Sosyal Medyanın Nasıl Geliştiğini Biliyor Musunuz?

Sosyal medya teknolojinin hızla gelişmesi iletişim araçlarının değişkenlik göstermesinin en büyük nedenleri arasında yer alıyor. Artık iletişim araçları olarak sadece geleneksel mecralar kullanılmıyor. Günümüzde akıllı telefonlar ve sosyal paylaşım siteleri kişilerin birbiri ile iletişim kurmalarını sağlamaktadır. Artık sosyal medya sayesinde insanlar haberleşebiliyor, yazışabiliyor ve kendi içeriklerini paylaşabiliyor. Bunun dışında çeşitli kurumsal firmalar müşterilerine ve hedef kitlelerine rahatlıkla ulaşabiliyor. Peki, insanlık için büyük bir öneme sahip olan bu sosyal medyanın tarihi nedir? Sosyal medya bugünlere nasıl gelmiştir? Gelin hep beraber inceleyelim.

Sosyal Medyanın Tarihi

Sosyal medyanın bu denli gelişimini eski yıllara giderek inceleyebiliriz. Sosyal medyanın özellikle kurumların hedef kitlelerine hitap eden marka çalışmalarını hazırlayacak boyuta gelmesi internet teknolojinin gelişmesi ile eş zamanlıdır. İnternetin kullanıcıların enformasyon akışı sağlayabilmesi için bir platform özelliği haline gelmesi ile sosyal medya da doğmuştur. Sosyal medyanın ilk ortaya çıkışı 1979 yılında Jims Elis ve Tom Truscott’un oluşturduğu Usenet’e dayanmaktadır. Usenet, dünyadaki internet kullanıcılarının birbirlerine mesaj gönderebilme imkanı sunan bir platform olarak ortaya çıkmıştır. Usenetten sonra ise 1989 yılında Bruce ve Susan Abelson tarafından oluşturulan Open Diary ortaya çıkmıştır. Open Diary oluşturulan ilk web sitesidir. Ve ilk kez webblog kavramı da Open Diary ile ortaya çıkmıştır.

Günümüzdeki en büyük online kütüphane olan Wikipedia’nın 2000 yılında kurulması ile internet ve web siteleri farklı bir boyuta ulaşmıştır. Wikipedia’nın varlığı ile beraber internet yoğun bir şekilde bilgi kaynağı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Wikipedia’nın kurulumundan 3 yıl sonra WordPress kurulmuştur. WordPress, sitelerin ana kaynağı olarak kullanılmıştır.

Sosyal medyanın günümüzdeki şekli ile kullanılmaya başlanması 2003 yılında Lnkedin’in kurulmasına dayanmaktadır. Linkedin her ne kadar günümüzde ki diğer sosyal medya ağları kadar yoğun bir şekilde kullanılmasa da sosyal medyanın gelişiminde büyük bir öneme sahiptir.

2004 yılında ise Myspace’in kurulumu ve yayınlanması interaktif bir iletişimin en büyük adımı olmuştur. Myspace’ten sonra ise 2004 yılında Facebook ortaya çıkmıştır. Tahmin edesiniz ki Facebook sosyal meydanın bu denli büyük öneme sahip olmasının en büyük nedenlerinden bir tanesidir. Hatta Facebook pek çok kişi tarafından sosyal medyanın babası olarak da bilinmektedir. Hepimizin yakından bildiği ve yoğun bir şekilde kullandığı Facebook hem bireylerin hem de kurumların diğer sosyal medya kullanıcıları ile iletişime kurabilmesi için çok önemli bir yere sahiptir.

Facebook’tan sonra Digg ve Flickr kurulmuştur. Digg, haber siteleri için büyük bir örnek teşkil etmektedir. 2005 yılında ise günümüzde en yoğun şekilde kullanılan Youtube kurulmuştur.

2006 yılında ise Facebook’un en önemli ve en büyük rakibi olan Twitter kurulmuştur. Twitter’dan sonra ise Tumblr kurulmuştur ve sosyal medyanın farklı bir boyut kazanması sağlanmıştır. Pinterest’in kuruluş tarihi 2009 yılıdır. 2004’te kurulan Facebook’un belki de en önemli işlevlerinden olan “Beğen” butonu bu yıl kullanılmaya başlandı. 2009 yılında yine Foursquare adında, mekanlarda yer bildirimi yapmamıza sebep olan sosyal medya uygulaması hayatımıza girdi. 2010 yılında Facebook, Twitter’dan sonra İnstagram da sosyal medya dünyasına giriş yaptı. 2011 yılında sonra artık mobil uygulamalar hayatımıza girmeye başladı. Snapchat 2011 yılında, Vine 2012 yılında,Periscope ve Scorp ise  2015 yılında kullanılmaya başlandı.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu