Instagram Reklam Modelleri ve Reklam Formatları

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 24 Nisan 2023

Reklamlarınızdan yüksek bir getiri elde etmek istiyorsanız, reklamlarınızı oluşturmadan önce, Instagram reklam modelleri ve kullanımı hakkında teknik bilgileri öğrenmeniz gerekiyor.

Bu makalemde size, Instagram reklam modelleri, reklam formatları, reklam alanları, tasarım gereklilikleri ve bilmeniz gereken teknik bilgileri anlatacağım.

instagram reklam modelleri

Instagram Reklam Alanları

Instagramda reklam verdiğinizde reklamınız, insanların ana sayfalarında ve hikayelerinde, takip ettikleri diğer Instagram hesapları tarafından paylaşılan görsel ve videoların arasında gösterilir.

Tüm Instagram reklamlarının sağ üstünde ”Sponsorlu” yazısı bulunur ve görselin altında, bizimle iletişime geç, daha fazla bilgi al gibi çeşitli ibareler yer alır.

Instagram Reklam Formatları

Instagram’da reklam verirken kullanabileceğiniz 4 farklı Instagram reklam formatı vardır:

 • Fotoğraf reklamları
 • Video reklamları
 • Carousel(çoklu görsel) reklamları
 • Story (Hikaye) reklamları

Instagram, video reklamlarını, fotoğraf reklamlarına göre daha fazla destekler. Bu yüzden fotoğraf reklamları video reklamlarına göre daha pahalı olabilir.

Instagram reklam fiyatları ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız, Instagram reklam fiyatları ve fiyatı etkileyen faktörler adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Instagram Reklam Modelleri

Story (Hikaye) Reklamları

Hikaye reklamlarında 3 reklam formatı kullanabilirsiniz, bunlar: video, carousel (çoklu görsel) ve fotoğrafdır.

Video:
Hikaye reklamlarında yayınlanan videolar 15 saniye sürer, Ancak kullanıcılar izlemeye devam etmek isterse ”izlemeye devam et” seçeneği ile reklamın tamamını izleyebilirler.

Kullanacağınız videonun en boy oranı dikey yani 9:16, 16:9 yada 4:5 olmalı ve videonuzun çözünürlüğü en az 600 x 1067 olabilir ancak, 1080 x 1920 piksel olması idealdir.

Video süreniz en fazla 120 saniye, dosya boyutunuz ise en fazla 30 MB olabilir.

Videonuz için gereken görüntü kodekleri: h.264, VP8, Ses Kodekleri: AAC, Vorbis, ve dosya formatı mp4 veya .mov olmalıdır.

Fotoğraf:
Hikaye reklamlarındaki fotoğrafların 5 saniye yayın süresi vardır, eğer kullanıcı isterse ekranı kaydırıp hikayeden çıkabilir.
Fotoğraflarınızda kullanacağınız oran, dikey yani 9:16 olmalı. Çözünürlük en az 600 x 1067 olmalı, ancak önerimiz 1080 x 1920 olmasıdır. Dosya formatınızın .jpg veya .png olmasına, resim boyutunun en fazla 30MB dikkat edin.

Carousel (çoklu görsel):
Carousel reklamları, kullanıcıların bir dizi fotoğraf veya videoyu görmesine olanak tanır. Bu  reklam modelinde, 10 adet video veya 3 adet fotoğraf kullanabilirsiniz.

Carousel reklamlarının teknik gereklilikleri, yukarıda bahsettiğim video ve fotoğraf teknik gereklilikleriyle aynıdır.

Reklam görselinizde ki önemli bölümlerin, profil fotoğrafınız, isminiz veya yukarı kaydır yazısı ile kapanması önlemek için görselin en üst ve en alt kısımlarına dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Eğer reklam görseli 1080 x 1920 oranındaysa, görselin önemli taraflarının 1080 x 1420 alanda ve tam ortada olduğuna emin olun.

Hikaye Reklamlarının İçin Kullanabileceğiniz Kaydırma Seçenekleri
 • Şimdi Başvur
 • Şimdi Rezervasyon yap
 • Bizimle iletişime geç
 • Şimdi Ara
 • Uygulamayı İndir

Reklamın görselinde bulunan yazılar % 20’den fazla olmamalı, bu Instagramın reklamınızı daha az kişiye ulaştırmasına neden olabilir.

Ana Sayfa (Akış) Reklamları

Ana sayfada gösterilen reklamlarda 4 model kullanabilirsiniz, bunlar: video, carousel(çoklu görsel), fotoğraf ve koleksiyon reklamlarıdır.

Video: Video kullanacaksanız, video süresinin en fazla 120 saniye olması gerekir. Video boyutunun minimum 500 piksel olması, video en boy oranın en az 400 x 500 olması gerekir.

Dosya boyutu en fazla 30 MB olması gerekir. Görüntü kodeği H.264 , 28kbps veya daha yüksek bit hızıyla stereo AAC ses sıkıştırma formatlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Fotoğraf: Eğer fotoğraf kullanacaksanız, dosya formatı: jpg veya png olmalıdır. En boy oranı kurallarını aşmadan mevcut en yüksek çözünürlüklü görseli kullanın.

Reklam metniniz iki satırı geçmemesine ve fotoğraf boyutunuzun en az 500 piksel olmasına dikkat edin. Fotoğrafınızın en boy oranı en az 400×500 olmalı. Reklam metninizde en fazla 30 hashtag kullanabilirsiniz.

Carousel(çoklu görsel): Bu reklam modelinde, en az 2, en fazla 10 adet görsel veya video seçebilirsiniz. Fotoğraf için dosya formatı, jpg veya png, video için MP4 veya MOV kullanabilirsiniz. Instagram bir çok video formatını destekler, Bu linkten Instagram reklam modellerinin desteklediği dosya formatlarını görebilirsiniz.

Video dosya boyutu en fazla 4GB, video uzunluğu en fazla 60 saniye olabilir. Tavsiye edilen çözünürlük en az 1080 x 1080 pikseldir. Görselin oranı ise kare yani 1:1 olması gerekir. Reklam metninizin iki satır, başlığınızın ise bir satır olması gerekir.

Koleksiyon: Bu reklam modelinde, yukarıda resim veya video için bahsettiğimiz teknik bilgiler geçerlidir. Görselinizin oranın 16: 9 ve 1: 1 arasında olması gerekir.

Ana Sayfadaki Reklamlar İçin Kullanabileceğiniz Yönlendirme Seçenekleri

 • Şimdi Başvur
 • Şimdi Rezervasyon Yapın
 • Şimdi ara
 • Bizimle iletişime geç
 • Yol tarifi al
 • Daha fazla bilgi al
 • Uygulamayı İndir

Yukarıda Instagram reklamları modellerini, reklam alanlarını, tasarım ve teknik gereklilikleri anlattım. Eğer aklına takılan birşey varsa yorumlar kısmında bize sormaktan çekinme. 🙂 Ayrıca eğer reklam vermeyi öğrenmekle vakit kaybetmek istemiyorsan, Instagram reklam yönetimi hizmetimizden yararlanabilirsin.

Sonraki yazı: Web Sitesi Tasarımı: En Fazla Yapılan 9 Hata

2 Yorum
 1. Ali usta dedi ki:

  ben instagramdan satış yapan züccaciye firmasıyım instagram reklamı vermek istiyorum bunun
  çin ürün resimlerini kendim çekip size mi göndermeliyim ne yapmallıyım yardımcı olabilirmisiniz

  • Oğuzhan Bilişik dedi ki:

   Ali bey selamlar, işiniz hakkında yapabileceklerimizi konuşmak isterseniz teklif al formunu doldurabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.