Google Aramaları İçin SEO Stratejileri

SEO, Search Engine Optimization’ın kısaltmasıdır ve arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEO çalışmaları web sitelerinin, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan çalışmalardır. Yayınladığınız yeni web sitenizin arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alması için başarılı ve etkili bir SEO çalışması uygulamanız gerekmektedir. Günümüzde firmalar satışlarını artırabilmek için çeşitli reklam çalışmaları yapmaktadır. SEO’da firmaların başvurduğu bu reklam çalışmalarının başında yer almaktadır. Başarılı bir şekilde hazırlanan SEO stratejileri web sitenizi üst sıralara çıkartmanızı sağlayacaktır.

İdeal SEO Nasıl Olmalıdır?

SEO çalışmalarını 2 şekilde gerçekleştirmek mümkündür. Bunları site için SEO ve site dışı SEO olarak incelemekteyiz.
Her iki SEO çeşidi de web sitenizin arama motorların üst sıralara çıkması için çok önemlidir. Peki, ideal SEO çalışmalarında önemli noktalar nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

SEO çalışmalarına başlamadan önce amaç ve hedeflerinizi belirlemeniz gerekmektedir.
Bu hedeflerinizi ulaştırmak istediğiniz kitleyi ve rakiplerinizi belirlemeli ve iyi analiz etmelisiniz.
SEO çalışmalarında en önemli konu anahtar kelimelerdir.
Anahtar kelimeler SEO çalışmalarının temel yapı taşlarıdır.
SEO çalışmalarına başlamadan önce anahtar kelimeleri doğru seçmelisiniz. Kullanacağınız anahtar kelimeler mutlaka web siteniz, yaptığınız iş ve sitenizde bulunan yazılar ile ilgili olmalıdır.
Bu sayede arama motorları içeriğin ne ile ilgili olduğunu anlayabilmektedir.
İçeriğin farklı bir konu ile ilgili olması durumunda Google arama sonuçlarında web sitenizi göstermeyebilmektedir.
Bu nedenle bu noktaya dikkat etmek gerekmektedir.

Anahtar kelimeler uzun kuyruklu ve kısa kuyruk olarak 2’ye ayrılmaktadır.
Tek veya iki kelimelik anahtar kelimeler kısa kuyruk daha uzun ve spesifik olan anahtar kelimeler uzun kuyruklu anahtar kelimelerdir. Kaliteli bir SEO çalışması hazırlarken web sitenizde her alan makalelerin de kaliteli ve özgün içerikler olması gerekmektedir. Ayrıca bu makaleler mutlaka web siteniz ile ilgili ve gerekli anahtar kelimeleri içermelidir. Sitenizde yayınlatacağınız makaleleri hazırladıktan sonra SEO uyumunu kontrol ederek ne kadar başarılı olduğunu anlayabilirsiniz.

SEO çalışmaları yaparken dikkat etmeniz gereken bir konuda backlinkdir. Eğer bir site sizin sitenizde backlink sağlayacaksa mutlaka bu sitenin kalite analizini yapmalısınız. Böylelikle sitenin ne trafiğini ve kalitesini öğrenmiş olursunuz.

 

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu