Hotspot Nedir? Ne İşe Yarıyor?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 2 Mayıs 2023

İnternet ile haşır neşir olan herkesin duyduğu bir terim olan hotspot nedir ve ne amaçla kullanılır sorularının yanıtlarını sizler için araştırdık.

Hangi yaşta ya da hangi şehirde olursanız olun internet sizin için bir gereklilik haline geldi. İnternet üzerinden yapılabilen sayısız işlemle birlikte artık bu yapının hayatımızdan çıkması mümkün değil. Her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam eden bu dünyanın bir parçası olmamak imkânsız denebilecek kadar zor.

İnternete karşı ortaya çıkan bu bağımlılık durumu her an insanların en ucuz yolla internete bağlanmaya çalışmasına sebep oluyor. Akıllı telefonların sahip oldukları teknoloji ile birlikte istenen noktadan internete bağlanmak mümkün. Ancak bazı yerlerde sinyal sorununun ortaya çıkması ve akıllı telefonlardan internet bağlanmak için yüksek abonelik ücretlerinin ödenmesi farklı alternatiflere yönelmeyi mecbur kılıyor. İnsanların hotspot nedir sorusu da tam bu aşamada sorulmakta.

Hotspot Nedir?

İnsanlar hotspot ve Wi-fi tabirlerini sürekli olarak birbiri ile karıştırırlar. Bu iki terimin birbirinden çok farklı olduğunu söylemek de zor değil. Ancak bazı belirgin çizgiler ile birbirlerinden ayrıldıklarını söyleyebiliriz.

İlk olarak hotspot nedir sorusunun yanıtına gelelim. İngilizcede “hot” ve “spot” kelimelerinin birleşimiyle oluşan bu tabir dilimize sıcak nokta olarak çevrilebilir. İlk defa 1994 senesinde bir konferansta Brett Stewart tarafından kullanılan bu tabir akıllı telefon, tablet ya da dizüstü bilgisayar gibi mobil cihazların internete bağlanabildiği ve fiziki olarak sınırlandırılmış olan bir bölgeye yayın yapan ağların genel adıdır.

Hotspot noktaları birçok farklı yerde karşımıza çıkabilir. Birçoğu açık ve ücretsiz olsa da bazı durumlarda belirli ücretler karşılığında bu internet ağlarına bağlanmak mümkün olacaktır. Sunulan hotspot hizmetinin çeşitlendirilmesi bazı farklı hizmet türlerini de ortaya çıkarmaktadır.

Hotspot Ne İşe Yarar?

En basit haliyle hotspot nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra bu ağ türünün ne işe yaradığından bahsedebiliriz. Bu ağların en büyük amacı çok sayıda insanın aynı anda ücretsiz internet bağlantısına ulaşmasını sağlamaktır. Genellikle halka sunulan bir hizmet olarak karşımıza çıkar. İnsanların her an ihtiyaç duydukları internet bağlantısına ücretsiz sahip olabilmesi amacıyla ortaya çıkarılan bir ağ türüdür.

Hotspot Nedir

Bazı kullanım alanlarında sinyal sorunları hotspot teknolojisine yönelimi mecbur kılmaktadır. Akıllı telefonların sinyal alamadıkları ya da çok düşük sinyal alabildikleri bölgelerde oluşturulan hotspot noktaları ile insanların internet bağlantısına sahip olması mümkün hale gelebilir.

Mobil Hotspot Nedir?

Hotspot ilk olarak ortaya çıktığı dönemdeki halini korumaya devam etse de insanların taleplerine göre bazı değişikliklere uğradı. Yapılan değişikliklerin ardından yeni hotspot çeşitleri ortaya çıkmaya başladı. Mobil hotspot nedir sorusu da bu sürecin ardından sorulmaya başladı.

Daha önce bahsettiğimiz gibi hotspot, fiziksel olarak sınırlandırılmış olan bir bölgeye hizmet veren internet ağlarına deniyor. Eğer belirlenmiş olan bu bölge sabit değilse ve hareket ediyorsa bu yapı mobil hotspot olarak isimlendirilmektedir.

Toplu ulaşım aracı olarak kullanılan otobüs, tren, uçak ya da gemi gibi yapılarda sunulan hotspot hizmeti mobil hotspot olarak isimlendirilmektedir. Sunulan bu ağ sabit değildir ve araçla birlikte hareket eder. Böyle mobil hotspot ağlarından ancak araçların içerisinde olan kişiler faydalanabilecektir.

Ücretsiz Hotspot Nedir?

Hotspot hizmeti ilk döneminde tamamen ücretsiz olarak sunulan bir hizmetti. Doğal olarak insanlar da ücretsiz hotspot nedir sorusunu sormuyorlardı. Çünkü tüm hotspot ağları bu kategori içerisinde yer almaktaydı.

Gelişen internet ihtiyacı ile birlikte bu ağlar hizmet sektöründe yer alan yapılar için bir koz haline geldi. Ücretli hotspot ağları ortaya çıktı ve ücretsiz hotspot ağları çok daha değerli bir hale gelmeye başladı.

Ücretsiz hotspot olarak isimlendirilen ağlar insanlardan hiçbir talepte bulunmadan sunulan internet bağlantısını tanımlamak için kullanılan bir tabir. Son dönemde belediyelerin çok büyük bir kısmı vatandaşlarına bu hizmeti sunuyor. Şehrin en işlek noktalarında kurulan hotspot ağları ile birlikte bu bölgenin içerisinde yer alan vatandaşlar hiçbir ücret ödemeden bu ağa bağlanıp ücretsiz internet kullanmaya başlıyorlar.

Ücretli Hotspot Nedir?

Hotspot sisteminin belirli şartlar içerisinde sunulan kademesi ise ücretli hotspot olarak isimlendirilmektedir. İnsanlar cihazlarından bir hotspot ağına bağlanmak istediklerinde karşılarına ekstra bir ekran gelir ve onlardan bazı bilgileri girmeleri istenir. O anda insanlar ücretli hotspot nedir sorusunun yanıtını aramaya başlarlar. Çünkü istenen sorular cevaplanmadan internet bağlantısı elde edilemez.

Ücretli hotspot olarak isimlendirilen ağlar firmaların müşterilerine bir ayrıcalık sunmak adına oluşturdukları ağlardır. Yalnızca belirli bir ücret karşılığında hizmet almakta olan insanların kullanabildikleri ağlardır. İnsanlar direkt olarak hotspot ağına bağlanmak için bir ücret ödemezler. Ancak farklı bir ücretli hizmeti almadan bu ağlara bağlanmak mümkün olmadığından ücretli hotspot olarak isimlendirilen yapılardır.

Hotspot Nasıl Kullanılır?

Tüm türleri için hotspot nedir sorusunu yanıtladıktan sonra artık bu ağların nasıl kullanılacağına açıklık getirelim. Hotspot ağları fiziksel olarak belirli bir alan için sunulduğundan kullanım için bu alanın içerisinde olmak gereklidir. Genellikle bu fiziksel sınırlar çok dar bir alanı kapsamaz. Noktasal olarak durmanız gereken bir bölge olmayacaktır.

Belirlenen sınırlar içerisine girdikten sonra standart bir Wi-fi ağına bağlanır gibi kablosuz internet özelliğini açıp ağlar arasından seçiminizi yaparsınız. Eğer hotspot noktası ücretsiz ise direkt olarak bağlantı sağlanır. Ancak ücretli bir hotspot noktası ise sizden istenen bilgileri girmeniz gerekecektir. Otellerde sunulan hotspot hizmetinde sizden TC kimlik numaranızı ve oda numaranızı girmenizi isteyebilir. Benzer bir durumda uçaklarda koltuk numaranızı talep edebilirler.

Hotspot Nedir

İstenen bilgiler girildikten sonra internet bağlantısı kurulacak ve dilediğiniz web sitesini ziyaret etmeye başlayabileceksiniz.

Hotspot Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

İnternet gerekliliği arttıkça hotspot noktalarının sayısı da artış gösteriyor. Artık insanlar hotspot nedir sorusunun yanıtını aldıkları için toplu kullanım alanlarının büyük bir kısmında bu hizmetin sunulmasını bekliyor.

Çok sayıda insanın aynı anda bulunduğu ve uzun zamanlar geçirdiği yerlerin büyük bir çoğunluğunda hotspot hizmeti sunulmaktadır. Şehirlerin işlek caddeleri ya da meydanlarında bu hizmete rastlanır. Metro ya da tramvay duraklarında bu hizmet oldukça yaygın bir şekilde verilmektedir. Alışveriş merkezleri ziyaretçilerinin alışveriş merkezinin dışına çıkmadan işlerini halledebilmesi adına bu hizmeti sunar.

Oteller hotspot hizmetinin en yaygın biçimde verildiği alanlardır. Kütüphanelerin neredeyse tamamında bu hizmet sunulur. Böylece öğrenciler rahatlıkla bu ağa bağlanarak gerekli bilgilerini internet üzerinden toplayabilirler. Hastaneler, belediye binaları, bankalar ya da kamu dairlerinde hotspot ağları kullanılmaktadır.

Araştırmalara göre dünya üzerinde 200 milyona yakın hotspot ağı bulunduğu düşünülmektedir. Avrupa kıtası en çok hotspot ağının bulunduğu kıta olurken Avrupa’yı Kuzey Amerika ve Asya takip etmektedir.

Hotspot Kullanmak Güvenli mi?

İnsanlar hotspot nedir sorusunu sorduktan hemen sonra hotspot güvenli mi sorusunu yöneltiyor. Maalesef internetin çeşitli güvenlik zafiyetlerini ortaya çıkarıyor olması bu sorunun ne kadar doğru olduğunu göstermekte. Bu ağların güvenliği oldukça sorunlu olabiliyor. Ağlara giriş yapan kullanıcıları tespit etmek son derece zor ve herkese açık bir ağ. Bu yüzden güvenlik ihlali olma durumunun göz önünde bulundurulması gerekli.

Hotspot ağlarına girildiğinde direkt olarak bir siber saldırı ile karşılaşmak söz konusu olmaz. Ancak bu ağlara bağlıyken bankacılık uygulamalarının çok fazla kullanılmaması önerilir. Fotoğraf ve video paylaşımlarının daha dikkatli bir şekilde yapılması önemli olacaktır.

Sonraki yazı: Li-Fi Kablosuz İnternet Nedir? Wi-Fi ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.