PlayStation Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 5 Mayıs 2023

PlayStation nedir? Nasıl gelişti ve nasıl bu kadar popüler hale geldi? Bu konuda Sony’nin geliştirmiş olduğu PlayStation’dan söz edeceğiz.

Sony, geçmişten günümüze kadar pek çok ürün ve hizmet sundu. Kullanıcılarına sunduğu her ürün ile onlara en iyi hizmeti vermeye çalışan şirket, özellikle eğlence sektöründe öne çıktı. Firma, aslına bakarsak Japonya’nın savaş sonrası döneminde bombalanmış bir binada kurulmuştu. İlk olarak teknoloji geliştirmekten çok tamir işi ile uğraşan Sony, sonrasında ürün üretmeye başladı ve bu zamana kadar geldi. Peki PlayStation nasıl bu kadar popüler oldu? Önce PlayStation’dan bahsedelim, sonra tarihine değiniyor olacağız.

PlayStation Nedir?

PlayStation, Sony tarafından geliştirilen bir video oyun konsolu. Rakipleri arasında Nintendo’nun geliştirdiği konsollar ve Microsoft’un geliştirmiş olduğu Xbox bulunuyor. 2021 yılını incelediğimizde Nintendo Switch’in satışının 25 milyon olduğu, PlayStation 5’in 12.5 milyon olarak yer aldığı ve Xbox Series X ve Xbox Series S konsolunun ise 8.75 milyon satış yaptığı görülüyor. Kısacası popülerlik sıralaması Nintendo Switch, PlayStation ve Xbox Series X olarak ifade edilebilir.

PlayStation nedir?” konumuzda konsol hakkında biraz daha bilgi vermek isteriz. Oyun konsolu olan PlayStation, ilk kez 3 Aralık 1994 tarihinde piyasaya sürülmeye başladı. PlayStation 1 olarak piyasada yerini alan oyun konsolu, dünya çapında iyi bir satış başarısı yakaladı. Sony Interactive Entertainment tarafından geliştirilen oyun konsolunun merkezi Japonya’nın Tokyo şehrinde yer alıyor. PlayStation ile ilgili hizmetler arasında PlayStation Store ve PlayStation Plus bulunuyor. PlayStation Store, ürün ve hizmetlerin satışının yapıldığı bir yer. PlayStation Plus ise abonelik hizmeti olarak karşımıza çıkıyor. Bu hizmetten birazdan söz ediyor olacağız.

Oyun Konsolunun Teknik Özellikleri

PlayStation nedir?” konusuna ek olarak ürünlerin genel özelliklerini de bilmek gerekiyor. Öncelikli olarak PlayStation oyun konsolunun teknik detaylarına değinelim. Bu başlık altında ilk konsoldan en güncel konsola kadar süregelen özelliklerden bahsedeceğiz. İlk oyun konsolu olan PlayStation 1, 33,7 MHz CPU ve 16.47 milyon renk desteğine sahip bir GPU’ya sahipti. GPU özellikleri arasında 640×480 piksel çözünürlük desteği ve saniyede 620.000 poligon tarama bulunuyordu.

PlayStation Nedir

Konsol için hafıza kartı, kablolar ve kontrolcü gibi çeşitli aygıtlar veriliyordu. CD-ROM girişine sahip olan konsol, 102 milyonun üzerinde satış başarısı elde ederek kısa sürede büyük bir popülerliğe ulaştı. Ayrıca oyun konsolunun en çok satan oyunu 10 milyonun üzerine çıkan Gran Turismo oldu. Oyun konsolunun fiyatı ise 299 dolar olarak açıklanmıştı.

Bir diğer oyun konsolu olan PlayStation 2, 299 dolar fiyat etiketi ile dikkatleri üzerine çekerken konsolun teknik özellikleri arasında DVD-ROM desteği, DualShock 2 kontrolcüsü, 300 MHz CPU ve 147 MHz GPU yer alıyor. GPU’yu incelediğimizde oyun konsolunun saniyede 3,2 GFLOPS hıza ulaşabildiği görülüyor. PlayStation 2’de en çok satan oyun yaklaşık 17 milyon ile beraber Grand Theft Auto: San Andreas olurken konsol 155 milyon satış ile bu zamana kadar çıkan tüm oyun konsollarından daha fazla satış elde etmiş oldu.

PlayStation nedir?” konusunu incelerken diğer konsollar hakkında da bilgi sahibi olunmalı. 599 dolar fiyat etiketine sahip olan PlayStation 3 ise 87 milyonun üzerinde satış yakalayan bir oyun konsolu olarak yer alıyor. Konsolun en çok satın alınan oyunu 15 milyonun üzerine çıkan Grand Theft Auto V olurken konsolun özellikleri arasında BD-ROM desteği, USB kablosu, 3,2 GHz CPU, 550 MHz GPU ve 251,2 GFLOPS güç yer alıyor. PlayStation 3’ün, bir önceki nesle göre ciddi bir hız artışı yaşadığı dikkat çekiyor.

Bir diğer oyun konsolu olan PlayStation 4 ise 349 dolar fiyat etiketiyle beraber müşterileri karşılayan bir video oyun konsolu oldu. 113,5 milyon civarında satış başarısı yakalayan konsol Blu-Ray desteğine sahip olurken bunun yanı sıra 8 çekirdek 1,6 GHz CPU ve 8 çekirdek 2,1 GHz CPU’ya da sahip. GPU özelliklerini incelediğimizde ekran kartının 20 işleme birimine sahip olduğu, 800 MHz hız içerdiği ve 1,84 TFLOPS güç ile birlikte oyuncularla buluştuğu görülüyor. Oyun konsolunun en çok satan oyunu 15 milyonun üzerine ulaşan Uncharted 4: A Thief’s End olarak duyuruldu.

Son olarak karşımıza PlayStation 5 oyun konsolu çıkıyor. 499 dolar fiyat etiketiyle müşterilerini ağırlayan video oyun konsolunun şu ana kadar yapmış olduğu satış 13,4 milyon olarak kayıtlara geçti. Bu oldukça düşük bir miktar olarak gözüküyor. Bunun sebebi bu dönemde çip krizinin görülmesi ve fiyatların artışa geçmesi olarak ifade edilebilir. Ultra HD Blu-ray desteğine sahip olan oyun konsolunun dijital yani disksiz sürümü de mevcut. 8 çekirdek 3,5 GHz CPU’ya sahip olan modelin GPU’su AMD RDNA 2 teknolojisini içeriyor. 2,23 GHz GPU hızına sahip olan modelin 10,28 TFLOPS gücü bulunuyor.

PlayStation Oyunları

Pek çok kullanıcı “PlayStation nedir?” sorusunun yanı sıra bu oyun konsolundaki oyunlar hakkında da bilgi sahibi olmaya çalışabiliyor. Bu konu başlığı altında oyun konsolu için çıkarılan bazı oyunlardan bahsedeceğiz. Aslına bakarsak PlayStation popüler bir oyun konsolu. Bu doğrultuda pek çok popüler oyunun da konsolda yer aldığını açıklayabiliriz. Bunlar arasında Grand Theft Auto V, Horizon Zero Dawn, Red Dead Redemption 2 ve Battlefield 1 gibi oyunlar da yer alıyor.

PlayStation Nedir

PlayStation Plus

Kullanıcılar “PlayStation nedir?” konumuzda PS Plus hakkında da bilgi sahibi olmalı. PlayStation Plus, özel ayrıcalıkların bulunduğu bir abonelik sistemi. Bu sistemin kullanıcılar için pek çok faydası bulunuyor. Oyuncular 1 aylık, 3 aylık veya 12 aylık şeklinde abonelik sahibi olabiliyor. Bu aboneliği alanların sağlayacağı avantajlar şu şekilde:

  • Çevrimiçi oyun deneyimi yaşama
  • Aylık ücretsiz oyunlara sahip olma ve alınan oyunları abonelik boyunca kullanma
  • Özel indirimlere erişme ve diğer kampanyalara ulaşma
  • 100 GB bulut depolama alanına sahip olma
  • Özel oyun içeriklerine kavuşma
  • Uzmanlardan oyun yardımı alma

PlayStation Tarihi

PlayStation nedir?” konusunda kullanıcıların bilmesi gerektiği bir diğer şey konsolun tarihi oluyor. Oyuncular, konsol hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak adına konsolun nasıl ortaya çıktığını bilmeli. Aslına bakarsak oyun konsolunun gelişme sürecinde Nintendo şirketi de yer alıyor. Nintendo ile Sony oyun konsolu işine girmek için ortak olur ve bu konuda çalışmalar gerçekleştirir. Amaç, kaliteli özelliklere sahip bir video oyun konsoluna sahip olmak. Oyun konsolunun ilk ismi Play Station olarak kabul edilir. Bu konsol hakkında ilk dönemlerde tanıtım dahi yapılır.

Bir süre sonra Nintendo, Sony ile ortak olmama kararı alır ve kendi konsolunu geliştirme konusunda adım atar. Sony ise projenin bayağı ilerlemesinden dolayı projeyi çöpe atmak yerine projede geliştirme yapmaya karar verir. Sony, projeyi son haline getirerek PlayStation 1 oyun konsolunu piyasaya sürer. Konsol, 90’lı yıllara göre oldukça kaliteli grafiklere sahip olup 3 boyutlu oyunlar oynamaya imkan tanıyordu. Bu durum, konsolun 100 milyondan fazla satması konusunda etkili bir rol oynadı. “PlayStation nedir?” konusunda anlattıklarımız umarız sizler için faydalı olmuştur.

Sonraki yazı: Nokia Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.