Neden Bir Dijital Pazarlama Ajansına İhtiyacınız Var?

Teknolojinin gelişmesi ve çağımızın dijitalleşmesi ile birlikte pazarlama da yeni bir yön kazanmıştır. Ancak dijital pazarlamanın hayatımıza yeni girmesi nedeni ile hakkında pek çok yanlış bilgi bulunmaktadır. Bu yanlış bilgiler ile markanızı yönetmeniz başarı ile değil başarısızlık ile karşılaşmanıza neden olacaktır. Bu nedenle işinde profesyonel ve bilgi bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmanız gerekmektedir. Peki, dijital bir pazarlama ajansı ile çalışmanız için gerekli nedenler nelerdir? İşte dijital pazarlama ajansı ile çalışmanız gereken sebepler…

Günümüzde dünya genelinde 3,1 milyar insan düzenli olarak internet kullanıyor. Bu 3,1 milyar insanın 650 milyonu Çin’de yer alıyor. ABD’de ise 280 milyon, Hindistan’da 250 milyon Türkiye’de ise 35 milyon internet kullanıcısı bulunuyor. Dünya üzerinde bu kadar fazla internet kullanıcısının yer aldığı düşünüldüğünde ise bu kişilerin analizlerinin yapılması ya da bu kişilere özel reklam çalışmalarının başarılı bir şekilde yapılması için dijital bir pazarlama ajansı ile çalışmanız gerekmektedir.

Potansiyeli Görebilmek İçin Dijital Pazarlama Ajansı

Yukarıda da bahsettiğimi gibi dijital alanda ucu bucağı olmayan bir veri bulunuyor. Ancak bu verileri analiz etmek ve verilerdeki potansiyeli görmek için işinde profesyonel ve uzman bir dijital pazarlama ajansı ile çalışılması gerekmektedir. Markalar dijital alanda bulunan bu verilere istedikleri gibi ulaşamazlar. Anca alanında uzman ve profesyonel bir dijital pazarlamacı bu verilere ulaşarak verileri doğru bir şekilde raporlayabilir.

Dijital Reklamlar İçin Profesyonel Destek

Dijital pazarlama geniş bir alandır. Sosyal medya, web sitesi, web tasarım, içerik pazarlama, SEO gibi pek çok dijital pazarlama kanalının markalar tarafından yönetilmesi imkansızdır. Bu konular hakkında uzman bir kişi tarafından stratejik planlamalar yapılması gerekmektedir. İnternetin uzmanları olarak bilinen dijital pazarlamacılar markalara aşağıdaki hizmetleri vermektedir.

 • Web Tasarım
 • Site Trafik Raporu ve Analizi
 • SEM yani Arama Motoru Pazarlaması
 • Facebook ve Instagram Reklamlarının Yönetimi
 • Performans Raporlaması ve Takibi
 • Sosyal Medya Yönetimi
 • Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO,
 • SEO alanında sitemizde bulunan makaleleri inceleyerek SEO hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.
 • İçerik Pazarlaması
 • E-posta Pazarlaması

Tüm bu hizmetlerin dijital pazarlama uzmanı tarafından yönetilmesi firmanızın dijital alan başarı kazanmasını sağlamaktadır. Peki, dijital pazarlama ajansları ile çalışmak istemeye karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken noktalar var mıdır? Bu noktalar nelerdir?

Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer iyi bir dijital pazarlama çalışması yapmak istiyor ve kaliteli bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmak istiyorsanız mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları aşağıdaki gibi sıralayabilmek mümkündür.

 • Çalışacağınız dijital pazarlama ajansının Google Partners sertifikası var mı, Google iş ortağı mı? Bu soruları sormalı ve cevabının evet olması durumunda o ajansa bir artı koymalısınız.
 • Dijital pazarlama ajansı hizmetleri doğrultusunda size ücretsiz analiz ve ücretsiz bilgiler sunabiliyorsa bu ajans ile çalışabilirsiniz.
 • Dijital pazarlama ajansının daha önce çalıştığı firmalar ve bu firmalara sunduğu hizmetler nelerdir? Bu firmaları ve firmalara yapılan çalışmaları mutlaka incelemeli ve referans almalısınız.
 • Başka firmalara sunduğu hizmetler neticesinde nasıl bir başarı elde etmişler, bu başarılar firmalara neler katmış? Bu soruları sormalı ve cevaplarını almalısınız.
 • Kendi siteleri başta olmak üzere çalıştıkları firmalara SEO çalışmaları yapıyorlar mı? Web siteleri Google’da kaçıncı sırada yer alıyor.
 • Firmanızın hedeflerini aktardığınızda size olumlu çözüm önerileri ve stratejik planlamalar sunabiliyorlar mı?

Tüm bu sorulara olumlu cevap almanız neticesinde bu dijital pazarlama ajansı ile çalışabilirsiniz.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu