Maslow’un İhtiyaçlar Teorisinin Dijital Pazarlamadaki Yeri

Pazarlama ve psikoloji kavramları yan yana geldiğinde Maslow’un İhtiyaçları Teorisi akıllara gelmektedir. Pazarlama ve psikoloji ile ilgilenen kişilerin bu teoriyi duymamaları olanaksızdır. Temelden olarak psikolojik, fizyolojik, güvenlik, saygınlık gibi unsurlar ile tüketicilerin doğaları analiz edilir. Pazarlamaya yön veren Maslow’un İhtiyaçlar Teorisinin dijital pazarlamadaki yeri nedir? Gelin inceleyelim.

Fiziksel İhtiyaçlar

Bilindiği gibi Maslow’un İhtiyaçları Teorisi bir piramitten oluşuyor. Bu piramidin en altında ise su, yemek, uyku gibi fiziksel ihtiyaçlar yer alıyor. Hiçbir canlının bu fiziksel ihtiyaçlarını yerine getirmeden hayatını sürdürebilmesi mümkün değil. Maslow’a göre bu piramidin en altında yer alan ihtiyaçlar karşılanmadan diğer basamakların hiçbir önemi yok. Bu nedenle piramidin en önemli basamağı fiziksel ihtiyaçlar basamağıdır. Maslow’un piramidinde ki gibi dijital pazarlama piramidinde de en alt basamak hayati önem taşır. Dijital pazarlamanın en temelini web sitesi ve web sitesinde yer alan içerikler oluşturur. İyi bir domain, iyi bir tasarım ve özgün içerikler ile kullanıcılara kaliteli bir deneyim sunulabilir.

Güvenlik İhtiyaçları

Maslow’a göre temel ihtiyaçlarını karşılayan bireysel güvenlik, barınma gibi ihtiyaçlarını karşılamak isterler. Sağlıklı olma, kazalardan korunma, iş bulma, para kazanma gibi ihtiyaçlar piramidin bu basamağında yer alıyor. Güvenlik ihtiyaçları dijital pazarlama anlamında düşünüldüğünde internet güvenliği, anti virüs programları, ofisler için güvenlik sistemleri gibi durumlar akla gelmektedir. Bir web sitesinin güvenlikli olması, yazılım programlarının güncel olması, SSL kurulara şifrelenme yapılması güvenlik aşamasının geçilmesindeki temel unsurlardır. Bunların dışında iş bulma ve para kazanma gibi ihtiyaçların karşılığı da SEO, internet reklamcılığı gibi etkenlerdir. Müşterilerinizin internet üzerinden sizi bulmasını sağlarsanız Maslow’un İhtiyaçlar Teorisindeki güvenlik aşamasını başarı ile tamamlarsınız.

Sosyal İhtiyaçlar

Maslow’a göre fiziksel ve güvenlik ihtiyaçlarının karşılanması durumunda bir sonraki basamağa yani sosyal ihtiyaçlara geçilir. Burada temel olan sevgi ve aidiyet hislerdir. Arkadaşlık, aile, güven, bir toplumun parçası olma, romantik ilişkiler gibi durumlar örnek olarak gösterilebilir. Aslında baktığımızda dijital dünyanın da bu sosyal ilişkilerin en temel parçası haline geldiğini söyleyebiliriz. Doğum günlerinin sosyal medya üzerinden kutlanması, sosyal mecralardan aramalar yapılması, yeni arkadaşlık ilişkilerinin sosyal mecralar üzerinden yapılması dijital çağa ne denli ayak uydurduğumuzun bir göstergesidir. Marka açısından bakıldığında ise Google Adwords, Google reklamları, SEO gibi unsurlar ile müşterileriniz ile sosyal bir ilişki içerisine girebilmeniz mümkün. Sosyal medya reklamları ve içerik pazarlama ise bu ilişki için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Saygınlık İhtiyaçları

Maslow bu basamakta kişilerin kendine duyduğu saygı ve diğer kişilerin kendisine saygı duyma isteği olarak iki şekilde incelemiştir. Kişinin kendine duyduğu saygı; uzmanlık, itibar, başarı şeklindeyken diğer kişilerin duyduğu saygı ise statü ve prestijden oluşuyor. Dijital pazarlama açısından bakıldığında ise saygınlık ihtiyacı için networkler kullanılabilmektedir. Müşterilerinize markanızın değerini aktarmak için çeşitli dijital PR çalışmaları da yapılabilmektedir. Böylece markalar kendi potansiyellerini gerçekleştirebilir.

Kendini Gerçekleştirme İhtiyacı

Maslow’a göre piramidin en üst basamağında kendini gerçekleştirme ihtiyacı bulunuyor. Bu basamakta kişisel gelişim, potansiyelini anlama, deneyim kazanma gibi unsurlar yer almaktadır. Yani kişinin yeteneklerini, kapasitesini ve potansiyelini fark etmesi ve en iyisini yapmaya çalışmasıdır. Dijital anlamda kendin gerçekleştirme ihtiyacına bakıldığında ise markaların kendine duyduğu saygı ve güven bulunuyor. Bu aşamada markanıza değer vermeli ve en iyisini yapmaya çalışmalısınız. Markanızı sürekli geliştirmeli, yeni deneyimler elde etmeli ve markanızın potansiyelini göstermelisiniz. Böylelikle markalar Maslow’un İhtiyaçlar Teorisi gerçekleşmiş olur.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu