QR Kodu Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 3 Mayıs 2023

Kısa sürede her yerde karşımıza çıkmaya başlayan QR kodu hakkında bilinmeyen ve merak edilen soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Hayatı boyunca QR kodu görmemiş bir insanla karşılaşmak artık çok zor bir hale geldi. Çünkü bu kodlar hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Aslına bakılırsa çok uzun zamandır kod sistemini kullanıyoruz. Ancak kare şekliyle hayatımıza giren bu kodlara biraz yabancı olduğumuzu söylemek mümkün.

İngilizcede “Quick Response” ifadesinin kısaltması olarak karşımıza çıkan QR tabiri dilimize çabuk tepki olarak çevrilebilir. Bu kodları taradığımız anda içerisinde barındırdığı bilgiyi bizlere sunması sebebiyle bu ismi almakta.

Geçmiş yıllarda ürünlerin üzerinde yalnızca yukarıdan aşağıya doğru okutulabilen, siyah beyaz kodlar bulunuyordu. Bu kodların çok kısıtlı bilgiyi barındırıyor olması 1994 senesinde Denso Wave isimli firmayı harekete geçirdi. Yapılan çalışmalar sonrasında QR kodu ya da ülkemizdeki adıyla kare kod üretildi ve yıllar geçtikçe hayatımızın önemli bir parçası haline geldi.

QR Kodu Nerelerde Kullanılır?

Çift yönlü olarak okunabilen bu kodun hayatımızın birçok farklı alanında karşımıza çıktığını söylemiştik. Bu alanları birkaç madde ile sınırlandırmak oldukça zor. Ancak bazı sektörler var ki kod sisteminde yaşanan bu gelişme ile birlikte hizmet kalitesinde çok ciddi değişimler meydana geldi. İşte bu kod sistemini yapısına dâhil eden sektörlerden bir kaçı.

Menülerde QR Kod Kullanımı

Restoran ve kafelerde yer alan menüler QR kodu kullanımının en yaygın olduğu alanlardan bir tanesi. İnsanların sıklıkla zaman geçirdiği bu alanlarda rekabet en üst seviyeye çıkınca menülerde olabildiğine farklı çeşide yer verilmeye başlandı. Hal böyle olunca da kitap kalınlığına yaklaşan menüler sunulmaya başlandı. Pandemi döneminin de etkisiyle birlikte bu menülerin hayatımızdan çıkarılması bu kod sistemi ile gerçekleşti.

Bankalarda QR Kod Kullanımı

Bankalar her zaman müşterilerine olabildiğince kısa sürede hizmet vermeyi amaçlıyor. Ancak güvenlik etmenlerinin ön planda olması bu sürenin kısalmasının önünde en büyük engel olarak gözüküyor. Kod sisteminde yaşanan bu gelişme ile birlikte bankaların tüm talepleri bir anda karşılanır oldu. Mobil uygulamalara eklenen kare kod özelliği ile birlikte birçok bankacılık işlemi saniyeler içerisinde tamamlanabiliyor.

QR Kodu

Reklamcılık Sektöründe QR Kod Kullanımı

Reklamcılık sektörü de QR kodu kullanımının çok fazla olduğu sektörlerden bir tanesi. Reklamcılıkta amaç kendilerine sunulan kısa süre ya da kısa alanda insanları maksimum düzeyde etkilemek. Bunu sağlarken kare kodun kullanılması da son derece mantıklı. Küçük bir broşürde yalnızca birkaç kelimeye yer verirken broşüre eklenen kare kod ile birlikte binlerce kelimelik reklam yapılabiliyor.

QR Kodu Nasıl Oluşturulur?

Eski düzende tek boyutlu kodların oluşturulması insanlar tarafından arzu edilen bir işlem değildir. Üretici firmalar bu sistemleri kullanıyor olsa da bunu özel cihazlar yardımıyla yapabiliyorlardı. Anca QR kodu söz konusu olduğunda kodun oluşturulması çok daha kolay bir hale geldi. Kullanım alanları çok geniş olduğundan insanlar kare kod oluşturma ihtiyacını da sıklıkla hissediyorlar.

Kendinize ait bir kare kod oluşturmak isterseniz bunun iki farklı seçeneği bulunuyor. Bunun ilki mobil uygulamaları indirmek. App Store ya da Google Play Store üzerinden indirilebilen uygulamalar ile birlikte kendi kare kodunuzu oluşturabilirsiniz. Uygulamalar kodun içerisinde yer alacak olan resimleri, videoları ya da bilgileri sizlerden talep edecektir. Kendi tasarlayacağınız görüntüyü kodların içerisine gömerek kendi kodunuzu oluşturabilirsiniz.

Benzer bir hizmeti sunan internet siteleri de yer almaktadır. Tamamen ücretsiz olarak çalışan bu internet sitelerine girdikten sonra tasarımlarınızı ekleyip kodu okutacak olan kişilerin görmesini istediğiniz ekranları belirtebilirsiniz. Bütün bu işlemlerin yalnızca birkaç dakika alıyor olması da en büyük avantajlarınızdan bir tanesi olacak.

QR Kodu Nasıl Okunur?

Hayatımızın her noktasında karşımıza çıkmaya başlayan QR kodu okunması en kolay kodlardan bir tanesi. Bu kadar hızlı bir şekilde yayılmasında okunma işleminin kolay olmasının payı da oldukça büyük. Kodu okumak için özel bir cihaza ya da sisteme ihtiyacınız olmuyor. Her an yanınıza olan akıllı telefonlarınızı kullanarak rahatlıkla bu kodları okutabilirsiniz.

Kod okuma işlemleri için ilk olarak QR kod okuyucu uygulamaları telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Hemen ardından programı çalıştırıp gerekli izinleri vermeniz gerekli. Kod okutmak istediğinizde program otomatik olarak kameranıza bağlanacak ve kodu belirlenen alanın içerisine denk getirmenizi isteyecektir. Saniyeler içerisinde kod okunur ve içerisinde yer alan bilgiler karşınıza çıkar.

QR Kodu Kullanmanın Avantajları Neler?

Yapılan araştırmalar kare kodun kullanılmadığı sektör sayısının çok az kaldığını gösteriyor. Bu sektörler de kare kod teknolojisini kendi yapısına entegre edebilmek için çaba sarf etmeye devam ediyor. Çünkü bu sistem kullanıcılarına çok büyük avantajlar sunmakta. Bu kadar küçük bir yapının bu kadar fazla avantajı bir arada sunuyor olması markaları her zaman cezbetmekte.

Çok Sayıda Bilgi İçerebilir

İlk olarak Japonya’da oluşturulan QR kodu çok daha fazla bilgiyi içerisinde barındırması amacıyla oluşturuldu. Bunu çok iyi bir şekilde başardığınız söylememiz gerekli. Standart kodlara göre çift yönlü olarak okunabildiğinden katbekat fazla bilgiyi bünyesinde barındırıyor. Üstelik bu bilgilerde video ya da fotoğraf gibi görsel öğelere yer vermek de mümkün.

Hata Oranı Çok Az

Marketlerden satın aldığımız ürünlerin üzerinde hala standart kodlar kullanılıyor. Birçok marka alıştıkları bu düzeni terk etmeme kararı aldı. Maalesef bu durum kasada ürünlerin okunması aşamasında sorunları ortaya çıkarıyor. Kasada ürünler okunmuyor ya da yanlış bir ürün okunuyor. Ancak kare kod kullanımında bunun yaşanma ihtimali çok daha az. Kare kodlar hata oranını minimum seviyeye indiriyor.

QR Kodu

Okunması Oldukça Kolay

Tek yönlü olarak üretilmeye başlayan kodları okumak için her zaman özel cihazlara ihtiyaç vardı. Markete gittiğimizde bu kodların bir lazer ile okunduğuna şahit oluyorduk. Yeni dönemde market kasalarında bu sistem dahili bir hale geldi. Artık çalışanlar ellerinde bir cihaz ile okuma yapmıyor. QR kodu okunurken ise bu gereksinimlerin hiçbiri söz konusu değil. Herkes akıllı telefonları ile bu kodları okutup kullanabilir.

Oluşturulması Oldukça Kolay

Okunma işlemlerinde karşımıza çıkan kolaylık oluşturulma işlemlerinde de söz konusu. Kodların oluşturulması hizmetini veren çok sayıda site ve mobil uygulama bulunuyor. Bunların tamamı ücretsiz olarak bizlere hizmet vermekte. Günlük kod oluşturma limiti olmadan istediğiniz bilgileri içerisine ekleyeceğiniz kare kodlar üretebilir ve istediğiniz alanda bu kodları kullanmaya başlayabilirsiniz.

Son Derece Güvenli

Kare kodun sunduğu avantajların bir diğer ise güvenlik. QR kodu içerisinde yer alan bilgilerin tamamının şifrelenme imkânı bulunuyor. Yapılacak olan şifreleme ile birlikte bilgilerin istenmeyen kişilerin eline geçmesi son derece zor.

Kötü Amaçlı QR Kodu Var mı?

Çok fazla karşılaşmıyor olsak da kare kod sisteminde kötü amaçlı QR kodu da bulunuyor. Bu kodlar, okunduğu anda sizi belirli bir siteye girmeye ya da bir dosyayı indirmeye zorlayabilir. Böyle bir durumda kişisel bilgileriniz tehlike altına girecektir. Bunu engellemek için kodların güvenliğini kontrol eden mobil uygulamaları kullanabilirsiniz. Kodları ilk olarak bu uygulamalarda okutup güvenliğinden emin olduktan sonra standart okuyucuları kullanmanız gerekecektir.

Sonraki yazı: Google Pixel Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.