Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 3 Mayıs 2023

Sizlere bu yazımızda web sitenizin ziyaretçilerinin sayfa içinde hiçbir işlem yapmadan çıkış yaptığını gösteren hemen çıkma oranı hakkında bilgi vereceğiz.

Web siteler için oldukça önemli bir detay olan bu veri için tek sayfalık oturumların yüzdesi ismi de verilmektedir. İnternet sitenizin giriş sayfasına gelen ziyaretçinin ana sayfada bulunan linklerin ya da butonların hiçbirini tıklamadan ya geri butonuna basarak ya da direk sayfayı kapatarak siteden ayrılmasının analiz edilmesi de denilmektedir.

Sitelerin her birinin kuruluş amacı ziyaretçi sayısını artırmak ve siteye gelen web ziyaretçisini olabildiğince uzun sürelerde sitede kalmasını sağlamaktır. Bir web site kullanıcısı ne kadar sitenizde kalır ise sizin de bu işlemden kazancınız bu oranda artacaktır. Özellikle e-ticaret sitelerinin en önem verdiği konuların başında gelen hemen çıkma oranı ziyaretçilerin siteden neden hiçbir işlem yapmadıkları konusunu sürekli gündemlerinde tutmaktadırlar.

İngilizce olarak Bounce Rate anlamına gelen bu oran doğrudan web sitenin kalitesini gösteren bir değerdir. Sitelerin bu verileri başta Google Analytics de olmak üzere birçok web site analiz araçları tarafından incelenmekte ve rapor edilmektedir. Web site sahipleri bu analiz raporlarını düzenli aralıklar arasında inceleyerek sitelerinin son durumu hakkında bilgi almaktadırlar. Böylelikle web sitenizin kalitesini, son durumunu, müşteri potansiyelini net bir şekilde görmüş olursunuz.insanların web sitenize karşı neler hissettiklerinin beğenme ve beğenmeme durumlarını da anlamış olursunuz.

Hemen Çıkma Oranı Neden Önemli?

Yüzyılın buluşu olarak adlandırılan internetin her geçen gün gelişim göstermesi ile birlikte insanlar hayatlarında yeni terimler ile karşılaşıyorlar. İnternet geliştikçe teknolojide doğru orantılı olarak gelişim içindedir. Özellikle 2000li yıllar ile başlayan bu hızlı gelişim kablosuz internet bağlantı teknolojisi ve akıllı cep telefonlarının üretilmeye başlaması ile birlikte inanılmaz hızlı bir biçimde gelişim içine girmiştir.

Akıllı cep telefonlarının insanların hayatına girmesi ile birlikte mobil internet de gelişmekte ve artık her yerden internete girebilir duruma gelinmiştir. Tüm dünyada yaşayan insanların aynı anda bir arada olabileceği tek platform olan internettir. Böylesine yoğun kullanım alanı olan bir ortamda herkes para kazanmak ve gelir elde etmek için internet sitelerini kullanmaktadır. Sayısı milyonları aşan aktif internet sitesinin bulunduğu günümüzde siteler ziyaretçilerinin web sitelerini beğenmesi, reklamları tıklaması ve uzun süre sitede kalması için sürekli analiz yapmaktadırlar.

Bu analizlerin en başında ise hemen çıkma oranı bulunmaktadır. Web sitelerin kalitesinin doğrudan göstergesi olarak bilinen bu oranın düşük seviyelerde tutulması gereklidir. İlgili oran ne kadar artarsa sitenizin kalitesi de maalesef düşük görünecektir. İnsanların sitenize olan ilgisi ve siteniz ile ne kadar etkileşimde kaldığını gösteren bir veridir. Tüm internet sitelerinin sonuç olarak kurulma amacında gelir elde etmek de bulunmaktadır. Web site sahiplerinin yüksek oranda bu veriyi elde ediyor olması siteleri ile yeteri kadar ilgilenmediklerini gösterir.

Hemen Çıkma Oranı

Özellikle reklam vermek isteyen şirketlerin sitelerin hemen çıkma oranı ile doğrudan ilgilendikleri bilinmektedir. Bir şirket sitenizde reklam vermeden önce bu analizleri mutlaka yapar. Yüksek bir orana sahipseniz sitenizde reklamını vermek istemez daha düşük orandaki web sitelerinde reklam vermeyi tercih ederler.

Başta e-ticaret siteleri olmak üzere birçok web site sahipleri bu oranları düşürebilmek için sürekli araştırma geliştirme çabaları içine girerler. Siteye gelen ziyaretçinin sitede kalma süresini artırabilmek için ziyaretçinin dikkatini çekecek birçok işlemi site içinde bulundurur. Ayrıca dünyanın en çok kullanılan web arama motoru olan Google’ da sitelerinin üst sıralara gelmesi için çaba içine girerler. Web sitenizin düşük bir hemen çıkma oranı var ise bu sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizde uzun süre kaldığını göstermektedir.

Hemen Çıkma Oranı Neden Yüksek Çıkar?

Günümüzde 7 den 77 ye her yaştan insan boş vakitlerinin neredeyse tamamını internet sitelerinde geçirmektedir. Sayıları milyonları aşan internet sitelerinde her şeyi bulmak mümkün durumdadır. Kimin neye ihtiyacı var ise internette arayıp bulabilir zamanını rahatlıkla bu platformda harcayabilir.

İnternet sitelerinin kuruluş amaçlarından biri de ziyaretçilerin uzun süre sitelerinde kalmasını sağlamaktır. Fakat bazı sitelere insanlar girdikleri gibi hiçbir işlem yapmadan çıkabilmekteler. Bir web sitesinin ana giriş sayfasına girilerek site içinde başka bir sayfaya giriş yapmadan ayrılması halinde bu o sitenin hemen çıkma oranı konusunda artış yaşamasına sebep olur.

Yapılan araştırmalara göre neden bir web site ziyaretçisi site içinde başka bir işlem yapmadığı merak edilmiş ve aşağıdaki maddelerden dolayı böyle bir durumda karşılaştıkları anlaşılmıştır. İşte yapılan analizler sonucu hemen çıkma oranı yüksek çıkmasına sebep olan durumlar şöyle sıralanabilir;

  • İnternet kullanıcılarının yanlış bir web site adresi yazması en sık karşılaşılan bir durumdur. Girmek istediği web site adresini yanlış yazan ya da yanlışlıkla siteyi tıklayan kullanıcılar siteye girdiklerinde yanlış olduğunu anlar anlamaz siteyi kapatırlar ya da geri butonu ile siteden çıkış yaparlar. Bu da doğrudan oranı artıran bir etkendir.
  • Bir diğer önemli bir etken ise sitenin yükleme hızının yavaş olmasıdır. Web sitenize gelen ziyaretçiler çok sabırsız olabilirler ve sitenizin sayfa yükleme hızı çok düşük ise hiç beklemeden sitenizden ayrılabilirler. Web site sahiplerinin hemen çıkma oranı düşürmeleri için ilk yapmaları gereken işlem sayfa yükleme hızlarını artırmaktır.
  • Çok fazla Pop-up ya da müdahaleci reklamların sitenizde bulunması ziyaretçileri oldukça rahatsız edecektir. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcın sitenizde gezmesini engelleyecek kadar rahatsız edici çok fazla reklamın karşısına gelmesi ziyaretçinin hemen sitenizden ayrılmasını sağlayacaktır. Sürekli karşılarına gelen ve kapattıkça tekrar tekrar benzer reklamların site içinde bulunması sitenizin kalitesini düşürecek bir işlem olacaktır.
  • Web sitenizin tasarımı kötü, site içinde gezmesi zor ve siteniz ile alakası olmayan içeriklerin sitenizde yer alması da web site kalitenizi ve kullanıcı memnuniyetini azaltan etkenlerdir. Karmaşık bir yapıda olan web siteleri maalesef kullanıcılar tarafından çok tercih edilmez.
  • Sitenizle alakalı olmayan anahtar kelimelerin SEO ve Adwords çalışmalarında kullanılması ziyaretçilerin sitenize yanlış yönlendirilmesine yol açacak ve ziyaretçinin hemen siteden çıkmasını sağlayacaktır.

Hemen Çıkma Oranı

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Hesaplanır?

Birçok web site analiz araçları bu oranı doğrudan sizin adınıza hesaplamaktadır. En bilinen ise Google Analytics size ekstra bir işlem yaptırmadan hesaplamayı doğrudan kendisi yapmakta ve size rapor halinde sunmaktadır. İstediğiniz tarihler arasında sitenizin hemen çıkma oranı hangi aşamada olduğunu size raporlar ve görüntülemenizi sağlamaktadır.

Fakat siz illa kendiniz hesaplamak istiyor ya da nasıl hesaplandığını merak ediyorsanız hesaplama yöntemi oldukça basittir. Öncelikle hesaplama yapabilmek için belirlediğiniz tarih arasında sitenizin kaç kullanıcı tarafından ziyaret edildiğinin bilgisini bilmeniz gerekiyor. Örnek verecek olursak sitenizin bir aylık ziyaretçi sayısı 1000 kullanıcı olduğunu varsayalım. Bu 1000 kişiden 150 tane kullanıcı ise sitenizde hiçbir işlem yapmadığını ve direk ana sayfanızdan çıkış yaptığını düşünelim.

Bu iki veri elimizde olduğuna göre artık yapmamız gereken sadece basit bir matematik yüzde işlemi olacaktır. Bu sitemizin hemen çıkma oranı (150/1000)*100=15 olarak hesaplanmaktadır.

Sonraki yazı: CAD Programı Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.