Mobil Uygulama Testi Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 3 Mayıs 2023

Mobil uygulamalar ya da hepimizin en çok kullandığı şekilde mobil apps, akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar için geliştirilmiş yazılım programlarıdır.

Her gün sürekli kullandığımız bu uygulamalar kesinlikle hayatımızın önemli bir yerini kaplıyor.

Seni bilmem ama telefonumda uygulamalar çok daha fazla yer kaplıyor. 🙂

Mobil cihazları işlev ve eğlencenin minyatür güç merkezlerine dönüştürmesinin yanı sıra çok daha yardımcı olan birçok uygulamayı elimizin altında olmasını sağlıyor.

Diyet yaparken kilo takibi yapabileceğimiz bir uygulamanın hemen yanında saatlerini harcadığın bir oyun duruyor.

Tabi istediğimiz uygulamaları indirdiğimiz gibi aldığımız mobil cihazların içinde üreticilerinin veya ilişkili oldukları mobil servis sağlayıcılarının izniyle bazı mobil uygulamalarla önceden yüklenerek geliyor.

Facebook, Instagram, Youtube bunlardan sadece birkaçı ve hepimiz tüm bu uygulamalarda saatlerimizi geçiriyoruz.

Bu uygulamaların amacı, yardımcı program, üretkenlik ve navigasyondan eğlence, spor, fitness ve akla gelebilecek tüm kategorilerde kullanıcısına yardım sağlamadır.

Sosyal medyalara erişim, mobil uygulama geliştirme ve benimsemenin en popüler alanlarından biridir.

Aslına bakarsan, Facebook 2017’de tüm platformlarda en çok kullanılan ve indirilen uygulama oldu.

Ve yıllardır ilk on sırada sosyal medya uygulamaları yerlerini kaybetmiyor.

Birçok çevrimiçi varlığın hem mobil web siteleri hem de mobil uygulamaları var.

Bir uygulama genellikle bir mobil web sitesinden daha küçüktür, daha fazla etkileşim sunar ve bir mobil cihazda kullanımı kolay ve sezgisel bir formatta daha spesifik bilgiler sunar.

Bir mobil uygulama geliştiricisi, çalışacağı işletim sistemi için özel olarak bir uygulama oluşturur.

Örneğin, iPad için mobil uygulamalar Apple’ın iOS’u tarafından desteklenir, ancak Google’ın Android’i tarafından desteklenmez.

Bir Apple uygulaması bir Android telefonda çalışamaz veya bunun tersi de geçerlidir.

Genellikle, geliştiriciler her biri için bir sürüm oluşturur; örneğin, Apple Store’daki bir mobil uygulamanın Google Play’de bir karşılığı olabilir.

Birçok mobil uygulama, masaüstü bilgisayarlarda çalışması gereken ilgili programlara sahiptir. Ancak mobil uygulamalar, masaüstü eşdeğerlerinden farklı kısıtlamalarla çalışmalıdır.

Mobil cihazlar çok çeşitli ekran boyutlarına, bellek kapasitelerine, işlemci yeteneklerine, grafik arayüzlere, düğmelere ve dokunma işlevlerine sahiptir ve geliştiricilerin hepsine uyması gerekir.

Örneğin, mobil uygulama kullanıcıları (web sitesi ziyaretçileri gibi) metin, resim veya etkileşimli temas noktalarını görmek için yanlara kaydırmak istemez veya küçük metinleri okumakta zorlanmazlar.

Mobil uygulama geliştiricileri için ek bir husus, mobil cihazlarda ortak olan dokunmatik arayüzdür.

Mobil cihazların yaygın bir şekilde benimsenmesinden önce, yazılım ilk olarak masaüstlerinde ve dizüstü bilgisayarlarda çalışmak üzere geliştirilir ve akabinde mobil sürümü onu takip eder.

Tablet ve akıllı telefon kullanımı, uygulama satış trendlerine yansıyan masaüstü bilgisayarların ve dizüstü bilgisayarlarınkinden daha fazladır.

 Bunun yanısıra 258.2 milyar uygulamanın 2022 yılında indirilmesi bekleniyor.

Sonuç olarak, birçok geliştirici web tasarımında benzer bir eğilimi yansıtan “mobil öncelikli” bir yaklaşıma döndü.

Bu yaklaşım ile çıkan tüm projelerde nasıl geleneksel yönelimde web siteleri masaüstü sürümlerine daha çok önem veriyorsa, aynı şekilde yapılan mobil cihazlara değer vererek yapmaktadır.

İşte bu kadar basit bir çalışma mantığı olan Mobil Uygulamalar günümüzde kesinlikle çok önemli bir yere sahiptir.

Mobil uygulamaların giderek artan talebi, işletmelerin hizmetlerini sürdürmesi için vazgeçilmez bir araç haline geldi. İşte bu durumda ihtiyaç olan şey belli. Eğer durum böyleyse; App Store Optimizasyonu (ASO) – App SEO hizmetimize bakmak isteyebilirsin. 

Bununla birlikte kesinlikle test edilmeden kullanıcıların tüm her ihtiyacını karşılayacağını da sakın düşünme. Neden mi?

Tam bu anda artık konuya girebiliriz. Hazırsan başlayalım.

Bölüm 1 :

Mobil Uygulamanın Günümüzdeki Yeri


200 milyardan biraz daha fazla uygulamanın 2019 yılında dünya çapında indirildiğini biliyor muydun?

Bunun yanında, mobil uygulamalar için kullanıcıyı elde tutma oranı bu yıl %32’idi.

Peki bu rakam bize ne diyor?

Uygulamanın indirilmesinin zor olabileceği halde, kullanıcılarla etkileşime geçmenin ve onları tutmanın ve uygulamana geri dönmelerini sağlamanın daha zor olduğunu açıkça belli.

Ve bu senaryoda belirleyici faktör kesinlikle uygulamanın kullanıcı deneyimi oluyor.

Bununla birlikte, sürekli olarak insanları çekmesi zor olabilecek bir mobil uygulama içinde kullanıcıları tutacak deneyimler sunmak olmalıdır.

Mobil uygulamanın her bir öğesinin, sayfasının ve özelliğinin baştan çıkarıcı bir deneyim eklemesini ve kullanıcıyı dönüşüm hunisinin aşağısına taşımasını nasıl mı sağlamalısın?

İşte oraya ulaşmanın bir yolu, deney gücünün elde tutulmasından geçiyor ve tam da bu noktada mobil uygulama testi devreye giriyor.

[tie_list type=”lightbulb” color=”yellow”]Mobil uygulama testi, hangisinin kullanıcıdan istenen bir eylemi yaptığı veya uygulama anahtarı metrikleri üzerinde olumlu (veya daha iyi) bir etkiye sahip olduğunu belirlemek için farklı kullanıcı segmentlerinin uygulama içi deneyimin farklı varyasyonları ile sunulduğu bir A / B testi şeklidir.

Mobil uygulaman için neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını sürekli olarak anlayarak, istediğin metrikler için sistematik olarak optimize edebilir ve işletmen için her zaman düz gözüken sınırsız büyüme fırsatlarının kilidini açabilirsin.

Mobil uygulama testini web üzerinde yapılan standart A / B testinden ayıran şey ise client side değil server side dağıtılmasıdır.

Kullanıcıların tarayıcısında (client) kalan varyasyonları içeren client side testinin aksine, server side testlerin yapılmasına ve doğrudan uygulama sunucusunda değişiklik yapılmasına izin verir.

Server Side testi daha sağlamdır ve oldukça karmaşık testler için oluşturulmuştur; server’a doğrudan uygulama, web site ve uygulamalarınızın derinliklerini incelemene, UI tabanlı değişikliklerin kapsamı dışında olan daha karmaşık testler gerçekleştirmene olanak tanır.

Mobil uygulama testi, server side testinin tüm özelliklerini kapsar ve pazarlamacıların ve ürün yöneticilerinin uçtan uca kullanıcı deneyimlerini optimize etmene de olanak tanır.

Uygulama içi deneyimlerin birden fazla kombinasyonunu denemeden lansman öncesi ve sonrası bu yüksek etkili uygulama özelliklerini test etmeye kadar, mobil uygulama testi, tüm bunları kapsamlı bir şekilde yapmana ve uygulamanı gelişmiş kullanıcı katılımı ile geliştirmene yardımcı olur.

Bununla birlikte kullanıcıları elde tutma ve dönüşümler için optimize etmeni de sağlar.

Bölüm 2 :

Mobil Uygulama Testini Neden Kullanmalısın?


Yüzeysel olarak baktığımızda, mobil uygulamaları aynı nedenlerle optimize etmek için mobil uygulama testi, web ve mobil siteleri optimize etmek için client side tarafında yapacağınız bir A / B testi gereklidir.

Bununla birlikte, mobil uygulamalar söz konusu olduğunda A / B testi, mobil kullanıcıların yolculuklarındaki engel noktalarını çözmek ve uygulamaya özgü metrikleri önemli ölçüde iyileştirmek için kullanılabilecek çok sayıda ek avantaj sunar.

Mobil uygulama testlerine yatırım yapmayı düşünmen gereken nedenler ise;

a.Uygulama İçi Deneyimleri Optimize Et ve Temel Metrikleri Arttır

Sürekli olarak keyifli kullanıcı deneyimleri sağladığından emin olmak için, uygulamanın derinliklerinde kapsamlı bir şekilde test etmen gerekir.

Böylece hangi yinelemenin aylık etkin kullanıcılar, saklama oranı, bırakmalar gibi veriler ile  yalnızca mobil uygulama geliştirme yol haritasını oluştururken bu verilere güvenebilirsin.

Bu nedenle, ister CTA düğmenin yerleşimi veya arama algoritmanın tam bir revizyonu gibi basit bir ön uç değişikliği olsun, test uygulama içi deneyimini nasıl daha rahat hale getirebileceğinle ilgili yanıtlar almanı sağlayacaktır.

Uygulama deneyimlerini sürekli olarak optimize etmek ve aşmak için mobil uygulama testinden nasıl yararlanabileceğin konusunda biraz daha yakından bakmak istersen aşağıda adımları beraber inceleyelim.

Uygulama İçi Deneyimleri Optimize Edin ve Temel Metrikleri Artırın

 • Kullanıcı Tabanı Segmentlere Ayır ve Hedeflenen Deneyimler Sun

Mobil uygulama testiyle, kullanıcılarını gruplandırmak ve kategorilere ayırmak ve onları ayırt edici şekilde hedeflemek için derin bölümleme uygulayabilirsin.

Segmentasyon, coğrafi, davranışsal, demografik veya teknolojik faktörlere dayalı olabilir. Daha sonra her kullanıcı segmentini ayrı ayrı (özelliklerine göre) uygulama deneyiminin belirli bir varyasyonu ile hedefleyebilir ve hatta bir A / B testinin belirli bir varyasyonu ile sunulacak bir kullanıcı segmentinin yüzdesini kontrol edebilirsin.

Bu, kitleni yakından anlamana, ayrıntılı bir düzeyde deneme yapmana ve daha iyi, daha alakalı deneyimler sunmana yardımcı olur.

Sonuçlar ayrıca gelecekteki optimizasyon ve pazarlama çabalarını daha da şekillendirecek ideal güç kullanıcıları grubunu anlamana yardımcı olacaktır.

Örneğin, bir gıda dağıtım uygulaması, günlük siparişlerinin önemli bir yüzdesinin, öğle yemeği sırasında 20-35 yaş arası çocuklardan alındığını öğrenir.

Bu segmenti hedeflemek için, günlük satışlarda bir artışa neden olup olmadığını görmek için özellikle öğle saatlerinde bu belirli müşteri segmentine ücretsiz teslimat gibi fırsatlar sunmaya başlarlar.

Kullanıcı Tabanı Segmentlere Ayırın ve Hedeflenen Deneyimler Sunun

 • Kişiselleştirilmiş Uygulama İçi Deneyimler Sun

Her zaman bağlı olan mobil kullanıcıların günümüzde, mobil uygulama optimizasyon yolculuğun, uygulama deneyimlerini kişiselleştirilene kadar tamamlanmaz.

Mobil uygulama testi ile uygulama sayfalarına farklı varyasyonlarını farklı kullanıcılara sunmanın ötesine geçerek her varyasyon temeli için kullanıcılarınızın ilgi alanlarını ve / veya markanla geçmişteki etkileşimlerini özelleştirebilirsin.

Örneğin, bir e-Ticaret uygulaması, son zamanlarda bir çift koşu ayakkabısı satın alan bir kullanıcıya, giyim eşyası kataloğundan çeşitli ürünleri tekrar tekrar sergileyebilir.

Kişiselleştirilmiş Uygulama İçi Deneyimler Sunun

Üründeki Özellikleri Deneyimleme

Mobil uygulama testi, standart UI tabanlı testleri çalıştırmanın yanı sıra, uygulama özelliklerinizi bile test etmek ve böylece ürün fikirlerini doğrulamak için bir adım ileri gitmeni sağlar.

Söylemeye gerek yok, uygulamanın performansını olumlu yönde etkilediğinden emin olmak için lansmanından önce çok önemli bir özelliğin birden fazla varyasyonunu veya hatta birden fazla özelliği test etmek isteyebilirsin.

Doğru kitleyle uyumluluğunu anlamak için farklı kullanıcı segmentleriyle tek bir özelliği test edebilirsin.

Mobil uygulama testi ile uygulama geliştiricilerine ve ürün yöneticilerine, son özellik lansmanının başarılı olmasını sağlamak için üretim sırasında özelliklerini test etmelerini ve optimize etmelerini (ve çeşitli kullanıcı segmentleri için hizalamalarını) sağlayarak her şeyi yapmalarını sağlar.

Örneğin, bir oyun uygulaması bir sosyal medya paylaşım seçeneği veya tavsiye ödülü programı sunmanın kayıt işlemlerinde bir artışa yol açıp açmadığını test edebilir.

Üretimdeki Özelliklerle Deneme

Riskleri En Aza İndir ve Aşamaları Güvenle İlerlet

Özelliklerin yayılmadan önce hepsinin denenmesi kritik bir özelliği lanse etme riskini, tek seferde evrensel olarak yaşamak yerine kitlene aşamalı olarak sunarak bu durumu daha da azaltabilirsin.

Özellik İşaretleme olarak da bilinen Feature Flagging tekniğini de kullanılarak mümkündür.

Burada herhangi bir değişiklik yapmak zorunda kalmadan bir özelliği kontrol ederek (AÇIK / KAPALI konuma getirerek, belirli bir kullanıcı segmenti için gizleyerek, başka bir kullanıcı için devre dışı bırakarak) kod sistemi davranışını değiştirebilirsin.

Kullanıcı tabanını segmentlere ayırabilir, evangelistler, potansiyel sadık kişiler, yeni müşterileri gruplarını oluşturabilir ve özellikleri, kullanıma hazır hale geldikçe aşamalı bir şekilde sistematik olarak sunabilirsin.

Ayrıca, iyileştirme için bir hata veya kapsam fark edersen ve hareket halindeyken doğru veya iyileştirilmiş sürümü yeniden başlatman durumunda bir özelliği neredeyse anında geri alabilme özelliğine de sahip olacaksın.

Örneğin, bir e-Ticaret uygulaması, kullanıcıların ürünleri daha sonra kullanmak üzere kaydetmesine izin veren bir özellik başlatmaya karar verirse, önce yalnızca sadık müşterilere sunarak test edebilir, performansını analiz edebilir ve ardından bir sonraki segment için serbest bırakabilir.

Sonuçlar olumsuz veya tatmin edici değilse, her zaman değişiklikleri geri alabilir, testleri yeniden düzenleyebilir ve gelişmiş sürümü herhangi bir sorun yaşamadan yeniden başlatabilirler.

Riskleri En Aza İndirin ve Aşamaları Güvenle Aşamaya Çıkarın

Sürekli Entegrasyon ve Sürekli Teslimat (CI / CD) Uygulaması ve Yönetmesi

Sürekli Entegrasyon ve Sürekli Teslimat, yazılım ekiplerinin çıktılarını en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan yazılım geliştirme ve teslimat uygulamasıdır.

Tekniğe göre, kod değişikliklerini düzenli olarak ana yazılım dalına entegre ederek, bunları mümkün olduğunca erken ve sık sık test edebilir, geri bildirim / sabitleme hatalarını dahil ederek yeniden başlatma özelliklerinden yararlanılabilir.

Ürün dağıtım boru hattını otomatikleştirmenin bu sürekli döngüsü, özelliklerin kullanıcılara hızlı, verimli ve sürdürülebilir bir şekilde sunulmasını sağlar. CI / CD, Çevik yazılım geliştirme ve proje yönetimi yaşam döngüsünde uzlaşmaz bir uygulama yapar.

Sürekli Entegrasyon ve Sürekli Teslimatı (CI / CD) Uygulama ve Yönetme

Mobil uygulama testi, CI / CD’yi kolaylaştırmada ve geliştiricilerin daha iyi özellikler, daha hızlı sunmalarını sağlamada büyük bir rol oynamaktadır.

Mobil uygulama özelliklerinizi düzenli ve düzenli olarak test ederek, geliştiricilerin etkili özellikleri verimli bir şekilde başlatmak için hızla dahil edebilecekleri sistematik olarak geri bildirim almalarını sağlayabilirsin.

Bu, sürüm döngüleri kısaltmana ve kullanıcı odaklı, piyasaya hazır ürünleri sorunsuz bir şekilde oluşturarak lansmanı güven esasına dayalı bir temelin üzerinde yapmana yardımcı olacaktır.

Kullanıcı Yolculukları (User Journey) ile Eşlenen En İyi Kullanıcı Deneyimlerini Sunmak

İdeal bir uygulama kullanıcı deneyiminin nüanslarını anlamak, pazarlamacılar, ürün yöneticileri ve UX tasarımcıları için çok önemlidir.

Tüm hesaplamalar herkes için aynıdır diye bir şey yoktur. Hiç olmayacaktır da. Bu kadar çok A/B Testinin yapılması da bunun yüzündendir.

Peki neden mi bu böyle?

Bunun temel nedeni, iki kullanıcı yolculuğunun birbirine benzememesi ve kullanıcıların bu yolculuklardaki aşamalarına bağlı olarak değişen beklentileri olmasıdır.

Sadece aynı sonucu farklı kişilerde nasıl sonuca ulaştırabileceğini anlaman gerekiyor.

Mobil uygulama testi, bu süreci kolaylaştırmanı ve sadece eğlenceli değil, aynı zamanda her kullanıcı yolculuğu için ilgili deneyimler sunmanı da daha çok kolaylaştırıyor ve yardımcı oluyor.

Her bir kullanıcı temas noktasında veri yığının üzerinde kapsamlı bir şekilde test yaparak, hangi kullanıcı yolculuğu için neyin işe yaradığını doğrulayabilir ve buna göre optimize edebilirsin.

Bu, kullanıcı yolculuklarınızla uyumlu ve tanımlı, zevk veren ve dönüşüm sağlayan deneyimler sunan iyi tanımlanmış bir ürün yol haritası oluşturmanı sağlayacaktır.

Örneğin, bir sağlık ve fitness uygulaması için üç tür kullanıcıyı düşün: yeni kaydolan biri, sadık bir kullanıcı ve bir süredir etkin olmayan biri.

Bu kullanıcıların her biri için uygulama deneyiminin büyük ölçüde farklı olması ve önceden tanımlanmış kullanıcı yolculuklarınızdaki aşamalarıyla uyumlu olması gerekir. Ana ekran, aşağıdaki görselde gösterildiği gibi her birini farklı bir mesajla karşıladılar:

Kullanıcı Yolculukları ile Eşlenen En İyi Kullanıcı Deneyimlerini Sunun

Oldukça basit değil mi? Kişiselleştirilmiş bir karşılama her daim çok daha doğru ve başarılı olacaktır.

 

Bölüm 3 :

Mobil Uygulamanızda Neleri Test Edebilirsiniz?


Uygulama İçi Deneyimler

 • Mesajlaşma

Şüphesiz, bir mobil uygulamanın kullanıcı deneyimini yaratabilecek veya bozabilecek en kritik yönlerinden biri uygulama içi mesajlaşmadır. Kullanıcıyı istenen eylemi yapmaya ikna ederken doğru mesajın doğru zamanda doğru şekilde iletilmesini sağlamak için uygulama içi istemlerini veya pop-up’ları deneyebileceğin sayısız test vardır.

Örneğin, bir oyun uygulaması, nişan metrikleri üzerinde olumlu bir etkisi olan bu tür pop-up’lar için ideal zamanlamayı bulmak amacıyla belirli kilometre taşlarına ulaşmak için ödül pop-up’larını test edebilir. Benzer şekilde, bir yayınlama uygulaması abonelik istemi için ideal kopyayı test edebilir ve bu da aboneliklerin artmasına yol açar.

Mesajlaşma

 • Yerleşim

Düzen ya da yerleşim, uygulamanın kullanıcı üzerinde bıraktığı ilk izlenimdir ve mümkün olduğunca etkileyici olmasını istemelisin. İlk izlenim her zaman önemlidir.

Ve uygulama düzenini mükemmelleştirmek için birden fazla yön ve adım olsa da, kesinlikle pürüzsüz ve sorunsuz bir kullanıcı deneyimi vaat edenler diğerlerinin önüne geçecek şekilde ayırt edilebilir, estetik ve işlevsel olarak kolay kullanılabilir olması önem kazanacaktır.

Uygulama düzenini ya da yerleşimini titizlikle test etmek, kullanıcılarınla nasıl etkileşime girerken kullanıcı kitlenin nasıl davranış sağladığı ya da hangi düzeni tercih ettiğini anlamana yardımcı olacağı için son derece faydalı olabilir.

Aradıkları şeye rahatça ulaşmalarını sağlayan ideal uygulama yapısı kullanıcılarını sadık birer kitleye dönüştürebilir.

Yerleşim

 • Kullanıcı Arayüzü Kopyalama

CTA düğmesinin metni, başlıkları, ürün açıklamaları veya başlıkları olsun; uygulama içi metinlerin genel kullanıcı deneyiminde önemli bir rol oynayacağını aklından çıkarma.

Metni en doğru şekilde oluşturmak, kullanıcılarını uygulamana bağlayabilir ya da tamamen uzaklaştırabilir. Metinlerini oluştururken vermek istediğin mesajın doğru şekilde tasarlanması gerektiğini aklından çıkarmamak gerekir.

Kitlen ile etkileşime giren ideal bir metin yapısını bulmak için denemeler yani testler yapman her zaman işine yarayacaktır.

Bu testlerde uygulamanı aktif olarak kullanmaya devam etmeleri konusunda teşvik eden metinleri bulmalı, kullanıcı kitlelerini iyi yorumlamalısın.

Tabi bu sırada metinlerinle varolan kullanıcılarını da uzaklaştırmaman gerekir.

talkspace

 • Kullanıcı Akışı

Kullanıcı akışı, tipik bir kullanıcının uygulamanda istenen görevi tamamlamak için gerçekleştirmesi muhtemel işlem sırasını belirtir. Örneğin, bir e-Ticaret uygulamasının ödeme akışına beraber bakalım hadi:

mobil uygulama

İster bir müzik akışı uygulamasında bir çalma listesi oluşturuyor, isterse bir mobil bankacılık uygulaması aracılığıyla kredi başvurusu yapıyor olsun, bir mobil uygulamanın akışını mükemmelleştirmek, kullanıcı kaybını azaltmak için son derece önemlidir.

 • Katılım Akışı

Bir mobil uygulamadaki herhangi bir kullanıcı için ilk temas noktası işe alım sürecidir.

Kullanıcıların uygulamayı kullanmaya devam ederken neler ile karşılaşacaklarını bilmeleri ve bu durumda uygulamayı kullanmaya devam etmeyi tercih etmeleri oldukça önemlidir.

Tabi bu durumda kullanıcılara bu uygulamayı kullanırken ne kadar rahat edeceklerini de göstermek gerekir. Yani hedef kitlene onları nelerin beklediğini göstermelisin.

Süreç içerisinde uygulamaya kaydolma, uygulama eğitimi ve uygulama izinleri dahil olmak üzere birden fazla adımı olabilir.

Test edeceğin şey, konuk girişinin sunulup sunulmayacağı, sağlanacak kayıt seçeneklerinin sayısı, yalnızca doğru numarayı belirlemek için uygulama izinlerinin istenip istenmeyeceği, öğreticinin zorunlu olup olmadığı gibi farklı noktalardan biri olabilir.

Bu denemelerde kombinasyon ve adımların akışı, pürüzsüz bir katılım deneyimi sağlar ve sonuçta en yüksek katılım tamamlama oranına yol açar.

hootsuite

 • Abonelik Akışı

Uygulamanın aboneliğe dayalı bir modeli varsa, abonelik akışını dikkatlice oluşturmak uygulama kullanımını ve iş karlılığını olumlu yönde etkileyebilir.

Sorunsuz bir akış, kullanıcıların tercih ettikleri bir planı hızlı bir şekilde seçebilmelerini ve herhangi bir engele takılmadan ödeme yapabilmelerini sağlayacaktır. Mobil uygulama testi ile, çeşitli planların plan / fiyatlandırma, abonelik açılır.

Bu pencere içerisinde abonelik zamanlaması, kullanıcının ne kadar süre bu abonelikten yararlanabileceği, ödeyeceği ücret ve en önemlisi neler kazanacağına dair bilgiler yer almalıdır.

Bu pencerede yer alan içerikleri ne kadar iyi oluşturursan kullanıcılarının satın alma kararını o kadar olumlu etkileyebilirsin.

Bir kullanıcı uygulamanı ne kadar severse sevsin ya da ihtiyacı olursa olsun abonelik penceresinde sorunla karşılaşırsa kayıt olmayacağını unutmamak gerekir.

Abonelik Akışı

 • Ödeme Akışı

Tüm kanallar arasında mobil cihazın % 85,65’lik en yüksek alışveriş sepetini terk etme oranına sahip olduğunu biliyor muydun?

Kullanıcılarının ödeme sırasında sepetlerini terk etmediğinden emin olmak için, uygulama akışı işlemlerini tüm akıştaki tüm olası sürtünme noktalarından kurtulmak için sürekli olarak optimize etmen gerekir.

Ve bunun için, tek sayfalık bir ödeme mi yoksa çok aşamalı bir ödeme mi, zorunlu kayıt sağlamanız gerekiyorsa, kuponların sayfaya ideal yerleşimi ve öne çıkması için mi gitmen gerektiğini anlamak için sık sık test etmen gerekecektir.

Ödeme Akışı

Push Bildirimleri

Hareketsiz kullanıcılarla push bildirimleri kullanarak yeniden etkileşim kurmak, çoğu pazarlamacının yemin ettiği bir stratejidir.

Ancak, push bildirim kampanyalarının başarısını veya başarısızlığını belirleyen bir dizi faktör olduğundan, bu kanal üzerinden istenen katılımı elde etmek zor olabilir.

Vazgeçilmez olanlardan bazıları push bildirimlerinizin kopyasını, zamanlamasını ve sıklığını içerir.

En iyi yanıt için göndermek için ideal zamanı, kullanıcıyı rahatsız etmeden etkileşimi artırmak için günde göndermeniz gereken bildirim sayısını, TO’yu artıran doğru kopyayı anlamak için push bildirimlerini test etmelisin.

Bir adım daha ileri gidebilir ve push mesajlarını kişiselleştirmenin, metni görüntülerle veya emojiyle birleştirmenin temel metriklerinin üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını test edebilirsin.

Örneğin, bir gıda dağıtım uygulaması hangisi daha yüksek bir TO’ya götürdüğünü görmek için rastgele hareketsiz kullanıcı tabanlarını rasgele bölümlere ayırabilir ve 3 kullanıcı segmentine üç farklı push bildirimi gönderebilir.

Push Bildirimleri

Özellikler ve İşlevler

UI tabanlı değişiklikleri test etmenin yanı sıra, mobil uygulama testi, üretim sırasında uygulamanın belirli özelliklerinin performansını ölçmek için yığınının derinliklerini denemene de olanak tanır.

Bu, sorunlu özellikleri evrensel olarak yaşamaktan kaçınmana, kullanıcı tabanını bölümlere ayırmana, özellikleri aşamalı olarak sunmana ve ürün geliştirme fikirlerini doğrulamana yardımcı olabilir.

Ayrıca, arama ve ürün önerme algoritmaları, ödeme ağ geçitleri, mimari değişiklikler, ödeme duvarı erişimleri ve mobil uygulamanızın yalnızca sunucu tarafında test edilebilen diğer tüm kritik yönleri gibi yüksek etkili işlevleri deneyebilirsin.

Bu nedenle, mobil uygulama testi, pazarlamacıların dönüşümlerini optimize etmek için kullanıcı dönüşüm hunilerini düzenlemelerine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ürün yöneticileri, UX tasarımcıları ve uygulama geliştiricileri de keyifli deneyimler sunan oldukça rekabetçi uygulamalar geliştirir.

Örneğin, kişisel bir bakım ve güzellik uygulaması, ürün bilgileri ve nasıl yapılır videoları için barkod tarama gibi uygulamaya özel özellikler sunmanın, müşterilerin uygulama içi veya mağaza içi satın alma kararlarını olumlu yönde etkilemesine yardımcı olup olmadığını test edebilir.

Özellikler ve İşlevler

Bölüm 4 :

Mobil Uygulama Testi Nasıl Çalışır?


Mobil uygulamalardaki testler sunucunun sonunda dağıtıldığından, çalışması server tarafı testine benzer.

Bu nedenle, bir testin her varyasyonunun kodlanması gerekir ve istemci tarafındaki testlerde olduğu gibi sürükle / bırak mekanizması mevcut değildir.

Bunun testlerin nispeten daha yavaş uygulanmasına yol açabileceğini iddia etsen de, server side tarafındaki denemeler test kapsamını önemli ölçüde artırır.

Bu nedenle mobil uygulama testi, kullanıcı deneyimini ve müşteri yolculuklarını iyice optimize etmek için ürün özelliklerini, algoritmaları, uygulama içi akışları, push mesajlaşma kanallarını test ederek derin denemeler yapmanı sağlar.

Mobil uygulama testini sunucu tarafında dağıtmanın bir başka önemli nedeni, performans sorunları (Flicket Effect gibi) ve kullanıcı arabirimi hataları da dahil olmak üzere client side tarafında uygulandığında oluşabilecek olası yan etkilerdir.

Bu nedenle, derin deneylerden yararlanmak ve istenen sonuçları sorunsuz bir şekilde elde etmek için kullanılır.

Mobil uygulama testinin adım adım çalışmasına yakından bakalım:

Bölüm 5 : Mobil Uygulama Testi Nasıl Çalışır?

İlk olarak, mobil uygulama testi için bir defalık SDK kurulumu gerekir.

SDK genellikle tüm yaygın arka uç dillerinde ve iOS ve Android dahil platformlarda kullanılabilir. Kurulduktan sonra, SDK sadece ihtiyaç duyduğunuzda mobil uygulama sunucusu uygulamanıza entegre edilebilir.

Bu yine tek seferlik bir görev.

Adım 1: Bir kullanıcı bir mobil uygulamayı başlattığında ve A / B testinin bir parçası olduğunda, test platformunun veya aracının SDK’sının yüklendiği arka uç sunucusuna bir çağrı gönderilir.

Adım 2: SDK, mobil uygulama sunucusu ile test aracının sunucusu arasında, varyasyon sayısı, hedef sayısı, toplam trafik dağıtımı ve varyasyon düzeyi trafik dağılımı gibi kampanyayla ilgili tüm bilgileri içeren bir arayüz görevi görür. vb.

Adım 3: Hangi kullanıcıya hangi varyasyonun gösterileceğini belirlemenin arkasındaki hesaplamalardan test aracının sunucusu sorumludur ve bu ayarlar sonunda mobil uygulama sunucusuna gönderilir.

şema

Adım 4: Bu ayarlar daha sonra, belirli bir kullanıcıya bir varyasyon sağlayarak, bir ziyaretçi için bir özellik etkinleştirerek izleme hedefleri vb. A / B testi de dahil olmak üzere çeşitli yetenekler sunan bir SDK örneği oluşturmak için kullanılır.

Adım 5: Varyasyon atandığında ve hedef mobil uygulamanın sunucusu tarafından izlendikten sonra veriler izleme amacıyla araca gönderilir. Bu veriler, kampanyanın raporu veya uygulama gösterge tablosu görüntülenirken getirilir.

A) Mobil Uygulama Testini Başarıyla Nasıl Gerçekleştirilir?

Mobil Uygulama Testini Başarıyla Nasıl Gerçekleştirilir?

Mevcut Temel Metriklerinizi Tekrar Ziyaret Et

Uygulamanın türüne bağlı olarak, temel metriklerini günlük veya aylık etkin kullanıcılar, müşteri yaşam boyu değeri ve edinme başına maliyet ile dönüşüm, karmaşa ve saklama oranına kadar değişebilir.

 • Uygulamanın temel metriklerini yeniden ziyaret ederek başla ve ardından bunlarda nerede durduğunu belirlemek için analizleri kullan.
 • Ardından, bu metrikleri ölçmek için kullandığın ilgili KPI’ları tekrar ziyaret et.

Artık neyin iyi performans gösterdiğini ve mobil uygulamanız için nelerin olmadığını biliyorsun.

Uygulamanın mevcut performansından haberdar olmak, kesin bir mobil uygulama testi ve optimizasyon yol haritası hazırlamana yardımcı olacaktır.

Kilit İyileştirme Alanlarını ve Net Hedefleri Belirle

Uygulamanın mevcut performans verilerini inceledikten sonra, optimizasyon için temel iyileştirme alanlarının çoğunu tanımlayabileceksin.

Geri kalanı için, neyi kaçırdığını anlamak için kapsamlı pazar araştırması yapmalı ve daha sonra uygulamanda dikkat edilmesi gereken diğer iyileştirme alanlarını bulmalısın.

Buna dayanarak, bu optimizasyon alanlarından hangilerinin KPI’larınız üzerinde en yüksek pozitif etkiye sahip olacağını hesaplayarak bir öncelik sırası belirleyebilirsin.

Bu öncelik listesi artık mobil uygulama optimizasyon hedeflerini belirleyecektir.

Hipotez İnşa Ederken Bölüm-İlk Yaklaşımını Kullan

Önemli iyileştirme alanlarını tanımladıktan, sayıları analiz ettikten ve arkasındaki nedeni anladıktan sonra farklı kullanıcı segmentlerine dayanan kapsamlı nicel ve nitel araştırmalar yapmak için sağlam bir hipotez inşa etmekten sadece bir adım uzaktasın.

Bir test için varsayım yaparken, kaçınmak istediğin hatalardan biri, segmente özgü veriler yerine ortalamalara göre gitmektir.

Örneğin, push bildiriminin TO’su düşükse veya alışveriş sepetinden vazgeçme oranın bu çeyrekte daha yüksekse, bu rakamlardan hangi segmentin sorumlu olduğunu bulmak için daha ayrıntılı inceleme yapmak üzere segmentasyondan yararlanabilirsin.

Bu, ayrıntılı hipotezler oluşturmak ve hedefli testler yapmak için yararlı veriler ve eyleme geçirilebilir bilgiler verecektir.

Artık hipotezlerini kullanıcı davranışınızın nitel analizinden çıkarılan içgörü ve gözlemlere dayalı olarak formüle etmeye başlayabilirsin.

Aklında bulundurman gereken tek şey, bunların kritik bir iş sorununa uygulanabilir bir çözüm önermesi gerektiğidir.

Basitçe söylemek gerekirse hipotezlerinde:

 • Uygulamandaki farklı kullanıcı segmentlerinin davranışlarının analizinden sonra toplanan verilere dayalı ol
 • Pratik bir çözüm öner; bir işletme sorununu ele alacak değişikliği özetle
 • Çözümü uygulamanın beklenen sonuçlarını vurgula ve ele alınan sorun hakkında bilgi ver

İyi yapılandırılmış hipotezler şöyle görünmelidir:

e-Ticaret uygulaması: Ürün sayfalarına göz atan kullanıcıların davranışlarının analizine dayanarak, daha kaliteli görüntüler eklemenin ve ürün videoları eklemenin, kullanıcıların sepetlerine ürün eklememe sorununu çözmesini bekliyoruz.

Oyun uygulaması: Oyunun 7. seviyesindeki kullanıcıların davranışlarının analizine dayanarak, bir ipucu pop-up sağlamanın kullanıcıların bırakma sorununu çözeceğini umuyoruz.

Hiperlokal gıda dağıtım uygulaması: Kullanıcı davranışı ve destek tarafından alınan sorguların analizine dayanarak, yemekleri özelleştirmek için bir özellik eklemek siparişlerin sayısını ve ortalama sipariş değerini artırmaya yardımcı olacaktır.

Sık ve Tekrarlı Olarak Test Et

Testi sadece bir kez çalıştırır ve eyleme geçirilebilir sonuçlar bekliyorsanız, araştırma ve hipotez oluşturma aşamasında önemli zaman ve çaba harcaması boştur. Bir kullanıcının acı noktasına değinmenin veya uygulamanızdaki bir deneyimi optimize etmenin sayısız farklı yolu vardır.

Bu nedenle, testleri erken sonuçlandırarak veya yinelemeli olarak gerçekleştirmeyerek, yanlış sonuçlardan geçerek çok daha iyi optimizasyon olasılıklarını veya daha kötüsünü kaçırıyorsunuz.

Kazananlar ve kaybedenler vaktinden önce karar vermek yerine, her bir testten içgörü elde etmeli, bir sonraki testi bir öncekinin üzerine inşa etmeli ve istatistiksel olarak anlamlı sonuçları azaltmak için her bir unsuru, unsuru veya deneyimi tekrar tekrar test etmelisiniz.

Öğrenmelerinin Günlüğünü Tut ve Dahil Et

Bir testten öğrendiklerini belgelemek ve bunları gelecekteki tüm mobil uygulama optimizasyon kararlarına uygulamak, testin kendisini yürütmek kadar önemlidir.

Testlerinin her birinin optimizasyon çabalarını kolaylaştırmasını ve genel olarak iş büyümesine katkıda bulunmasını sağlamak için, test sonuçlarını sistematik olarak arşivlemen ve ilerideki tüm karar verme süreçlerinde bunları dikkatli bir şekilde kullanman gerekir.

Başarısız bir test, deneyim optimizasyonu yolculuğunuzun bir noktasında en karmaşık ikilemi çözmene yardımcı olabilir.

Bunu da aklından hiç çıkarmaman gerekir.

Ürün Yol Haritanı Yeniden Düzenle

Bir dizi A / B testini başarıyla gerçekleştirerek ve test yol haritanda önemli bir dönüm noktasına ulaştıktan sonra, mobil uygulama testinin ürününde nasıl daha büyük bir rol oynadığını ve optimizasyon yolculuğunu deneyimlemenin zamanı geldi.

Bu, test sonuçlarınızı nasıl kullanabileceğini ve uygulama içi deneyimlerini iyice optimize etmek ve daha iyi bir ürün oluşturmak için öğrenmeleri öğrenmek için tüm yol haritanı yeniden gözden geçirmeyi içerir.

Farklı test öğrenmelerini bir araya getirmek, bir bütün olarak bir deneyim sağlamak için uygulamanın farklı yönlerinin birlikte nasıl çalıştığını belirlemene yardımcı olacaktır.

Bu, yalnızca deneyimlerini daha da kolaylaştırmak için test fikirleri vermekle kalmaz, aynı zamanda uygulanan testlerinizin birleşimini bütünsel olarak birleştirmeni de sağlar.

B)Mobil Uygulama Testi ile Kaçınılması Gereken Tuzaklar

[tie_list type=”minus”]Mobil Uygulamaya Özel Optimizasyon Stratejisi ve Yol Haritası Oluşturmama

Pazarlamacıların ve ürün yöneticilerinin mobil uygulama testine başlarken yaptıkları en yaygın hatalardan biri, bir kanal mobil uygulamasının web’den ne kadar farklı olduğuna dikkat etmemek ve bu nedenle mobil uygulama deneyimi optimizasyonu için aynı deney ilkelerini uygulamaktır.

Bu yaklaşımın neden işe yaramadığı, ister kullanıcı tabanı, kullanıcı davranışı, müşteri yolculuğu, uygulama içi deneyimler veya kullanıcı akışı olsun, mobil uygulamaların oldukça farklı özelliklere sahip olmaları ve web’den oldukça farklı olmalarıdır.

Mobil deneyimleri kapsamlı bir şekilde optimize edebilmek için, mobil kullanıcıların ağrı noktalarını ele alan ve mobil uygulamaya özgü zorlukların üstesinden gelmeye odaklanan ayrı bir strateji oluşturman gerekir.

[tie_list type=”minus”]Metodik Test Yapmama

Bazı kritik faktörlere yakından dikkat etmeden geçici testler yapmak seni yanlış sonuçlara ve etkisiz içgörülere bırakabilir.

Testin metodik olarak yapılmaması testinin başarısız olmasının nedenlerinden biri de olabilir.

