Nvidia GeForce Now Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 29 Nisan 2023

Bilgisayar oyunları oynamayı çok sevip PC donanımları yetersiz kalanlar için geliştirilen Nvidia Geforce Now hakkında tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Teknoloji son sürat ilerlerken insanlarda bundan olumlu olarak etkilenmektedir. Sürekli yenilik ve değişimlerin ortaya çıkmasına çok kısa sürede tepki verir hale geldik. Böylelikle teknoloji önlenemez bir yükselişle her geçen gün karşımıza yenilikler çıkarmaktadır.

Günümüzde internet iletişimin çok yoğun bir şekilde artış göstermesi ile birlikte her boş vaktimizi sanal ortamlarda geçirir olduk. Mobil internet teknolojisinin tüm dünyada yayılması ile birlikte 7 den 77 ye her yaştan insanın akıllı cep telefonu kullanımına geçiş sağladı. İnsanların bilgisayar, tablet ve akıllı cep telefonlarında en çok yaptıkları işlemler arasında ilk sırayı oyun oynamak alıyor. İnternetin bu kadar kolay ulaşılabilir olması ve geniş bant genişliği sağlaması sebebiyle oyun oynamak artık son derece keyifli bir hal alır oldu.

Nvidia Geforce Now Ne İşe Yarar?

Bilgisayar oyunları hayatımızda önemli bir yer aldığı bilinen bir gerçektir. Her geçen gün bir film senaryosu şeklinde hazırlanan ve yüksek grafik çözünürlükleri ile birlikte sanki her olayı gerçekten yaşıyormuş gibi izlenim veriyorlar. Fakat bu kadar yüksek çözünürlükte geliştirilen oyunlara elimizdeki bilgisayarlar ile oynamak bazen mümkün olmuyor.

Sürekli gelişen ve üst düzey özellikler gereksinim gerektiren oyunların var olması bilgisayar oyunu düşkünlerini zorluyor. Bu konuda bir çözüm getirmek için çalışmalarına hız veren grafik kartı üreticisi Nvidia şirketi internet üzerinden güçlü sunucularında bulunan oyunları yüksek özellikli bilgisayarınız olmasa da oynayabilmenizi sağlayan Nvidia Geforce Now sistemini gelişirdiler.

Nvidia yıllardır bilgisayar sektörüne dolaylı yoldan hizmet eden bir firma. Geliştirmiş olduğu ekran kartları ile en üst özellikler gerektiren oyunları takılmadan donma yaşanmadan oynamanızı sağlayacak ürünlerin üreticisidir. Bilgisayar oyun düşkünlerinin en büyük sorunlarına çözüm sağlamak için geliştirdiği Nvidia Geforce Now sistemi ile kendi üst düzey sunucularına internet aracılığıyla bağlanarak kütüphanesinden yüzlerce oyun içinden istediğiniz oyunu oynama imkânı sağlıyor.

Ücretli ve ücretsiz olarak bu sistemden faydalanabilme seçenekleri bulunmaktadır. Eğer yüksek hızda bir internete sahipseniz ve orta segmen bir bilgisayarınız var ise çok yüksek özellik isteyen oyunları rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Nvidia GeForce Now

Nvidia Geforce Now Nasıl Kullanılır?

Bilgisayar oyunu sevenler için mükemmel bir fırsat oluşturan bu yazılımı Windows ve Macos işletim sistemlerine kurabilirsiniz. Öncelikle her oyun severin mutlaka daha önce oluşturduğu epic games ve steam hesaplarınızın aktif olması gerekiyor. Oldukça basit bir ara yüze sahip olan bu yazılımın kullanımı çok kolaydır.

Yapmanız gereken ilk işlem Nvidia resmi sitesine girerek bir Nvidia Geforce Now planı oluşturmaktır. Bu işlemi tamamladıktan sonra Nvidia resmi sitesinden ilgili uygulamayı bilgisayarınıza indirin ve kurulumunu gerçekleştirin. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra uygulamaya giriş yaparak steam ve epic games hesaplarınızı eşleştirme yapmanız gerekiyor. Son adımı da geçtiniz artık oyun kütüphanesine giriş yapabilir ücretli ya da ücretsiz oyun seçeneklerinden dilediğinizi oynayabilirsiniz.

Nvidia Geforce Now Ücretli Mi?

Nvidia Geforce Now sisteminde dilerseniz ücretli üyelik dilerseniz ücretsiz üyelik seçenekleri bulunmaktadır. Tamamen kullanıcının kendi isteğine göre sonradan değiştirebileceği bir seçenek olarak karşınıza gelecektir. Ücretsiz üyeliklerde karşılaşacağınız bazı engellerin olacağını unutmamalısınız.

Bilgisayar oyunlarını bu bulut tabanlı sistem sayesinde PC donanımınız yetersiz kalsa bile rahatlıkla oynayabileceğinizi unutmayın. Sisteme ücretsiz üyelik olarak girenler için Nvidia 1 saatlik kullanım süresi ile bağlanmanızı izin verilmekte ve sistemde yoğunluk olması durumunda sıraya girmeniz sağlanıyor bu yüzden uzun süre sıranın size gelmesini bekleyebilirsiniz. Oturum açtığınızda sayaç 60 dakikadan geriye doğru saymaya başlar ve süreniz dolduğunda oturumunuz otomatik olarak kapanır. Tekrar oturum açabilir ve tekrar sıraya girebilirsiniz. Ücretsiz üyelikler için oturum açma sayısında bir kısıtlama bulunmuyor sadece maksimum 60 dakika oturumunuzu açık tutabiliyorsunuz.

Oturum açıp sıraya girmek istemiyorsanız sisteme ücretli üyelik oluşturarak bağlanmanız gerekiyor. Aylık olarak ödemeniz gereken rakam 5,49 Euro olarak belirlenmiş durumda. Bu ücreti ödemeniz halinde sisteme ücretli üye olarak oturum açabilirsiniz ve oturum açma süreniz 8 saat olarak belirlenir. Sistem yoğunluğu gibi durumlardan etkilenmez ve sıraya girme gibi durumlar ile karşılaşmazsınız. Ayrıca ücretli üyeliklerde RTX destekli oyunları oynamak istiyorsanız Nvidia Geforce Now size bunu rahatlıkla sağlamaktadır.

Nvidia Geforce Now Nasıl Çalışır?

Bilgisayar oyunları oynayan herkes bilir ki bu işin piri Nvidia firmasıdır. Yıllardır üst düzey grafik kartı üreterek bilgisayar oyunları takılmadan, donma sorunu yaşamadan gerçek bir film sahnesinin içinde yaşıyormuş gibi hissetmenizi sağlıyorlar. Elinde üst düzey bilgisayarı olmayanlara yardımcı olmak ve dünyada herkesin eşit şartlar altında yüksek özellik gerektiren oyunları oynayabilmesini sağlayan bu sistemi kurarak oyun severleri mutlu ediyorlar.

Nvidia Geforce Now sistemi çok üst düzey ve sistematik bir şekilde çalışır. Oturum açtığınızda eğer internet hızınız düşük ya da ağ bağlantınız yetersiz olduğu durumları analiz eder ve oyunu açmanız konusunda size yardımcı olur. Fakat düşük internet hızı ile oyunları açmak oyun oynama sırasında çözünürlük sorunları yaşamanıza sebep olabilir takılma ve donma sorunları da yaşayabilirsiniz.

Bu sistemi kullanma sırasında uygulama size 4 farklı akış modu seçeneği sunuyor. Modları kullanma ve değiştirme durumunda herhangi bir ücret ödemezsiniz. İşte bu modlar merak edenler için;

 • Yarış: Oyunları hızlı bir şekilde oynamanızı sağlar.
 • Veri tasarrufu: Bu modu seçmeniz halinde oyun sırasında internet kullanımı minimum seviyeye çekilir.
 • Dengeli: En çok tercih edilen mod olduğu bilinmektedir. Hem grafik çözünürlüklerinde hem de internet kullanımında dengeli olarak oyun oynayabilmenizi sağlamaktadır.
 • Özel: Oyun hızında, çözünürlükte, oyun hızında ve internet kullanım hızında kendi ayarlarınızı yapabileceğiniz bir moddur.

Nvidia GeForce Now

Nvidia Geforce Now Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Oyun sevenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de Nvidia Geforce Now sistemini bilgisayarlarında çalıştırabilecekleri hakkındadır. Bilgisayar donanımınız ne kadar üst düzey özelliklerde olursa olsun internet hızınız yeterli bir seviyede değil ise sorunlar ile karşılaşmanız mümkündür. En azından orta seviye bir internet bağlantınızın ve tercihi tamamen size kalmış bir monitör başlıca ihtiyacınız olan donanımlardır. Nvidia Geforce Now için gerekli olan diğer sistem gereksinimleri ise;

 • Windows işletim sistemi kurulu olan bilgisayarlar için 64bit Windows 7 ve üzeri işletim sistemleri
 • Minimum çift çekirdekli işlemci
 • 4 gb ram bellek
 • DirectX 11 ve üstünü destekleyen grafik kartları
 • En düşük 64 bit 512 mb ekran kartı

Nvidia Geforce Now Tarafından Desteklenen Oyunlar

Oyun şirketi ile anlaşma sağlanabilen tüm oyunları Nvidia Geforce Now kütüphanesinde rahatlıkla bulabilir ve keyifle oynayabilirsiniz. Her geçen gün yeni oyunların eklendiği bu platforma girebilmek için epic games ve ya steam hesaplarınız ile eşleştirme yapmanız gerekmektedir. Nvidia Geforce Now tarafından desteklenen oyunlardan bazılarına örnek vermek gerekirsek;

 • Assasins Creed serisinin 10’dan fazla oyunu
 • Counter Strike Global Offensive
 • Hitman
 • War Thunder
 • League of Legends

Sonraki yazı: Blockchain Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.