Hemen Çıkma Oranını Etkileyen Durumlar Nelerdir?

Web siteleri, haftalık ve aylık bazda aldıkları trafiğe göre başarılarını ölçmekte ve bu ölçmede hemen çıkma oranına büyük önem vermektedirler. Kullanıcıların web sitesini ziyaret ettikten sonra kaç dakika web sitesinde kaldığını gösteren hemen çıkma oranı, kullanıcıların web sitesinden 3-5 saniye gibi kısa bir süre sonra çıkmasıyla artan bir orandır. Söz konusu oranın yükselmesi web sitesi sahipleri için istenmeyen bir durumken bu durumun nedeni de oldukça önemlidir. Haydi, hep birlikte hemen çıkma oranını arttıran durumlara göz atalım!

Karmaşık Web Sitesi Yapısı

Web sitenize giriş yapan kullanıcılar aradıkları içerikleri hemen bulmak ister. Karmaşık bir yapıya sahip web sitelerinde aranan içerik ve bilgi hemen bulunamadığından kullanıcılar kötü bir deneyim yaşadıklarını düşünerek web sitesinden ayrılırlar. Hemen çıkma oranının artmasına neden olan önemli etkenlerden biri olan karmaşıklığı çözmek başarıya giden yolun anahtarıdır.

Çözüm: Web sitenizde içerikleri daha düzenli bir şekilde kategorilere ayırmalı ve web siteniz ilk bakışta düzen hissini vermelidir.

Kalitesiz İçerik

Günümüzde içerik pazarlamasının önemini bilen pek çok web sitesi kaliteli içerikler üreterek kullanıcıları cezbetmeyi amaçlasa da SEO uyumu için yazılan bazı anlamsız içerikler kullanıcıların zaman kaybetmesine neden olmaktadır. Web sitenizde kalitesiz ve kopya içeriklerin bulunması hemen çıkma oranını arttırırken sitenizin kötü bir şekilde akılda kalmasına neden olur.

Çözüm: Web sitenizde gereksiz bilgilerin bulunduğu içerikleri kaldırmalı veya bu içerikleri düzenleyerek kaliteli bir hale getirmelisiniz.

Gereksiz Görsel Kullanımı

Web sitenizde içerikleri destekleyici görsel ve videolar kullanmak çoğu zaman faydalıdır. Ancak bu görsel ve videoların abartılı bir şekilde kullanılması kullanıcılara kötü bir deneyim yaşatır. Özellikle internet hızı yavaş olan kullanıcılar sitenizde bulunan görsellerden dolayı uzun süre sayfanın yüklenmesini beklemelidir. Bu nedenle kullanıcı gereksiz görsellerden dolayı sayfanın yüklenmediğini görecek ve sitenizden ayrılacaktır. Bunun yanında içerikten çok görsellerle kaplı bir sayfayla karşılaşan kullanıcılar da kötü bir deneyimle sitenizden ayrılıp hemen çıkma oranını arttıracaktır.

Çözüm: Web sayfanızda görselle desteklenmesi gereken bir içerik yoksa 2’den fazla görsel veya videonun kullanılmaması gerekir. Bu sayede hemen çıkma oranı düşecektir.

Kötü Tasarım

Bireyler tarafından bir web sitesi için en önemi unsurlardan biri tasarımdır. Tasarımın kötü olması kullanıcıların ilk izlenimini olumsuz etkiler ve web sitenize ön yargı ile yaklaşmalarına neden olur. Bu durumda web siteniz ne kadar kaliteli içeriklere sahip olursa olsun kullanıcıların kafasında soru işareti kalır. Bu da uzun vadede hemen çıkma oranını olumsuz etkiler.

Çözüm: Web sitenizi ziyaret eden bireylerin tasarımınızı beğenmesi ve içeriklerinize hak ettikleri değeri vermesi için tasarımınızı yüksek standartlara taşımalısınız.

Güncel Olmayan İçerikler

İnternet kullanıcıları yaptıkları aramalarda en doğru ve geçerli bilgilere ulaşmak ister. Bu nedenle kullanıcılar sürekli güncellenen web sitelerini tercih ederek doğru bilgiye ulaşmayı amaçlar. Doğru ve güncel olmayan bilgileri içeren siteleri ise hemen terke eder. Hemen çıkma oranını olumsuz etkileyen bu durum web sitesi sahipleri tarafından hiç istenmeyen bir durumdur. Bu durumun çözülmesi ise oldukça önemlidir.

Çözüm: Web sitenizde bulunan içerikleri istisnasız bir şekilde güncel tutmalı ve kullanıcılara kaliteli bir deneyim sunmalısınız. Hemen çıkma oranınızı düşürecek bu adım web sitenize gelen trafiği de arttıracaktır.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu