Pop Up Nedir?

Oğuzhan Bilişik Avatar Oğuzhan Bilişik 20 Ağustos 2022

İnternet kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı bazen faydalı bazen de sinir bozucu olan pop up konusunda sizler için çok kapsamlı bir yazı hazırladık.

Günümüzde iletişim teknolojisinin hızla gelişmesinde başrol olan internet kullanımı insanların hayatlarında birçok yenilik ve kolaylıklar getiriyor. İnternet sayesinde birçok işler daha hızlı, daha kısa sürede ve daha az efor harcayarak gerçekleşmekte. Fakat internet kullanımı sırasında bazen işe yarayacak bazen de sizi rahatsız eden bir takım reklamlar sürekli ekranlarınıza gelmekte. Özellikle internet reklamcılığı sektörünün fazlaca kullandığı bu açılır pencere yöntemine pop up denir.

Web sitelerinin amacı daha fazla kullanıcının siteye girmesini sağlamaktır. Ne kadar çok internet kullanıcısı sitelerini girerse bir o kadar çok getirisi olacaktır. Bu sebeple web site yöneticileri internet deneyimi yaşayan her kullanıcının karşısına açılır pencereler ile sitelerinin reklamlarını getirmektedir. Siz eğer bu reklam sitelerini tıklarsanız direk olarak reklam oluşturan siteye girmenizi sağlarlar.

Kablosuz ağ teknoloji ve mobil internet katkısı ile birlikte akıllı cep telefonları kullanımının artması ile birlikte her yaşta insan artık internete istedikleri yerlerden ulaşabilir oldular. Global dünyada milyonları bulan sayıları olan web sitelerinin kullanıcısı sayısı da milyonları aşmaktadır. Bu kadar yoğun kullanım alanı olan ve web siteleri ziyaret eden milyonlarca kullanıcı sayısı düşünüldüğünde ortaya mükemmel bir potansiyel çıkıyor. Tabi bu potansiyelden yararlanmak isteyen online alışveriş siteleri, e ticaret siteleri, tıklama ve izlenme sayısına göre gelir elde eden siteler kullanıcılara reklamlarını pop up sayesinde yaparlar.

Pop Up Neden Kullanılır?

Teknolojinin gelişmesi birçok alışkanlıkların da değişmesine sebep oldu. İnternet ve akıllı cep telefonu uygulamaları ile alışveriş yapmak günümüzde hayli revaçta. Özellikle son zamanlarda dünyayı kasıp kavuran covid 19 pandemi hastalığı online alışverişi ve sipariş oluşturmayı hayli artırmış durumda. Bu durumdan yararlanmak isteyen online alışveriş siteleri ve e-ticaret siteleri müşterilerine ulaşabilmek için türlü reklam çalışmaları içine giriyorlar.

Ayrıca yapılan online alışveriş istatistiklerinde bir kullanıcı alışveriş yapmak istediği ürünü almadan önce ortalama olarak 10-20 alışveriş sitesi gezdikten sonra ürünü almaya karar verdiği yönündedir. Araştırmadan haberdar olan online alışveriş site yöneticileri daha fazla müşteriye ulaşmak ya da sitede gezen müşterinin başka siteye gitmesini engellemek için pop up seçeneği kullanır.

Pop Up

Alışveriş için sitede gezmiş ve ayrılmış üyelere geri siteye gelmeleri için daha önce gezmiş olduğunuz ürün hakkında bilgilendirici reklam pencereleri yönlendirilebilir. Ya da ürün hakkında stok miktarında azalma durumları olduğunda fiyat değişiklikleri olduğunda müşteriye açılır pencereler ile bildirim yaparak müşterinin alışveriş yapması sağlanır. Ayrıca müşterilere incelediği ürün hakkında geri bildirimler yapmak satın alma aşamasında olan müşterileri olumlu yönde etkileyebilir.

E-ticaret siteleri pop up reklamlarını çok fazlaca kullanan bir sektördür. Sitenizi gezen bir müşterinin kısa sürede alışverişini tamamlamaya yönelik indirim ve ücretsiz kargo gibi seçenekler sunmak müşteriyi başka alışveriş sitesine gitmesini engelleyebilir. Bu açılır pencereleri tabi abartmadan kullanıcıların ekranlarına yönlendirmek gerekiyor. Çok fazla açılır pencere karşısına gelen internet kullanıcıları ya bu sitelerden uzak durur ya da açılır pencere engelleyici program eklentiler kullanırlar.

Pop Up Reklamları Nasıl Etkili Hale Getirilir?

İşletmelerin satış gücünü ve miktarını artıran en etkili yöntem reklam yayınlarıdır. Alışveriş yapan müşterileri rahatsız etmeden sadece bilgilendirme amaçlı hızlı görünüp kaybolan özelliklerde açılır pencere reklamları yapmak satış hacmi ve sipariş sayılarınızı artırabilir.

Sitenizi ziyaret eden bir kullanıcıyı sık aralıklar ile açılır pencere ekrana getirmek müşterinin sitenizden uzaklaşmasını sağlayabilir. Pop up reklamlarını nasıl etkili bir hale getirebileceğinizi basit örnekler ile size maddeler halinde aktaracağım.

 • Açılır pencere reklamlarınızın hızlı bir şekilde elektronik ticaret sitenizde müşterinin önüne gelmesine önem vermelisiniz. Oluşturduğuz kampanya ve indirimler hakkında bilgilendirici bir reklamın sitenizi ziyaret eden müşterinin hemen karşısına getirmeniz son derece önemlidir. Süre konusunda geç kalmanız halinde müşteri sitenizden ayrılıp bir başka alışveriş sitesine yönlenebilir.
 • Oluşturduğunuz açılır pencere reklamlarının kapatılmasını zorlaştırmamalısınız. Müşteri gelen reklamları bir hamle ile kapatıp alışverişine devam etmek isteyebilir. Eğer pencerenin kapatılmasını zorlaştırır ya da çok sık aralıklarla karşısına getirir iseniz bu size olumsuz olarak geri dönüş sağlayıp müşterinin siteden uzaklaşmasını ve bir daha sitenize girmemesini sağlamış olursunuz. Bu sebeple açılır pencerelerin kolay kapatabilme özelliğinde oluşturmanız son derece önemlidir.
 • Müşterinin alışveriş yapmak istediği ürün hakkında çeşitlilik oluşturup sadece o ürün çeşidi hakkında pop up reklamı oluşturmak gerekmektedir. Müşterinin ilgi alanının dışında ürünlerin reklamlarını yapmanız halinde müşteriyi fazlaca rahatsız etmiş olursunuz bu da sitenizin tıklanırlığını ve kullanırlığını azaltabilir. Ayrıca açılır pencere reklamlarınızda görsel butonlar kullanmak müşteri dikkatini daha çok çekebileceği için içeriğe uygun butonlar bulundurmak size olumlu olarak geri dönüş olmasını sağlayabilir.

Pop Up Reklamları Nasıl Engellenir?

İnternetten gezinme keyif alınan bir hobidir. İnsanlar artık boş vakitlerinin neredeyse tamamını internette gezinti yaparak geçirmektedir. Fakat bazı web siteleri gelirlerini artırmak Google reklamlarından yüksek paralar kazanmak için kullanıcıların ekranlarına sürekli açılır pencere reklamları getirmektedir.

İnsanların interneti kullanmalarının sebebi işleri daha hızlı ve kısa sürede yapmak olduğu için televizyonlardan uzaklaşmaktadırlar. İnternet kullanım sırasında vakit alacak reklamlardan uzaklaşmak ve karşılarına gelmelerini engellemek için türlü yollara başvururlar. En bilindik açılır pencere engelleyici işlemleri sizler için derledik.

Web tarayıcıları her biri kendi içinde açılır pencere engelleme özelliği bulundurmaktadır. Günümüzde kullanıcıların en fazla tercih ettikleri web tarayıcılar arasında olan internet Explorer, mozilla firefox ve Google chrome kendi ayarları içinde pop up engelleyebilmektedir. Her birinin ayarlarına girdiğinizde genellikle gizlilik ve güvenlik sekmeleri içinde açılır pencereleri engellemeyi sağlayan seçenekler bulunmaktadır.

Pop Up

Ayrıca açılır pencere engelleyici birçok uygulama ve program da bulunmaktadır. Bilgisayar ya da akıllı telefonlarınıza bu engelleyicileri yüklemeniz halinde açılır pencere reklamları ile karşı karşıya kalmazsınız. Fakat bazı siteler bu konuda önleyici bir faaliyet içindeler. Açılır pencere engelleyici bir program ya da uygulama var ise site tamamen açılmayan web siteleri olduğunu da unutmamalısınız. Site yöneticileri herhangi bir açılır pencere engelleyicisi olduğunu tespit ettiklerinde web sitelerinin ana giriş sayfasına açtırmıyorlar.

Pop Up Türleri Nelerdir?

İnternet sörfü yaparken birçok pop up pencereleri ile karşılaşmamak mümkün değildir. Her bir açılır pencerenin farklı amaçları olabilir. Yazımız detayında sizler için pop up pencerelerinin türlerine göre dağılımlarından bahsedeceğiz.

 • Tıklanabilir
 • Anket
 • Kaydırma
 • Tam Ekran
 • Bilgilendirici
 • Promosyon
 • Sayfaya yönlendirici
 • Oyunlaştırılmış

Pop Up Reklamlarının Zararları Nelerdir?

Bazı kötü amaçlı yazılım yapan korsanlar açılır pencereler ile kullanıcıların bilgisayarlarına bulaşıp sistemlerine zarar verebilirler. Bu yüzden her açılır pencerede yer alan reklamları tıklamamak gerekir. Güvenilir kaynaklardan gelen pop up reklamlar gibi yönlendirmeler yaparak kullanıcıların sistemlerine sızmayı hedefleyen açılır pencereler ile karşılaşabilirsiniz. İnternet kullanımı sırasında siber güvenlik önlemleri almalı ve güncel virüs programı kullanmanız uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Sonraki yazı: Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality-AR) Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.