Pos Ücretleri Nelerdir?

Bu konuda net bir rakam maalesef yoktur. bankalardan sanal pos kullanmak istiyorsanız ücret konusunda bankanız ile iletişime geçerek doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Fiyatlar bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Günümüzde bu rakamlar yıllık abone ücreti olarak tahsil edilmekte ve 600 ile 2000 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Sonraki yazı: Sponsorlu Ürün Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.