Mobile Deep Linking (Derin Linkleme) Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 5 Mayıs 2023

Ortalama bir potansiyel tüketici mobil cihazlarında gününün en az beş saatini harcıyor. Hatta bu rakamın evde olduğumuz bu günlerde çok daha fazla olduğunu söylesek yalan olmaz.

Bu günlerde telefondan aklına gelebilecek her şeyi ama her şeyi yapabilmemiz de bunu daha da fazla teşvik ediyor. Alışveriş, sosyal medya, işletmeni yönetmek, film ya da dizi izlemek, kitap okumak ve çok daha fazlası. Ama bizim burada dikkat etmemiz ve ilgilenmemiz gereken nokta işletme yönetimi olmalıdır.

İşte bu yüzden insanların uygulamanda ya da internet sitende çok daha zaman geçirmesi ve bu geçirdikleri zaman içinde keyif almaları her şeyden çok daha önemli bir hale geldi.

Bu da anahtar kelimeler ile kullanıcı deneyimini optimize etmenin önemini arttırdı.

Eğer mobil cihaza uygulamanı optimize etmeye çalışıyorsan, tüm açılardan düşünmen gerektiğini benden de çok iyi biliyor olmalısın. Düzeni, metni, fontları ve belki de aklına gelmeyen ve tüm bunlardan çok daha önemli olan bir şeyi…
Ben böyle dediğimde aklına gelmiyorsa izin ver ben söyleyeyim: Mobile Deep Linking yani Derin Linkleme….

Şu an karşında oturmuş konuşuyor olsaydım yüzüme sen ne diyorsun diye bakabileceğine eminim.

Bu bahsettiğim şey aslında kullanıcıların uygulamanla etkileşimini büyük ölçüde artırabilecek küçük bir ayrıntı, ancak çok az uygulama bundan yararlanmaktadır. Bununda en büyük nedeni çok bilinmemesi olsa gerek…

Bu yüzden sana mobile deep linking nedir, neden ihtiyacın var ve kendin için nasıl uygulayabileceğini bu rehberde öğreteceğim.

Hadi başlayalım.

Mobile Deep Linking Nedir?


Mobile Deep Linking, tekdüze bir kaynak tanımlayıcı veya kısaca URL kullanarak kullanıcıları uygulamanın daha derinlerine yönlendirmeyi sağlayan uygulamadır. Bu uygulama, mobil uygulama geliştiricilerinin bir uygulama içinde belirli bir sayfayı basitçe açmaya karşı zorlamasına olanak tanır.

Bir web sitesi URL’si olarak düşün. Bir ürün satmaya çalışıyorsan, kullanıcıların ana sayfaya inmesini veya web sitesinde daha derin bulunan bir satış sayfasına yönlendirilmesini ister misin?

Elbetteki ikincisi.

Kullanıcıların bir uygulamadaki belirli bir sayfaya gitmesine yardımcı olarak, müşteriyi nihai hedefe daha çabuk yaklaştırarak müşteri yolculuğunu kolaylaştırırsın.

Hadi bunu bir infografik üzerinden inceleyelim:

mobile deep linking adımları

Bu adımlar basit görünse de mobile deep linking konusunda dikkat etmen gerekenler var. Üstelik üç farklı mobile deep linking olduğunu da dikkate almak gerekir.

 

1.Standart Mobile Deep Linking

Bu tarz Mobile Deep Linking, kullanıcıyı direk olarak uygulamanın belirli bir sayfasına yönlendirmek için kullanılır. Bu nedenle de standart olarak adlandırılır. Aynı zamanda global linking olarak da bilinir.

Elbette bu tarz bir mobile deep linking, kullanıcı uygulamaya sahipse işe yarayacaktır.

Geleneksel veya standart mobile deep linking ile ilgili olan problem ise bir kullanıcı linke tıkladığında, mobil uygulama açılmaz, aksine seni tarayıcı versiyonuna yönlendirir.

Eğer biri mobil cihazdan linke tıklıyorsa uygulama versiyonu her zaman daha optimize edilmiş ve düzenli olarak karşına çıkacaktır.

Hadi bir örnek üzerinden gidelim. Eğer Instagram’ı Google üzerinden arıyorsan ve eğer uygulama yüklüyse karşına bu şekilde çıkacaktır.

instagram mobile

Aslında arama Instagram uygulaması olsun olmasın hangi uygulamayla denersen dene aynı şekilde çıkacaktır ama tıkladığında durum değişecek, seni daha düzenli ve kullanışlı olan optimize edilmiş uygulamaya götürecektir.

uygulama açılır

İşte bu sevgili okuyucum, standart mobile deep linking’e verilebilecek en güzel örnektir.

2.Ertelenmiş Mobile Deep Linking

Bu tip mobile deep linking aynı standart deep linking ile aynı şekilde bir çalışma prensibine sahiptir. Bu modeli diğerlerinden ayıran bir nokta ise Ertelenmiş Deep Linking de uygulama olmadan kullanıcıları indirme konumuna yönlendirebilirsiniz. Bu da uygulama geliştiricilerinin ve şirketlerin daha fazla müşteri edinmesine yardımcı olabilen bir özellik olarak öne çıkar. Uygulama yüklendikten sonra, kullanıcı başlangıçta gezindikleri yere yönlendirilir.

Ne demek istediğimi görmek için “Skip The Dishes” uygulamasını kontrol etmeye ne dersin?

skip the dishes deep linking 2

Bir kullanıcı siparişini oluştururken, Android veya iOS için mobil uygulamayı indirebilir.

İndirdikten sonra mobil uygulama hariç, geldikleri adıma geri yönlendirilirler.

skip the dishes deep linking 1

Bu da bulundukları yere geri dönmek için tüm işlemi manuel olarak tekrar yapmak zorunda olmadıkları anlamına gelir.

3.Bağlamsal Deep Linking

Yeni katılım olarak da bilinen bağlamsal deep linking, bir uygulamanın kullanıcı deneyimini kişiselleştirmek üzere müşteriler hakkında bilgi toplamak için yaygın olarak kullanılır. Bu tür demografik veriler, kullanıcıların uygulamaya nasıl gittikleri ve daha fazlası verileri kaydedilir.

Uygulamaya yerleştirme işlemi, kullanıcının Google Play Store, App Store, bir Facebook kampanyası veya başka bir kaynak üzerinden yüklenmiş olmasına bağlı olarak farklı olabilir.

Bir Facebook reklamıyla indirilen bir mobil uygulama, örneğin bir Google uygulama reklamı yoluyla indirildiğinden farklı görünebilir. Açılış sayfası, mobile uygulama geliştirmede derin bir görünüm olarak bilinen özelliklerle özelleştirilebilir.

deep linking adımlar

Mobile Deep Linking, kullanıcıları uygulamadaki belirli daha derinliğe sahip görüntülü bir sayfaya yönlendirir.

Mobil Müşteri Yolculuğu ve Deep Linking Arasındaki Bağlantı Nedir?


Mobil cihaz alıcının yolculuğu, uygulamanı bulmak, kullanmak ve paylaşmak bazında üç farklı adımdan geçer. Bu yolculuk farkında olman gereken bazı küçük farklılıklara sahip olmanı gerektirir. Özellikle bir ürün satın alırken müşterinin geçtiği normal dönüşüm hunisine benzeyen bu yolculukta kullancının gözünden görerek devam etmen gerekir.

Mobil cihaz kullanıcısının yolculuğundaki çeşitli adımların mobile deep linking ile nasıl uygulanabileceği aşağıda açıklamaya çalıştım. Hadi biraz yakından inceleyelim:

 • Keşif

Mobil cihaz müşteri yolculuğundaki ilk adım kuşkusuz ki keşfetmekten geçer. Kullanıcının uygulamanı ilk etapta keşfetmesi ve bu yolculuğa başlaması gerekir. Bu, içerik pazarlama ve SEO gibi stratejilerle gerçekleştirilebilirken, deep linking de bu keşif için bu iki yönteme güzel bir destek verir.

Google, mobil uygulamalardaki deep linking dizine ekleyerek sana organik trafiği sıralamak ve yönlendirmek için daha fazla fırsat sunar. Kullanıcılar arama motoru listesini tıklayabilir ve bağlantıyı internet tarayıcısı yerine doğrudan uygulama üzerinden açabilir.

Ne demek istediğimi görmek için aşağıda yer verdiğim Google Analytics aramasına bakalım:

google-analytics deep linking örnek

Bu grafikte işletmelerin daha fazla kullanıcı edinmesine ve tek bir arama motoru listesine sahip olmasına karşı marka bilinirliğini artırmasına yardımcı olduğunu görebiliriz.

 • Karşılaştırma

Bir kullanıcı birkaç seçeneği belirleyerek seçeneklerini daralttıktan sonra, doğal olarak onları karşılaştırarak en iyi uygulamayı bulmak isteyecektir. Bu karşılaştırma esnasında bakacağı belirli değişkenler vardır. Fiyatlandırma, kullanım kolaylığı ve özellikler gibi faktörlere bakacaklardır.

Mobile Deep Linking, kullanıcıları uygulamanın en iyi özelliklerine yönlendirmeni, incelemelerini veya uygulamanı rakiplerinden daha iyi hale getirmek için deneyimi özelleştirmeni sağlar. Uygulamanın önemli işlevlerine ulaşmak için gereken adımları azaltarak, kullanıcıların geri dönme şansını da bu şekilde azaltabilme imkanına sahip olursun.

 • Karar

Mobil cihaz kullanıcının yolculuğundaki üçüncü adım ise tek bir uygulamaya karar vermek ve taahhüt etmektir. Burada net bir değer teklifine ve rafine kullanıcı deneyimine sahip olmak çok önemlidir. Daha da iyisi, bağlamsal deep linking bu aşamada uygulamayı alıcının kişisine mümkün olduğunca özel hale getirmek için veri toplamana yardımcı olur.

Elbette bu veriler ve yollar sayesinde hedefleme ve performansı artırmak için pazarlama kampanyaları da bu bilgilerle optimize edilebilir.


Bu arada e-posta bültenimize üye olmadıysan üye olabilirsin, en yeni makaleler geldikçe seni haberdar ediyor olacağım.

[newsletter_signup_form id=4]
 • Elde Tutma

Daha fazla kullanıcı edinmeye başladığında, onları koruman gerekir. Bu da bizi yolculuğun son adımı yani elde tutmaya getirir. Standart ve ertelenmiş deep linking, arama motorlarında, sosyal medyada ve diğer platformlarda kullanıcıların uygulamana geri dönmelerine yardımcı olan modellerdendir. Uygulamanı daha sık kullanmalarını bu sayede başarabilirsin.

Mobile Deep Linking, sonucunda toplanabilecek veriler, mobil cihaz uygulamanı neden ve nasıl kullandıklarını anlamana yardımcı olacaktır. Bunları ikiye katlamak, Pareto’nun Prensibi veya 80/20 kuralı olarak adlandırdığımız şeydir.

Bu kural her yerde görülebilir ve sonuçların % 80’inin eylemlerin % 20’sinden geldiğini tanımlar. Mobil cihaza uygun uygulama geliştirme durumunda, kullanıcıların yalnızca birkaç özellikle ilgilendiklerini ve diğerlerinin ise yer kapladığını keşfedebilirsin. En çok kullanılan özellikleri ve sayfaları varsayımsal olarak güncelleyerek katılımı ve elde tutmayı artırabilirsin.

Eğer bilgi toplamak için derin bağlantılar kullanmazlarsa işletmeler böyle keşifleri gözden kaçırırlar.

Mobil Uygulama Testi Nedir?

İlginizi Çekebilir

Mobil Uygulama Testi Nedir?

Mobile Deep Linking Neden Önemlidir?


Ne düşündüğünü inan çok iyi biliyorum. Şu an aklında dolaşan sorulardan biri de neden bu kadar zahmete girip Mobile Deep Linking ile uğraşman gerekiyor?

O zaman açıklamama izin ver. Bunun için nedenlere başlıklar halinde bakmamız çok daha iyi olacaktır.

Kullanıcı Deneyimini Geliştirmek

Kullanıcıyı bir yerine birden fazla adım atmaktan kurtarabilirsen neden yapmıyorsun?

Deep Linking tam olarak işte bunu yapıyor ve UX’ini geliştiriyor. Daha hızlı bir şekilde gitmek istedikleri yere ulaşmak için mobile deep linking bağlantılarını kullanmak kullanıcıların hayatını tahmininden çok daha kolaylaştırıyor. Bu da sonuç olarak uygulamanla daha iyi bir kullanıcı deneyimini elde etmeni sağlıyor ve ziyaretçilerine daha iyi bir izlenim sunuyor. Mobile Deep Linking kullanmama ve bundan yararlanma arasındaki farkı soracak olursan;

deeep linking

Çok daha basit değil mi?

İşte bu da bizi bir sonraki maddeye götürüyor.

Müşteriyi Elde Tutma Ve Katılımı Arttırma

Uygulamanı indiren her bir kullanıcının yıl boyunca etkin kalması çok daha iyi olmaz mıydı?

Ne yazık ki bu işler böyle yürümüyor. Kullanıcıların %55’nin ilk kullanımdan sonra uygulamayı bırakacağını söylüyor.

alıkoyma ve müşteri kaybı grafiği

Bunu bir düşün. Bir uygulamayı indirdin, bir kez kullandın ama sonra bir daha açmadığın hiç olmadı mı?

Tam da tahmin ettiğim gibi.

İşte tüm bu yapılan araştırmalarda bunu gösteriyor. Yeni indirmelerin neredeyse yarısını kaybedeceksin. Bir web sitesine yaklaştığın şekilde mobile uygulamaya da yaklaşman gerekir. Kullanıcılarını nasıl elinde tutacağını düşünmelisin. Tüm ziyaretçilerin neredeyse yarısının bir web sitesinden ayrılması ve herhangi bir işlem yapmaması yaygındır.

Orada oturup hiçbir şey yapmıyor musun? Tabi ki de hayır!

Bu kullanıcıları ayrılmadan önce yakalamak için açılır pencereler ve özel içerikler aracılığıyla e-posta seçenekleri gibi stratejiler uygularsınız. Bu tam olarak deep linking için kullanılabilir ancak mobile uygulama anlamındadır. Bir kullanıcı uygulamanı ziyaret ettikten sonra, bunları yeniden hedefleyebilir ve deneyimlerini geliştirmek için farklı bir derin bağlantı stili kullanabilirsin.

Yeni Kullanıcılar Katılımı İyileştirir

Bir mobil uygulama, ertelenmiş yaklaşım gibi derin bir bağlantı biçimi kullandığında, daha fazla kullanıcı edinebilmene olanak sağlar. Bunun nedeni, kullanıcı uygulamanın mobil tarayıcı sürümünden geçtikçe, seçeneğe sahip olması veya otomatik olarak uygun indirme konumuna yönlendirilmesidir.

Bağlamsal bağlama tekniği, uygulamayı orijinal olarak indirdikleri yere bağlı olarak yeni kullanıcılara farklı şekillerde yerleştirmek için kullanılabilir. Bir Facebook reklam kampanyasından gelen kullanıcıların düzenli olarak belirli bir ürün kategorisine gittiğini anlarsan, onları otomatik olarak oraya itebilirsin. Ayrıca, belki de Google kullanıcıları satın almadan önce işletmen hakkında daha fazla bilgi edinmeyi sever. Bu kullanıcıları şirketinizin geçmişini detaylandıran sayfaya yönlendirmek için bağlamsal deep linking kullanabilirsin.

Kullanıcılar İle Yeniden Etkileşime Geç

Bir kullanıcı uygulamanı kullandığında, bunları yeniden hedeflemek için küçük bir fırsat penceren olur.

Arama motoru pazarlamacılarının % 46’sının şu anda yeniden hedeflemenin en az kullanılan pazarlama şekli olduğuna inandığını biliyor muydun?

Deep Linking’in geliştirdiği bir gizli mücevher diyebiliriz. Bir kullanıcı segmenti uygulamanı indirdiyse, ürün sayfalarını görüntülediyse ve geri döndüyse, bunları reklam kampanyalarında yeniden hedefleyebilir ve onları tekrar ilgi alanlarına yönelik ürün sayfalarına yönlendirmek için ertelenmiş bağlantıyı kullanabilirsin.

Pazarlamanı Güçlendir

Kişiselleştirme her zaman kullanman gereken bir anahtardır. Bağlamsal Deep Linking, pazarlama sonuçlarını geliştiren kullanıcı deneyimini özelleştirmeni sağlar. Mobil kupon verildiğinde tüketicilerin % 39’unun daha fazla para harcayacağını göz önünde bulundur.

En çok hangi ürün kategorilerinden hoşlandıklarını keşfetmek için bağlamsal deep linking yoluyla kullanıcılara veri toplayabilir, ardından bu davranışa uymaları için bir indirim sunabilirsin.

Benzer şekilde, mobile deep linking dönüşüm oranlarını artırma potansiyeline sahiptir.

Bunun nedeni, kullanıcıları satış dönüşüm hunisinden daha hızlı geçirmendir. Normalde bu şunlardan oluşur:

 1. Kullanıcı web sitenin ana sayfasına gelir.
 2. Bir ürün sayfasına giderler ve sepetine bir satır öğesi eklerler.
 3. Siparişlerini onaylamak için alışveriş sepeti sayfasını ziyaret ederler.
 4. Sonunda, ödeme ve kontrol.

Mobile deep linking, müşterilerin doğrudan satış sayfalarına gitmesine yardımcı olarak satış hunisini etkili bir şekilde yarıya indirebilir.

Mobil bilet satın alma uygulaması SeatGeek örnek alalım mı? Deep Linking ile geliri % 10,6 ve uygulama açık oranını % 8,8 artırabildiler.

seatgeek

Birincisi, kullanıcılara uygulamalarını satın almalarını ve bilet satın almalarını hatırlatmakla uğraştılar. Deep Linking’e sahip mobile reklamlar kullanarak bu sorunu çözdüler. Geçmiş kullanıcı etkinliğine dayanan bu hedef reklamlar, müşterinin kullandığı diğer mevcut uygulamalarda alakalı reklamlar görüntüler.

SeatGeek günde binlerce yeni kullanıcı aldıklarını ve onları saklamak zorunda olduklarını fark etti. Ekipleri, önceki davranışlarına göre farklı kitlelere hizmet verecek reklamlar oluşturmaya başladı.

Buna bir örnek, en sevdiği basketbol takımının oyun sepetine bilet ekleyen, ancak kontrol etmeden önce terk eden bir kullanıcı olabilir. Bu kullanıcı reklamları destekleyen başka bir uygulamadayken, aynı basketbol oyunu için bir reklam görür. Reklamlar, alakalı bir resim ve doğrudan harekete geçirici mesaj kullanarak doğası basittir.

Uygulamanın Görünürlüğünü Arttır

Daha fazla müşteriye ulaşmak istemez misin?

Bu sorunun cevabını senin yerine verebilirim.

Tabi ki!

İşte bu yüzden mobil uygulamanda daha fazla deep linking kurman gerekiyor. Deep Linking, Google’da dizine eklenir ve bu da işletmene trafik sıralamak ve trafik çekmek için daha fazla fırsat sunar. Ve Google’ın günde dört milyardan fazla arama aldığını görünce, ücretsiz indexlenmeyi kaçırmak istemezsin.

Uygulamanın Görünürlüğünü Arttır

Bu site gibi bir web sitesinin sadece ana sayfa için değil, binlerce sayfa için nasıl sıralandığını düşün. Aynı performansı ancak mobile uygulaman için de elde edebilirsin. Google gibi arama motorlarındaki kullanıcılar, karşılama sayfasında açılış yerine daha derin işlevleri ve özellikleri ziyaret edebilecektir. Böylelikle anahtar kelimeler, meta açıklamalar ve başlık etiketleri aracılığıyla SEO uygulamalarını optimize etme fırsatı yaratır.

Kampanyaları Analiz Etmeyi Ve Anlamayı Sağlar

Mobile Deep Linking, alıcının kişiliğini hassaslaştırmana ve davranışlarını daha iyi anlamana olanak tanır. Bu bilgiler, pazarlama kampanyalarının etkinliğini ve uygulamanın genel deneyimini iyileştirmek için kullanılabilir. Ayrıca hangi bağlantıların en çok kime tıklandığını da keşfedebilirsin. Bunu yapmak, en iyi performans gösteren bağlantıları ikiye katlama ve reklam kampanyalarında kimi hedeflediğinizi optimize etme fırsatı yaratır.

Deep Linking ayrıca, uygulamanın hangi bölümlerinin en çok kullanıldığı ve hangilerinin kullanılmadığı konusunda da ışık saçmaktadır. Google, Firebase ürününü kullanımı kolay bir platformda deep linking bağlantılarını izlemek için sunmaktadır.

firebase örneği

Android, iOS, C ++, web veya Unity seçeneklerini belirleyerek kullanmaya başlayabilirsin.

seçim

Android’i örnek olarak kullanırken, Google’ın belgelerinde ana hatlarıyla belirtilen önkoşulları karşıladığından emin olman gerekir.

android

Firebase’in SDK’sı çeşitli metrikleri, kullanıcı özelliklerini otomatik olarak yakalar ve belirli bir işlemi izlemek istiyorsan özel etkinlikler oluşturmana olanak tanır. Bu veriler daha sonra, diğer Google ürünlerine çok tanıdık bir görünüme sahip olan Firebase panosundan aktarılır.

Google Analytics’i kullandıysan kendini evinde gibi hissedeceksin.

Mobile Deep Linking Nasıl Yapılır?


Artık mobile deep linking kullanmaya başlamak için heyecanlandığına göre, bunu nasıl uygulayacağını yakından incelememiz önemli olacaktır.

Bunun için iki şekilde inceleme yapmamız gerekir. Birincisi Android, diğeri ise iOS.

Hadi başlayalım.

 • Android İçin Mobile Deep Linking

Bir URL istendiğinde Android cihazlar üç seçenekten birini seçecektir:

 1. URL ile önceden seçilmiş bir uygulama açar.
 2. URL’yi işleyebilen tek uygulamayı açar.
 3. Kullanıcıdan kullanılabilir bir uygulama seçmesi istenir.

Bunu başarmak için deep linking eklemeye başlamak için Android mobile uygulamanın AndroidManifest.xml dosyasına gitmen gerekir:

 1. Daha sonra bir niyet filtresi aracılığıyla dosyaya aşağıdaki öğeleri eklemen gerekecek:
 2. <action> öğesinde ACTION_VIEW özniteliğini belirt.
 3. URI şemasını, ana bilgisayarı ve yolu içeren <data> etiketleri.
 4. Kullanıcıları bir tarayıcıdan uygulamana taşımak için CATEGORY_DEFAULT ve CATEGORY_BROWSABLE özellikleri.

Kodun nasıl görüneceğine dair derin bağlantı hakkındaki Android’in resmi belgelerinden bir örneği inceleyelim:

android kodu

İkinci adım, uygulamanın oluşturduğu niyet filtresindeki verileri okuyabilmesini sağlamaktır.

Bu, getData () ve getAction () yöntemleri ekleyerek elde edilir:

java codu

Deep Linking, ertelenen bağlantı yoluyla uygulama indirmelerini tanıtmak durumunda olduğu gibi, kullanıcıların istenen içeriği ziyaret etmek için oturum açmasını veya başka eylemler gerçekleştirmesini gerektirmemelidir.

Mobil Uygulama Testi Nedir?

İlginizi Çekebilir

Mobil Uygulama Testi Nedir?
 • iOS İçin Mobile Deep Linking

iOS uygulamalarına Deep Linking eklemek, İlişkili Etki Alanları Yetki olarak bilinen yöntemle etkinleştirilmesiyle başlar. Arama motorlarının hangi uygulamanın hangi web sitesine ait olduğunu bilmesine izin verdiğini söylemenin süslü bir yoludur. Bu şekilde, bir kullanıcı web siteni tıkladığında, seçtiğin Deep Linking türünü etkinleştirir.

Ardından, doğrulamak için web sitene bir Apple App Site Association dosyası eklemen gerekir. Apple’ın resmi belgelerinde görebileceğin gibi, bu ilişkilendirme dosyasının aşağıdaki kodu içermesi gerekir:

ios kodu

Android uygulamalarının bildirim dosyasına sahip olmasına benzer şekilde, uygulama delege dosyası iOS uygulamalarının kökü gibi davranır. Bu nedenle, uygulama temsilci dosyanı, bu örnekte Apple’ın gösterdiği gibi derin bağlantılara yanıt verecek şekilde programlaman gerekecektir:

NSUserActivity nesnesi ve NSUserActivityTypeBrowsingWeb‘in activityType değeri yoluyla özel olarak işlenirler.

iOS uygulaman, bu adımları tamamladıktan sonra Safari gibi tarayıcılardan kendisine erişen kullanıcıları işlemeye ve kabul etmeye hazır olacaktır.

mobile deep linking sss

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)


Mobile Deep Linking nedir?
Kaç çeşit mobile deep linking vardır?
Mobile deep linking neden önemlidir?
Android Deep Linking nedir, nasıl bağlanır?

Sonuç Olarak


Mobile deep linking, kullanıcı deneyimini, yerleşik ve uygulamaların pazarlamasını geliştirmek için güçlü bir tekniktir. Biraz kafa karıştırıcı olabileceğini kabul ediyorum. Birçoğunuzun bu yazıda ilk defa duyduğunuza da eminim ancak eğer uygulamaya sahipsen bu konuda bilgili olman çok daha önemlidir.

Peki neler öğrendiğimizin üzerinden kısaca geçmek ister misin?

Üç tür mobile deep linking (derin bağlantı) bulunmaktadır. Bunlar standart, ertelenmiş ve bağlamsal olarak adlandırdığımız farklı görevlere sahip mobile deep linking çeşitleridir. Bunların ne zaman doğru kullanıldığını bilmek için bunların her birini anlamak önemlidir.

Müşterilerin zaten bir uygulaması yüklü olduğunda standart mobile deep linking kullanılır. Bir mobile bağlantıyı tıkladıklarında, bu bağlantıyı uygulamada veya otomatik olarak açma seçeneği sunar.

 • Ertelenmiş Deep Linking, kullanıcıları uygulamayı indirmeleri için uygun uygulama mağazasına yönlendirerek ve sonra orijinal olarak tasarlanan sayfaya iterek çalışır.
 • Bağlamsal Deep Linking ise en karmaşık olanıdır, ancak geliştiricilerin, uygulamanın yerleşik ve genel deneyimini özelleştirmek için kullanıcılar hakkında bilgi toplamasına olanak tanır.

Mobile deep linking, alıcının kullanıcıları edinme ve elinde tutma yolculuğunun her adımında uygulanabilir.

Mobil uygulama performansını artırmak için sen de deep linking kullanıyor musun yoksa bu rehberden sonra kullanmayı listene ekledin mi?

Sonraki yazı: Video Düzenleme Programları: 2022 Yılının En İyileri

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.