Google Stadia Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 8 Mayıs 2023

Oyun dünyasının Netflix’i olarak tanımlanan Google Stadia hakkında merak edilen tüm soruların yanıtları, en anlaşılır haliyle yazımızda. Haydi başlayalım!

Oyun teknolojisi her geçen gün kendini geliştirmeye devam ediyor. Oyunlarda karşımıza çıkan grafikler, muhteşem aksiyon sahneleri ve milyonları peşinden sürükleyen kurgular hepimizi kendisine hayran bırakıyor. Ancak bu kusursuz dünyanın içerisine girmek için yüksek seviyede donanımlara sahip bilgisayarlar ya da oyun konsollarını kullanmak gerekli. Ülkemizde bu ürünlere ulaşım maalesef çok kolay değil.

Yıllardır oyun dünyasına giriş yapmak isteyen Google bu düzeni alt üst etmek adına çok büyük bir adım attı. Karşımıza çıkan bu yeni teknoloji ile birlikte klasik oyun düzeni tarihe gömülüyor. Bulut oyunculuğu olarak isimlendirilen yeni düzende pahalı donanımların hiçbirine ihtiyaç duyulmamakta. Artık herkes Google Stadia ile oyunlara kolayca ulaşım sağlayabilecek.

İsminden de anlaşılabileceği gibi Google tarafından üretilen Google Stadia bulut tabanlı bir oyun platformu. Oyunlar çok yüksek donanımlara sahip olan sürücülerde çalıştırılıyor. İnsanlar da bu sürücülere internet bağlantılarını kullanarak bağlandıktan sonra sürücü üzerinden istedikleri oyunları oynuyorlar. Kendi bilgisayarlarının ne seviyede bir donanıma sahip olduğu önem arz etmiyor. Artık bilgisayarı olan herkes yeni çıkan oyunları en yüksek grafiklerle oynayabilecek.

Google Stadia Kullanmanın Avantajları Neler?

Tanıtımı yapıldığı anda oyun dünyasını yerinden oynatan Google Stadia onu kullanacak olan insanlara birçok farklı avantajı bir arada sunuyor. Açıkça konuşmak gerekirse sunulan bu avantajların her biri çok önemli düzeyde avantajlar. Belki de ortaya çıkan platform bu avantajların yalnızca bir tanesini sunuyor olsa dahi insanlar tarafından çok fazla tercih edilebilirdi. Kaldı ki tamamını bir arada sunmayı başarıyor.

Kendi Oyun Koleksiyonunuzu Oluşturun

Yeni oyun platformuna girdiğinizde karşınıza yüzlerce oyun çıkacak. Bu oyunların tamamı kullanıma hazır bir halde sizlere sunuluyor. Oyunlar tek bir üyelik ücreti ile kullanılmazken oyun başına ücret ödenerek satın alınacak. Ancak oyun ücretleri çok düşük seviyelerde seyredecek. Böylece istediğiniz oyunu platform içerisinde satın aldıktan sonra hemen oynamaya başlayacaksınız. Kendiniz için muhteşem bir oyun koleksiyonu oluşturabilirsiniz.

Sürekli Olarak Güncellenen Oyun Listeleri

Oyun sektörüne her geçen gün yeni üyeler katılıyor. Sürekli olarak yeni üyelerin platforma dâhil edilmesi gerekli. Bunun bilincinde olan Google Stadia oyun listelerinin sürekli olarak güncelleneceğini açıkladı. Üstelik yapılan güncellemelerde yalnızca yeni oyunlar bulunmuyor. Geçmiş yıllarda piyasaya sürülen oyunlar da platform üzerinden kullanıma açılabilir. Hayran kaldıkları oyunları tekrar oynamak isteyen kişiler için bu oyunlar muhteşem bir seçenek olacak.

Google Stadia

Çok Ucuza Oyun Oynama Fırsatı

Oyunların her biri için ücretlerin ödenmesi gerekli. Bilgisayarları için orijinal oyun satın alan kişiler bu oyunların oldukça pahalı olduklarını biliyor. Ancak platform üzerinden oyun oynanırken tek bir oyunu onlarca kişinin oynaması mümkün olduğu için ücretler çok daha düşük seviyelerde olacak. Çok düşük ücretlerle satın alınan oyunlar sınırsız oynanabilecek ve listelerden hiçbir zaman kalkmayacak. Oyun için yapılan harcamaların hızla düşüşe geçmesi bekleniyor.

İndirme ve Yükleme Derdine Son

Normal şartlarda oyunları oynamak için satın alma işleminin ardından indirme işlemine geçilmesi gerekli. İnternet hızına bağlı olarak çok uzun zaman alabilen indirme işlemlerinin ardından da yükleme işlemlerine sıra geliyor. Google Stadia ile bu süreç de tamamen ortadan kalkmış durumda. İstedikleri oyunu liste üzerinden seçip satın alan kullanıcılar hiçbir indirme ya da yükleme işlemi yapmadan direkt olarak oyuna giriş yapabilecek.

Google Stadia Kullanmak İçin Neler Gerekli?

Oyun dünyasını derinden sarsan bu yeni teknoloji oyunseverlerin iştahını kabartmış durumda. İnsanlar çeşitli sebeplerden dolayı oynayamadıkları oyunları doyasıya oynamak için artıkgün sayıyor. Tabi ki herkes mevcut düzenini bu teknolojiye göre ayarlama çabası içerisinde. Bunun için de gerekli olan donanımları satın almak istiyorlar.

Oyunseverler Google Stadia ile muhteşem oyun deneyimleri yaşamak adına Google Chrome bulunan cihazların tamamını kullanabilecekler. Bu da bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar ve akıllı televizyonlardan bu platforma ulaşım yapılabileceği anlamına geliyor. Ancak bu cihazlardan ulaşımda belli başlı kısıtlamalar meydana gelebilir.

Karşımıza çıkan bu yeni platformu en üst düzeyde kullanmak isteyen kişiler Google tarafından sunulan özel donanımı almak zorunda kalacak. Stadia ismiyle sunulacak olan donanım satın alındıktan sonra profiller oluşturulup kullanıma başlanabilir. Kısaca yine Play Station gibi ekstra bir oyun konsolu alınması gerekiyor. Ancak bu konsola sürekli olarak oyun satın almak için yüksek ücretler ödemeye gerek olmayacak.

Google Stadia Hangi Ülkelerden Kullanılabiliyor?

Ayrıntıları kısa zaman aralıklarıyla açıklanmaya başlayan Google Stadia direkt olarak tüm dünyanın kullanımına sunulamayacak. İlk olarak gerekli altyapı çalışmalarının tamamlanması gerekiyor. Bu platform üzerinden oyun oynayacak olan kişilerin ilk olarak kaliteli bir internet bağlantısına ihtiyacı var. Oyunda kopmaların olmaması ve yüksek çözünürlükle oyunların oynanabilmesi adına internet hızının yüksek olması şart.

Google tarafından yapılan açıklamada internet hızının gerekli seviyeyi karşıladığı ülkelere olabildiğince hızlı bir şekilde Google Stadia platformunun ulaştırılacağı söylendi. Yapılan planlamalara göre 200 farklı ülkede bu platformun hizmete girmesi amaçlanıyor. Tabi ki Türkiye de bu ülkelerden bir tanesi. Son dönemde internet altyapısını yenileyen şehirlerimizden oyunseverler bu harika platformu kullanmaya başlayabilecek.

Google Stadia Nasıl Kullanılır?

Oyun dünyasına bakış açısını değiştiren Google Stadia son derece kolay bir kullanıma sahip. Platforma giriş işlemleri için Google hesabının kullanılması yeterli oluyor. Google hesabı bulunmayan kişiler kolayca hesaplarını oluşturup platforma giriş işlemlerini yapabilirler.

Google Stadia

Giriş işlemlerinin arından oyunlar arasından seçimlerin yapılması ve satın alma işlemlerine geçilmesi gerekiyor. Oyunlar platform içerisinde kategoriler ayrılmış biçimde olduğundan rahatlıkla istenen oyuna abonelik alınabilir. İsteyen kişiler arama kısmından talep ettikleri oyunu aratarak rahatlıkla oyuna ulaşım sağlayabilirler.

Satın alma işlemleri tamamlandıktan sonra oyunu oynamak için önünüzde hiçbir engel bulunmuyor. Sahip olduğunuz cihazın fare ve klavyesini kullanarak standart bir oyun deneyimine başlayabilirsiniz. Google Stadia için satışa sunulacak özel konsolun ayrıntıları ise net değil. Ancak bu konsolun kendine ait bir klavye ve faresi olması bekleniyor.

Google Stadia Hangi Oyunları Kapsıyor?

Google tarafından oluşturulan bu platforma giriş yapıldığında çok sayıda farklı oyunun olduğu kolaylıkla görülebilir. Bu oyunlarda herhangi bir sınırlama bulunmuyor. Hali hazırda online olarak oynana oyunların bu platforma taşınıp taşınmayacağı merak konusu. Ancak ilk etapta olmasa da birkaç sene içerisinde tüm oyunların bu platforma kayması bekleniyor.

Platform içerisinde sunulacak oyunların her yaşa hitap etmesi beklenmekte. Daha küçük çocukların eğitici oyunlar oynayabilmesi için harika seçenekler de olacak. Tabi ki yetişkinler için satışa sunulacak olan oyunların sayısı çok daha fazla. Hem eski oyunlara hem de yeni oyunlara ulaşım sağlamak mümkün olacak. Kısacası herkesin Google Stadia ile istediği oyunu oynaması mümkün hale geliyor.

Google Stadia ile Oyun Geliştirmek Mümkün mü?

Kullanıcılara Google Stadia tarafından sunulan en önemli özelliklerden bir tanesi de oyun geliştirme olacak. İnsanlar bu platform üzerinden kendi oyunlarını geliştirip satışa koyabilecekler. Böylece hem platform daha zengin bir hale gelecek hem de insanlara inanılmaz bir gelir kapısı sunuluyor olacak.

Sonraki yazı: Termal Macun Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.