2019’da Logo Tasarımlarında En Fazla Kullanılacak 5 Trend

Logolar kurumların adeta kimliği konumundadır. Durum böyle olunca kurumunuzu en iyi şekilde yansıtacak yazı karakterlerini ve sembolleri seçmemiz gerekir. Bu süreci yürüten grafik tasarımcıya briefin özenli ve ayrıntılı şekilde verilmesi gerekir. 2019’da en fazla karşılaşmayı hedeflediğimiz logo tasarım trendlerini de ise sizler için listeledik.

  • Minimal Logo Stilleri

Sadece tek bir sembolün kurumunuz için yeterli olacağını düşüyorsanız minimal şekilli orijinal logolar tam da firmanız için doğru seçimlerdendir. Tek bir simgenin kurumunuzu tanıtıyor olması logolar için daha açık ve anlaşılır hissi verecektir. Minimal çizimlerde yaratıcılık hissinizi biraz daha ortaya çıkarmanız gerekebilir. Bu durumu grafik tasarımcınızın da yetenekleriyle şahlandırabilirsiniz.

 

  • Logolarda Sadece Elyazısı Kullanmak

Kurum logolarından ziyade daha kişisel tasarımlar için ideal olan elyazısı stili tasarımların daha zarif okunmasına sebep olur. Elyazısı kullanımları, sadece bir harfin yazılımı ya da tüm ismin yazılımıyla sağlanabilir.

 

  • Harfleri Harmanlama Stili

Gündemden düşmeyenler olarak tanımladığımız harflerin harmanlanıp ortaya çıkan görünüme anlam yükleme olayı logolarda neredeyse en fazla kullanılan stiller haline geldi. Bu olay sadece iki harfin harmanlanmasıyla değil sembol ya da görselle de sağlanabiliyor.

 

  • Firmanın Kendi Maskotunu Çizdirmesi

Bu çizimler genellikle firmanın eğlenceli yanını yansıtan maskotlardan oluşabiliyor. Çok bilindik bir karakterin görselini kullanmanın yanında özgün çizimler de firmalar tarafından çok fazla kullanılıyor.

 

  • Renk Geçişleri Kullanmak

Bir çizime veya harfe ekleyerek tüm imajını renge toplayan logolar 2019’de kullanılabilecek trendler arasında. Kat kat renk geçişleri logonuza daha modern ve sıradışı algısı yaratır.

Yenilikleri takip eden bir vizyona sahipseniz renk algoritmasını da kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Tasarımcıların genellikle en çok ikilemde kaldığı ve kararsız olduğu nokta renk kullanımları olmuştur. Kurumların imajlarının sergilendiği tasarımlarda kurum kültürüne aykırı renkler kullanmamak gerekir. Lakin rekabetin arttığı bir piyasada varlığınızı sürdürüyorsanız trendlere de hâkim olmanız gerekir. Her senenin trend renklerini seçen Pantone Renk Enstitüsü, 2019 yılının trend rengini Living Coral olarak belirledi. Daha sonra da sezonda neon ve parlak renklerin yükseleceğini vurgulamıştı. Dijital tasarımcılar da bu yeniliğe kayıtsız kalmayarak neonları tasarımlarına adeta ince ince işlediler. Bahsedilen neonlarda öne çıkan tonlar ise; UFO yeşili, Plastik pembe, Proton mor olarak belirlendi. Dijital tasarımda fark yaratacak bu tonlar firmalara yenilikçi bir algı yaratıyor.

 

Firmanızın minimal bir karaktere bürünmesini istiyorsanız tüm medya kanallarında kullandığınız renklerde sadeliğe gitmelisiniz. Bu noktada devreye siyah ve beyaz renkleri giriyor. Trendlerden düşmeyecek renkler diye tabir ettiğimiz bu iki temel rengimizi 2019 yılında da bir hayli fazla kullanacağız. Parlaklığı sevmeyip yine de renk kullanmayı tercih ediyorsanız pastel tonlarını kullanmanızı tercih ediyoruz. Geçen sezonunun öne çıkan mat tonları gündemini korumaya devam edecek. Daha soyut tasarımlar için ideal renk seçeneklerinden olan pastel tonları, firmaların logolarında veya kurumsal kimliklerinde değil de web tasarımlarında sosyal medyalarında kullanılmaktadır.

 

 

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu