Dijital Pazarlama

Google Reklam Fiyatları ve Fiyat Faktörleri 2019

Bu yazımızda Google reklam fiyatları, maliyet türleri, ortalama maliyet ve maliyetin belirlenmesinde etkili olan faktörleri anlatacağız

Google’da reklam vermek istiyorsanız reklam ücretlerini öğrenmek en doğal hakkınız, ancak Google reklam fiyatları için ödeyebileceğiniz sabit bir tutar yoktur. Cevap gayet net değil mi? :)

Birçok dijital reklam platformu gibi, Google’da reklamlar için sabit bir fiyat belirlemez. Google reklam fiyatları, Google’ın belirlediği kriterlere göre hesaplanır. Aslında bu İnternet reklamlarını cazip hale getiren şeydir, çünkü televizyon ve ya radyo reklamları gibi sabit bir fiyatı olsaydı emin olun, küçük işletmeler için bu oldukça maliyetli olacaktı. Bu nedenle, ister bir esnaf, ister bir fabrika sahibi, ister bir holding olun, Google reklamları, her türlü sektör ve ölçekte şirket için son derece uygundur.

Peki Google reklamları için ne kadar ödemeniz gerektiğini nasıl anlayabilirsiniz? Hadi gelin Google reklam maliyetlerinizi öğrenmenin yollarına bakalım.

Google Arama Ağı Reklamlarında Tıklama Başı Maliyet

google reklam fiyatlari

Google arama ağı reklam fiyatları, tıklama başına maliyet (TBM) teklifi ile çalışır, yani reklam verenler sadece kullanıcılar reklamı tıkladıklarında ödeme yaparlar. Reklam verenler, günlük olarak harcamak istedikleri maksimum bütçeyi ve teklifi belirler. Türkiye de, ortalama tıklama başına maliyet(TBM) yaklaşık olarak 3 TL’dir. Ancak, tıklama başına maliyetler sabit değildir ve anahtar kelimeye göre 0,20 kuruş ila 50 TL arasında değişebilir. Anahtar kelimelerinizin, ortalama tıklama başına maliyetini öğrenmek için Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı Aracını kullanabilirsiniz. Bu araç, anahtar kelimenizin aranma hacmini ve ortalama TBM ücretinin ne olacağını gösterir. Böylece Google Adwords reklam kampanyanızın ortalama maliyeti hakkında fikir edinebilirsiniz. Ayrıca, yoğun rekabete sahip anahtar kelimeleri eleyip, daha düşük rekabete sahip anahtar kelimeleri seçerek, Google reklam maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı Aracı ile seçtiğiniz anahtar kelimeler için ortalama tıklama başı maliyetleri ve aranma hacimlerini öğrenebilir ve anahtar kelimeler arasında hacim ve fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Ayrıca ürün ve ya hizmetinizle alakalı yeni anahtar kelimeler keşfedebilirsiniz.

Google Reklam Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Google reklam fiyatlarını açık artırma modeli ile belirler. Açık artırma, aramalarda reklamların, gösterilip gösterilmeyeceğini ya da hangi sırada gösterileceğini belirleyen sistemdir. Reklamlar, her defasında yapılan arama için açık artırma sisteminden geçer, sistem reklamın sıralamasını ve görüntülenmesini belirler.
Açık artırma sistemi şöyle çalışır:

Açık artırma algoritması
Açık artırma algoritması

Bir kullanıcı, bir anahtar kelime ile arama yaptığında, Google bu aramayla en iyi eşleşen anahtar kelimelere sahip reklamları tarar ve bu reklamlar içinden uygun görmediği reklamları eler. Uygun görülmeyen reklamlar; başka ülke ve şehir için hedeflenmiş ve ya reklam politikalarına uymayan reklamları kapsar. Reklam sıralaması ise, her bir tıklama için teklif ettiğiniz ücret, anahtar kelime, anahtar kelime için verilmesi gereken minimum teklif ve reklam formatına göre düzenlenir.

Google reklam ücretleri rekabete bağlıdır, ancak tek kıstas bu değildir bu yüzden, günlük hayatta kullandığımız açık artırma modeli aklınıza gelmesin. Google, reklamları gösterirken ve sıralarken sadece yüksek tıklama başına ücret teklif edenin reklamı ön plana çıkarmaz. Sizinle aynı arama terimine sahip rakibiniz sizden daha yüksek tıklama başına ücret teklif verse bile, reklamınızın alaka düzeyi ve kalite puanı yüksek ise sizin reklamınız üst sıralarda gösterilir.

Google Reklam Maliyetini Etkileyen Faktörler

Google arama ağı reklamları, anahtar kelimelere ve her bir tıklama için teklif ettiğiniz tutara bağlıdır. Ancak daha önce de söylediğim gibi ücret tek başına reklamın arama sonuçlarının en üstünde görünmesini sağlamaz. Tıklama başına maliyetlerin artmasında ve düşmesinde birçok faktör vardır, ancak en büyük 2 etken: rekabet ve kalite puanıdır.

Kalite Puanı

Kalite puanı, anahtar kelimenizin hedef kitleniz ile alaka düzeyi, tıklama oranı, açılış sayfası deneyimi ve genel hesap performansınızla gösterilir. Bu, reklam verenlerin neden aynı arama teriminde tıklama başına farklı maliyetlere sahip olduğunu açıklar. Tıklama başına maliyetlerinizi etkileyen faktörleri anlamak, daha iyi sonuçlar almanıza ve daha iyi ucuz reklam vermenize olanak sağlar.

Kalite puanını belirleyen 5 ölçü vardır:

 • Anahtar Kelime Alaka Düzeyi
  Anahtar kelimenizin ve açılış sayfanızın kullanıcının arama hedefiyle ne kadar yakından eşleştiğinin bir ölçüsü.
 • Tıklama Oranı
  Reklamınızın kaç kişiye gösterildiği ve kaç kişinin tıkladığını hesaplayan oran.
 • Açılış Sayfası Deneyimi
   Açılış sayfasının, kullanıcının arama sorgusuna ne kadar yardımcı olduğunu ölçer.
 • Geçmiş Hesap Performansı
  Eğer daha reklam hesabınızda daha önce iyi performans göstermiş reklam geçmişiniz varsa, bu reklamın gelecekte iyi olacağı mesajını verir.

Kalite Puanının Reklam Sıralamasına Etkisi

Reklam verenlerin tümü, reklamlarını arama sonuçlarının ilk sıralarında konumlandırmak almak için yarışır. Reklamlarınızın, aynı anahtar kelimelere reklam verenlerden daha üst sıralarda konumlanması ve tıklama başına maliyetinizin düşmesi kalite puanınızla alakalıdır. Google, reklam verenleri 1-10 arasında kalite puanı ile ölçer. Kalite puanınız ne kadar yüksekse, reklam sıralamanız o kadar yüksek olur ve ayrıca tıklama başına maliyetinizde düşüş gerçekleşir.

Anahtar kelimeler

Anahtar kelimeler, reklamlarınızın gösterilmesini istediğiniz arama sorgusunu belirler. Anahtar kelimeleri seçerken göz önünde bulundurulması gereken üç ana faktör vardır: uzunlukları yani, kısa kuyruk ve ya uzun kuyruk, anahtar kelime eşleme türleri ve negatif anahtar kelimeler. Bunların her biri tıklama başı maliyetleri belirler.

Kısa ve Uzun Kuyruk Anahtar kelimeler
Anahtar kelimeler iki ana yolla kullanılabilir: kullanılan anahtar kelimelerinizin uzunluğu yani kısa ve uzun kuyruk. Kısa kuyruklu anahtar kelimeler daha yüksek bir arama hacmine sahiptir, bu nedenle daha yüksek rekabet ve daha yüksek TBM’lere neden olurlar. Uzun kuyruk anahtar kelimeler daha keskin hedeflidir, yani daha az rekabet ederler ve genellikle daha düşük TBM’leri vardır.

Anahtar Kelime Eşleme Türü
Dört anahtar kelime eşleme türü vardır: geniş eşleme, sıralı eşleşme, geniş eşleşme düzenleyici ve tam eşleme. Her eşleme türü, Google’a, anahtar kelimelerinizin bir kullanıcının arama terimleriyle eşleşip eşleşmediğini belirlerken ne kadar toleranslı olacağını söyler.

Anahtar Kelime Eşleme Türü Örnekleri
Anahtar Kelime Eşleme Türü Örnekleri

Negatif Anahtar Kelimeler
Negatif anahtar kelimeler, reklamınızın görünmesini istemediğiniz kelimeleri içerir. Reklamınızın gereksiz tıklamalara harcadığı parayı engellemek için negatif anahtar kelimeler kullanmanızı tavsiye ederiz. Örnek olarak, “İstanbul’daki en iyi diş hekimleri” için bir geniş eşleme reklamı verdiyseniz, ‘’iş başvuruları’’ ‘’ nöbetçi’’ , “okuduğu okullar”, “işe alım”, “ücretsiz” ve “Pazar günleri açık” gibi kelimeleri ekleyebilirsiniz.

Reklam Yerleşim Seçenekleri

Reklam yerleşimi, reklamlarınızın göründüğü yerdir. Reklamınızın Google arama sonuçlarında göründüğü reklam sıralamasından farklı olarak, reklam yerleşimi, reklamınızın gösterilmesi için seçtiğiniz ağı, cihaz türlerini ve ülke ve ya şehir içerir. Bu seçeneklerin her biri, yerleşimi, rekabet düzeyini ve tıklamalarınızın maliyetini etkileyecektir.

Reklam Gösterim Ağı
Reklam gösterim ağı, reklamlarınızın gösterilmeye uygun olduğu yerleri göstermektedir. Kampanya ayarlarında, reklamınızı yalnızca Google Arama Ağında veya Google Arama Ağı ortaklarında gösterme seçeneğiniz vardır. Bununla birlikte Google görüntülü reklamları da seçilebilir, eğer Google arama reklamlarını seçerseniz, reklamlarınız Google aramalarında hedeflediğiniz kelimelere göre gösterilir. Google arama ortakları, reklamınızın Google ile anlaşmalı ama Google’ın dışındaki arama motorlarında gösterilebileceği anlamına gelir.

Cihaz tipi
Reklamlar üç cihaz türünde gösterilebilir: masaüstü, mobil cihazlar ve tabletler. Birçok işletme, belirli cihazların diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğini düşünüyor ve bu nedenle her cihaz türü aynı arama terimlerinin maliyetine göre değişir. Genellikle, masaüstü bilgisayarlar en pahalı ve tabletler en düşük olandır.

Yer Hedefleme
Yer hedefleme, Google’a reklamlarınızın nerede gösterilmesi gerektiğini söyler. Kesin şehirleri seçerek veya reklamları belirli bir bölge içinde gösterecek şekilde ayarlayarak, kullanıcılar için daha iyi bir arama sonucu sağlayabilir, daha yüksek tıklama oranları, daha fazla dönüşüm ve daha az harcanan reklam harcamasına yol açabilirsiniz. Reklamları yere göre uyarlayın ve performansları yere göre ayarlayarak teklifleri ayarlayın.

Hesap ayarları
Teklif stratejileri ve reklam programları gibi hesap ayarları, Google’a reklamınızı ne zaman göstereceği ve ne pahasına olduğu konusunda daha fazla bilgi sağlar. Teklif stratejileri, size farklı yollar teklif etme seçeneği sunar. Anahtar kelime başına bir maksimum teklif elle ayarlayabilir veya Google’ın teklifinizi rekabete göre otomatik olarak ayarlamasına izin verebilirsiniz.

Pazar rekabeti
Yukarıdaki faktörlerin her biri arasındaki genel rekabet, reklam maliyetlerini etkiler. Google, en yüksek teklif veren için arama sonuçlarının üstüne reklam yerleştirmek zorunda değildir, ancak teklife dayalı bir sistemdir, bu nedenle teklif verenler ne kadar fazla olursa, maliyetler de o kadar yüksek olur.

Özet

Özet olarak, google reklamları fiyatları sabit değildir, Kalite Puanı, reklam yerleştirmenizi ve maliyetlerinizi etkileyen faktördür. Kalite puanı, Google’ın reklam kalitesi, açılış sayfası deneyimi ve tıklama oranınız gibi faktörleri kullanarak kalitenizi ve alaka düzeyinizi nasıl belirlediğidir. Bu faktörlerin tümü Google’a reklamınızın kullanıcılar için iyi bir arama sonucu olup olmayacağını söyler. Kalite puanınızı yükseltmek önemlidir, çünkü yüksek kalite puanlarına sahip olanlar daha düşük bir maliyetle daha yüksek reklam yerleştirme şansına sahip olurlar.

Yukarıda Google reklam fiyatları ve fiyatları etkileyen faktörleri anlattım. Eğer kafana takılan bir şey varsa, yorumlar kısmında yazmaktan çekinme. Ayrıca Google reklamları hakkında daha fazla bilgi edinmek için blogumuzun Google reklamları bölümünü kontrol edebilirsin.

Google Reklam Fiyatları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Google Reklam Fiyatları Ne Kadar?

Özür dilerim, bunun basit bir cevabı yok, her bütçeye göre Google Reklamları düzenlenebilir.

Google Reklamları Ücretsiz mi?

Hem hayır, hem evet… Google reklamları fiyatları reklamlarına ve hedeflerine göre değişse de, üye olmak, web siteni baglamak ve yönetmek tamamen ücretsiz.

Google Reklamlarına Para Vermeye Değer mi?

Evet, Google reklamları para vermeye değer, ancak bu çok değişkendir, Google reklamlarının paraya değip değmeyeceği iki etkene bağlıdır. Tıklama ile ödeme yaparsınız, yani yalnızca insanlar reklamlarınızı tıklarsa ödersiniz, bu iyi bir şey, ama eğer reklamlarınız iyi ayarlanmamış ise paranız boşa gider.

Google Reklamları Nasıl Çalışır?

Google Reklamları, diğer adıyla Google Ads, Google’ın reklamverenler için oluşturduğu, tıklanabilir reklamlarının Google’ın arama sonuçlarında görünmesi için belirli anahtar kelimeler için teklif verdikleri reklam sistemidir. Reklamverenler bu tıklamalar için ödeme yapmaktadırlar, ve böylelikle Google bu arama trafiğinden gelir elde etmektedir.

Bu yazıyı beğendiyseniz bunu arkadaşlarınızla Facebook, Twitter ve LinkedIn profilinizde paylaşabilir, bize destek olabilirsiniz!

Youtube Abone Sayısı Arttırma Yolları: 20 İpucu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririm.

Bu yazı yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Photo of Oğuzhan Bilişik

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, SEO, Dijital Pazarlama ve Yazılım, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

İlgili Makaleler

Kapalı