Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi, sosyal medya hesaplarının nasıl kullanılacağı ve bu hesaplarda ne zaman nasıl içerikler paylaşılacağının belirlenmesi ve bu doğrultuda stratejik planlar oluşturulmasıdır. Sosyal medya hesaplarının kurumların itibarı açısından uygun hale getirilmesi için çeşitli çalışmaların yapılmasına ise kurumsal sosyal medya yönetimi adı verilmektedir. Firmalar ister küçük olsun ister büyük sosyal medya hesaplarına büyük bir önem göstermektedir. Çünkü günümüzün gelişen teknolojisi ve kişilerin sosyal medyaya gösterdiği önem kurumlarında ister istemez sosyal medyayı önemsemelerine neden olmuştur. Bu doğrultuda her firma kendi bütçeleri doğrultusunda sosyal medya ajansları ile ya da doğrudan sosyal medya uzmanları ile çalışmaktadır.

Sosyal medya firmaların hedef kitlelerine daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle firmaların müşterilerine ulaşmak için sosyal medyayı kullanması kaçınılmaz bir durumdur. Peki, kurumsal sosyal medya yönetimi içeriğinde neleri kapsamaktadır? İşte cevapları…

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Neleri Kapsamaktadır?

Kurumsal sosyal medya yönetiminin kapsamı sosyal medya ajansı ya da sosyal medya uzmanı ile yaptığınız anlaşmaya göre değişkenlik gösterse de genellikle tüm sosyal medya platformlarını kapsamaktadır. Bu platformlar ise; Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram, Flickr, Google ve Youtube v.bdir. Günümüzde sosyal medyanı büyük bir önem kazanması ve dijital pazarlama kanallarının ortaya çıkması ile beraber pazarlama trendleri de değişmiştir. Artık firmalar ve markalar müşterilerine ulaşabilmek için müşterilerinin gelmesini beklemiyor aksine müşterilerinin ayağına gidiyor. Sosyal medya ise müşterilerin ayağına gitmek için en uygun kanallardan bir tanesidir. Kişilerin istek, ihtiyaç ve zevklerine göre içeriklerin paylaşımı ise sosyal medyanın müşterileri etkileme konusunda büyük bir öneme sahiptir. Peki, kurumsal sosyal medya yönetimi nasıl yapılmalıdır?

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Firma ve markaların müşterilerine sosyal medya aracılığı ile ulaşabilmesi için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri aşağıdaki sıralamak mümkündür.

Samimi Bir Dil Kullanın

Sosyal medya ciddi bir mecra değildir. Bu nedenle sosyal medyadaki müşterileriniz ile iletişim kurmak istediğiniz samimi bir dil kullanmalısınız. Ancak aşırı samimi bir arkadaş gibi değil. Aşırı kurumsallıktan uzak ve nazik bir dil sosyal medya için en uygun olanıdır.

Sosyal Medya Kampanyaları Düzenleyin

Sosyal medya üzerinden sayfanızı ve gönderinizi beğenen, paylaşan ve yorum yapan takipçileriniz için özel kampanyalar oluşturun. Bu sayede sosyal medya hesaplarınızı ve firmanızı hedef kitlenize tanıtmak için çok daha az bir bütçe harcamış olursunuz.

Tarafsız Paylaşımlar Yapın

Sosyal medya üzerinden hedef kitlesine ulaşmak isteyen firmalar bu hesaplardan paylaşım yaparken kesinlikle taraf tutmamalıdır. Siyasi, dini ya da ırklar ile ilgili paylaşımlar karşıt görüşteki tüketicilerin firmanızdan uzaklaşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle bu hususta oldukça dikkatli davranmalısınız.

Sosyal Medya Reklamlarını Kullanın

Sosyal medyada büyük bir rekabet söz konusudur. Bu nedenle firmaların sosyal medya da rakiplerin farklılaşması ve sıyrılması da oldukça güçtür. Bu doğrultuda firmaların sosyal medyanın bazı özelliklerinden faydalanarak müşterilerine ulaşmasında fayda vardır. Eğer firmalar hedef kitlelerinin organik bir biçimde hesaplarını takip etmelerini ve kendileri ile iletişime geçmelerini beklerlerse bu ciddi bir zaman kaybı olacaktır. Ancak sosyal medya reklamlarını kullanarak kısa süre içerisinde yüksek rakamlarda kişilere ulaşmak mümkündür.

Fenomen Hesapları Kullanabilirsiniz

Sosyal medyanın kullanımının artması ile beraber sosyal medya fenomenlerinin sayısı da artmıştır. Siz de firmanızın hedef kitlesine daha rahat ulaşmasını sağlamak için bu popüler sosyal medya fenomenlerini kullanabilirsiniz. Bu sayede fenomen hesaplar firmanızı takipçilerine duyurur ve firmanızın tanıtımını yapar.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu