Kurumlar için Sosyal Medya Kullanımının Faydaları

Sosyal medya, pazarlama sahnesine nispeten yeni giriş yapan bir uygulama. Bu nedenle henüz bu işe yeni adım atanlar, sosyal medyanın marka tanıtımına faydalı olup olmadığını merak ediyor. Seçilebilecek çok sayıda ağ üzerinden reklam yapmak, şirketiniz için oldukça faydalı olacaktır. Fakat bunun için süreç ve iyi planlama gerekmektedir. Çünkü günümüzde sosyal medya alanı rekabetçidir; tüketicilerin gittikçe azalan dikkatini çekmek için yarışan binlerce başka işletme ile birlikte, algoritmalardaki değişimleri de göz önünde bulundurmak gerekir.

Peki reklam kaynaklarını neden sosyal medyaya yatırmalıyız? Bunun bize ne gibi faydası bulunmaktadır?

  • Kullanımı ücretsizdir (zaman alıcı olsa bile)
  • Bir markanın kişiliğini şekillendirmeye yardımcı olur
  • İki yönlü konuşmalara katılabilirsiniz
  • Tüketicilerden dönüş alabilirsiniz
  • Markanızın tanıtımını etkin bir biçimde yapabilirsiniz
  • SEO’da artış elde eder ve üst sıralara çıkabilirsiniz
  • Siteniz için sağlam bir trafik kaynağı haline gelir

BÜTÇEYİ ZORLAMADAN TANITIM

Sosyal medya kullanımının ücretsiz olması, birçok firmanın reklam bütçelerini de rahatlatmaktadır. Sosyal medya reklam harcamaları açısından hiçbir ücrete tabi değildir. Reklamlara para harcamak, hedeflerinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olurken, para harcamadan da tanıtım yapmanız mümkün olmaktadır. Her sosyal medya platformu için mesajlar düzenleyerek, benzersiz görüntüler ve videolar kullanarak hedef kitlenize yaratıcı formüllerle ulaşabilirsiniz. Sürekli olarak doğru stratejiler kullanmaya devam ederseniz sosyal medyanın gerçek faydalarını görmeye başlarsınız. Büyüme oranınızı daha da artırmak için sosyal medyaya küçük bir bütçe yatırmak bile size büyük oranda destek olacaktır.

 

TÜKETİCİLERLE DİREKT İLETİŞİM

Hedef kitlenizle direkt olarak iletişime geçebilirsiniz. İşiniz sosyal medyada mevcut olsun veya olmasın, insanlar büyük ihtimalle zaten sizden bu ağlar üzerinden bahsetmektedir. Sosyal medyadaki konuşmaları aktif olarak izlemek, markanızla ilgili konuşmaları bir dereceye kadar kontrol etmenizi sağlar. Sosyal medyanın iş için en büyük faydalarından biri, müşterilere olduğu kadar potansiyel müşterilere ulaşma ve Twitter, Instagram, Facebook ve benzeri ağlarda onlarla etkileşime girebilme şansıdır. Tüketiciler özellikle kolay ulaşılabilir ve sorulara anında cevap veren markalarla bağ kurarlar. Bu nedenle ikili iletişime girmek, müşteri çekmek için de ideal yöntemlerden birisidir.

Sosyal medyanız büyüdükçe ve içeriğiniz zenginleştikçe, kullanıcılar markanıza daha çok güvenmeye başlayacaktır. İçerik kütüphaneniz ve takipçi sayınız arttıkça, web sitenize sosyal medyadan gelen trafik de artacaktır. Eğer sizler de web sitenize takipçi çekmek istiyorsanız, sosyal medya ağlarını etkin bir biçimde kullanmalısınız.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu