Influence Marketing Nedir? Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda pazarlamada kullanılan yöntemler dijitalleşme ile birlikte daha farklı çeşitlere büründü. Satın alma alışkanlıkları günden güne değişim göstererek yenilenirken, pazarlama yöntemleri de bununla paralel olarak farklılaşmaya başladı. Bu alışkanlıkların ve farklılıkların temelinde ise sosyal medya yer alıyor. Hayatımıza 2016 yılında giren “Influence Marketing” kavramı da son zamanların en sık kullanılan yöntemlerinden birisi olarak ön plana çıkıyor.

Influence Marketing, kullanıcıların deneyim satın alma isteği ile ortaya çıktı. Firmaların ve markaların bu ihtiyacını karşılayan yöntem, son zamanlarda ciddi anlamda kullanılmaya başlandı. Peki nedir bu kavram? Temelinde hangi fikir yatmaktadır? Influence Marketing temel olarak “Markaların fenomen olan kişileri marka yüzü yaparak, adını duyurma isteği” olarak anlatılabilmektedir. Bunun için topluma mal olmuş fenomen kişilerle sponsorluk anlaşması yapılır ve bir kurgu hazırlanarak, potansiyel tüketicilere reklam olarak verilir.

 

 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Vlogger, blogger, Instagram ve Twitter ünlülerinin yanı sıra topluma mal olmuş diğer ünlü kişiler de (sanatçı, oyuncu vs.) Influence Marketing sırasında kullanılabilmektedir. Bu yöntemi kullanırken belli başlı bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Peki bu noktalar nelerdir?

  • Öncelikle Influencer yani etkileyen kişiler seçilirken mutlaka dikkatli olunmalıdır. Potansiyel sahibi olan kişiler daha çok insanı etkileyebilecektir. Bu nedenle bu işe bütçe ayırırken alelade herkes tarafından beğenilmeyen birini seçmek yanlış bir adım olacaktır.
  • İkinci olarak seçilecek olan kişinin mutlaka marka ve ürün ile bir noktada ilişkisi olması gerekmektedir. Örneğin bir sporcu, sporla alakalı hizmet veren bir firmanın marka yüzü olabilir. Ya da vegan bir ünlüyü vegan salam tanıtırken kullanmak daha mantıklıdır. Bu sayede hedef kitle de olayın samimiyetine inanır ve ürünü almaya yönelebilir.
  • Kişi seçilirken tek kriter takipçi sayısı olmamalıdır. Çünkü sırf popülaritesi yüksek diye bir ünlüyü seçmek uzun vadede markaya zarar verebilir. Kişinin mutlaka topluma örnek bir birey olması gerekmektedir. Bu sayede daha çok insanın dikkati çekilecektir.
  • Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise reklam yapılacak kanalın doğru seçilmesidir. Örneğin bir giyim ürünü tanıtılacaksa mutlaka Instagram kullanılmalıdır. Ya da bir kozmetik ürünü tanıtılacaksa Vloggerlardan yararlanmak daha mantıklı bir seçim olacaktır.

 

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu