Google Display Reklamları Uzmanı Olmak İçin 7 Tüyo

Oğuzhan Bilişik Oğuzhan Bilişik 12 Eylül 2020
Google Display Reklamları Uzmanı Olmak İçin 7 Tüyo

Google Display Reklamları üzerinde ustalaşmak mı istiyorsun?

O zaman doğru yere geldin. Ama önce bu konuda hiçbir fikrin yoksa öncelikle Google Display Reklamları nelerdir biraz açıklama yapmam gerekiyor.

Google Display Reklamları Nedir?


Google Görüntülü Reklamları çoğunlukla, insanlar internete gezinirken, video izlerken, Gmail’i kontrol ederken veya uygulamaları kullanırken gösterilebilen bir resim veya video reklamıdır.

Bu tür reklamlar genellikle Google’a ait olmayan sitelerde (YouTube hariç), ancak Google Ağının bir parçası olan sitelerde gösterilir.

Görüntülü Reklamlar, ürün türünle ilgilenen kişilere gösterilir, ürünlerinle ilgili siteleri ziyaret eder ve belirli ürününe veya web sitene geçmişte ilgi gösteren kullanıcılara yeniden hedefleme(retargeting) ile gösterilebilir. Bu, bir Google arama reklamına kıyasla potansiyel bir müşteriyi satın alma döngüsünün başlarında yakalama potansiyeline sahiptir.

milliyet google display reklamları

Google görüntülü reklamları, marka bilinirliği oluşturmak isteyen işletmeler için idealdir. Görünürlüğü yüksek olan ve potansiyel müşterinin bulunabileceği yerlerde gösterildikleri için, ürününüzün veya markanızın dönüşüm oranını yüksek tutar. Bu özel reklam türü, bir işletmeyi tanıtmaya, satışları artırmaya ve potansiyel müşterileri artırmaya yardımcı olabilir.

Çeşitli kampanya ve reklam grubu ayarlarını kullanarak, reklamlarının potansiyel müşterilere ulaşma şeklini özelleştirebilirsin. Hedefleme seçenekleri, mesajını stratejik olarak istediğin hedef kitlenin önüne yerleştirmene olanak tanır. Hedefleme seçeneği ayarları, yakın ilgi alanı kitlelerini, yerleşimleri ve yeniden pazarlamayı içerir. Bir reklam grubuna hedef yöntem eklemezsen, reklamlar kampanya veya hesap ayarlarına ayarlanır.

Otomatik hedefleme, Görüntülü reklamlarda da mevcuttur. Bu seçeneğin belirlenmesi, Google’ın sisteminin işletmen için hangi yaklaşımların en çok işe yaradığını keşfetmesine olanak tanır.

Görüntülü reklamlara yönelik diğer seçenekler arasında, reklamlarının ürününe veya iş mesajına uymayan belirli web siteleri, uygulamalar veya videolarla birlikte gösterilmesini engellemene yardımcı olan içerik hariç tutma yer alır.

Peki Google display reklamları türleri nelerdir merak ediyor musun?

Google Görüntülü Reklam Türleri

Görüntülü reklamlar için, her biri kullanıcılarla benzersiz bir şekilde etkileşim kurmana olanak tanıyan çeşitli biçimler vardır.

  • Duyarlı Görüntülü reklamlar

Duyarlı Görüntülü reklamlar, yayıncının sitesinin yazı tipi ve hissiyle uyum içinde “yerel” reklamlar olarak gösterilir. Bu tür reklamlar otomatik olarak bir kullanıcının cihazına sığar ve belirli bir alana sığacak şekilde değişecektir.

  • Yüklenen Resim Reklamlar

Çeşitli boyutlarda resimler olarak kendi reklamlarını oluştur ve yükle.

  • Etkileşim Reklamları

YouTube’da ve Görüntülü Reklam Ağı’nda ilgi çekici resim ve video reklamlar yayınla.

  • Gmail Reklamları

Kişilerin gelen kutularının üst sekmelerinde genişletilebilir reklamlar göster.

Google AdWords, arama ağı ve görüntülü reklam ağı (Display Reklamları) olmak üzere iki ağa ayrılmıştır. İşletmeler, arama ağında reklam verirken, arama motoru sonuçlarına metin reklamlar yerleştirir. Google Display reklamları seçen işletmeler ise bunun yerine internet üzerindeki devasa bir site ağına görüntülü reklamlar yerleştirir.

Google Display Reklamları Boyutları

Google display reklamları birçok boyutta gelir, ana olanlarını aşağıdaki tabloda görebilirsin.

Reklam boyutuİsimGösterildiği yerArz
<300 × 250Orta Boy DikdörtgenMakalelerin içinde veya sonunda gömülüİyi envanter
336 × 280Büyük DikdörtgenMakalelerin içinde veya sonunda gömülüİyi envanter
728 × 90Liderler SıralamasıBir makalenin üstüne veya içine yerleştirilmişİyi envanter
300 × 600Yarım sayfaSağ veya sol tarafta öne çıkarBüyüyen envanter
468 × 60AfişMakalelerde solda veya içinde küçük alanlarda öne çıkarSınırlı, azalan envanter
234 × 60Yarım BannerMakalelerde solda veya içinde küçük alanlarda öne çıkarSınırlı, azalan envanter
120 × 600GökdelenWeb sitelerinin kenar çubuklarında öne çıkanlarSınırlı envanter
160 × 600Geniş DikeyWeb sitelerinin kenar çubuklarında öne çıkanlarİyi envanter
970 × 90Geniş DikeyWeb sitesi sayfalarının üst kısmıSınırlı envanter
200 × 200Küçük kareGenellikle sağ kenar çubuğunda gösterilirSınırlı envanter
250 × 250MeydanGenellikle sağ kenar çubuğunda gösterilirSınırlı envanter

Peki Google Display Reklamları Nasıl Çalışır?

Google display reklamları, yukarıda vurgulanan reklamlar veya bu gönderideki örnekler gibi, her yerde reklam destekli sitelerde gördüğün görsel banner reklamlardır.

Google’a göre, Google Display reklamları 2 milyon siteye genişleyerek küresel internet kullanıcılarının % 90’ından fazlasına ulaşıyor.

Görüntüleme ve arama arasındaki farkı bilmeyenler için, sana hızlı bir özet geçeyim.

Google arama ortaklarına genişletmeyi seçersen, Google’ın arama ağı, doğrudan Google’ın arama motoruna veya Google ortak arama sitelerine giren kullanıcıları hedeflerdir. Bunun aksine, görüntülü reklam ağını daha pasif bir reklamcılık biçimi olarak düşün.

Milliyet’de ya da NTV’de bir haberi incelerken veya sevdiğin bir blogu gözden geçirirken, muhtemelen bugün birçok görüntülü reklam görmüşsündür. Okuduğun makalelerin üstünde ve yanında bir ürün veya hizmeti tanıtan GDN afişlerini veya küçük kutuları fark etmişsindir. İşte bunların hepsi görüntülü reklamlardır.

WordStream’den Erin Sagin, “Kullanıcılar GDN üzerindeyken, mutlaka ‘alışveriş modunda’ olmayabilir. Bunun yerine günlük internet aktivitelerine devam ediyorlar. Haberleri takip etmek, blog gönderilerini okumak, video klipleri izlemek bunlardan birkaçıdır”

Alışveriş modunda değillerse, ne anlamı var diye düşünüyor olabilirsin.

Görüntülü reklam ağı kervanına atlamaktan çekinme olağandışı bir durum değil, ancak ücretli arama stratejisti Sergey Rusak’ın açıkladığı gibi,

“Bir ayda ne kadar harcadığınıza ve kaç gösterim aldığınıza bakın. Yerel bir gazetede veya otoyolda bir reklam panosunda aynı miktarda izlenim elde edebilirsiniz, ancak sonunda yüzlerce ve binlerce dolar harcarsınız. Görüntülü Reklam ile markanızı tanıtırsınız ve bu gösterimler için ödeme bile yapmazsınız. “

Google görüntülü reklam ağı’nda neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığına dair net bir fikir edinmek için, alanlarında uzman birçok PPC uzmanıyla görüştüm.

Görüşme yaptığım kişilerin tümü, her gün Google AdWords hesaplarında pazarlama uzmanı ekibinde çalışıyor. Pazarlama uzmanı ekibimiz bir ajansa benzer şekilde çalışır, müşteriler için Google Ads hesaplarını yönetir ve iş hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur.

Aslında pazarlama uzmanları, arama ve görüntüleme ağlarında doğrudan Google AdWords’te haftada 40 saatten fazla çalışarak çeşitli sektörlerden müşterilere yardımcı olurlar.

İşte bu uzmanlardan öğrendiğim görüntü ağı uzmanlığının yanı sıra kaçınılması gereken üç görüntü ağı hatasını senin için buraya listeledim.

Google Display Reklamları Önerisi 1: Yeniden Pazarlamayla Başla


Tüm uzmanlar, söz konusu görüntülü reklam ağı söz konusu olduğunda yeniden pazarlamanın başlayacağı yer olduğunu oybirliğiyle kabul ediyor.

Ücretli arama stratejisi uzmanı Mark Irvine, “Görüntülü reklam ağında herhangi bir getiri görecek olursanız, bunu önce yeniden pazarlamadan göreceksiniz.” diye de özellikle belirtiyor.

Yeniden pazarlamaya aşina olmayanların için, esasen geçmiş site ziyaretçilerini, göz attıkları çeşitli sitelerdeki reklamlarla onları takip etmeleri için tanımlama bilgisini verdiğin zamandır. Sana biraz tuhaf gelebilir, ancak işe yarıyor. Çünkü yeniden pazarladığın kişiler işinle gerçekten ilgilendiklerini ifade eden kişilerdir.

Bunu nereden mi biliyorum? Çünkü hepsi internet sitene öyle ya da böyle girip ürünlerine ya da hizmetlerine baktı demektir.

Ücretli Arama Stratejisti Caleb Hutchings, yeniden pazarlama geçmiş ziyaretçilerinin ilgisini “tüm etkileşim döngüsünü tamamlayarak” sürdürmek için kullanıldığını söylüyor.

Bu yazıyı okuyanların çoğu büyük olasılıkla başarılı bir şekilde yeniden pazarlama örneği yaşadı. Geçen gün bir çift sonbahar ayakkabısı için alışveriş yapıyordum, birkaç gün sonra o şık, yüksek siyah çizme çifti beni yalnız bırakmayacaktı. Hafta boyunca çeşitli noktalarda bulunduğum birden fazla sitede görünmeye devam ettiler, ta ki sonunda pes edip yerlerini başkaları almaya başlayıncaya kadar.

Yeniden bilgilendirilmeseydim, yine de botları alır mıydım? Muhtemelen, aslında sonbahar botlarına ihtiyacım olduğu için alırdım ancak yeniden pazarlama olmasaydı, bu etki alanından bu botları alma şansım önemli ölçüde düşecekti. Bu, yeniden pazarlamanın gücüne yalnızca bir örnektir.

“Yeniden pazarlamada EBM’ler genellikle çok daha düşüktür, insanları meşgul tutarsın. Esasen ücretsiz reklamcılık, ”diyor Caleb. Yeniden pazarlama, Google görüntülü reklamlarını optimize etmenin en iyi yoludur.

Google Ads, Haziran 2020 itibarıyla Müşteri Eşleştirme’yi Görüntülü Reklam Ağı’na genişletti. Bu, reklamverenlerin e-posta adreslerine göre yeniden pazarlama listeleri oluşturmasına olanak tanır.

Google Display Reklamları Önerisi 2: Yönetilen Yerleşimlerden Yararlanma

Yönetilen reklam hesaplarında reklamverene, reklamlarının nereye yerleştirileceği konusunda ayrıntılı kontrol sağlayan tek hedefleme yöntemidir.

İlgi alanları veya konu hedefleme gibi yöntemler kullanırsan, Google temel olarak karar verme sürecini senin yerine yapıyor ve hangi sitelerin alakalı olduğunu tahmin ediyor. Yönetilen yerleşimler, tam olarak reklamlarının görüntülenmesini istediğin siteleri seçmene olanak tanır, bu nedenle, görüntülemeye dalmak güvenli bir bahis. Caleb’a göre, “Bu, kontrol sahibi olmanın en iyi yolu çünkü hedeflediğiniz insanlar ve dönüşümler tutarlı, dolayısıyla daha az maliyetli oluyor.”

WordStream Ücretli Arama Stratejisi Uzmanı Mike Griffith, Görüntülü Reklam Ağı’nda yeni olan müşterilerle kullandığı süreci açıklıyor :

“Mümkün olduğunca ayrıntılı bir şekilde başlıyoruz, ürün veya hizmet için çok uygun olan 5-10 alan adını belirledik ve bu belirli yerleşimlerde reklam sunmaya başladık ilk. Hacim sınırlıysa, diğer ilgili sitelere genişletiyoruz. “

Ancak hangi sitelerin alakalı olduğunu nasıl anlarsın? Bu kararı vermekte zorlanıyorsan, Griffith Google Analytics‘teki en iyi tavsiye sitelerini araştırmanı önerir.

google analitiks

Google Display Reklamları Önerisi 3: Bütçen Sana Yol Göstersin


Mark Irvine, “Ekran çok büyük bir alan olduğu için (ABD’nin günlük % 90’ından fazlasına ulaşıyor!), Bütçeni belirleme konusunda son derece dikkatli olman gerekiyor,” diye açıklıyor. Rahatça test edebileceğin bir miktarla küçük adımlar atarak başlamanı öneriyor kısacası.

Caleb, yeni bir görüntülü reklam kampanyası oluşturmanın tamamen bütçelerle ilgili olduğunu açıklıyor. Örneğin, harika bir yönetilen yerleşim listesine sahipsen, bütçenin daha büyük bir kısmını bu kampanyaya ayır ve farklı yerleşimleri kendi reklam gruplarına ayır. Böylece en iyi getiriyi sağlayan yerleşimi içeren reklam gruplarına daha fazla para besleyebilirsin.

Başarılı bir şekilde çalışan ve kayda değer getiriler sağlayan bir kampanya veya reklam grubu edindikten sonraki adım, ona daha fazla para beslemektir. Mark, yeniden pazarlama kampanyasını ayda 1.000 ABD dolarından 50.000 ABD dolarına çıkaran ve yine de harika bir YG gören bir müşteriden bahsetti!

Seyahat sektöründeki bir başka müşteri, o kadar büyük bir getiri elde ediyordu ki, arama kampanyalarını yayınlamayı bıraktılar ve bu parayı görüntülü erişimlerini daha da artırmak için yeniden tahsis ettiler.

“Yeniden pazarlama ve görüntülü reklam harika, çünkü doğru bir kez tıkladığınızda ona daha fazla para verip daha fazla getiri elde edebilirsiniz. Erişiminiz neredeyse sınırsız, ”diyor Mark.

Google Display Reklamları Önerisi 4: Mevcut Her Biçimde Reklam Oluştur


Ne düşündüğünü biliyorum… Her formatta bir reklam oluşturmak zaman ve kaynak kaybı değil mi? Görsel reklamlar istatistiksel olarak bu biçimden daha iyi performans gösteriyorsa neden bir metin reklam oluşturmalıyım?

Bu endişeleri anlıyorum, ancak marketing uzmanlarının çoğu aynı fikirde: her formatta bir reklama sahip olmak, bazı web sitelerinin yalnızca bir formatı destekleyeceği gerçeğinden dolayı kritiktir.

“Bazı insanlar, metin reklamları eklememeniz gerektiğini kuvvetle düşünüyor. Onları dahil et derim ve bu kararı daha sonra veririm. Bazı yerleşimler yalnızca metin reklamları destekleyecek ve önemsiz bir site olabilir veya Pandora olabilir, bu yüzden sadece yapın, “diyor Mark. “Belirli bir biçime sahip tek reklamveren sizseniz, indirimli bir şekilde daha fazla gösterim elde edeceksiniz.”

Caleb, hem görsel hem de metin reklamları kullanmanı, ancak bunları farklı reklam gruplarına ayırmanı önerir.

“Metin reklamlar çok sık görüntüleniyor, ancak insanlar resim reklamları tercih ediyor çünkü onlarda yankı uyandırıyor ve daha çok hikaye anlatıyor.”

Google Display Reklamları Önerisi 5: Basit ve Görsel Reklamlar Oluştur


Bu ipucu açık ve esnemeye değer görünüyor. Görüntülü reklam ağındaki reklamların % 67,5’inin düz metin reklamlar olduğunu öğrenene kadar ben de öyle düşünmüştüm!

Metin reklamların görsel reklamlardan çok daha düşük tıklama oranlarına sahip olması nedeniyle bu şok edicidir.

Bu beni bir sonraki noktama getiriyor:

Görüntülü reklam kampanyalarınıza metin reklamları eklemek kadar önemli, resim reklamlar da bir gerekliliktir!

tıklanma oranları

Sergey, “Reklamların basit, görsel ve okunması kolay olması gerekiyor” diyor.

Sergey, destinasyonun esasen kendisini satabileceği seyahat gibi doğal olarak çekici görsel endüstriler için resim reklamların en iyi performansı nasıl gösterdiğini anlatmaya devam ediyor. Ancak B2B şirketleri bile resim reklamlarla başarıyı görüyor. Sergey’in müşterilerinden biri için, doğrudan bir ürün sayfasına bağlanan “Şimdi İndir” görseline sahip bir banner reklamı test ettiğini dile getiriyor. Bu görsel biçim, yayınlanan metin reklamlardan çok daha iyi performans göstermiş ve şirketin daha fazla potansiyel müşteri oluşturmasına yardımcı oldu.

Google Display Reklamları Önerisi 6: Google Display Reklamları İçinde Arama Reklamlarını Sevdiğin Aynı Sevgiyi Ver


Yürütmekte olan başarılı arama kampanyaların için, hesabını sürekli olarak izlemenin ve ayarlamanın, onu parktan çıkarmaya devam etmek için çok önemli olduğunu muhtemelen anlamışsındır. Sadece üzerinde dinlenemezsin. Muhtemelen her hafta hesabını değerlendirmek, arama sorgusu verilerini incelemek, anahtar kelime tekliflerini ayarlamak, yeni negatifler belirlemek, kampanyaları yeniden yapılandırmak, düşük performans gösteren reklamları düzenlemek için zaman harcıyorsun ve liste devam ediyor. Bu ekranla da farklı olmamalı!

“Geçen haftaya bak ve sorun nasıl performans gösterdi? Arama ile nasıl negatif anahtar kelime eklemek istediğine benzer şekilde, Görüntülü Reklam Ağı ile yerleşimleri hariç tutmak isteyebilirsin, “diyor Mark. “Ekran biraz farklı bir hayvan ama aynı sevgiye ihtiyacı var.”

Görüntülü reklamlarının nereye yerleştirildiğini görmek için, Google Ads’deki “Görüntülü Reklam Ağı” sekmesine git, kampanya ağacında Görüntülü reklam kampanyanın seçili olduğundan emin ol ve ardından “Yerleşimler” i seç. Belirli bir siteyi hariç tutmak istiyorsan, bu siteyi seç ve açılır menüyü kullanarak onu “Hariç tutuldu” olarak değiştir.


Bu arada e-posta bültenimize üye olmadıysan üye olabilirsin, en yeni makaleler geldikçe seni haberdar ediyor olacağım.

[newsletter_signup_form id=4]

Sergey, bu raporu izlemenin ve ayarlarının doğru olduğundan emin olmanın neden kritik olduğunu açıklıyor: “İzlenimlerinizin çoğu, insanların işe gitmeden 3 saniye önce gittikleri weather.com’dan gelebilir – ürününüzü kontrol etmek için zamanları yoktur. Doğru yerleşimleri aldığınızdan emin olun. 18 yaşındakilere hayat sigortası satmak veya 60 yaşın üzerindeki insanlara üniversite için afişler sunmak istemezsiniz. “

Bu yerleşimleri araştırmaya ek olarak, kampanyanı elinden gelen en iyi şekilde izlemek, değişiklikler yapmak ve getirini artırmak için çok önemlidir.

“İzleme tutarlı olmalı. Google, algoritmalarıyla tutarlı olmadığından, bir sitede uzun bir süre gösteriliyor ve ardından bir algoritma güncellemesi nedeniyle bu yerleşimi aniden kaybedebilirsiniz, “diyor Sergey. “Odaklanmanız gereken metrikler, hedeflerinize bağlıdır. Marka bilinci oluşturma amacıyla, gösterimlere ve tıklamalara odaklanın ve satış odaklı hedefler için görüntüleme dönüşümlerine odaklanın. “

Dönüşümleri aramanı, aynı zamanda sitede geçirilen süre gibi ölçümleri görmek için analitikte döngü yapılmasını öneririm. Bu farklı kanalların genel dönüşümlerini nasıl etkilediğini görmek için en iyi dönüşüm yollarına bir göz at.

etkineşit

Görüntülü reklamcılığın organik ve hatta ücretli aramaya yardımcı olduğunu görüyorsan, markanı tanıtarak etki yaratıyordur. Bu, ekranın nasıl çalıştığının resmini çizmeye başlar. İzlemenin çok kritik olduğunu, çünkü Görüntülü Reklamcılık ile “hedef kitleni tanımlaması için Google’a güveniyorsun, ancak sana bunu nasıl tanımladıklarını söylemiyorlar, bu da yanıltıcı olabilir.” sözünü de unutma.

Google Display Reklamları Önerisi 7: Test İçin Biraz Bütçe Belirle


PPC denetimleri sırasında göze çarpan başka bir şey : test eksikliğidir!

Tekrar tekrar başladığım için, Görüntülü Reklam Ağı büyük, bu da erişiminin neredeyse sonsuz olduğu anlamına geliyor. Google ayrıca insanlara ulaşmak için yeni özellikler ve hedefleme yöntemleri yayınlamaya devam ediyor, bu nedenle bu seçeneklerden bazılarını test etmiyorsan, çok sayıda potansiyel müşteriyi kaçırıyor olabilirsin.

Ana hedefine ulaştığında, kalan bütçeyi test için kullanman önemlidir. Görüntülü reklam kampanyaların iyi performans gösteriyorsa, o zaman YouTube’un da muhtemelen işe yarayacağını da bilmelisin. Bütçenin % 10-20’sini test için ayırmanı öneririm. Daha önce yazdığım rehberlere baktıysan hep dediğim şeyi burada da tekrarlıyorum kısacası.

A / B Testinin zamanı geldi yani.

Split Testing Concept

İçeriğe dayalı hedefleme, konular, ilgi alanları ve yönetilen yerleşimler için ayrı reklam grupları oluşturarak hemen test etmeye başlamayı seviyorum. Neden? İlgi alanları çok işe yarayabilir ve güncel hedefleme, geri dönüşü olmayan bir bütçe tüketen olabilir. Normalde neyin işe yarayıp neyin işe yaramayacağını bilmiyoruz, bu yüzden bunu çözmemiz gerekiyor. Bu da kesinlikle test yöntemi ile yapılabilir.

Tabi bir yandan da Google display reklamları çok büyük ve hiçbir reklamveren hepsine tamamen sahip olamaz. Her şey nişini bulmak ve bir sonraki daha büyük kampanyanı oluşturmak için daha küçük kampanyalardaki mevcut verileri kullanmakla ilgilidir. Bunu yapmak için denemen gerekir!

Kaçınılması Gereken 3 Google Görüntülü Reklam Ağı Hatası


Şimdi tabi en iyi yapılabilecek şeylerden bahsetmişken Google display reklam kapmayaları yönetirken dikkat etmemiz gereken birçok noktanında üzerine konuşmamız farz oluyor. Bu durumda kampanyaları yönetirken neleri yapmaman gerekir bakalım mı?

1. Ekran Seçimini Kullanma

Ücretli arama yapıyorsan, muhtemelen (veya umarım) arama ve görüntülü reklam kampanyalarını birleştirmenin büyük bir hayır-hayır olduğunu biliyorsundur. Tıklama oranlarının neden bu kadar düşük olduğu ve bütçelerinin tükendiği, ancak herhangi bir dönüşüm elde edemedikleri konusunda kafası karışan müşterileri yakaladım ve tipik olarak bunun nedeni her iki ağda aynı anda reklam verme hatasıdır.

Kasım 2013’te Google, Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı adı verilen bu sorunlarla mücadele etmek için bir çözüm yayınladı. Ekran Seçimi, temel olarak Google’a bütçenin çoğunu arama için ve ardından kalan reklamcılık için kullanmasını söyler. Bunu harika bir çözüm olarak pazarlamış olabilirler, ancak görünen o ki, Display seçimi öyle değil.

Ekran Seçimi, esasen Google’ın ‘sizin için neyin iyi olduğunu’ anlamasına izin veriyor ve bu asla iyi bir fikir değildir dememe gerek var mı?

Görüntülü Reklam Seçimi, arama ağı reklamlarını Görüntülü Reklam Ağı ile harmanlıyor ve harmanlandığı için bu kampanyalarda neredeyse hiçbir zaman iyi performans görmüyorum.

Hatta Google bunu kendisi bile önermiyor:

“Şu anda Arama ve Görüntülü Reklam kampanyalarını ayrı ayrı çalıştırıyorsanız , daha fazla teklif verme, bütçe oluşturma ve hedefleme esnekliği için onları ayrı tutmanızı öneririz.”

Hikayeden çıkarılacak ders? Arama ve Görüntülü Reklam kampanyalarını her zaman ayrı tut!

2. Üst Katman Yapma

Bahsettiğimiz gibi, uçsuz bucaksız görüntü denizi içinde hedef kitlene ulaşmanın birçok yolu vardır; ağın çok büyük boyutu ve çeşitli hedef kitlesi nedeniyle uygun şekilde hedeflemek gerekli ve kritiktir. Aralarından seçim yapabileceğin bu kadar çok seçenek varken, bazı reklamverenler, niteliksiz gösterimleri ve tıklamaları azaltacağına inanarak, yöntemleri birbirinin üstüne yerleştirmeye karar verirler. Örneğin yerleşimler, anahtar kelimeler, konular, ilgi alanlarından bahsediyorum.

Gerçekte, aşırı katman birçok soruna neden olabilir. Bunun müşteri hesaplarında bulduğu en büyük sorunlardan biri olduğunu açıklayabilirim. Birisi yeni bir kampanya oluşturduğunda ve katman üzerine katman oluşturarak aynı anda pek çok farklı hedefleme türünün peşinden gittiğinde, genellikle bu hedeflemenin nasıl çalıştığını anlamazlar. Üst üste eklenir. Tüm bu seçenekleri yapmak istiyorsan, bunları farklı kampanyalarda test et. Fazla katmanlama, erişimi önemli ölçüde azaltabilir, sonuçları olumsuz etkileyebilir ve hangi yöntemlerin işe yarayıp yaramadığını izlemede sorunlara yol açabilir.

3. Mobil Oyunların Bütçeni Yutmasına İzin Verme

Google Ads’de büyük miktarda değişikliği boşa harcamanın nedeninin çocuklar olabileceğini hiç düşündün mü?

Evet, olabilirler! Yeni yürümeye başlayan çocuklar, maalesef reklamlarının Görüntülü Reklam Ağı’nda görüntülendiği uygulama oyunları oynamak için ebeveynlerinin akıllı telefonlarını çalıyor.

Bu, defalarca ortaya çıkan bir sorundur. En yaygın suçlular El Feneri Uygulaması, Bebekler için Bilgi Kartları, Fotoğraf Çerçevesi Düzenleyicileri, Karalama Uygulamaları ve Rastgele Oyunlar’dır.

Tüm bu oyunlarda çocuklar, yanlışlıkla reklamlarını tıklayarak baş parmaklarını olabildiğince hızlı hareket ettiriyorlar. Bu sana çok pahalıya mal olabilir! Örneğin, çok pahalı bir rekabetçi reklam banner çalıştırırsan (yani kişisel yaralanma, rehabilitasyon, hukuk vb.), her tıklama sana çok pahalıya mal olabilir. Bu uygulamalarda bin gösterim, yaklaşık bin tıklamaya aktarılabilir.

Google display reklamları Sıkça Sorulan Sorular SSS

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)


Google Display Reklamları nedir?
Google Display reklamları etkili midir?
Google reklamımı nasıl onaylatabilirim?
Google Display reklamları için iyi bir TO nedir?
Google Display reklamları nerede görünür?

Sonuç Olarak


Evet, bi rehberinde sonuna geldiğimize göre artık sıra sorularınızda. Yoruma sorularını yazarak ben ve uzman ekibimize sorabilir veya direk bize ulaşarak sen ve markan için mükemmel reklam kampanyaları yönetmemizi sağlayabilirsin. ü

Artık uzmanlardan haber aldığına göre de Görüntülü Reklam Ağı’na girin ve erişiminizi genişletmeye başla! Hedef kitlen orada sadece seni bekliyorlar.

11 Yorum
Human Gökcen Chiklyaukova

Google görüntülü reklam ağı olayı tam bir karmaşa, makale süper olmuş.

Cevapla
Human Mukadder Yazıcıgil

Biraz daha netlik kazandırılabilir gibi makaleye

Cevapla
Human Vefa Akfırat

mükkemmmellllllllll

Cevapla
Human Ğazal Gazitepe

selamlar, e-postaya yazdım soruları

Cevapla
Human Nüvit Keçe

merhaba abi, bende bu işi öğrenmeye çalışıyorum bna kaynak önerebilirmisin

Cevapla

Çok yararlı olmasının yanı sıra gerçekten sektöre faydanızın dokunması çok güzel.

Teşekkür ederiz.

Cevapla

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.