Instagram Reels Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 28 Nisan 2023

Teknoloji ile birlikte hayatımızın her anını paylaşım yaptığınız Instagram’ ın yeni özelliği Instagram Reels hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Dijital çağ olarak tanımlanan günümüz yıllarında artık her işlem internet üzerinden yapılmakta.

İnsanlar iletişim aracı olarak sosyal medya araçlarını kullanmakta ve boş zamanlarının çoğunu dijital dünyada geçirmekteler.

Sosyal medya kullanımında insanlar her anını paylaşım yapmakta ve kullanıcıların beğenilerine sunmakta.

Anı paylaşma konusunda 2010 yılında ortaya çıkan ve günümüzde milyonlarca kullanıcısı olan Instagram bu konuda dünya devi olma yolunda hızla ilerlemekte.

Instagram mobil cihazlarda kullanılmaya başladığı ilk dönemlerde sadece fotoğraf ve video paylaşımı yapılmasını sağlarken ilerleyen zamanlarda eklenen özellikler ile birçok yenilik getirmiştir.

Instagram 2020 yılı ağustos ayında yapılan çalışmalar ile Instagram Reels adıyla yeni bir özellik geliştirdi ve kullanıma sunmuştur.

Çalışma mantığı olarak dünyada çok fazla kullanımı olan ve dikkatleri üzerine çeken TikTok uygulaması ile benzer yapıda olan Instagram Reels kullanıcılara 15 saniyelik kısa videolar yüklenmesini sağlayan bir özelliktir.

Instagram, TikTok uygulamasının çok fazla talep görmesi ve çok kısa sürede milyonlarca kullanıcıya sahip olmasının ardından aynı özelliği kendi bünyesinde bulundurmak amaçlı bu özelliği aktif etmiştir.

Araştırmacılar tarafından yapılan istatistik bilgilerine göre 2019 yılında sadece Türkiye’ de 30 milyon üzerinde TikTok kullanıcısı bulunduğu dünya üzerinde ise bu sayının 500 milyon civarlarında olduğu belirtilmişti.

İşte bu sebeple Instagram sosyal medyada büyük kitlelere ulaşan özellikleri kendi bünyesine dâhil etmeye başladı.

Instagram Reels Özellikleri Nelerdir?

Akıllı cep telefonlar artık insanların hayatlarının en önemli materyalleri haline gelmekte. Her an en ufak bir boş zaman bulduğumuzda elimiz telefonumuza gitmekte ve uygulamalar içinde kaybolup gitmekteyiz.

İnternet olsun olmasın akıllı telefonlarımızda zaman geçirecek birçok uygulama bulunmakta.

Fakat bu uygulamalar arasında dünyada en çok kullanılan Instagram’ ın yeri farklıdır.

Instagram içinde barındırdığı birçok özellik ile kullanıcılarını memnun eder bir haldedir.

İnsanlar artık her anlarını Instagram üzerinden paylaşım yapmakta.

Fotoğraf ve hikâye paylaşımlarının yanında artık kısa video paylaşımı da kullanıcıların fazlaca tercih ettiği bir paylaşım şekli olmuştur.

Bu konuda bir anda dünyada TikTok kullanım patlaması yaşandı ve milyonlarca kullanıcı birçok video paylaşımında bulundu.

Instagram Reels özelliği sayesinde artık 15 saniyelik videolarınızı müzik ve efektler ekleyerek takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Yüklediğiniz ilk Reels video sonrası profilinizde Reels alanı açılır ve direk sizi Reels ana sayfasına yönlendirir.

Instagram Reels

Kullanıcılar tarafından yüklenen videolar Instagram ana sayfa akışında kullanıcıların karşısına gelmektedir.

Aynı zamanda kullanıcılar keşfet sekmesine girdiklerinde Instagram Reels videolarını görebilecektir.

Her iki alandan videoları tıklamanız halinde sistem sizi direk Reels ana sayfasını açacaktır.

Sayfayı aşağı doğru kaydırdıkça karşınıza sonu gelmeyen bir video akışı gelecektir.

Dilerseniz bu videoları beğenme yapabilir dilerseniz video altına yorum yazabilirsiniz. İsterseniz bu Reels videolarını arkadaşlarınıza paylaşabilir beğenmediğiniz sizi rahatsız eden videoları şikâyet edebilirsiniz.

Çok beğendiğiniz ve daha sonraki zamanlarda tekrar izleme imkânı elde etmek istiyorsanız Instagram Reels video kaydetme özelliği de bulunmaktadır.

Ayrıca Reels akış sayfasında görmek istemediğiniz videoları ilgilenmiyorum sekmesi ile ekranınıza gelmemesini sağlayabilirsiniz.

Instagram Reelsin özelliklerini kısaca özetlemek gerekirse;

  • Hikâyelerde oluşturduğunuz tüm efekt ve filtreleri videolara ekleme
  • Zamanlayıcı özelliği sayesinde videoları düzenleyebilme
  • Müzik ekleme özelliği ile istediğiniz şarkıyı videolara ekleme
  • Zoom özelliği ile birlikte video geçiş sürelerinde düzeltme yapabilme
  • Eklenen şarkıları kırpma yaparak video üzerinde düzeltme yapabilme
  • Daha önceden kaydedilen ya da galerinizden videoları düzenleyerek yükleme yapabilme başlıcalarıdır.

Instagram Reels Nasıl Kullanılır?

Dünyada bir anda milyonlarca TikTok kullanıcısı olması ve çılgınca videolar paylaşılması Instagram patronlarının da dikkatini çekmiştir.

Hemen bir araştırma ve geliştirme çalışmalarına başlayarak neredeyse TikTok uygulaması ile birebir aynı olan Instagram Reels özelliğini kullanıma açtılar.

15 saniyelik videolara içerik ve efektler eklenerek izleyicilerin beğenisine sunan kullanıcılar ardı arkası kesilmeden yeni videolar paylaşmaktadır.

Kullanımı hayli kolay olan Instagram Reelse videolarınızı paylaşmak çok kısa bir sürede tamamlayabileceğiniz bir işlemdir.

Reels videosu yüklemek için birkaç yol bulunmaktadır. Öncelikle yapmanız gereken Instagram uygulamasına giriş yapmaktır.

Hikâye paylaşım ekranına giriş yaparak ekrandaki kamera butonunu tıklayınız.

Açılan ekranın altında paylaşım seçenekleri olarak gönderi, hikâye, Reels videosu ve canlı sekmeleri bulunmaktadır.

Bu sekmelerden Reels videosunu tıklayarak ister o anda bir video çekip paylaşabilir isterseniz galerinizde kayıtlı videolarınızı paylaşabilirsiniz.

İşte Reels videosu paylaşmak bu kadar kolay bir işlem.

Instagram Reels videosu paylaşmak için bir diğer yöntem ise uygulamayı açtığınızda ekranda bulunan kare içindeki artı simgesini tıklamaktır.

Butonu tıkladığınızda yine size gönderi seçenekleri sunulacak ve içlerinden Reels videosu tıklanarak yine videolarınızı paylaşım oluşturacağınız ekran karşınıza gelecektir.

Aynı ekrana dilerseniz Instagram profil sayfanızdan da ulaşabileceğinizi unutmayınız.

Instagram Reels İçeriği Oluştururken Yapabileceğiniz Düzenlemeler Nelerdir? İçerik Nasıl Oluşturulur?

Instagram Reelsin en büyük özelliği kullanıcılar çok üst düzey video düzenleme konusunda bilgili olmalarına ihtiyaçları olmamasıdır.

Videolarınız kendiniz rahatlıkla düzenleyebilir, şarkı müzik ekleyebilir, efekt uygulamaları yaparak ortaya çok güzel ve eğlenceli dikkat çekici videolar çıkartabilirsiniz.

Videolarınızı kurgularken ekipmanlara ve ya üst düzey programlara ihtiyaç duymadan kolaylıkla 15 saniyelik klip videoları oluşturabilirsiniz.

İster galerinizde kayıtlı videolarınızı isterseniz yeni çektiğiniz videoların içeriklerini reelsin özellikleri sayesinde değişiklik yaparak düzenleyebilirsiniz.

Peki nedir bu Instagram Reels video düzenlemeye yarayan içerikler?

Arttırılmış gerçeklik efektleri: TikTok uygulamasının çok fazla sevilmesi ve kullanılmasını sağlayan bu özellik artık Instagram Reels içeriğinde yer alıyor.

Videolarınıza filtre uygulayarak değişik bir hava oluşturabilir aşırı gerçeklik oluşturması sebebiyle sizi farklı dünyalara taşıyabilmektedir.

Instagram Reels

Hizalama özelliği: Bu özellik sayesinde iki video arasında geçiş yaparken kusursuz bir hizalama ve devamlılık yapmanızı sağlayacaktır. Böylelikle videolarınız daha eğlenceli ve dikkat çekici olacaktır.

Ses düzenlemeleri: Akıllı cep telefonunuzda kayıtlı ses kayıtlarını, müzikleri videolarınıza ekleyebileceğiniz gibi Instagram tarafından kaydedilen sesleri de galeriden seçerek videolarınıza ekleyebilirsiniz.

Ayrıca eklediğiniz sesleri kırpabilir ve istediğiniz bölümü videolarınıza ilave edebilirsiniz.

Geri sayım ve zamanlayıcı: Bu özellik sayesinde video çekmek için ellerinizi kullanmaya gerek duymazsınız. Zamanlayıcı özelliği sayesinde telefonu sabit bir yere bırakarak elleriniz ile tutmadan videonuzu kaydedebilirsiniz.

Hızlandırma ve ya yavaşlatma: Reels kullanıcıları tarafından en çok kullanılan özellikler arasında yer almaktadır. Oluşturulan videoları hızlandırma ya da yavaşlatma yapmanızı sağlar.

Instagram Reels Videolarınız Nasıl Görüntülenir?

Oluşturduğunuz 15 saniyelik eğlenceli videolarınızı Instagram Reels bölümünde paylaştığınız anda hesabınız gizli durumda değilse direk Reels ana sayfa akış alanında, keşfet de ve Instagram ana sayfa akış listesinde görüntülenmektedir.

Ancak hesabınızı gizli hesap olarak düzenlediyseniz oluşturduğunuz Reels videonuzu sadece takipçileriniz görüntüleyebilir.

Ayrıca gizli olarak hesap ayarınız bulunması halinde videonuzu görüntüleyen takipçileriniz başkasına videonuzu gönderse bile karşı taraf videonuzu açamayacaktır.

İsterseniz paylaştığınız Reels videonuzu hikâyenizde de paylaşarak takipçilerinizin görmesini sağlayabilirsiniz.

Daha çok kullanıcı tarafından videolarınızın görüntülenmesini istiyorsanız hesap ayarlarınızı herkese açık durumuna getirmelisiniz.

Sonraki yazı: Kripto Para Birimi Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.