Pay Per Click (Tıklama Başına Maliyet) Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 26 Nisan 2023

Dijital pazarlama uzmanları tarafından çokça konuşulan bir reklam modeli olan Pay Per Click hakkında sizlere çok kapsamlı bir yazı hazırladık.

İnternet hayatımızın her anında öylesine yer alıyor ki insanlar artık internet ile yatıyor internet ile kalkıyor duruma geldiler. İnternet kullanımı ile birlikte teknoloji hızla yükselişe geçti ve insanların hayatlarında kolaylıklar ve yenilikler getiriyor.

Artık her işlemi internet üzerinden yapar olduk. Böylelikle kısa zamanda birçok işlemi bulunduğunuz yerden yapılabilir hale gelindi. Dünyanın bir ucundan alışveriş yapabilir ve internet sayesinde kapımıza kadar gelmesi sağlanabiliyor. Ya da kendi sitemizi kurarak ürün satışı yaparak gelir elde etmeye çalışıyoruz. Markalarda kendi internet sitelerinden artık satış yapma imkânı sağlamaktadırlar.

Dijital pazarlama sektöründe hizmet veren markalar web sitelerinin kullanıcılar tarafından dikkatini çekmeleri için reklam çalışmalarına önem vermektedirler. Reklam aslına bakarsak tüm şirketler için çok önemli bir unsurdur. Satış hacmini ve sipariş sayısını artırmanın yollarından biri de dikkat çekici reklamlar oluşturmaktır. Böylelikle daha fazla müşteri potansiyeline ulaşım sağlanabilecektir.

Türkçe kelime anlamı tıklama başına maliyet olan Pay Per Click dijital pazarlama alanında en çok tercih edilen reklam modellerinden biridir. İşletmeler Google reklamları, Youtube reklamları, Facebook ve Twitter reklamlarında tıklama başına maliyet yöntemi ile reklam vermeleri halinde kullanıcılar tarafından bu reklamlar tıklanması durumunda reklam yayıncısına ücret ödemesini sağlar. Eğer reklamlar bu sosyal medya platformlarında yayınlanır fakat hiçbir kullanıcı bu reklamları tıklamaz ise reklam veren şirket herhangi bir ücret ödemez.

Pay Per Click Reklamlarını Neden Kullanmalıyız?

İşletmelerin en büyük gider kalemlerinden birisi de reklam yayınlarıdır. Reklam verme sürecinden çok iyi bir araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılmalıdır. İşletmeler reklam giderlerine harcadıkları paraların karşılığı almak isterler. Bu neden en doğru yolu ve yöntemi bulmaları gerekiyor. Dijital pazarlama sektöründe en fazla kullanılan reklam taktiği tıklama başına maliyet yöntemidir.

Peki işletmeler neden Pay Per Click reklam modelini kullanmalı gelin hep birlikte bu sorunun cevabını verelim. İşletmeler için dijital pazarlama alanında tek reklam verme modeli tabiî ki tıklama başına maliyet modeli değildir fakat en çok tercih edilen reklam modeli olduğu da unutulmamalıdır. Neden işletmeler bu reklam modelini çok tercih ediyor derseniz şimdi ayrıntıları ile bu durumu açıklayalım.

  • Mevcut müşterilerinizin karşısına daha fazla gelmek
  • Yeni müşteri potansiyellerine ulaşmak
  • Satış hacmini ve sipariş sayılarını artırmak
  • İnternet dünyasında tanınırlığı artırmak

Pay Per Click

PPC reklamları hedef kitle belirleyebilme imkânı sağlar.

Tüm dünya tarafından kullanılan bu reklam modeline kısaca PPC denilmektedir. Pay Per Click reklamları hedef kitlesi oluşturulabilen bir modeldir. Reklamlarınızı Google arama motorunda ya da diğer arama motorlarında, sosyal medya sitelerinde online tüketici davranışlarına göre kimlerin göreceğini hedef kitlenizin kimler olacağını belirlemenizde yardımcı olur.

Bu konuda bir örnek vermek gerekirsek sizin bir spor malzemeleri satan alışveriş siteniz var ve Google reklamları oluşturdunuz reklamınız hiç spor ile ilgilenmeyen bir internet kullanıcısının önüne gelmesini ister misiniz? Bu kullanıcı yerine arama motorlarında spor malzemesi araştıran ya da sosyal medya platformlarında spor malzemesi satan kullanıcıları takip eden bir kullanıcının karşısına gelmesini mi istersiniz? işte tıklama başına maliyet reklam modelinde hedef kitlenizi belirleme şansınız olacaktır.

PPC reklamları geniş müşteri potansiyellerine ulaşmanıza yardımcı olur.

Pay Per Click diğer bir adıyla tıklama başına maliyet reklam modelinde çok geniş müşteri potansiyellerine ulaşabilirsiniz. Google reklamları oluşturarak internet kullanımı sağlayan tüm dünyadaki kullanıcıların yüzde 70 ine direk ulaşma şansını elde edebilirsiniz. Neden böyle bir oran verdiğimiz konusuna gelirsek 2021 yılının ilk altı aylık verileri araştırmacılar tarafından incelendiğinde dünya üzerinde internet kullanan kullanıcıların yüzde 70’i internete giriş sayfası olarak Google arama motorunu kullandığı tespit edilmiştir.

Bu kadar çok kullanıcı potansiyeli olan Google reklamlarını Pay Per Click reklam modelinde tabi ki değerlendirmek gerekir. Ayrıca sosyal medya kullanımı bu kadar çok artmış iken bu alandan da PPC reklamları ile yararlanma şansına sahip olursunuz.

PPC reklamları doğru analiz yapmanızı sağlar.

Pay Per Click reklam modeli ile oluşturduğunuz reklam kampanyalarından geri dönüşleri raporlama ve analiz yapma şansına sahip olabilirsiniz. Alınan raporlar ve analizler ile hedef kitleniz kimler, hangi dil kullanıldığı ve sizden hangi konularda iyileştirmeler yapılmasının beklendiğini tespit edebilirsiniz. Böylelikle PPC reklamlarından aldığınız çalışmaların sonucuna göre seo çalışmaları, sosyal medya çalışmalarınızı ve dijital pazarlama taktiklerinizi değerlendirebilir ve daha güçlü hale getirebilirsiniz.

Ayrıca tıklama başına maliyet reklam modelini kullanan şirketler yüzde yüz başarılı sonuçlar elde ettiği bilinmektedir. Başarı oranlarınızı etkileyen unsurlar ise kampanya kaliteniz, doğru hedef kitle seçimi ve doğru anahtar kelime oluşturmak olduğu bilinmektedir. Bu konuda eklemek istediğimiz bir başka bilgi de başarı oranlarınız sizin reklamlarınızı ne kadar takip ettiğiniz ve aldığınız analitik raporlara göre nasıl değişiklikler yaptığınız ile alakalıdır. Pay Per Click reklamlarını ne kadar doğru strateji ile kurgularsanız müşteri potansiyeliniz bir o kadar çok artış gösterecektir.

Pay Per Click Reklamlarını Diğerlerinden Ayıran Şey Tam Olarak Ne?

PPC reklam modelini diğer reklam modellerinden ayıran özelliği kişilerin tamamen ihtiyacı olan ürün ya da hizmet hakkında ilgili siteleri kullanıcılara göstermesidir. Pay Per Click reklam modelinin temel gücü buradan geliyor. Müşteriler hangi ürünleri arama motorlarında arıyor ya da hangi hizmeti almak için araştırma yapıyorsa o konu ile ilgili reklamlar karşısına getiriliyor. Böylelikle kullanıcılar bu reklamlardan rahatsız olmuyor aksine aradıkları hizmeti direk karşılarında görmekten dolayı mutlu oluyorlar.

Pay Per Click

Bu konunun daha iyi anlaşılabilmesi için bir örnek vermemiz gerekirse apartman merdiven temizliği yaptırmak isteyen bir apartman yöneticisi Google arama motorunda bu konu hakkında arama yapar ve sosyal medyada da apartman temizliği yapan hesapları takip eder ise o yöneticinin karşısına apartman merdiven temizliği yapan firma reklamları getirilir. Böylelikle hem araştırma yapan kişi bundan memnun olur hem de reklamı veren firma.

PPC Reklamcılık Hizmetini Hangi Platformlar Sunuyor?

Pay Per Click reklam modeline bazı dijital pazarlama uzmanları tıklama başına maliyet reklam modeli demek yerine hedef kitle odaklı reklam modeli demektedirler. Aslında bu reklam modelini direk açıklayan da hedef kitle odaklı olmasıdır. Kullanıcılar hangi konulara odaklanır ise karşılarında o konudaki siteleri getirmek çok da akıllıca bir yöntem kesinlikle. Gelelim PPC reklam modelini hangi platformların sunduğu konusuna:

  • Google Ads PPC Reklamları: Google dünya üzerinde en çok kullanılan arama motorudur. Google Ads ile sitenizin reklam kaydını oluşturduğunuzda satış yaptığınız sektör ile ilgili anahtar kelimeleri müşteri arama motorunda aradığı anda sitenizi karşısında görecektir.
  • Instagram PPC Reklamları: 2 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Instagram son yapılan güncellemeler ile birlikte artık PPC reklamlarında güçlü bir hale geldi.
  • Facebook PPC Reklamları: Pay Per Click reklamcılığı kullanan sosyal medya platformlarından birisi de Facebook olmaktadır.

Sonraki yazı: Site Hızı Nedir? Web Site Hızı Neden Önemlidir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.