Nokia Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 23 Nisan 2023

Nokia nedir? Bazı kullanıcılar Nokia’nın ne olduğunu bilse de bazıları son zamanlarda pek öne çıkmayan firma hakkında bilgi almaya çalışabilir.

Günümüzde pek çok teknoloji firması bulunuyor. Bu şirketlerden birisi olan Nokia, 1865 yılında faaliyetlerine başladı. 1865 yılından bu yana hizmet veren ve ürün satışları gerçekleştiren şirketin 1800’lü yıllarda farklı sektörlere adım attığını belirtelim. Zaten o dönemde firmanın telefon çıkarma konusunda fikirleri dahi bulunmuyordu. Bu fikirler 20. yüzyılda ortaya çıkmaya başladı. Peki Nokia nasıl büyüdü? Nasıl buralara geldi ve nasıl popülerliğini kaybetti? Bu gibi sorular merak ediliyor olsa da öncelikle Nokia hakkında genel bilgiler sunmak isteriz.

Nokia Nedir?

Nokia, özellikle çıkardığı telefonlarla tanınan bir şirket olsa da aslında pek çok sektörde adı bulunan bir firma olarak bizleri karşılıyor. Teknoloji alanında oldukça köklü bir şirket olan Nokia, Finlandiya’da kuruldu. Şu anda genel merkezi Finlandiya’nın Espoo kentinde bulunan Nokia’nın dünya çapında hizmet verdiği biliniyor. Günümüzde daha sade bir şirket haline bürünse de aslında geçmişte büyük katkılar bıraktı. Özellikle Nokia 3310 modeli, pek çok kişinin bildiği ve dayanıklı olarak geçen bir model. Nokia ile çalınan o notaları kimler bilmez ki?

2021 yılı verilerini incelediğimizde şirketin gelirinin 22 milyar dolar olduğu, net gelirinin ise 330 milyon olarak açıklandığı biliniyor. Mal varlığı 40 milyar dolar olan şirketin değeri 17 milyar dolar olarak açıklanıyor. Çalışan sayısı ise 87.000’in üzerinde bulunuyor. Nokia’nın şu anda bulunduğu sektörler arasında telekomünikasyon, bağlantı araçları ve elektronik yer alıyor.

Şirketin Ürünleri

Nokia nedir?” sorusu dışında şirketin geliştirmiş olduğu ürünler de araştırılan bir konu. Şirket, bu zamana kadar pek çok ürün geliştirdi. Her ne kadar insanlar firmayı teknoloji alanında biliyor olsalar da aslında şirket, farklı ürünler de üretti. Firma, balıkçılık işine de girdi, ormancılık ile de uğraştı. Hatta şirketin tuvalet kağıdı bile ürettiği biliniyor. Biz işin teknoloji boyutuna değinelim.

Nokia’nın ürettiği pek çok ürün olduğu için hepsini saymak mümkün olmaz. Şirketin en popüler ürünleri arasında Nokia 3310 yer alıyor. Nokia 3310, 126 milyon satışa ulaşan başarılı bir cep telefonu. Gri plakası ve beyaz tuşlarıyla öne çıkan model günlerce şarjının bitmemesi ve düştüğünde hasar almaması ile biliniyor. Bu haliyle planlı eskitme yapılmayan telefon olarak da tanınan Nokia 3310’un içinde yılan oyunu, nota yapma aracı ve bu gibi daha pek çok şey bulunuyor.

Nokia Nedir

İlk kez 2000 yılında piyasaya sürülen model, 1,5 inç ekrana sahip olup 84 x 48 piksel ekran ile müşterilerini karşılıyor. 5 satır ekranı bulunan cihaz, 1 KB hafızaya sahip olmakla beraber 900 mAh ve 1.000 mAh çıkarılabilir batarya ile kullanılabiliyor. Modelin bir diğer özelliği Series 20 işletim sistemine sahip olması olurken cihaz, 2005 yılında piyasadan kaldırıldı.

Nokia nedir?” konusunda 2010’lu yıllarda çıkan bir telefondan da söz etmek istiyoruz. Nokia Lumia 1020, özellikle Nokia’nın Microsoft’a satılmış olduğu dönemlerde çıkan bir telefon. Dönemine göre güçlü kameraya sahip olan cihazın işletim sistemi Windows Phone 8 olarak yer alıyor. 41 MP kameraya sahip olan ve gece çekimi kaliteli olan modelin 4G LTE desteği mevcut iken aynı zamanda cihaz 1,5 GHz çift çekirdek işlemci ile birlikte geliyor.

2 GB RAM bulunan modelde 64 GB bellek yer alıyor. Arka kamerası 41 MP olan telefonun ön kamerası ise 1,2 MP olarak yer alıyor. 4,5 inç AMOLED ekrana sahip olan Nokia Lumia 1020, 2.000 mAh Li-on batarya içeriyor. Modelin dikkat çeken tasarımı bulunuyordu. Kamerasının farklı görünmesi, renginin diğer cihazlara göre daha farklı olması ve akıllı telefon için takılabilir aygıtların olması cihazı çağın ötesinde gösteriyordu.

Nokia nedir?” konumuzda firmanın diğer ürün gruplarını da bilmek gerekiyor. Akıllı telefon pazarında yer edinen şirketin bu zamana kadar ürettiği diğer teknolojik ürünler arasında Wi-Fi yönlendirici, akıllı televizyon, hoparlör, tablet, işletim sistemi, VR kamera, bilgisayar ve monitör bulunuyor.

Nokia Tarihi

Nokia, az önce de açıkladığımız gibi köklü bir teknoloji şirketi. Aslına bakarsak Nokia, 1865 yılında kurulduğunda akıllı telefon sektöründen çok farklı bir sektörde bulunuyordu. İlk kurulduğu dönemde madencilik işine giren firma, maden çıkarma ile uğraşıyordu. Şirket, madencilik için çeşitli teknikler geliştirerek işi daha verimli hale getirmeye çalışıyordu. Bir süre sonra teknolojinin gelişmesine katkı sağlamaya başlayan firma, elektrikli araçlar üretme konusunda ilerleme kaydetmeye başladı. 20. yüzyılın ilerleyen dönemlerinde elektrik işinde kendini daha da geliştiren firma, kablo üretimi gibi farklı işlere de girişti.

Nokia nedir?” konusunda Nokia’nın tarihi hakkında bilinmesi gereken çeşitli olaylar mevcut. 1960’lı yıllara gelindiğinde artık şirket elektronik, ormancılık, kablo üretimi ve plastik sektöründe iş yapıyordu. Hatta firmanın askerî alanda da ürünler geliştirdiği biliniyor. Bu ürünler arasında gaz maskesi, telsiz, mobil radyo ve kapasitör gibi çeşitli nesneler yer alıyor. İlerleyen dönemlerde kendini daha da geliştiren şirket, askerî alanda ürünler üretmenin yanı sıra tüketicilere yönelik teknolojik ürünlere de ağırlık verdi. Bu ürünlerden bazıları mikro bilgisayar ve televizyon olarak açıklanabilir.

Nokia Nedir

Henüz Nokia’nın aklında akıllı telefon hatta kablosuz bir telefon fikri bulunmuyor. Hatta Nokia, bu fikre pek sıcak bakmıyordu fakat ilerleyen dönemlerde bu fikir değişmeye başladı. Şöyle bir ilginç bilgi verelim. Nokia şirketinde kablosuz telefonlar için James Bond aygıtı deniyordu. James Bond’un bazı filmlerinde görülen bu aygıt, firmanın da dikkatini bu şekilde çekmişti.

Günümüzde Nokia

Nokia nedir?” konumuzda Nokia’nın günümüzdeki dönemine de değinmek gerekiyor. Şirket her ne kadar cihaz için James Bond aygıtı dese dahi 80’li yıllarda ilk telefonunu geliştirmeye başladı. İlk telefon bir araç telefonuydu. Yani araçta kullanılabiliyordu. 90’lı yıllarda artık şirket daha da gelişti ve cep telefonları üretmeye başladı. Hatta o efsanevi Nokia reklamları ile karşılaşmış olmalısınız. 2000’li yıllardan sonra ise firma, artık akıllı telefon pazarına yavaş yavaş girmeye başladı. O dönemlerde özellikle Symbian işletim sistemi kullanan Nokia, bir süre sonra Windows Phone işletim sistemlerine yer verme kararı aldı.

Şirketin bu kararı almasını etkileyen durum, Microsoft’un Nokia’yı satın alması oldu. Microsoft, Nokia’yı satın aldıktan bir süre sonra telefonlarda Nokia ismi yerine Microsoft ismini kullanma kararı aldı. Telefonlar ise pazarda pek tutunamadı. Bir süre sonra Microsoft, Nokia’yı tekrardan eski firmasına devretti. Günümüzde Nokia, kendi telefonlarını geliştirmeye devam ediyor.

Firmanın Pazar Payı

Nokia, önceleri çok büyük bir pazar payına sahipti fakat sonrasında Samsung ve Apple daha üst sıralara laştı. Şirketin akıllı telefonları ise oldukça düşük bir pazar payına sahip. Türkiye pazarını incelediğimizde Samsung, Xiaomi ve Apple üst sıralarda görünüyor. Özet geçmek gerekirse Nokia, telefon pazarında aktif bir şekilde rekabet etmiyor fakat buna rağmen pek çok alanda Nokia ile karşılaşmak mümkün oluyor. Yine de şirketin hatırı sayılır bir geliri bulunuyor. Bu konuda sizlere “Nokia nedir?” sorusunu cevaplayıp bazı bilgiler verdik. Umarız sizler için yararlı bir konu olmuştur.

Sonraki yazı: Oyun Motoru Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.