Kripto Para Birimi Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 28 Nisan 2023

Para piyasalarını kasıp kavuran kripto para birimi hakkında en temel soruları, en basit haliyle sizler için yanıtlıyoruz.

İnsanlar kazandıkları paraları direkt olarak harcama yerine birikim yapma yolunu tercih ederler. Birikim ile birlikte fiyatı oldukça yüksek seviyelerde olan ürünlerin alışverişi mümkün hale gelir.

Ancak ülke yapımız kazanılan paraları direkt olarak banka hesabında biriktirmeyi mümkün kılmıyor. Böyle bir yol tercih eden kişiler uzun vadede oldukça zararlı çıkıyorlar.

Paranın değer kazanması ya da en azından değer kaybetmemesi adına birikim yerine yatırım ya da girişimlerin yapılması gerekmektedir. Dolar, Euro ya da altın her zaman en çok tercih edilen yatırım araçları olarak görülür.

Ancak son dönemde hayatımıza giren kripto para birimi tabiri bütün düzeni alt üst etmiş durumda. Artık insanlar için çok farklı bir yatırım aracı daha bulunuyor.

Kısaca tanımlamak gerekirse internet üzerinden kullanılmak için tasarlanan ve merkezi olmayan dijital para birimleri kripto para birimi olarak isimlendiriliyor. 2008 senesinde Bitcoin ile hayatımıza giren dijital paralar artık herkes tarafından kabul edilen bir yapı haline dönüştü.

Birçok kişi için yeni olan bu para birimleri önemli bir yatırım aracı olarak görülebilir. Ancak döviz kurları ya da altın gibi madenlerde olduğu gibi bilinçsiz bir şekilde yapılan yatırımlarda sonuç tam bir facia olacaktır.

Kripto Para Al-Sat İşlemi Nasıl Yapılır?

Yatırımlarınızı kripto para birimi ile değerlendirmek istiyorsanız atmanız gereken adımlar oldukça basittir. Ancak bu para birimine karşı yabancı olduğunuzdan adım adım gitmeniz en doğru tercih olur.

  • Kripto para borsası olarak isimlendirilen web siteleri hakkında araştırma yaparak güvenilir olanlardan bir tanesini seçerek süreci başlatın.
  • Seçtiğiniz kripto para borsasında kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girerek kendi adınıza bir hesap oluşturun.
  • Hesabınız ile kripto para birimi satın almak için banka hesabınızdan kripto para borsasındaki hesabınıza havale yapın.
  • Kripto borsasındaki bakiyenizin dilediğiniz kadarıyla, istediğiniz bir kripto para birimini satın alın.
  • İstediğiniz an kripto paranızı sisteme satabilir ve farklı bir kripto para birimi satın alabilirsiniz.

Kripto Para Birimi

Kripto Para Birimi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kripto para birimleri yatırımcılarına oldukça yüksek kazançlar sunabilmektedir. Ancak bu yüksek kazanç ihtimallerine karşı yüksek kayıp riskleri de bulunur. Bu yüzden de kripto para birimi almaya karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken bazı etmenler yer alır.

İlk olarak yatırım yapacağınız miktarı doğru bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. Herhangi bir amaç için ayrılmamış, kaybedilmesi durumunda dahi sorun yaratmayacak bir miktarda yatırımlarınızı yapmanız gerekiyor. Kesinlikle borç alınarak ya da kredi çekilerek kripto para yatırımı yapmamalısınız.

Yatırım yaparken hangi kripto para birimini tercih edeceğinize çok dikkatli bir şekilde karar vermelisiniz. Araştırmalarınızı ve analizlerinizi çok iyi bir şekilde yapmanız gerekiyor.

Uzman kişilerin fikirlerini de bu aşamada değerlendirmeye katabilirsiniz. Ancak herkes tarafından önerilen paralara yatırım yaparken dikkatli davranmanız gerektiğini şimdiden söyleyelim.

En Popüler Kripto Para Birimleri Neler?

Kripto paraların hayatımıza girdiği 2008 senesinden günümüze kadar sürekli olarak yeni para birimleri sisteme dahil oldu. Artık binlerce farklı kripto para biriminden bahsetmek mümkün.

Ancak insanlar her zaman güvenli tarafta kalarak, herkes tarafından bilinen, popüler kripto para birimlerine yatırım yapmayı tercih edebilirler.

Kripto para piyasasında işlem hacmi en büyük olan ve doğal olarak popülerliği en üst düzeyde olan 5 kripto para birimi şu şekilde sıralanır:

  • Bitcoin (BTC)
  • Ethereum (ETH)
  • Binance Coin (BNB)
  • Solana (SOL)
  • Cardano (ADA)

Yatırım ya da al-sat işlemleri yaparken bu kripto para birimlerini kullanmanız şart değildir. Ancak bu para birimleri her zaman yüksek değerlerde seyreden ve nispeten güvenilir kripto paralar olarak gösterilebilir.

Kripto Para Üretimi Nasıl Yapılır?

Kripto paraların değerinde yaşanan artışların ardından insanlar kripto para nasıl üretilir sorusunun yanıtını aramaya başladı. Kripto paraların alım-satım işlemlerini yaparak ciddi gelir elde etmek mümkün. Ancak üretim aşamasında rol alınırsa çok daha az riskli bir para kazancı söz konusu oluyor.

Kripto paralar blockchain olarak isimlendirilen bir yapıyı temel alarak oluşturulmuştur. Dilimize blok zinciri olarak çevrilen bu yapıda para transferlerinin olabilecek en hızlı şekilde tamamlanması amaçlanır ve bunun için farklı teknikler kullanılarak, çeşitli matematiksel çözümler yapılır.

Matematiksel işlemleri elle kısa sürede tamamlamak mümkün değildir. Bu yüzden de bilgisayarların kullanılması şart olur. Yüksek teknik özelliklere sahip bilgisayar bileşenleri kullanılarak yapılan işlemler sonucunda matematiksel çözümlemeler yapılırsa sistem bu çözümlemeyi yapan kişiyi kripto para ile ödüllendirecektir.

Gerçekleştirilen bu işlemler kripto para madenciliği olarak isimlendirilmektedir. Hangi kripto para birimi için madencilik yapılıyorsa ödül de o para biriminde sunulmaktadır. Madencilik sistemi biraz daha farklı işleyen kripto paralar olsa da genelinde bu düzen hakimdir.

Kripto Para Birimi

Kripto Para Birimi Satın Almak Yasal mı?

Kripto paraların kısa vadede yüksek kazançlar sunabiliyor olması insanlarda kripto para yasal mı sorusunu akıllara getirir. Türk Hukuk Mevzuatında kripto paralar hakkında bir bilgi bulunmaz. Bu da kripto paraların alım ya da satım işlemlerinin tamamen yasal olduğunu ortaya koymaktadır.

Kripto paraların alım-satım işlemlerini yaparak önemli gelir elde eden kişiler bu gelirlerin vergilerini vermemekteydi. Çok sayıda kişinin sisteme dâhil olmasıyla birlikte kripto para piyasaları inceleme altına alındı ve buradan elde edilen kazançlar vergiye bağlandı.

Böylece kripto para birimi sayesinde kazanç elde edilmesi tamamen yasallaşmış oldu. Ancak kripto paraların kara para aklama, vergi kaçakçılığı ya da çeşitli dolandırıcılık suçlarında kullanılması net bir suç olarak kayda geçer ve cezalandırılacaktır.

Kripto Para Birimi Hangi Avantajlara Sahip?

Kripto paraların tercih edilmesinde sunduğu avantajların etkisi çok fazla. Tabi ki birçok insan yüksek kazançlar vaat ettiği için bu para birimini tercih ediyor. Ancak tek avantajının bu olduğunu söylemek mümkün değil.

Tercih edilen kripto para birimi ne olursa olsun transfer işlemleri yalnızca saniyeler içerisinde gerçekleşebilecektir. Kullanıcılar transferlerin miktarı ne kadar fazla olursa olsun işlemin tamamlanması için birkaç saniyeden fazla beklemez.

Zaman ve mekan kısıtlamalarından tamamen bağımsız bir sistemdir. Kripto paralarınızı istediğiniz anda, dünyanın istediğiniz noktasına gönderebilirsiniz. Üstelik yapacağınız bu gönderim ücretleri için de yüksek komisyonlar ödemenize gerek olmaz.

Gönderim işlemlerinin günün hangi saatinde yapıldığı, gönderilecek ülkede saatin kaç olduğu ya da haftanın hangi günü bu işlemin yapıldığı önemsizdir. Her şart altında birkaç saniyede gönderim tamamlanır.

Satın alınan kripto para birimi fiziksel olarak taşınmaz. Sahip olduğunuz sanal cüzdanın içerisinde biriken bir yapıdır. Yanınızda taşımıyor oluşunuz güvenlik açısından önemli avantajlar sunmaktadır.

Son olarak kripto paralar yeni dönemin para birimi ve önemli bir yatırım aracı olarak görüldüğünden her geçen gün değer kazanır. Yapacağınız yatırımlarda zarar etmeniz oldukça zor olacaktır.

Kripto Para Birimi Hangi Dezavantajlara Sahip?

Kripto paraların en büyük dezavantajı resmi olarak tanınmamasıdır. Birçok ülke ve hükümet bu dijital paraları resmi bir para birimi olarak tanımaz. Bazı ülkeler üretimini ya da alım-satım işlemlerini yasaklamıştır. Bu da her zaman bir risk anlamına gelir.

Tamamen merkeziyetsiz olması ülkenin ekonomik durumundan etkilenmemesine yol açar. Ancak çok daha basit gelişmelerle kripto para birimi özelinde büyük dalgalanmalar yaşanabilmektedir. Bu da insanların ciddi kayıplar yaşamasına yol açabilir.

Sonraki yazı: Giyilebilir Teknoloji Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.