Dijital Pazarlama

Instagram Reklam Fiyatları ve Fiyat Faktörleri

Bu yazımızda, instagram reklam fiyatlarını ve fiyatı etkileyen faktörleri inceleyeceğiz

Instagram reklam fiyatları, instagram reklamlarıyla ilgilenen kişilerin en çok sorduğu sorularından biridir. Bu makaleyi okuyorsanız, muhtemelen instagram’da reklam vermek isteyen bir işletmeci ya da dijital pazarlamacısınız.

Instagramda reklam vermek, Facebookda reklam vermekle hemen hemen aynıdır, çünkü instagram ve facebook tek bir şirketin çatısı altındadır.

Instagram, aylık 1 milyar aktif kullanıcısı olan popüler sosyal medya ağlarından biridir.

Instagram ayrıca, işletmeler için potansiyeli yüksek, güçlü bir reklam platformudur. İşletmenizi tanıtmak ve daha fazla müşteriye ulaşmak için uygun bir yol arıyorsanız, instagram reklamları sizin için iyi bir başlangıç olabilir.

Instagram Reklam Fiyatları Ne Kadar?


Instagramda reklam vermeyi düşünüyorsanız, reklam fiyatlarının ne olduğunu merak etmeniz son derece normaldir. Reklamların size ne kadara mal olacağını bilmeniz gerekir, böylece işiniz için uygun bir bütçe belirleyebilir ve sonuçları değerlendirebilirsiniz.

Öncelikle instagram reklamlarının diğer sosyal medya platformlarına göre biraz daha yüksek maliyetli olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni, instagramda daha keskin hedeflemenin mümkün olması ve bunun da daha fazla yatırım getirisi sağlamasıdır.

Aslında instagramda reklam vermek için belirli bir fiyat yoktur, çünkü instagram reklamlarının maliyeti birçok faktöre bağlıdır. Daha açık bir anlatım ile instagram size ”reklam yapmak için  bize ayda 100 TL yada 1000 TL ödemeniz gerekli” demez, herhangi bir bütçe dayatmasında bulunmaz. Reklamlarınızın bütçesini, günlük ve toplam bütçe olarak ayarlayabilirsiniz. İsterseniz günlük 10 TL isterseniz 100 TL, isterseniz aylık 1000 TL  isterseniz 5000 TL bütçe ayarlayabilirsiniz.

instagram reklam fiyatları
instagram reklam fiyatları

Instagram Reklamlarında Açık Artırma Modeli


Instagramın reklamcılık sistemi, açık artırma üzerine kurulmuştur. Instagram bir kullanıcıya reklam gösterimi yapacağı zaman, hangi reklamın gösterilmesi gerektiğini tespit etmek için açık artırma yapar.

Açık artırma deyince aklınıza hemen maddi teklifler gelmesin. Instagram reklamlarında açık artırmayı kazanının belirlenmesinde bir çok etken vardır, instagram bunu toplam değer olarak adlandırıyor.

Aslında bu, instagramın reklamları bir kalite puanına göre sıralaması anlamına gelir. Kaliteli reklamlar, kullanıcılar ve reklam verenler için en değerli reklamlardır.

Reklam verenler reklam oluşturduğunda, hangi hedef kitleye reklam göstermek istediklerini instagram’a belirtirler, ancak bir kişi birden fazla hedef kitleye dahil olabilir.

Yani burada rekabet devreye giriyor. Rekabet, instagram reklam fiyatlarını etkiler. Bir hedef kitleye ulaşmaya çalıştığınızda, aynı hedef kitleye ulaşmaya çalışan rakipleriniz olacaktır. Aynı kitleye ulaşmak için teklif veren başka firmalar varsa, bu instagram reklam fiyatlarının yükselmesine neden olabilir.

Örnek olarak, 24 yaşında basketbol oynamayı, sinemaya gitmeyi seven bir erkek düşünelim. Bir reklam veren 18-24 yaş arasında, basketbol oynamayı seven erkekleri hedeflerken, diğer reklam veren 18-24 yaş grubundaki sinemaya gitmeyi seven erkekleri hedefleyebilir. Böyle olunca aynı kişi her iki reklam verenin hedef kitlesinde yer alır.

Bu durumda instagram açık artırmalarla en iyi teklifi veren reklam verenin reklamını ön plana çıkarır. Açık artırmalarda bütçe önemli bir kriterdir ancak tek kriter bütçe değildir. Instagram açık artırmayı kazanan kişileri 3 temel toplam değer unsuruna göre belirler;

Instagramda reklam vermeyi öğrenmek istiyorsanız, sizin adım adım anlattığımız instagramda nasıl reklam verilir adlı makalemizi okuyabilirsiniz.
Instagram Reklam Fiyatları
Teklif ve bütçe

1. Teklif ve Bütçe


Teklif

Teklif, instagramda reklam verme amacınız ve elde etmek istediğiniz sonuç ile alakalıdır.

Reklam kampanyanızı oluştururken seçtiğiniz teklif türü ile her bir sonuç için ne kadar harcama yapmak istediğinizi belirlersiniz.

Teklif türü

Instagram’da kullanabileceğiniz bir çok teklif türü vardır,  ancak biz burda en yaygın 2 türü ele alacağız:

  1. Bin Gösterim Başına Maliyet (BGBM)
  2. Tıklama başı maliyet (TBM)
  • Bin Gösterim Başına Maliyet (BGBM): Reklamlarınızın bin kişiye gösterilmesi sonucunda yaptığınız ödeme anlamına gelir. Bin Gösterim Başına Maliyet (BGBM) teklif türü için ortalama ücret 1.000 gösterim başına  4 ila 6 TL arasındadır.  Bunu daha iyi anlamak için bir örneklendirme yapalım. Bin gösterim başına maliyetinizin 5 TL olduğunu varsayalım. Reklam bütçenizin ise aylık 1000 TL olduğunu varsayalım. Buna göre 1000 TL karşılığında 200 bin kişiye ulaşırsınız.
  • Tıklama başı maliyet (TBM): Tıklama başına maliyet ise reklamınıza yapılan her bir tıklama için ödemeyi teklif ettiğiniz ücret anlamına  gelir. Tıklama başı maliyet (TBM)  teklif türü için ortalama ücret  0,20 ila 1 TL arasındadır. Yine daha iyi anlamak için bunu örnekleyelim.
    Örneğin; 1000 TL’lik bir bütçeniz varsa ve teklif tutarınız tıklama başına 1 TL ise, reklamınıza 1000 tıklama alabilirsiniz.

Bu maliyetler bizim reklam hesaplarını yönettiğimiz müşterilerimizin hesaplarından yola çıkarak bulduğumuz sonuçlardır. Bu ücretler türkiye için geçerlidir ve kesin fiyatlar değildir, tahmini sonuçlardır.

Dediğim gibi, bu maliyetler ortalama maliyetlerdir ve instagram reklam fiyatları bir çok faktöre bağlıdır.

Bütçe

Bütçe, belirli bir zaman diliminde yapacağınız maksimum ödemeyi belirlediğiniz tutardır.  Reklamlarınızı yayınladığınızda instagram reklam bütçenizi optimize eder ve reklam sürecinde eşit şekilde yayınlar. Ayrıca hiçbir zaman belirtiğiniz bütçenin üstüne çıkmazsınız.

Reklamlarınızı 2 bütçe türüne göre ayarlayabilirsiniz: 

Günlük bütçe ve Toplam bütçe

Günlük bütçeler: Reklam seti veya kampanyanız için her gün içinde harcayacağınız tutardır.

Toplam bütçeler: Reklam seti veya kampanyanız için toplam yayınlanma süresinde harcayacağınız tutardır.

Önemli bilgilendirme: Türkiyede reklam ücretleri üzerinden %18 KDV alınmaktadır. Buda 1000 TL reklam bütçenizin 1180 TL’ye faturalandırılacağı anlamına gelir.

2. Reklam Kalitesi


Reklam kalitesi, instagram reklam fiyatlarını etkiler. Instagram, kullanıcılarına en kaliteli içeriği göstermek ister. İnsanların reklamınıza nasıl tepki verdiği, reklamınızın kalitesini belirler.

Eğer reklamlarınız hedef kitleniz tarafından ilgi görürse, instagram bunu ödüllendirir ve reklamınızın maliyetini düşürür. Bir içerik, bir hedef kitle ile ne kadar alakalı olursa, kullanıcı o kadar iyi bir deneyim yaşayacaktır.

Bu da kullanıcıların instagramda keyifli vakit geçirmesine ve dolaylı olarak daha fazla vakit geçirmesine sebep olur. Instagramın nihai hedefi budur. Reklamınızı gören insanlar reklamınızla olumlu etkileşime girerse, reklamınız kaliteli demektir.

Etkileşim; reklamınıza tıklama, yorum yapma, beğenme gibi işlemleri içerir. Öte yandan, reklamınızı görenler reklamı gizleme, şikâyet etme gibi olumsuz etkileşimlerde bulunursa, reklamınızın kalitesi düşer. Bu da reklamınızın performansını düşürür ve reklam maliyetleriniz artar.

3. Tahmini Eylem Oranları


Tahmini eylem oranları, instagram reklam fiyatlarını etkileyen başka bir faktördür. Bu oran, instagram’a göre, reklamınız ile hedef kitlenizin etkileşim veya dönüşüm yaptığına yada yapmadığına dair olasılığı belirler.

Instagram bu metrik ile temel olarak, hedef kitlenin reklam ile ne kadar alakalı olacağını ve reklam verenin reklam amacına ulaşabilme olasılığını öğrenmek ister.

Instagram, reklamınız ile çok fazla kişinin olumlu etkileşime girme ihtimalinin olduğuna inanıyorsa, reklamınızı ön plana çıkarır. Bu da fazla etkileşim , dönüşüm elde etme ve düşük maliyetlendirme anlamına gelir.

Bu 3 ana unsurun toplam değeri, reklam alaka düzeyi puanını belirler. Alaka düzeyi, reklamınızı gören kişilerle reklamınız ile ilişkisini tanımlar.

Alaka düzeyi ile instagram, reklamınızı görenlerin reklamınız ile ne kadar alakalı olduğunu puanlar. Bu, instagram reklam fiyatlarının en önemli unsurudur ve reklamlarınızın maliyeti bu unsurlara bağlıdır. Ayrıca alaka düzeyi yüksek olan reklamlar, alaka düzeyi düşük olanlara göre çok daha önceliklidir. Yani alaka düzeyi puanın düşük olması, reklamınızın daha az kişiye ulaşmasına sebep olur.

Instagram Reklam Fiyatlarını Etkileyen Diğer Faktörler


Instagram reklam fiyatları; tatiller ve etkinler, cinsiyet, yaş grubu, reklam alanları, haftanın günü, günün saati, yılın dönemi ve sektör ile alakalıdır.

Tatiller ve etkinlikler: Tatil dönemleri, sevgililer günü, anneler günü gibi etkinliklerde rekabet yüksektir. Örnek olarak, birçok kuyumculuk firması sevgililer gününde, sevgilisi olan ve ya evli erkeklere reklam verecektir. Aynı kitleye birçok kuyumculuk firmasının reklam göstermeye çalışması, reklam fiyatlarını yükseltir.

Cinsiyet: Instagram reklamlarında kadınlara reklam göstermek erkeklere reklam göstermekten daha maliyetlidir. 🙂 Kadınların platformda vakit geçirmesi ve etkileşim yaratması daha yüksek ihtimaldir. Bu nedenle hedef kitleniz kadın ise, onlara reklam göstermek size daha pahalıya mal olacaktır.

Haftanın günü ve günün saati: Kullanıcıların instagram da en çok vakit geçirdiği günler ve saatler, daha az vakit geçirilen günlere göre ve saatlere göre daha pahalıdır.

Yaş grupları: Instagram reklamlarında bazı yaş grupları çeşitli sebeplerden dolayı (daha fazla etkileşim ve dönüşüm sağladığından)  diğer yaş gruplarına göre daha maliyetli olabilir. 18-24, 25-34 ve 35-44 yaş arasındakilerdir en pahalı yaş grubundadır.

Reklam alanları: Instagramın reklam alanları, instagram ana sayfa ve hikayelerden oluştur. Bazı zamanlarda reklam alanları birbirlerine nazaran daha pahalı olabilir. İnstagram ana sayfada gösterilen reklamlar, hikaye reklamlarına göre nispeten daha pahalıdır.

Sektör: Ulaşmayı hedeflediğiniz sektör, Instagram reklam fiyatınızı etkiler. B2B (şirketten şirkete) reklamlar, daha pahalıdır çünkü Instagram’da kullanıcı profilinden daha az işletme vardır. Giyim gibi bazı sektörler, yüksek rekabet nedeniyle daha pahalıdır.

İnstagram ile elde ettiğin dönüşümleri Email marketing ile kalıcı müşterilere dönüştürebilirsin.

ÖZET


Instagram ile facebook aynı şirketin çatısı altındadır. Instagramda reklam vermenin kesin bir maliyeti yoktur. Instagram reklam fiyatları bir çok faktöre bağlıdır.

Reklam bütçenizi, reklam alanlarınızı, hedef kitlenizi belirler, gerisini instagramın algoritmasına bırakırsınız. Instagramda reklamlar,  Bin Gösterim Başına Maliyet (BGBM), Tıklama başı maliyet (TBM) olarak ücretlendirilir.

Reklam kampanyanızı oluştururken seçtiğiniz teklif türü ile her bir sonuç/eylem için ne kadar harcama yapmak istediğinizi belirlersiniz.  Instagram reklamları rekabet durumu ile daha ucuz ve daha pahalı olabilir.

Tatiller dönemleri etkinler, cinsiyet, yaş grubu, reklam alanları, haftanın günü, günün saati, yılın dönemi ve sektör fiyatları etkiler.

Yukarıda en basit şekilde instagram reklam fiyatları ve fiyatları etkileyen faktörleri anlattık.

Kafanıza takılan bir bölüm varsa yorumlar kısmından bize soru sorabilir ya da facebook’un business bölümünü inceleyebilirsiniz.

Ayrıca eğer instagram reklamları konusunda çalışmak istiyorsanız ajansımızdan bu konuda destek alabilirsiniz.

Google Analytics 101: Baştan Sona Resimli Anlatım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririm.

Bu yazı yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Photo of Oğuzhan Bilişik

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, SEO, Dijital Pazarlama ve Yazılım, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı