İtibar Yönetimi Nedir?

İtibar yönetimi; kişi, kurum ve markaların insanlar nezdinde itibarının yükseltilmesi ve yükseltilen itibarın korunması adına yapılan işlemlerin tümüne verilen isimdir. Birçok marka ve işletme tarafından oldukça önem verilen bu konu profesyonel bir şekilde yürütülmekte ve profesyonel danışmanlar aracılığı ile işletilmektedir. Genellikle markaların halkla ilişkiler departmanının ilgilendiği itibar yönetimi sosyal medya ve sosyal ağlardan da yürütülebildiğinde bu konuda sosyal medya danışmanlığına da . Sosyal medya uzmanlarının sunduğu marka itibar yönetim hizmetleri internet ortamında markaya yönelebilecek her türlü tehdit ve riskin önlenmesini ya da bertaraf edilmesini amaçlar. Bu kapsamda halkla ilişkiler departmanı ister kendi bünyesinde ister dışarıdan bir uzman yardımı alarak sosyal ağlarda itibar koruması yapabilir.

İtibar Yönetimi Nasıl Takip Edilir?

Bir kurumsal firmanız yada markanız varsa , itibarınızın yönetilmesini es geçmemelisiniz.Nitekim yıllar boyunca verilen emekler neticesinde belirli bir seviyeye taşınmış markanın itibarının satış, pazarlama ve kar oranları üzerinde doğrudan etki edeceği düşünüldüğünde bu konunun şansa bırakılması hiç doğru bir yaklaşım olmaz. Bu anlamda itibarın yönetilmesi için profesyonel bir danışmanla iş birliğine gidilmelidir. İş birliği yapılacak ajans veya kurumun daha önce itibar yönetimi hizmeti sunduğu firmalar detaylıca incelenmeli ve başarı için en kaliteli uzmanlardan hizmet alınmalıdır. Bu noktadan sonra firma ve markayı derinlemesine inceleyecek olan itibar yönetimi uzmanları özellikle sosyal ağlarda markanın başarısını ölçecek ve çağın bir gereği olan sosyal ağlarda başarı için yol hartası çizecektir.

İnsanlar açısından sosyal ağlar o kadar önemli bir hale gelmiştir ki günün her saatinde insanları sosyal medyada aktif olarak görebilirsiniz. Sosyal medyanın söz konusu gücü firma ve markaların iştahını kabartmakta ve satış oranlarına doğrudan etki edecek bu organı kullanmaya itmektedir. Siz de itibarınızı yükseltecek çalışmalar yaparak hem karlılığınızı arttırabilir hem de herkes tarafından sevilen bir marka haline gelebilirsiniz. Nitekim internet öylesine bir hal aldı ki başarılı bir iş saniyeler içinde dünyaya yayılmaktadır. Aynı şekilde başarısız bir iş de hızla yayılmaktadır. Sürdürülebilir bir başarı için yönettiğiniz platformlar itibarınızı olumlu yönde etkilerken satışlarınızıda etkiler.

İtibar Yönetimi Firmalara Neler Sağlar?

İtibar; gerek insanlar gerekse markalar açısından başlı başına bir kazanım olarak görülür. Nitekim markanızın ulusal ve uluslararası çapta adını duyurması her alanda başlayacak hızlı bir yükselmenin tetikleyicisidir. Peki, markalar itibar kazanarak neyi amaçlar? İtibar kazanıldığında somut başarılar elde edilir mi?

İtibar soyut bir kavram olsa da itibar ile elde edilenlerin somut başarılar olduğunu ifade etmek mümkündür. Bu kapsamda itibarını gerek sosyal ağlarla gerek sosyal medya danışmanlığı ile yükselten bir marka şu kazanımları elde eder;

  • itibarı yüksek markaların etkileşimi yüksek olur. Stratejik açıdan üstünlük sağlayan bu fayda ekonomik gücün artmasına katkı yapar.
  • Markanın herkesçe takdir görmesi sadece müşteri portföyünde değil çalışan portföyünde de yüksek standartların yakalanmasını sağlar.
  • Başarısını yayan bir işletmenin faaliyetleri genişlerken işletme ömrü de uzar.
  • Firmanın yaşadığı zor günlerde insanların hoşgörüsü artar ve destek konusunda büyük bir kazanım elde edilir.
  • Başarılı bir markanın en önemli amacı olan müşteri sadakatinin arttırılmasına doğrudan etki eden itibar sayesinde kişiler markadan kolay kolay vazgeçmez.
  • Fiyat düzeyi ne olursa olsun markaya teveccüh artarak devam eder.
  • Firmanın alanında başarılı ve itibar görmesi masaya oturduğunda pazarlık gücünü arttırır. Bu da markanın giriştiği faaliyetlerde daha başarılı olmasını sağlar.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu