Google Pixel Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 27 Nisan 2023

Teknoloji devi Google tarafından üretilen ve yakın zamanda tanıtımı yapılarak satışa sunulan Google Pixel hakkında sizlere detaylı bir yazı hazırladık.

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google teknoloji konusunda her geçen gün yeni adımlar ile karşımıza geliyor. Yazılım geliştirme konusunda oldukça başarılı olan bu dev firma şimdilerde ise akıllı cep telefonu piyasasına kendi ismini taşıyan cihazlar ile girmeye hazırlanıyor. Bu alanda daha önce Nexus markasına akıllı cep telefonu yaptıran Google artık kendi akıllı cep telefonlarına üretmeye başladı.

Her geçen gün hızla büyüyen yapıda olan Google iletişim anlamında en çok kullanılan akıllı cep telefonu dünyasında kendisine iyi bir yer edinmek istiyor. Bilindiği üzere akıllı cep telefonu konusunda ortada büyük bir pasta var ve bu pastayı şuan için Samsung ve Apple firmaları büyük oranda paylaşmaktadırlar. Bu durumdan rahatsız olan ve artık kendi akıllı cep telefonunu yapma zamanı geldiğini düşünen Google 2016 yılında ilk kez kendi adıyla ürettiği akıllı cep telefonlarını piyasaya sürerek müşterilerin beğenisine sundu.

Google firması kendi telefonunu üreteceğini duyurduğundan beri müşterileri heyecan ile Google Pixel ismi verilen akıllı cep telefonunun piyasalara satışa sunulmasını bekliyorlar. Daha önce Google tarafından satışa sunulan Google Nexus marka cep telefonlarında istediği başarıyı elde edememişti. Bilindiği üzere Google Nexus cep telefonlarını Nexus firmasına yaptırmaktaydı artık bu anlaşmayı sonlandırdılar ve tamamen kendi üretimleri olan akıllı cep telefonlarını satış yapmaya başladılar.

İlk olarak 2 farklı model olarak Pixel ve Pixel XL üretilerek mağaza stantlarında yerlerini almaya başladılar. Bu modelleri birbirinden ayıran özellikleri ise ekran boyutu, kapasite, şarj süresi olarak belirtilmiştir. Android yazılım yüklü olan bu cihazlarda Google tarafından sunulan diğer ürünlerinde kullanılması ücretsiz olacaktır. Örnek verecek olursak bu cihazlarda kurulu olan Google fotoğraflar’ da sınırsız fotoğraf depolama alanına sahip olacaksınız. Tasarımı ve estetiği sayesinde müşteriler tarafından oldukça beğenilen bu cihazların daha birçok özellikleri bulunmaktadır. Yazımız devamında Google Pixel cihazların ortak özellikleri ve Pixel ve Pixel XL cihazları arasındaki farkları bulabilirsiniz.

Google Pixel Özellikleri Nelerdir?

Son yılların en büyük icadı olduğu belirtilen akıllı cep telefonu sektöründe birçok marka rekabet halindedir. Her biri geliştirdikleri cihazlarla birbirlerine üstünlük kurma çabası içindeler. Günümüzde dünya nüfusunun neredeyse yüzde 75lik kısmı akıllı cep telefonu kullanıyor. 7 den 77 ye her yaştan insan artık akıllı cep telefonu kullanabilir durumda bulunuyor. Böylesine yüksek bir müşteri potansiyeli bulunan bu sektörde son yıllarda Samsung ve Apple firması ambargo koymuş durumda. Sektöre daha önce başka firmalara cep telefonu yaptırarak giren Google istediği başarıyı elde edemeyince çareyi kendi akıllı cep telefonunu üreterek buldu.

Google Pixel

Eylül 2016 yılında piyasalarda kendi ürettiği ilk akıllı cep telefonunu satışa sunan Google ürettiği cihazlarda tasarımdan daha çok performansa önem verdikleri görülüyor. Google bu cihazlarına özgü özel fonksiyonlar ve uygulamalar geliştirdi ve performansı üst seviyelere çıkmasını sağladı. Google Pixel ile fotoğraf çekenler çok şanslı olduklarını bilmeleri gerekiyor. Cihazlarda standart olarak kurulu gelen Google Photos uygulaması ile birlikte sınırsız olarak depolama alanı kullanacağız tam çözünürlükte fotoğraflar çekebilirsiniz.

Google Pixel İle Kaliteli Fotoğraf ve Video Çekebilirsiniz

Kamera konusunda oldukça iddialı olan bu akıllı cep telefonlarında diğer markaların en üst cihazlarında bulunan kamera çözünürlükleri mevcut durumdadır. Arka kameralarda 12 megapiksel çözünürlük sağlayan ve selfy kamerası olarak bilinen ön kameralarda da 8 megapiksel kamera çözünürlükleri bulunmaktadır. Ayrıca arka kamera ile 4K video çekebilir durumdasınız.

Vlog çekenleri de unutmayan Google bu cihazlarında full HD çözünürlüklerde video kaydetmenize ve canlı yayın yapmaya imkân sağlamaktadır. Google Pixel akıllı cep telefonunda bulunan diğer bir özellik ise arka kamerasında 2.0 diyafram değerlerine sahip olmasıdır. Aynı zamanda bu cihazlarda bulunan kamera ile ağır çekim video kaydı da çekebilirsiniz.

Fotoğraf ve video çekerken en çok rahatsız olunan durumlardan birisi de el titremesi ya da kaymasında kötü görüntülerin ortaya çıkmasıdır. İşte Google bu akıllı cep telefonlarında bu sorunu da çözmüş ve görüntü sabitleme özelliği geliştirmiştir. Böylelikle el titremesi ya da el kayması gibi durumlar da bile çok kaliteli video ve ya fotoğraf çekebilmenizi sağlamaktadır. Daha sayamadığımız birçok özelliği bulunan bu akıllı cep telefonunun özelliklerini özetlemek gerekirsek;

 • Bellek: 4GB
 • İşlemci: 4 çekirdekli Snapdragon 821 (2 çekirdek 2,15 GHz / 2 çekirdek 1,6 GHz)
 • Depolama: 32,64 ve 128 seçenekleri mevcut.
 • İşletim Sistemi: Android 7.1 Nougat
 • Arka Kamera: 12 megapiksel (F 2,8)
 • Ön Kamera: 8 megapiksel (F 2,4)
 • Ekran: 5 inç Full HD Amoled
 • Batarya: 2770 mAh hızlı şarj özelliği mevcut.
 • Boyut: 143.8/69.5*.7.3 8.5mm kalınlık
 • Ağırlık:143 gram
 • Bağlantı desteği: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, NFC, Bluetooth 4.2, USB 3.0 (Type C)

Google Pixel

Google Pixel ile Google Pixel XL Arasındaki Farklar Nelerdir?

Google tarafından 13 Ekim 2016 yılında ön satışa çıkan Google Pixel ve Pixel XL cihazlarının birçok özelliği aynı durumda. Aralarında performans olarak çok büyük fark yok. Her iki cihazda da aynı kamera özellikleri ve aynı işletim sistemi versiyonu kullanılmıştır.

Google Pixel XL cihazı adından da anlaşılacağı gibi bir tık daha büyük. Ekran boyutu olarak Pixel cihazında 5 inç Full HD kullanılırken Pixel XL için 5.5 inç Quad HD tercih edilmiş durumda. Her iki cihaz için 4GB ram kullanılmış durumda. XL cihazın ağırlığı diğer cihaza göre 15 gram daha fazla olup 168 gramdır. XL modeli daha büyük boyutlarda olduğu için batarya olarak 3450 mAh pil tercih edilmiş.

Neredeyse bütün özellikleri birbiri ile aynı olan bu cihazların renk opsiyonları ise siyah, mavi ve gümüştür. Cihazların ilk satış fiyatları ise Google Pixel için 649 dolar olarak belirlenirken XL modeli için bu fiyat 749 dolar olarak belirlenmiştir.

Google Pixel Sürümleri Nelerdir?

Kimin aklına gelirdi 2004 yılında ilk kez teknoloji sektöründe adı yeni yeni duyulmaya başlayan Google firmasının akıllı cep telefonu sektöründe de yer alacağı. Beklide firma internet dünyasına ilk adım attığında bu kadar büyüyeceği ve dünyanın lider şirketi olacağını hiç düşünmemişti. İnternetin ve teknolojinin son 20 yılda hızla gelişmesi ile birlikte Google firması her türlü yeniliğe öncülük etmiş ve uyum sağlamıştır.

Her geçen gün büyüyen firma farklı firmalara cep telefonu ürettirdikten sonra 2016 yılında kendi cihazını üretmeye karar vermiş ve kısa sürede tamamen kendi üretimi olan Google Pixel telefonlarını satışa sunmuştur. Geçen 6 yıllık süreçte her yıl yeni bir sürüm geliştirerek telefon modellerini son teknolojiye uyumlu halde insanların kullanımına sunmaktadırlar. Google tarafından ilk üretilen cihazların sürümleri Google Pixel ve Pixel XL olurken zamanla 2,2XL,3,3XL,3a,3aXL,4,4XL,4a,5 ve 6 nolu sürümleri çıkmış ve müşterilerini bu sürümler oldukça memnun etmiştir.

Sonraki yazı: Bilgisayar Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.