İçeriğini Google Discover İçin Nasıl Optimize Edebilirsin?

Hayrunisa Bayar Hayrunisa Bayar 5 Eylül 2020
İçeriğini Google Discover İçin Nasıl Optimize Edebilirsin?

Muhtemelen birçoğumuz Google Discover’ın ne olduğunu bile duymadı, bırakın içeriğini buraya göre optimize etsin. Ancak bu yadırganamayacak bir konu ve kesinlikle üzerinden geçmemiz gerekir.

İşte bunu düşünerek sevgili ben, kolları sıvadım ve Google Discover’ı masaya yatırdım.

Hepimizin önceden Google Feed olarak bildiği Google Discover, Google tarafından oluşturulan ve kullanıcılara proaktif olarak alakalı içerik sunan kişiselleştirilmiş bir içerik tünelidir.

Geleneksel arama kullanıcıların bir sorgu girmesini gerektirirken, Google Discover yeni ve ilginç içerik ortaya çıkarmak için kullanıcı davranışını öngörür.

Bir Google uygulaması olarak Discover, Android cihazlar ve Google.com’daki mobil kullanıcılar tarafından tüm mobil tarayıcılarda (bir Google Hesabına giriş yapıldığında) kullanılabilir. Google Discover, en son haberleri sunmanın yanı sıra, “ilgi alanlarınızı keşfetmeyi hiç olmadığı kadar kolay” yapmayı hedefliyor ve arama odağını anlık bilgilerden daha karmaşık kullanıcı yolculuklarını anlamaya dönüştürmek için daha büyük bir girişimin parçasıdır.

Bilgiye sonsuz erişimle Google, sürüklenen İnternet kullanıcısı için içeriği filtrelemeye ve vurgulamaya çalışıyor.

Peki içeriklerini bu alanda öne çıkarmak için yapman gereken optimizasyonlar nelerdir hiç merak ettin mi? Bu rehberde işte bizim değineceğimiz nokta tam olarak da bu!

Hazırsak başlıyorum.

Google Discover nedir?


2018’den bu yana, çevrimiçi yayıncılar, web sitelerinde ani fark edilebilir mobil trafik artışları göründüğünü hepimiz çok iyi biliyoruz.

Ve bu artışların sadece büyüyen mobil internet kullanıcıları havuzundan kaynaklandığını düşünsen de, SEO ve içerik stratejistleri ek bir suçlu belirlediler: Google Keşfet (Discover).

Ancak, Google Discover’ın mobil trafiği çekmedeki etkinliğine rağmen birçok pazarlamacı hala bunun ne olduğunu veya çevrimiçi pazarlama dünyasında nasıl kullanılabileceğini bilmiyor.

Eylül 2018’de kullanıma sunulan Google Discover, kullanıcılara önceki Google aramalarına göre içerik öneren bir özelliktir. Bu özellik, videolar ve fotoğrafçılık gibi görsellere vurgu yaparken, haberlerin ve eskimeyen içeriğin bir karışımını vurgular.

google discover 2

Aslında, akıllı telefonlar ve tabletler için yapay zeka tarafından desteklenen ve arama geçmişine ve çevrimiçi davranışına dayalı kişiselleştirilmiş bir içerik önerisi motorudur. Keşfet akışında, ilgilendiğin konularla ilgili taze ve eskimeyen içerikler görmeni sağlar. Google, sana sundukları içeriğin senin için yararlı olmasını sağlamak için her bir konudaki uzmanlık düzeyini bile tahmin edebilir.

Kullanıcılara geçmiş aramalara dayalı öneriler de sunan Google uygulamasının feed özelliği aylık 800 milyon aktif kullanıcıya ulaştıktan sonra, teknoloji devi onu yenilemeye ve Google Discover olarak yeniden markalaştırmaya karar verdi.

Google Discover lansmanı, şirketin uzun vadede genel platformunu ve çevrimiçi arama deneyimlerini iyileştirme yollarını belirlemeyi amaçlayan daha büyük bir girişimin parçasıydı. Girişim sırasında Google’ın genel platformu, şirketin kullanıcı deneyimleri hakkındaki düşünme biçimindeki büyük değişimlerle ilişkili bir dizi güncelleme başlattı. Bu güncellemeler Arama’yı, Google uygulamasını ve onun öneri özet akışını etkiledi.

Google Discover yeniden markalamasından önce, Google uygulamasının orijinal feed’i, kullanıcılara öncelikli olarak başlıkları, meta açıklamaları ve ara sıra fotoğrafları sunan daha metin tabanlı bir düzene sahipti. Tasarım, Google’ın masaüstü arama sonucu sayfası biçimine oldukça benziyordu, ancak sonuçlar yerine içerik önerileri içeriyordu.

Anasayfanın daha önceden neye benzediğini görmek ister misin?

google feed eski görünüşü

Feed, Google Discover olarak yeniden markalandığında, daha görsel, özelleştirilebilir ve kullanıcı dostu bir biçimde yeniden tasarlandı.

Google Discover ayrıca, Google feed’inkinden daha geniş bir çevrimiçi içerik kapsamına sahip. Çoğunlukla haberleri ve yakın zamanda yayınlanan içerikleri önermekten ziyade Google, Discover’ın fotoğraflar, videolar, tarifler ve nasıl yapılırlar gibi haberler ve eskimeyen içeriklerin bir karışımını çektiğini söylüyor.

Şu an bizi karşılayan görüntü ise aşağıdaki gibi:

google discover

Discover’ın platformu, çevrimiçi görsellerin ve içerik konularının çeşitliliğini geliştirmenin yanı sıra, kullanıcıların deneyimlerini özelleştirmelerine de olanak tanır. Gösterilen her içerik önerisinin kendisiyle ilişkilendirilmiş belirli bir başlık konusu vardır. Örneğin, Google Arama ile çok sayıda teknoloji konusu arıyorsan, Google Discover önerileriyle ilişkili “yapay zeka” veya “otonom arabalar” gibi başlıklar görebilirsin.

Kullanıcılar gördükleri içerikle ilgilendiklerinde, içeriği görüntüleyebilir, başlığa dokunarak benzer içeriği görebilir veya konuyu “takip edebilir”. Böylece ileride Keşfet akışlarında benzer yayınların görünmesini sağlar. Aslında sosyal medya algoritmasına benzetebilirsin. Veya daha iyi bir örnek arıyorsan Pinterest bence en yakınıdır.

Kullanıcılar artık bir konuyu takip etmek istemiyorlarsa, Google uygulamalarında “Daha Fazla” düğmesine ve ardından arama sonuçlarının oluşturduğu konuları görmek için “Aramadaki Verileriniz” seçeneğine hafifçe dokunabilirler. Buradan, Google algoritmalarının arama sorgu geçmişlerinde belirlediği konuları takip edebilir veya takibi bırakabilirler.

Google Discover neden SEO için bu kadar önemli?

Google Discover’ın bu öngörücü yönü, temel özelliklerinden biridir ve AI asistanları, aramadan önce istediklerini onlara vermek için kullanıcıdan bir adım önde olduklarında SEO’nun geleceğine bir bakış sağlar.

Kullanıcı, Google Discover alanında gördükleri üzerinde yüksek düzeyde denetime sahiptir. Belirli konuları takip edebilir ve belirli bir konuyu daha fazla veya daha az görmek istediklerini Google’a bildirebilirler. Discover’ın görüntülediği içeriğin önemli bir yönü, odak noktasının taze ve yeni içeriğe değil, bir yıl önce yayınlanmış olmasına rağmen özellikle senin için yeni olan içeriklere odaklanmasıdır. Tetikleyici, Google’ın araman ve çevrimiçi davranışın yoluyla tespit ettiği yeni bir ilgi alanı olabilir. Bir gezi rezervasyonu yapmak gibi belirli eylemler, örneğin, varış noktan etrafında içerik keşfini de tetikleyebilir.

Kullanıcıların üzerinde herhangi bir kontrole sahip olmadığı tek husus, haber kapsamıdır. Google Discover, Google Haberler’deki tam kapsam ile aynı yaklaşımı kullanır; bu, aynı hikayeleri farklı bir kaynak havuzundan her kullanıcıya gösterir. Amaç, önemli kamusal konularda filtre baloncuklarından kaçınmaktır.

Google Discover, 2018’de Google Feed’in yerini aldığında kullanılmayacak bir başka özellik olarak görüldüğünü de eklemeden geçemeyeceğim. O zaman Discover’ın 800 milyon kullanıcısı vardı.

Google Feed aynı zamanda 2016’da piyasaya sürülen bir içerik öneri motoruydu. Google Feed, hangi içeriği görmen gerektiğine karar vermek için makine öğrenimini ve yapay zekayı kullanırken, Feed’in Discover olarak yeniden tasarlanması ve yeniden markalanması, yeni üründe aramadan tahmine geçişi vurgulamaktadır. Sadece arama için değil aynı zamanda keşif için de optimize ettiğimiz için SEO üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak bir alan haline geldi. Bu da Google Discover’ın önemini gün geçtikçe arttırdı.

Google Discover Neden Bu Kadar Önemli?

Yalnızca Google’ın uygulamasına özel olan bir özelliğin endişelenmeye değmediğini mi düşünüyorsun? Tekrar düşün.

Web siteleri, Discover’ın mobil avantajlarını şimdiden görüyor.

İçeriğini Google Discover İçin Nasıl Optimize Edebilirsin?

Google Discover’dan yararlanan ilk markalardan birinin kim olduğunu bilmek ister misin? Cevabım; Vogue. Üstelik sadece Kasım 2019’da Google Aramalarından çok daha fazlasını Google Discover’dan çekti.

Vogue ve diğer bir dizi önemli yayına sahip olan Condé Nast, Discover’ın artık ABD sitelerinin Google tabanlı trafiğinin % 20’sinden sorumlu olduğunu bildiriyor.

Tüm olumlu verilerin yanı sıra, Google Discover internetin, arama motorlarının ve diğer çoğu çevrimiçi platformun nereye gittiğinin simgesidir. Çevrimiçi içerikle etkileşim, daha görsel, kişiselleştirilmiş ve mobil cihazlar için optimize edilmiş hale geliyor.

Şimdi ve ileride, benzer web sitelerinden oluşan devasa bir havuza karşı öne çıkmanın veya dikkat çekmenin en iyi yolu, Google Discover’ın zaten algoritmik olarak teşvik ettiği çevrimiçi trendleri kucaklayan blog parçaları, makaleler, videolar, resimler veya grafikler yayınlamaktır.

Ama her şey bir yana şunu söylemem gerekir. Google Discover oldukça yararlı görünse de, özellik hala nispeten yeni. Yalnızca uygulama tabanlı ve Google aramanın yerini almaz.

Keşfetmeye odaklanmak için tüm Google Arama stratejinizi bırakmanı önermesem de, Keşfet’e inme şansınızı artıran birkaç taktik aynı zamanda siteni SEO için optimize edecektir.

Google Discover neden aramanın geleceğine bir adımdır?

İçerik öneri motorları, Instagram’dan Netflix’e ve Youtube’a kadar her türlü çevrimiçi medya şirketi ve hizmeti tarafından kullanıcıları meşgul etmek ve hizmetlerine harcanan zamanı (ve reklamlara maruz kalmalarını) artırmak için kullanılır.

Netflix, 2015-2017 yılları arasında izlenen programların % 80’inin, şov arayanların aksine öneri sisteminden geldiğini ortaya koymuştur.

YouTube’da arama yapanların aksine, kullanıcıların YouTube’da geçirdikleri sürenin % 70’i öneri sistemlerinden kaynaklanıyor. Bir durup düşün. Hangimiz izlediğimiz bir video sonrasına önerilerden saçma sapan yerlere gitmedik?

Modeli görüyorsun değil mi? Geçmişte çevrimiçi medya ve hizmetler pasif sağlayıcılardı. Bize sahip olduklarını gösterdiler ve yalnızca daha fazlasını istediğimizde tepki verdiler: aradık, gezindik, keşfettik. Artık çevrimiçi medya ve hizmetler, bizi meşgul etmek için bize içerik sunma konusunda proaktif bir yaklaşım benimsiyor.

Google Discover, bu trendin içeriğimi optimize etme şeklimizi değiştirebilecek başka bir adımı temsil ediyor.

Bugün SEO, açıkça arama eylemi etrafında inşa edilmiştir. İnsanlar ne arıyor, amaçları nedir ve Google’ın alakalı göreceği şekilde bunu nasıl yanıtlayabilirim. Peki ya birkaç yıl içinde Google üzerinden tüketilen içeriğin % 70’i aranmak yerine keşfedilirse?

Google Arama, Haberler ve Asistan Kıdemli Başkan Yardımcısı Ben Gomes, Google’ın arama yaklaşımında yaptığı üç değişikliği paylaştı:

  1. Cevaplardan yolculuklara geçiş. Cevap son noktadır. Süreklilik yok. Yolculuklara geçiş, Google’ın bir sonraki sorunun ne olacağını tahmin etmeye çalışacağı anlamına gelir. Öğrenme yolculuğunun neresindesin ve bundan sonra ne bilmen gerekecek? Dolayısıyla Google, sana sadece bir cevap vermek yerine, devam eden bilgi ihtiyacının bir adımı olarak buna yaklaşacaktır.
  2. Sorgulardan bilgi almak için sorgusuz bir yol sağlamaya geçiş. Google Discover, bu değişimin temel unsurudur. Arama sorgularına dayanmayan, ancak davranışına dayalı olarak sana içeriği proaktif olarak gösteren bir öneri motordur.
  3. Metinden bilgiyi bulmanın görsel bir yoluna geçiş. Bu sadece bir SERP’de resimler ve videolar gibi daha fazla görsel içeriğin ortaya çıkarılmasıyla ilgili değildir. Google ayrıca, herkesin Snapchat ve Instagram tarafından popüler hale getirilen aynı formatta içerik üretip yayınlamasına olanak tanıyan açık kaynaklı bir kitaplık olan AMP Hikayeleri aracılığıyla daha fazla görsel içerik oluşturulmasını kolaylaştırmak için somut adımlar atıyor. Bunun yanı sıra Google, kullanıcıların arama sorguları olarak görsel segmentlerini kullanmalarına olanak tanıyan Google Lens gibi yeni araçlar geliştiriyor. Örneğin, akıllı telefonundaki Google Görseller’de bir caddenin resmini görürsün ve otomobili tanımlamak için diğer benzer resimleri görmek için caddeden bir araba seçersin veya bir çift ayakkabı araması yapar, aynı ayakkabıyı ya da benzerlerini alabileceğin sitelere gidebilirsin.

Tüketiciler olarak medya ve bilgi tüketimimizde tekrar daha pasif hale geldiğimiz gerçeğini ve birkaç şirketin yalnızca tarafsız bekçiler olmayıp, aynı zamanda hangi içeriği görmemiz gerektiğini aktif olarak seçmesinin etik sonuçlarını bir kenara bırakalım.

Gerçek şu ki, arama yerine içerik keşfi günden güne Google için daha önemli hale geliyor. Bu, SEO’nun öldüğü anlamına gelmiyor aksine yeni bir gerçekliğe adapte olması gerektiği anlamına geliyor.

 

Google Discover için içerik nasıl optimize edilir?


Peki Google Discover neden bu kadar önemli bir yer haline geçti anladık mı? O zaman işin çetrefilli kısmına geçiyoruz. İçerikleri Google discover için nasıl optimize edeceğiz?

Kaliteye ve Kullanıcı Yararına Odaklan

Google Discover içinde yer alan içerik, kullanıcı tarafından algılanan bir bilgi ihtiyacını veya ilgisini karşılamak için Google’ın yapay zekası tarafından seçilir. Google daha sonra Discover’da yalnızca en kaliteli içeriğin öne çıkarılmasını sağlayacaktır. Bir yayıncı olarak markanın saygın, yüksek kaliteli ve ilgi çekici içeriğe eşdeğer olduğundan emin olman gerekir.

İçeriğin, ister yerel bir topluluk olsun, ister belirli bir konu etrafında düzenlenmiş olsun, hedef kitlenle alakalı olmalıdır. Amaç, hedef kitlenin bilgilendirme amacına belirli bir bağlamda cevap vermek olmalıdır. Bu şekilde, içeriğinin Google’ın öneri motoru tarafından alınması daha olasıdır.

Başlıklar ve meta açıklamalar, kullanıcı göz önünde bulundurularak yazılmalıdır, ana bilgilendirme amaçlarına değinilmeli ve tıklama tuzağından kaçınılmalıdır.

Google’a göre, “sayfalarınızın sıralamasını yükseltmek için kullanıcıların ilgisini çekeceğini düşündüğünüz içeriği yayınlamak dışında herhangi bir yöntem yoktur”.

Google, diğer tüm taktiklerin ötesinde, içerik oluşturucuların en iyi yaptıkları şeye, yani insanların keyif alacağı içerikler oluşturmaya odaklanmaları gerektiğini söylüyor.

Bir Google Destek gönderisi , “Keşfet içeriği, Google’ın bir kullanıcının en ilginç bulacağını düşündüğü şeylere göre algoritmik olarak sıralanır. İçerik sıralaması, bir makalenin içeriği ile kullanıcının ilgi alanları arasındaki eşleşmenin gücüyle desteklenir,” diye tavsiye ediyor.

SEO Stratejisti Braden Becker ayrıca, Google Discover’a ulaşmak için yapabileceğin en önemli şeylerden birinin, kapsayıcı konularla ilgili çok sayıda kaliteli içerik parçası oluşturmak olduğunu söylüyor.

“İçerik yaratıcılarının Google Discover hakkında hatırlaması gereken en önemli şey, büyük ölçüde bir kullanıcının geçmiş arama davranışına bağlı olmasıdır. Bu, konu bakımından kullanıcının halihazırda tüketmiş olduğu içeriğe benzer birçok içeriği ortaya çıkarma potansiyeline sahip olduğu anlamına gelir. “

Becker, “İlgili bir konuda birden çok içerik türü oluşturmak ve bu sayfalar arasında bağlantı kurmak, Google’a bu içeriğin tamamının bağlantılı olduğunu söylemenin harika bir yoludur” diye tavsiye ediyor. “Bu şekilde, bir kullanıcı normal organik sonuçlarda A sayfasına tıkladığında, Keşfet beslemesinde B sayfasını bulma olasılığı daha yüksektir.”

Google Discover’a girme şansını artırmanın yanı sıra, dahili bağlantı da SEO’n için faydalı olacaktır.

Hedef Kitlen İle İyi İlişki ve Güven Oluştur

Google’ın Google Discover mecrasında içerik seçmek için kullandığı parametrelerden biri, sosyal medyada ve aramada oluşturdukları etkileşimdir. Bu, tanıtım ve içerik dağıtım stratejinin, içeriğini Google Discover için çekici hale getirmede büyük bir etkiye sahip olduğu anlamına gelir.

google discover 4

Bu, tüm içeriğini sosyal medyaya koyman gerektiği anlamına gelmez, ancak hangi içeriğin tanıtımını yapacağın konusunda stratejik olman gerekir.

E-posta haber bültenleri gibi arama ve diğer kanallardan içerik etkileşimi de Google tarafından markanın güvenilirliğini belirlemek için kullanılır. Yalnızca içeriğinin aldığı trafik değil, hedef kitlenin içerikle nasıl etkileşim kurduğu da önemlidir. Sitende ne kadar zaman geçirdikleri, kaç makale ziyaret ettikleri ve sitenizi ne sıklıkta ziyaret ettikleri dikkate alınan parametreler içerisinde yerini alır.

Görselleri Daha Fazla Kullan

Gördüğümüz gibi, Google’ın arama yaklaşımında yaptığı değişikliklerden biri görsel içeriğe daha fazla ağırlık vermektir. Etkileyici resimler ve video içeriği oluşturmak, Google Discover tarafından keşfedilmen için sana ve websitene daha fazla şans verecektir.

Google, kaliteli içerik oluşturmanın ve bunları birbirine bağlamanın yanı sıra, yapabileceğiniz bir sonraki en iyi şeyin içeriğinize veya web sitenize yüksek kaliteli fotoğraflar eklemek ve optimize etmek olduğunu söylüyor.


Bu arada e-posta bültenimize üye olmadıysan üye olabilirsin, en yeni makaleler geldikçe seni haberdar ediyor olacağım.

[newsletter_signup_form id=4]

Discover, videoların yanı sıra, metin açıklamalarıyla birlikte büyük fotoğraflar göstererek içeriği daha çekici hale getirir. Metin tabanlı gönderilerde bile, bir kullanıcının dikkatini çekebilecek görsel olarak çekici veya bilgilendirici fotoğraflar eklemek isteyeceksiniz.

Bunları hem Keşfet hem de Arama algoritmaları için optimize etmek üzere alternatif metin eklediğinizden ve dosyaları sıkıştırdığından emin ol, böylece sayfa yükleme hızlarını yavaşlatmasınlar veya arama sıralamana zarar vermesinler.  Yani Lazy Load metodunu düşünmeyi bir yere not etsen iyi olur.

Ayrıca görsellerin en az 1200 piksel genişliğinde yüksek kaliteli olması gerekir. Google’a göre, yüksek kaliteli görsellere sahip Discover ile ilgili makaleler, küçük resim içeren makalelere kıyasla sitede geçirilen +% 5 TO ve +% 3 zamana sahip olma eğilimindedir.

Yüksek kaliteli resimlerin Google Discover tarafından kullanıldığından emin olmak için, AMP’yi uygulaman veya bu formu doldurman gerekir.

google discover 3

Video İçerikleri Unutma

Google Discover son derece görseldir ve insanların kendileri için ilginç olan içerik önerilerinde kaybolmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Çevrimiçi video görüntüleme her yeni nesille büyüdüğünden, Google Discover ve Google arama algoritmalarının bu tür içeriği tercih etmesi şaşırtıcı değil.

Google Discover videoyu ve aynı zamanda eskimeyen ve yeni içeriğin bir karışımını vurguladığından, eğiticiler, demolar, fikir liderleriyle röportajlar gibi farklı video yayın türlerini ve hatta izleyicileri sektöründeki yeni bir trend hakkında bilgilendiren kısa videoları denemelisin.

Ne yaparsan yap, videoyu benimsemek Google Discover veya genel marka pazarlama stratejine zarar veremez. Sonuçta, giderek daha fazla insan videolar aracılığıyla markalar hakkında bilgi edinmeyi tercih ediyor.

Bir video stratejisi oluşturmak için zamanın veya kaynağın olmadığından endişeleniyorsan, korkma! Günümüzde elindeki telefonla bile inanılmaz içerikler çıkarabileceğini sen de ben de biliyoruz. Telefonunda ya da bilgisayarında kullanacağın video düzenleme programlarını da hatırlatmama gerek yok.

AMP’yi Uygulama

Google Discover yalnızca akıllı telefonlarda ve tabletlerde kullanılabilir. Bu, bir akıllı telefonda harika bir kullanıcı deneyimi sağlamanın Discover’da öne çıkarılmasının büyük önemi olduğu anlamına gelir.

Sitende Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) uygulanması önemli ölçüde içeriğinin yükleme hızını arttıracaktır. Bu, uzun yükleme sürelerinin hayal kırıklığını ve hayal kırıklığını önlediğiniz için kullanıcı deneyimine ve katılımına fayda sağlayacaktır.

Sadece bu da değil, AMP formatı, okuyucuların ihtiyaç duyduğu temel işlevlere odaklanarak daha temiz bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Yeni ve Her Zaman Güncellenen Bir İçerik Sırası Oluştur

Google Feed çoğunlukla trend olan içerikle yüz yüze gelirken, Discover önce kullanıcı yaklaşımını benimser.

Yani Google Discover’ın kitlelere yeni ve eskimeyen içeriğin bir karışımını göstereceğini biliyoruz. Kullanıcılara, önemli veya zamana duyarlı eğilimleri yakalayabilecekleri ve daha sürekli ipuçlarından, videolardan veya fotoğraflardan değer veya eğlence kazanabilecekleri çok yönlü deneyimler sunar.

Google, kullanıcıya bilgi yolculuklarında istedikleri veya ihtiyaç duydukları içeriği sunmak istiyor. Ve bu, bir yıl önce yayınlanmış olmasına rağmen, en son endüstri haberleri veya belirli bir konu hakkında uzun biçimli bir parça anlamına geliyor.

İçerik stratejin bu yaklaşımı yansıtmalı ve hem güncel etkinlikleri hem de her zaman yeşil içeriği içermelidir.

Google Haberler Yönergelerini İzle

Google, Google Discover’in kartlarında yer alması için içeriğinin Google Haberler içerik yönergelerine uyması gerektiğini söylüyor. Google Haberler gereksinimleri, orijinal içeriği yayınlamayı, içeriğin etrafındaki reklamları minimumda tutmayı ve okuyucunun parçayı kimin yazdığını, yayın tarihlerini, dış kaynakların nerede kullanıldığını ve güvenilirlikle ilgili diğer önemli faktörleri kolayca anlayabilmesi için şeffaf bir şekilde yazmayı içerir.

Bu, içeriğinin Google Haberler’de olması gerektiği veya Discover’da veya tam tersi durumda içeriğinin Google Haberler’de olacağı anlamına gelmez. Tek sonuç, Discover’da sunulan içeriğin Google Haberler’e de dahil edilebileceğidir.

Siteni ve İçeriğini Mobil Cihazlara Göre Optimize Et

Henüz yapmadıysan, gezinmesi kolay ve mobil cihazlarda görsel olarak hoş görünen bir sitede içerik yayınladığından emin olmak isteyeceksin. İnsanlar içeriğini Google Discover’da bulursa ve bulduğunda, bir mobil cihazdan içeriğini tıklarlar. İçerik işlevsel değilse veya tüketilmesi kolay değilse sayfandan hızla çıkabilirler.

Google Discover algoritmalarının mobil cihazlar için optimize edilmiş siteleri tercih edip etmediği net olmasa da, Google arama algoritmaları 2015’ten beri mobil içeriği ödüllendiriyor. Mobil cihazlar için optimize edilmiş bir site, arama sıralamanı artıracak ve böylece Google’ın gözünde güvenilirliğini artıracak olsa da, siteni daha sorunsuz ve Google Discover üzerinden girenlere daha çekici hale getirecektir.

İçeriğine Meta Veriler Uygula

Google Discover, içeriği düzenlemek ve her kullanıcı için hangi içeriğin önerileceği konusunda karar vermek için makine öğrenimini kullanır. İçeriğine meta veriler uygulamak, Google’ın Yapay Zeka’nın içeriğinin ne hakkında olduğunu ve içerdiği bilgi boşluğunun ne olduğunu anlamasına yardımcı olur.

Rakiplerini Araştır

Google Discover’ın rekabetinden ne tür içerik çıkardığını görmek için bazı temel araştırmalar yapabilirsin. Yapılacak ilk şey, Google Discover’da hedeflediğin konuları takip ettiğinden emin olmaktır. Bu tek başına sana, Google Discover’ın sundukları bilgileri nasıl düzenlediğine (kitle modellerine ve davranışına göre) ilişkin birçok bilgi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra, Discover tarafından neden seçildiklerini anlamak için analiz edebileceğin, bu konulardaki makaleleri göreceksin.

Başka bir araştırma açısı sosyal medyadır. Discover’den Twitter veya Facebook’a paylaşılan içerik, varsayılan olarak “Google’daki Discover’den” kelimelerini içerir. Dolayısıyla, “Google’da Discover’den” konusuna ilişkin bir Twitter araması yaparsan, Google Discover tarafından önerilen içeriği tanımlayabilirsin.

Google Discover’da Reklamlar Nasıl Görünüyor?


Google, Discovery Ads tanıtımıyla Mayıs 2019’da Discover’den para kazanmaya başladı. Bu tür reklam biçimi, Google Discover dışında YouTube ana özet akışında ve Gmail’deki Tanıtımlar ve Sosyal sekmelerinde gösterilebilen bir resim döngüsünden oluşur.

Google, Vitrin Alışveriş reklamlarını da benzer bir zengin medya biçimi olan Google Discover’a getiriyor, ancak bu kez çevrimiçi bir mağazadan ürün sergilemeye odaklanmıştı.

Her iki biçim de etkileşim ve merak uyandıran görsel açıdan zengin ve etkileşimli reklamlar göstererek kullanıcı içerik keşfi ve ilham anlayışından yararlanmaya çalışır.

Google Discover’ın Organik Trafiğin Üzerindeki Etkisi Nasıl Analiz Edilir?

Google, Search Console’a Google Discover tarafından hangi içeriğin alındığını ve nasıl performans gösterdiğini görebileceğin bir Keşfet bölümü ekledi. Gösterimleri, tıklamaları ve TO’yu, bir tıklama zaman çizelgesini ve trafiğinin geldiği ülkeleri görebilirsin. Bu bölüm yalnızca Google Discover’da zaten içeriğe sahip yayıncılar tarafından kullanılabilir.

google discover sonuçları

Ancak Google Analytics’teki veya başka bir web analizi paketindeki trafik verilerini analiz etmek istersen ne olur? Şu andan itibaren, Google Analytics’teki trafiği Google Discover ile ilişkilendirmenin açık bir yolu yok.

Şimdi tam resmi alamasak bile, yayıncıların içeriklerini analiz etmek ve optimize etmek için mevcut verileri kullanamayacakları anlamına gelmez. Yayıncılar, Konuya göre keşfet’te ve mümkünse alt başlıkta yer aldıkları içeriği gruplayarak başlayabilir. Discover tarafından alınan içerik türü ve ne kadar etkili olduğu hakkında bazı temel bilgiler edinmeye başlayacaksın. Bu temel çizgiden farklı başlık stilleri, farklı resim türleri ile denemeler yapmaya başlayabilir ve görünürlük ve katılımını artırmana neyin yardımcı olduğunu görebilirsin.

Yönlendirme
filtre ile
iOS Google App (Discover)Yönlendirme yok
(direkt)
iOS Google App (Arama)https://www.google.com/search?q=….
www.google.com/
iOS Google Haber Apphttps://news.google.com/
news.google.com/
iOS Google Chrome (Senin İçin Makale)https://www.googleapis.com/auth/chrome-content-suggestions
www.googleapis.com/
iOS Google Chrome (Arama)https://www.google.com/
www.google.com/
Android 9 Google App (Discover)android-app://com.google.android.googlequicksearchbox/https/www.google.com
com.google.android.googlequicksearchbox/
Android Google App (Discover)https://www.google.com (no trailing slash)
www.google.com
Android 9 Google App (Arama)android-app://com.google.android.googlequicksearchbox (no trailing slash)
com.google.android.googlequicksearchbox
Android 9 Arama Barıandroid-app://com.google.android.googlequicksearchbox (no trailing slash)
com.google.android.googlequicksearchbox
Android Arama Barıhttps://www.google.com (no trailing slash)
www.google.com
Android Google Chrome (Search)https://www.google.com/
www.google.com/
Android Google Chrome (Senin için Makale)https://www.googleapis.com/auth/chrome-content-suggestions
www.googleapis.com/
Android Google Haber Widgethttps://news.google.com/
news.google.com/

Bir başka analiz vektörü, Discover’deki içeriğinizin performansını Google aramadaki makalelerinin ortalama performansıyla karşılaştırmaktır. Karşılaştırma için en yararlı ölçüm, bu durumda tıklama oranıdır.

Google Discover Sıkça Sorulan Sorular SSS

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)


Google Discover Nedir?
Google Discover nerededir?
Google Discover neden önemlidir?
Google Discover'a neden ulaşamıyorum?
Google Discover ve Google Haberler arasındaki fark nedir?

Sonuç


Google Discover, Google’ın bilgi düzenleme ve kullanıcılara en iyi ve en yararlı içeriği sağlama misyonuna yaklaşma biçiminde büyük bir değişimi temsil eder. Google şimdi, arama sorgularını mümkün olan en iyi şekilde yanıtlamak yerine proaktif olarak içerik önermektedir. Bu değişim, öneri motorlarına alıştığımız kullanıcı alışkanlıklarındaki bir değişikliğe, bu AI destekli keşif mekanizmalarının medya tüketimimin çok büyük bir kısmından sorumlu olduğu noktaya yanıt veriyor.

Google’ın bizi ekosistemleriyle meşgul etmemizi sağlayacak bir araç olarak içerik keşfi tanıtması mantıklıdır. Yayıncılar için, içeriğinizin yeni bir kitleye açık olma fırsatını temsil eder. Yayıncıların şu anda bir öneri motoru olarak Discover’nin etkinliğini ölçmek için sınırlı araçları olsa da, arama optimizasyonunun şeklini sonsuza kadar değiştirebilecek bir trendin üstünde olmak mantıklıdır.

Sonuçta, Google Discover ve Google Arama benzer bir şey yapmaya çalışıyor: okuyuculara ilgilendikleri veya aradıklarıyla eşleşen kusursuz bir deneyim sunan kaliteli içerik sunmak.

Bu nedenle, her zaman izleyicilerin için sağlam ve bilgilendirici bir deneyim oluşturmaya odaklanmalısın. Güçlü bir editoryal muhakeme, ilgi çekici içerik oluşturmana yardımcı olurken, SEO stratejileri de Google algoritmaları gözünde güvenilirlik kazanmana yardımcı olabilir. Bu stratejilerin her ikisi de arama sıralamanı yükseltirken, aynı zamanda Google Discover’a ulaşma şansını da artırabilir.

Blogunda veya web sitende temel SEO stratejilerini bile uyguladıysan, web siteni Google Discover ve SERP’ler için optimize etmenin bir taşla iki kuşu öldürmek gibi olabileceğini fark edeceksin. Hemen Discover yayınlarına inmesen bile, bu yaklaşım yeni bir çevrimiçi içerik türünü ve geleneksel SEO stratejilerini aynı anda benimsemene yardımcı olacaktır.

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.