Mobil uygulama test çalışmalarının doğru yönde ilerlediğinden ve iş büyümesi için verimli olduğundan emin olmak için, sistematik ve stratejik olarak test ettiğinden ve aşağıdakilerden uzak dur:

İstatistiksel Öneme Ulaşmadan Önce Testlerin Sonuçlandırılması

Her türlü testi başarıyla yürütmek sabır gerektirir ve mobil uygulama testi farklı değildir.

Sonuçları analiz etmeye ve ileriye giden yolu tasarlamaya başlamadan önce testlerine yeterince zaman vermen gerekir. Bu nedenle, burada kaçınılması gereken birincil güçlük, istatistiksel anlamlılığa ulaşmadan önce testleri erken yapma eğilimidir.

Herhangi bir teste başlamadan önce, o testin yanı sıra numune boyutu için daima önceden hesaplanmış bir süreye sahip ol ve sonuçların güvenli bir şekilde alınması için yeterli veriye (maksimum gerçek pozitif) sahip olmak için testin tüm örnek boyutunda çalıştığından emin ol.

Önceden kararlaştırılan bu süre geçmeden önce yapılan testlerin açıklanması, hedeflenen çalıştırılma amacını olumsuz etkileyebilir.

Ayrıca, çalıştırılırken test sonuçlarına bakmak uygun olsa da, ilk istatistiksel olarak anlamlı sonucu veya başarısız olanı tespit ettiğin anda testi asla durdurma.

Testi, önceden belirlenmiş olanla aynı süre boyunca (ayarlanan ziyaretçi sayısı test edilene kadar) gerçekleştirmeye devam et.

Yeterli Trafik Olmadan Test Yapma

Uygulamanda yeterli kullanıcı yoksa, istatistiksel anlamlılığa ulaşman aylar alabileceğinden bir test çalıştırmak çok az mantıklıdır.

Ve bu kadar zaman ve para harcamak işin için iyi olamaz.

Bu nedenle, mobil uygulama testi, yalnızca önemli sonuçlar elde edebilecek ve makul bir sürede daha iyi kararlar almana yardımcı olabilecek yeterince büyük bir örnek büyüklüğün olduğunda uygun bir seçenek olarak kabul edilir.

Testin Temel Parametrelerini Değiştirme

İster test ortamı, ister kontrol ve varyasyon tasarımı, trafik tahsisi, örnek boyutu veya deneme hedefleri olsun, başlamadan önce testinin temel parametrelerinin kilitlenmesi gerekir.

Varyasyonlar arasındaki trafik ayrımını değiştirmek gibi herhangi bir parametre orta testini değiştirerek, test sonuçlarınızı eğebilir ve en kötü durumlarda bunları geçersiz kılabilirsin, bunların tümü, değişiklik yapma amacına ulaşmadan olabilir.

Çakışan Trafik ile Eşzamanlı Testler Çalıştırma

Belirli bir düzeyde etkileşime sahip olabilecek birden fazla test yapmayı planlıyorsan, test sonuçlarının eğri olmamasını sağlamak için birkaç kritik faktöre dikkat etmelisin.

Örneğin, işe yerleştirme akışında yer alan tüm adımlarda testler yapıyorsanız, testlerin herhangi birinin sonuçlarının doğruluğundan emin olamazsınız.

Böyle bir durumda, birden fazla eşzamanlı olarak çalıştırmak yerine kontrollü testler yapmak önemlidir.

Ayrıca, birden çok testin trafiği çakışıyorsa, bir testin her bir versiyonundan gelen trafiğin bir sonraki teste eşit şekilde bölündüğünden emin olmanız gerekir.

Veriye Dayalı Hipotezlere Karşı Hile Yapmak

Hipotez olmadan mobil uygulamanızda A / B testi yapmak mümkün mü?

Evet. Ancak, hipotezi atlamak test sonuçlarınızı işe yaramaz hale getirebilir mi?

Buna da ayrıca, evet.

Hipotez, bir testi çalıştırmak için kesin bir başlangıç ​​noktası sunan ve araştırma ve analize dayalı olarak kanıtlanabilen bir ifadedir.

Ele alınan sorunun, test edilen elemanın, testin arkasındaki nedeni ve beklenen sonucu açıkça belirtir. Daha sonra valide edilebilir veya çürütülebilir olsa da, hipotez deneyi yürütmenin arkasındaki mantığı tanımlar.

Rastgele fikirleri test ederek güçlü, veri destekli bir hipotez olmadan işe başlarsanız, denemeniz sonuçta doğrulanmış olsa bile, denemeniz yararlı veya eyleme geçirilebilir bilgiler vermeyecektir.

Ayrıca, herhangi bir mantıksal sonuca varmadan büyük, gereksiz bir masrafla sonuçlanacaksın.

Çok Fazla Varyasyonla Test Çalıştırma

Daha az varyasyonla test yapmanın testinin kapsamını sınırladığını ve seni hiç düşünmediğin çözümleri keşfetmeni engellediğini iddia edebilirsin.

Uzmanlar ayrıca, varyasyon sayısını sınırlamanın, ekiplerin farklı test fikirlerini ve kavramlarını keşfetme ve doğrulama yeteneğini de sınırladığını vurgulamaktadır. Ve bunlar oldukça geçerli noktalardır.

Ancak, çok fazla varyasyonla test yapmanın test sonuçlarının gerçekliği ile ilgili bazı sorunlara yol açabileceği gerçeği göz ardı edilemez.

İlk olarak, testinin önem düzeyi, varyasyon sayısındaki artışla azalacağından çok daha yanlış pozitifler elde edersin.

Teknik olarak çoklu karşılaştırma sorunu olarak adlandırılan bu, test sonuçlarının doğruluğunu büyük ölçüde etkileyebilir.

Daha sonra, söylemeye gerek yok, çok fazla test varyasyonu testini yavaşlatacaktır.

Çünkü bu varyasyonları tüm örnek boyutunuza sunmak için önemli ölçüde daha uzun süreye ihtiyacın olacaktır.

Sebep olduğu diğer konu yaygın olarak örnek kirliliği olarak bilinir.

Testini normalden daha uzun süre çalıştıracağınız için, yankılardan biri, uygulama önbelleklerini sildikten ve tekrar testin bir parçası olduktan sonra uygulamana geri dönme olasılığının yüksek olması, örneğinizin doğruluğunu olumsuz yönde etkileyebilir.

Varyasyonların dönüşüm oranları, kirli örnekler nedeniyle çarpık olabilir ve farklı varyasyonların sayılarında çok az fark göreceksin.

Tüm bu kritik faktörler, sadece uğruna artan varyasyonların veya bunu yapmak ve daha iyi test sonuçları beklemek lehinize işe yaramayacağı sonucuna varmaktadır.

Varyasyon sayısını yalnızca denemeniz ve kaynak bant genişliğiniz izin veriyorsa, uzun testler yapmak için gerekli sayıda uygulama kullanıcısına ve örnek büyüklüğüne ve belirli bir test için kesinlikle gerekliyse artırmayı düşünmelisin.

Bölüm 5 :

Mobil Uygulama Test Zorlukları


Uçtan Uca Uygulama İçin Mühendislik Takımlarına Bağımlılık

Mobil uygulama testi, client side testi kapsamı dışındaki fikirlerle denemeler yapmanı ve server side tarafını test ederek tüm yığını optimize etmeni sağlar.

Tüm bunlar, kullanıcı arayüzü tabanlı düzeltmeler yapmana yardımcı olmanın dışında uygulamanı da test etmene yardımcı olur.

Bu gelişmiş kapsam nedeniyle, bir SDK kurulumunun gerekliliği ve geliştiricilerin katılımı, mobil uygulamalarda testleri başarıyla çalıştırmak ve sonuçlandırmak için zorunlu hale gelir.

Bu temel olarak, pazarlamacılar, ürün yöneticileri ve uygulama UX tasarımcıları için bağımsız olarak mobil uygulamalarda testleri uygulayamadıkları ve sonuçlandıramadıkları için azaltılmış özerkliğe dayanmaktadır.

Ayrıca, birden fazla ekibe bağımlılık nedeniyle mobil uygulamalarda testlerin uçtan uca uygulanması için gereken etkin sürenin artmasına neden olabilir.

Bu, A / B testine yeni katılan takımlar için zor olsa da, durumu kendi yararına kullanmak da imkansız değildir. Yapman gereken tek şey, iş büyümesini artırmak için her testten yararlanmak ve titizlikle bir çerçeve planlayarak tasarlamaktır.

Böylece A / B testi için özel, ek kaynaklar cebine zarar vermez veya seni yavaşlatmaz. Ekstra gitmeye değer mil kazandırmış bile olur hatta.

Mobil UX’in Doğrusal Olmayanlığı Nedeniyle Testlerin Artan Karmaşıklığı

Web veya mobil sitelerin aksine, mobil uygulamalardaki kullanıcı deneyimi, uygulama akışı ve dönüşüm hunisi doğrusal değildir. Kullanıcılar nadiren uygulama içinde tek yönlü gezinir ve neredeyse hiç klasik dönüşüm hunisi modelini takip etmez.

İster bir e-ticaret uygulaması ister bir oyun uygulaması olsun, kullanıcıların birden fazla uygulama temas noktası arasındaki etkileşimi bir web sitesiyle karşılaştırıldığında daha incelikli ve karmaşıktır.

Örneğin, bir oyun uygulamasında, oyuncular aynı anda anahtarlama seviyeleri, sohbet odalarına girme ve uygulama içi satın alma işlemleri gerçekleştirmekten daha sık bulunurlar. Kullanıcıların uygulamanızla etkileşiminin bu dinamik akışı göz önüne alındığında, kullanıcı yolculukları birbiriyle iç içe olma eğiliminde olduğundan KPI’ları açıkça tanımlamak karmaşıklaşır.

Bu nedenle, mobil uygulamalar üzerinde test yapmak çok daha karmaşık ve kapsamlı bir yaklaşım gerektirir.

Bu nedenle, yalnızca bağımsız öğeleri test etmek yerine, öncelikle uygulama kullanıcı yolculuklarınızın birbiriyle nasıl kesiştiğini anlamak ve ardından kullanıcı akışlarını, uygulama içi deneyimleri ve uygulamanı bütünsel olarak yükselten özellikleri optimize etmek için test yol haritanı tanımlamak daha verimli olacaktır.

Uygulama Güncellemesinin Piyasaya Sürme Süresinde Olası Artış

Mobil uygulamalar söz konusu olduğunda, yapılan yaygın bir argüman A / B testinin bir uygulama güncellemesini canlı hale getirmede gecikmeye neden olabileceğidir.

Bunun nedeni, web sitelerinin aksine, görsel bir düzenleyici kullanarak bir test ayarlayamaz, kazanan varyasyonu evrensel olarak yaşayamaz ve uygulamanın yeni sürümünü anında gönderemezsin.

Her uygulama güncellemesi için, uygulama mağazası onaylarını ve kullanıcıların kazanan varyasyonu nihayet görüntüleyebilmeleri için uygulamalarını güncellemelerini beklemen gerekir.

Bu nedenle, mobil uygulamalar durumunda sürekli deney kültürü oluşturmak ve sürdürmek zorlaşır, çünkü test sonrası kazanan varyasyonları evrensel olarak dağıtmada neden olan olası gecikmeler ve onaylar sonrası uygulama güncellemelerinin başlatılması, uygulama güncellemelerinin piyasaya sürülme süresini, özelliğini olumsuz etkileyebilir.

Bunlar, serbest bırakma döngüleri ve test programıdır.

Bu durum, pazarlamacılar ve ürün yöneticileri için oldukça zor olsa da, mobil uygulama testini benimsemeni engelleyen bir şey değildir.

Daha iyi hazırlanmış test sürecini başlatarak bu sorunu çözebilirsin.

Test sürelerini önceden tahmin etmek için test hesaplayıcılarını kullanabilirsin.

Böylece uygulama güncellemelerini, özellik sürümlerini ve deneme yol haritanı buna göre programlayabilir ve böylece sürekli olarak testler yürütmek ve uygulamanı güncelleyerek hem işini hem de uygulamanı yavaşlatmazsın.

Bölüm 6 :

Mobil Uygulama Testi Kullanım Örnekleri


e-Ticaret

Ödeme Akışındaki Sıkıntıları Giderme

Amazon veya eBay gibi e-Ticaret devlerinin mobil uygulamalarından nasıl böyle bir esinti aldıklarına dikkat edin, hareket halindeyken neredeyse istemeden bir satın alma yaptığınız ve hatta pişman olmadığınız zamanlar var mı?

Ve sonra bir satın alma yapmaya, favori öğelerinizi sepete eklemeye karar verdiğiniz, ancak bir şekilde ilginizi kaybedip bırakarak açtığınız uygulamalar var.

Kullanıcıların satın alma davranışındaki bu kontrast, büyük ölçüde çeşitli e-Ticaret uygulamalarının ödeme akışlarındaki oldukça belirgin bir farkla ilişkilendirilebilir.

Ödeme akışlarındaki sürtünme, sinir bozucu kullanıcılara ve alışveriş sepetini terk etme oranında önemli bir artışa neden olabilir .

Dahası, mobil kullanıcıların daha kısa dikkat süreleri olduğu ve bu nedenle kesinlikle sorunsuz bir ödeme akışı istedikleri için.

Tek yapmanız gereken, Salı sabahı toplantının ortasında olsalar bile onları otomatik olarak ‘Sipariş Ver’ düğmesine basmaya teşvik eden bir tane oluşturmak.

A / B, mükemmel akışın nasıl oluşturulacağına dair çeşitli fikirleri test etmek, başlamak için iyi bir yer olabilir.

 

Ödeme akışınızda ağrı noktalarını listeleyen kullanıcı bilgileri kazanmak için uygulamanızın performansını analiz ederek başlayabilir ve daha sonra bunlarla başa çıkmak için uyarlanmış hipotezler oluşturmaya çalışabilirsiniz.

Örneğin, kullanıcıların bir kupon kodu almak için bırakıldığını fark ettiyseniz, uygulama içi kupon kodları oluşturma seçeneği sunmayı test edebilir ve dönüşüm oranınızı olumlu etkileyip etkilemediğini görebilirsiniz.

Yaygın olarak test edilen diğer mobil ticaret fikirleri, ödeme sürecindeki adımların ve uygulama sayfalarının sayısını azaltmayı, formlarınızdaki gereksiz alanları azaltmayı içerir ( formlarınızı analiz etmek için form analitiğini kullanabilirsiniz), konuk ödeme ve sosyal medya girişleri için seçenekler sunmak, tereddüt veya meşgul olan kullanıcıları satın almalarını yapmak için kredi kartı bilgilerini eklemeye teşvik etmek için mobil cüzdan ödeme seçenekleri sunmak ve daha sonra yapmayan kullanıcılar için öğeleri kaydetme seçeneği sunmaktadır.

Mobil uygulama testiyle, çeşitli kullanıcı segmentlerini hedeflemek ve kitlenizin hangi segmenti için neyin işe yaradığı hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için farklı ödeme akışları sürümleri bile oluşturabilirsiniz.

Ödeme Akışındaki Sürtünmeyi Giderme

Arama Algoritmasının Etkinliğini Artırma

Mobil ekranlardaki açık alan kısıtlaması nedeniyle, arama algoritmanızın, kullanıcıların arama düğmesine bastığı andan itibaren bağlanmalarını sağlamak için en alakalı öğeleri almak ve görüntülemek için etkili bir şekilde çalışmasını sağlamak daha da önemli hale gelir.

Arama algoritmanın ne kadar başarılı olduğunu test etmek için test edebilirsin.

Ürünleri kategorilere ayırmak için farklı yollar kullanan birden çok arama algoritması ve bir arama sorgusuyla alaka düzeylerine karar vermek için nihayetinde en etkili olduğunu kanıtlayan bir arama algoritması deneyebilirsin.

Ürünlerin popülaritesini, onları sıralamak için bir metrik olarak kullanan, bunları temel fiyatlandırmayı (veya promosyonları) sıralayan bir algoritmayı veya sonuçlarını kullanıcıların davranışlarına, geçmiş aramalarına veya konumlarına dayandıran bir algoritmayı test edebilirsin.

Denemenin sonuçları ne olursa olsun, kullanıcılarının her zaman ilgilerini çeken veya en azından hayal kırıklığına uğramayacak bir şeyler bulmalarını sağlamak için dahil edebileceğin birkaç şey vardır.

Böyle bir taktik, her zaman birkaç alakalı veya alakalı ürünü (arama sorgusuyla tam olarak eşleşmese bile) eklemen sana ve mobil uygulamana bir adım daha olasılık sağlayacaktır.

Sonuçta kimse arama sonrasında “Üzgünüz aradığınız ürün yok” denilerek bomboş bir sayfada kalmak istemez.

Bir diğeri daha hızlı aramalar için otomatik tamamlama sağlamak olabilir.

Aslında, yazım hatalarının da sonuç almasını sağlamak bile tavsiye edilir.

Tüm bu etkili adımlar, kullanıcılarınız için mükemmel bir şekilde sorunsuz bir alışveriş deneyimi oluşturmak için etkili bir algoritma ile birlikte çalışacaktır.

• Arama Algoritmasının Etkinliğini Artırma

Dinamik Ürün Öneri Algoritmasını Optimize Etme

Salesforce tarafından yapılan bir araştırmaya göre, önerileri tıklayan mobil müşteriler siparişleri, yapmayanlara göre % 25 daha yüksek bir oranda tamamlar.

Bunu bir düşün; bu sayı aslında hiç şaşırtıcı değil.

Müşterilerin, kişiselleştirmenin kral olduğu (ve neyse ki mobil cihazlarda daha da etkili olan) mobil ilk dünyada gelişen hareket halindeki müşterilerdir.

Bu nedenle, kişiselleştirilmiş, alakalı ve akıllı ürün önerileri titizlikle sunmak, bir dizi yeni dönüşüm fırsatının kilidini açmak için bir aciliyet olduğu kadar gelenekseldir.

Bununla birlikte, bunu ne kadar başarılı bir şekilde yapabileceğin, ürün öneri algoritmanın etkinliğine bağlıdır.

Ve mobil uygulama testi bunu test etmeni sağlar. Tavsiye edilecek ürünlerin çeşitli seçim kriterlerine göre birden fazla algoritmayı deneyebilirsin.

• Dinamik Ürün Öneri Algoritmasını Optimize Etme

Arama Sonuçları Sayfa Düzeni’ni Özelleştirme

Arama sonuçları sayfası, kullanıcıların ürünlerinizle ilk tanıştığı yerdir.

Arama algoritmanızı deneyerek kalite sonuçları için optimize ettikten sonra, bir sonraki adım, arama sonuçları sayfasının tasarımını ve düzenini test etmek ve optimize etmek olacaktır.

Sayfanın yapısı ve ürünlerin düzenlenmesi, her bir ürünle birlikte sağlanacak CTA’lar (Sepete Ekle, Daha Sonra Kaydet gibi) özelliklerin belirlenecek ürün açıklaması miktarı, atanacak etiketler etrafında testler yaparak başlayabilirsin.

Ürünlere (En Çok Satanlar, Yeni Gelenler gibi), her bir öğe için kullanılacak indirim tutarını etkileyecek ve müşterilerine arama sonuçları sayfasında istenen işlemi yapmasını sağlayan tüm ilgili bilgileri almaları konusunda yardımcı olacaktır.

Oyunlar

İdeal Serbest Kredi / Kilidi Açık Seviyeler İçin Optimizasyon

Mutlu (ve umarım geri dönen) kullanıcılar ile artan karlılık arasında ideal dengeyi sağlayan doğru miktarda ücretsiz kredi (oyun içi para birimi) sunmaya nasıl karar verdin mi?

Sadece A / B farklı değerleri test edersen ve bunu tekrar, hangi hipotezlerin hangi kullanıcı segmentinde işe yaradığını görmek için segmentasyonu kullanırsan sonucun ne olacağını düşünüyorsun.

Tabi tüm bu adımlar burada bitmiyor. Tüm bu optimizasyonları segmentler üzerinden yaptıktan sonra  kayıt, yönlendirme, sosyal paylaşım, seviye tamamlama, benzer şekilde, minimum ayrılma, maksimum tutma ve optimum para kazanma sağlamak için sunman gereken ideal optimizasyonları da bu testler sayesinde bulabilirsin.

Sonucunda dünyada en çok oynanan oyunlar arasında neden olmayasın?

İdeal Serbest Kredi / Kilidi Açık Seviyeleri İçin Optimizasyon

Uygulama İçi Reklam Stratejisini Kolaylaştırma

Para kazanma için etkili ve neredeyse vazgeçilmez bir strateji olan oyun içi reklamların, uygulama ortamına sorunsuz bir şekilde entegre edilmesi gerekir; böylece, istenmeyen ve rahatsız edici bir dikkat dağınıklığına neden olmaktan ziyade oyun deneyimini geliştirirler.

Reklamların müşteri elde tutma oranınıza zarar vermemesini ve para kazanma çabalarınızı yükseltmemesini sağlamak için, reklamlarını konumlandırma, zamanlama ve hedefleme konusunda denemeler yapabilir ve optimize edebilirsin.

Bırakmaları azaltmak ve reklam yayınlamak için en güvenli seviyeleri, reklamlarını hedefleyebileceğin ideal kullanıcı segmentlerini, yayınlanacak reklam sayısını ve daha fazlasını belirlemek için A / B testlerinden faydalanabilirsin.

Uygulama İçi Reklam Stratejisini Kolaylaştırma

Özel Oyun Deneyimlerini Hazırlamak

Dikkat çekici bir nokta duymak ister misin?

Sadece 2018 yılında mobil oyun endüstrisi, dünya çapında 41.7B $ ‘lık gişe gelirinden neredeyse 30B $ daha fazla olarak 70.3B $ gelir elde etti.

Sayılar kafa karıştırıcı olabilir, kabul ediyorum.

Kısacı çok büyük bir parçayı pastada kendisine kaptı.

Mobil oyun endüstrisindeki bu inanılmaz büyüme, amansız yenilik ve boğaz rekabetinde, oyun uygulaması geliştiricileri artık kesim yapmak için oyun deneyimlerini sürekli olarak aşmak zorunda bırakıyor.

Artık sürükleyici ve zenginleştirici bir mobil oyun oluşturmak için artık yeterli değil.

Daha iyi etkileşime giren hedefli deneyimler sunmak için ekstra yol kat etmek gerekiyor.

Mobil uygulama testi, uygulamanızın dinamik öğelerini bile denemenize izin verdiği için, tüm kullanıcılara yönelik deneyimleri oyun, davranış ve demografik faktörlerdeki seviyelerine göre uyarlamak için çeşitli kullanıcı segmentleri için farklı özellikleri değiştirebilirsin.

[tie_list type=”con”]Örneğin, dinamik olarak değişen oyun seviyelerinin belirli uyuyan kullanıcılar için geri dönmesini, kolayca seviye atlamasını ve yeniden etkileşime girip giremeyeceğini test edebilirsin.

Bu sadece daha iyi, daha keyifli oyun deneyimleri sunmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcıları takmak için optimize edebileceğiniz kritik ağrı noktalarını bulman konusunda yardımcı olur.

Özel Oyun Deneyimlerini Hazırlamak

Hedefli Fiyatlandırma Stratejilerinin Geliştirilmesi

Fiyatlandırma, kullanıcıları etkileşimde tutarken karlılığı artırmak için çeşitli kullanıcı segmentlerini stratejik olarak hedeflemek için dinamik olarak değiştirilebilen bir diğer öğedir.

Kârlı kullanıcı segmentleri için ince fiyatlandırma, tatiller ve hafta sonlarından önce fiyatları artırma ve bunun çekirdek metrikleriniz üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını görmek için serbest, hareketsiz olanlara indirim sunma konusunda A / B testleri yapabilirsin.

Hedefli Fiyatlandırma Stratejilerinin Geliştirilmesi

FinTech

Başlangıç ​​Akışını Mükemmelleştir

Mobil bir bankacılık uygulamasında bir kullanıcıyı sorunsuz bir şekilde kullanmaya başlamak, hassas bilgileri çevrimiçi paylaşma konusunda insanların sahip olduğu bariz tereddüt nedeniyle zor olabilir.

Bu nedenle, işe alım süreci, kullanıcılara finansal hayatlarını cep telefonlarına kaydırmak için bir güven duygusu aşılayacak şekilde oluşturulmalıdır.

Katılım akışını sürekli olarak test etmek, müşterilerinin korkmaması veya uygulamanı tüm bankacılık ihtiyaçları için kullanmaktan çekinmemelerini konusunda doğru bir şekilde optimize etmene yardımcı olacaktır.

Çünkü bu rehberde de sürekli dediğimiz gibi, uygulamalar kullanıcıları kaçırabilir.

Bununla birlikte, mobil uygulamalar optimize edilirken karşılaşılan bir diğer zorluk, işletmeler üçüncü taraf client side A / B test araçlarına hassas kullanıcı bilgilerinin depolanması ve işlenmesi konusunda güvenmekte tereddüt etmesidir.

Bu nedenle veri güvenliğiyle ilgili olası bir kaygı duyulmaktadır.

Mobil uygulama testi tam da bu sırada kurtarıcın olmaya geliyor. Sınamaları server tarafında dağıtarak, sınama özniteliklerinin uygulama sunucusu içinde dahili olarak güvenli olmasını sağlar ve kullanıcıların gizli bilgileri için güvenlik tehdidi yoktur.

Bu nedenle mobil uygulama testi, veri güvenliğinin çok önemli olduğu mobil uygulamaları optimize etmek için bariz bir seçim haline gelir.

Mobil uygulama testine yeni başlıyorsan, bazı uygulama test araçlarını kullanarak uygulaman üzerinde bazı özellikleri optimize etmek için basit testler yapabilirsin.

 • Örneğin, kullanıcının kayıt işlemindeki ilerlemesini gösteren bir ilerleme çubuğu sağlamak oldukça etkili bir veri kaynağı olacaktır. Kullanıcıların ne kadar uzağa geldiklerini vurgulayarak, bitiş çizgisine ne kadar yakın olduklarını açıkça göstererek zaman kısıtlamaları ve yoldaki karışıklıklarla ilgili engelleri ortadan kaldırabilirsin.
  Test edebileceğiniz başka bir hipotez, işe alım sürecinin gereksiz bitlerini kullanıcı başarıyla kaydedene kadar ertelemektir.
 • Örneğin, kayıt işlemi sırasında katılım öğreticisini önceden sağlamak yerine, ipuçlarının tetiklendiği UI öğelerinin üstünde katmanlı uygulama içi bağlamsal ve etkileşimli turlara git ve kullanıcılar uygulamanın ilgili bölümlerine her ulaştığında veya ilgili işlemi ilk kez gerçekleştirdiğinde ipuçlarını topla.
  Ayrıca, izin ve kişisel bilgi isteme söz konusu olduğunda, neden ihtiyaç duyduğuna ilişkin daha fazla bağlam verilip verilmediğini test ederek bilgileri veya izni hızlı bir şekilde almana yardımcı olabilir.

FinTech

Hyperlocal Dağıtım

 • Kullanıcıları Bölümleme ve Hedefleme

Bir gıda dağıtım işi için, hedef kitle, organik veya gurme yiyecek sipariş etmek isteyen beyaz yakalı insanlardan, şehirdeki en ucuz gece geç saatlerinde pizza yeri arayan üniversite müdavimlerine kadar uzanmaktadır.

Bu iki segmenti (ve arada kalan diğer tüm segmentleri) ayrı ayrı hedeflemek için segmentasyonu kullanmadığın takdirde, muhtemelen oldukça önemli iş fırsatlarını kaçırıyorsun demektir.

Kullanıcılarının demografik, davranışsal veya coğrafi niteliklerini temel alarak daha iyi anlamak için analitik kullanarak kategorik olarak hedefleyebilirsin.

Bu konuda yapabileceğin bazı A / B testleri, pazarlık avcılarına özel fırsatlar sunmak, hızlı teslimat arayanlara 5 km yarıçapında restoranlar görüntülemek, sağlık bilincine sahip ilk kattaki gurme yemekleri sergilemek gibi sıralanabilir.

Hyperlocal Dağıtım

 • Uygulama İçi Deneyimleri Kişiselleştirme

İsteğe bağlı ekonominin gelişmesi ve büyük başarısı ile zahmetsiz ve umut verici deneyimler kullanıcıları mobil uygulamana yönlendirmede etkili olabilir.

Bununla birlikte, kategorideki şiddetli rekabet göz önüne alındığında, kullanıcılarla bağlantı kuran bir deneyim yaratmak için bir adım daha atmadan dikkat veya bağlılığı yakalamak ve korumak neredeyse imkansızdır.

Ve bu, esas olarak uygulama içi kişiselleştirmenin hiperlokal teslimat ortamında merkezi bir aşamaya sahip olmasının nedenidir.

Kullanıcılarını daha iyi anlamak için geçmiş verilerden yararlanarak, her kullanıcıya aynı genel deneyimi sunmak yerine uygulamanızın çeşitli öğelerinin kendileriyle alakalı ve yararlı olanları göstermek üzere uyarlanıp ayarlanmadığını test edebilirsin.

Örneğin, bir gıda dağıtım uygulaması, en sık sipariş edilen restoranları en üstte görüntülemek için kullanıcının geçmiş verilerini kullanabilir.

Benzer şekilde, push bildirimleri bile kullanıcının adını veya kopyaya en sevdiği yemeği ekleyerek kişiselleştirilebilir.

Endüstrilerde Mobil Uygulama Testi Vaka Çalışmaları

Ev yapımı tavuk sandviçlerinde uzmanlaşmış Amerika’nın en büyük fast-food zincirlerinden biri olan Chick-fil-A, 2016 yılında mobil sipariş uygulamasını başlattı ve yayınlanmasından hemen sonra 11 milyondan fazla indirmeye elde etti.

Uygulama, kullanıcıların sipariş vermesini ve aynı şekilde istedikleri teslim yerini seçmelerini sağlıyor tahmin edebileceğin gibi.

Müşterilerinin restoranlarda yaşadığı uzun bekleme süresini azaltmak amacıyla oluşturuldu. Onlar için zorluk oluşturan şey, müşterilerinin şikayetlerinde sürekli olarak referans gösterilen uygulama içi ödeme sistemiydi.

Uygulama, kullanıcılarının kredi kartlarıyla doğrudan ödeme yapmasına izin verse de, ödeme düzeni karmaşık olduğundan ve bu özelliği açıkça vurgulamadığından, destek ekibi sürekli olarak bunun farkında olmadıklarını öneren müşteri sorgularıyla karşılaşacaktı.

Chick-fil-A’daki ürün ekibi, kredi kartı ödeme seçeneğinin daha iyi vurgulanmasını öneren bir hipotez oluşturdu ve mobil uygulama ödemelerini olumlu yönde etkileyecek ve ödeme akışlarına yönelik müşteri şikayetlerini azaltmayı hedefledi.

Chick-fil-A’daki ekipler test sonuçlarının lehine olmasını beklerken, sonuçtan bile şaşırdılar. Bu küçük değişiklik, mobil uygulama ödemelerini % 6 artırdı ve ödemeyle ilgili destek çağrılarını ve sorgularını tamamen ortadan kaldırdı.

Bu nedenle, büyük bir müşteri acı noktasını çözebildiler ve uygulamanın en zorlu bölümlerinden birini (ödeme sayfası) başarıyla optimize ettiler.

FoodTech - Civciv-Fil-A

2008’de başlatılan bir fitness takip uygulaması olan RunKeeper, antrenmanlarını izlemek, fitness hedeflerini belirlemek ve gerçekleştirmek ve kişiselleştirilmiş sağlık koçluğundan yararlanmak için uygulamayı kullanan 50M + fitness meraklılarından oluşan bir topluluğu başarıyla oluşturdu.

RunKeeper için eldeki zorluk, markayı sadece koşu kategorisinde lider olmak yerine sağlık ve fitness ile ilgili tüm hedefleri izlemek için gidilecek yer olarak yeniden konumlandırmaktı.

Uygulama tasarımlarını, uygulamanın çeşitli etkinlikler için nasıl kullanılabileceğini vurgulayan ve aynı zamanda insanları günlük rutinlerine bu etkinlikleri aşılamaya ve farkı fark etmeye teşvik eden bir uygulamaya yenileyerek karar verdiler.

Yaptıkları birincil A / B testlerinden biri, bir tasarım güncellemesinin kullanıcıları uygulamadaki diğer fitness etkinliklerini izlemeye teşvik edip etmediğini görmek için test ettikleri başlangıç ​​ekranının revizyonunu içeriyordu.

Denetim, kullanıcıların başlangıç ​​ekranındaki açılır menüden etkinlik türünü seçmesine izin verirken, varyasyon, kullanıcıların seçmek için dokunabilecekleri simge tabanlı bir biçimde farklı etkinlikler sergiledi.

Sonuç? Varyasyon, kullanıcıların uygulamada çalışmayan etkinliklerini izlemeye yönlendirmede 10 kat daha başarılı olduğu için kazanan olarak ilan edildi.

Bu test, mobil uygulama testi konusunda ekibe ihtiyaç duyulan güveni aşıladı ve markanın yeniden konumlandırma çabalarına büyük bir destek verdi.

HealthTech - RunKeeper

Bir mobil oyun şirketi olan Pixowl, dünyanın en büyük kullanıcı tarafından oluşturulan içerik ve oyun platformlarından biri olan Sandbox’ı yarattı. Haziran 2019 itibariyle, Sandbox’ın 40 milyondan fazla indirme ve aylık bir milyondan fazla aktif kullanıcısı vardı.

Ancak, durum her zaman böyle değildi. Pixowl başlangıçta ortalamanın altında bir tutma oranı ile mücadele etti ve çoğu zaman oyuncuları oyuna geri çekmenin ve onları tutmanın zor olduğunu gördü.

Hareketsiz oyuncularla yeniden etkileşim kurmak için push bildirimlerinden yararlanıp yararlanamayacaklarını test ettiler. Aktif olmayan oyuncuların üç, yedi ve 14 günlük hareketsizlikten sonra onları oyuna dönmeye ikna eden bir itme bildirimi ile hedeflendiği bir itme bildirimi kampanyası oluşturdular ve yayınladılar.

Ayrıca trafiklerini ayırdılar ve kullanıcılarının % 70’ini (push bildirimlerinin gönderildiği yer) ve % 30’unu kontrolle (bildirimlerin gönderilmediği) hedeflediler. Sonuç, bir bildirimle etkileşime giren ve oyuna geri dönen kullanıcıların yüzdesi olarak ölçüldü.

Sonuç olarak, Sandbox, kampanyanın tüm süresi boyunca elde tutma oranlarında % 47’lik büyük bir iyileşme gördü ve % 42.77 oyuncu, varyant gruptan oyuna geri dönen % 63.03 oyuncu yerine kontrol grubundan uygulamaya geri döndü.

Oyun - Pixowl

 • En Üst (OTT) Medya – VEVO

Dünyanın önde gelen video barındırma ve eğlence platformu VEVO, sanatçıları küresel olarak müzik meraklılarıyla buluşturuyor ve orijinal içeriklerini paylaşmalarına ve tanıtmalarına yardımcı oluyor.

Çok yakın zamana kadar, VEVO uygulaması için zorunlu açılış sırası, kullanıcılara en iyi şekilde nasıl faydalanabilecekleri konusunda rehberlik ederken, kullanıcılara uygulamanın bir yolunu verecek olan basit ve şık bir dört ekranlı alıştırma öğreticisiydi.

VEVO’daki ekip, zorunlu katılım eğitiminin dönüşümlerini iyileştirmeye yardımcı olmadığını fark etti ve bu yüzden dört ekranlı katılım eğitimini tek bir ekran kaydıyla değiştirmenin dönüşüm oranlarına yardımcı olup olmayacağını test ettiler.

Deneyi 28 gün boyunca 160.000’den fazla kullanıcı üzerinde çalıştırdıktan sonra, elde edilen sonuçlar hipotezlerini ve nasıl olduğunu doğruladı!

Varyasyon (yeni öğretici içermeyen sürüm) dönüşümlerde % 10’luk bir artışa yol açtı ve tamamlanan kayıtlar ayda % 5.85 oranında yükseldi.

VEVO’daki ekipler, eğiticilerin kullanıcıların uygulamayı nasıl kullanacaklarını anlamalarına yardımcı olmak için tasarlanmış olsa da, eklenen adımların sinir bozucu olabileceğini ve daha fazla bırakmalara neden olabileceğini keşfettiler.

En Üst (OTT) Medya - VEVO

Toplamda 36 ülkede aktif bir şekilde hizmet veren ve son dakika da indirimli otel konaklaması bulmana yardımcı hizmet sunan bir çevrimiçi seyahat uygulaması:

HotelTonight, neredeyse kesintisiz kullanıcı deneyimi ile biliniyor.

Ancak, birkaç yıl önce 3 ekranlı ödeme akışlarını daha da kolaylaştırmak ve dönüşümleri artırmak için mobil uygulama testlerine döndüler.

Ödeme sırasında zorunlu hesap oluşturma adımının kaldırılmasının rezervasyonları artırıp artırmayacağını test etmeye karar verdiler. Kontrol sürümünü zorunlu hesap oluşturma ekranıyla tasarlarken, varyant kullanıcıların ad ve e-posta kimliği gibi kişisel bilgilerini yalnızca sipariş özeti aşamasında göndermelerini gerektiriyordu.

Bu basit testin sonucunda HotelTonight, dönüşümlerde % 15’lik bir artış gözlemledi ve bir çıkış akışındaki gereksiz adımların (sürtünmeye neden olan) azaltılmasının temel metriklerini önemli ölçüde etkileyebileceğini fark ettiler.

Seyahat - HotelTonight

İş arayanların hayallerindeki şirketlele kolay bir şekilde eşleşmelerine yardımcı olan ve iş kültürlerine uygun değerlendirmeler sağlayan mobil bir platform olan Good & Co, kişilik testleri oluşturmak için kurumsal psikolojiyi kullanmaktadır.

2012 yılında kurulan şirket açılışı, kritik düzeyde yüksek bırakma oranlarıyla zayıf kullanıcı elde tutma ve katılım oranı ile mücadele ediyordu.

Gözlemledikleri bir model, bağımsız kullanıcıların genellikle henüz ilk sınavına girmemiş olanlar ve bunu alanların sadıklara dönüşme olasılıklarının daha yüksek olmasıydı.

Kullanıcılar ana oluşumdan memnun kaldıklarında ve sınavı almakta özgür oldukları için, birçoğunun ilkine gitmeden önce bile ayrıldığını fark ettiler.

Böylece, ilk teste giden iki akışı karşılaştıran bir test yapmaya karar verdiler.

Kontrol, istedikleri zaman almalarına izin verirken, varyasyon kullanıcıları yerleştirdikten hemen sonra doğrudan ilk testlerine yönlendirdi.

Sonuç olarak, varyasyon sınavın tamamlanma oranını % 10 artırmaya yardımcı oldu.

Ve bu, uygulamanın optimizasyon yolculuğunun sadece başlangıcıydı.

Deneme çabaları zamanla büyüdükçe katılım oranlarının yükselmesine yardımcı olan bir dizi A / B testi yaptılar.

Çeşitli - Good & Co

Sonuç Olarak

Kullanıcıların sürekli azalan bir dikkat süresine sahip olduğu günümüzün her zamanki ilk mobil çağında, olağanüstü ve farklı bir uygulama içi deneyim sunmak, uygulamanın kendisini geliştirmek kadar vazgeçilmezdir.

Gürültünün ve karmaşanın üzerine çıkmak, memnun edici bir uygulama oluşturmak için veri ve öngörülerin ürün ve pazarlama kararlarınıza rehberlik etmesine izin vermen gerekir.

Mobil uygulama testini uygulama stratejinin bir parçası olarak benimseyerek, uygulama deneyiminizi sürekli olarak aşmak için veri destekli, eyleme geçirilebilir öngörülere güvenebilir ve sonuç olarak kullanıcı katılımı, elde tutma ve para kazanma dahil olmak üzere uygulama temel metriklerini artırabilirsin.

Uygulamanın her bir öğesini, akışını ve özelliğini optimize etmek için test öğelerini kullanmak, her kullanıcı temas noktasında dönüşümleri en üst düzeye çıkarmana ve nihayetinde tüm kullanıcı yolculuğunu kolaylaştırmana yardımcı olabilir.

Bu nedenle, optimizasyon çabalarının zamanla birleşmesi ve sürekli olarak uçtan uca uygulama deneyimleri sunabilmen ve genel uygulama performansını geliştirebilmen için düzenli olarak test et ve öğrendiklerinin üzerine inşa etmeye devam et.

Bu mobil uygulama test rehberi ile mobil uygulama optimizasyonu yol haritanı tasarlamaya hazırsın. Bu yüzden, mobil uygulama testiyle topu yuvarlamayı ayarla, ilgi çekici bir uygulama oluştur ve keyifli deneyimler sun!

Sonraki yazı: Video Düzenleme Programları: 2022 Yılının En İyileri

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.