Google AdWords Nedir? Google Reklamları Kılavuzu

Bugün, Google AdWords’ün ne olduğunu ve reklam modelleri ilgili bilgileri öğreneceğiz.

Google AdWords, reklam verenlerin Google’da reklam yayınlamasını sağlayan reklam platformudur. Kullanıcılar sunduğunuz ürün veya hizmetleri Google’da aradıklarında reklamlarınızı görürler ve potansiyel müşterilerinize ulaşırsınız. Google reklamları ile hedef kitlenize ulaşmanın bir çok yolu vardır, bunlar: arama ağı reklamları, görüntülü reklamlar, video reklamları ve uygulama reklamlarıdır. Hedefinize göre bu reklam seçeneklerinden birini seçerek, dijital pazarlamaya adım atabilirsiniz. 

Google Adwords Reklam Modelleri

google reklam modelleri

1-) Arama Ağı Reklamları

Arama ağı reklamları, kullanıcılar sunduğunuz ürün ya da hizmetleri Google’da aradığında bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarda görünür. Kullanıcılar reklam verdiğiniz anahtar kelimeleri arama yaptığında, reklamlar arama sonuçlarının en üstünde gözükür ve reklama tıklamalarıyla sitenize yönlendirilirler. Arama ağı reklamları; alışveriş ve metin formatında yayınlanır. Alışveriş reklamları, özellikle e ticaret ile uğraşan firmaların en çok tercih ettiği reklam modellerinden biridir. Bu reklam modeli sayesinde Google arama ağında yapılan sorgulamalarda sağlanan erişimler neticesinde ürünlere ait bilgi, fiyat, resim ve indirim gibi kategorilerin listelendiği reklam modelidir. Metin reklamları ise içeriğe dayalı, bir siteye yönlendiren reklamlardır.

2-) Görüntülü Reklamlar

Görüntülü reklamlar; haber sayfaları, web siteleri, blog, Gmail ve Youtube gibi web sitelerine ulaşım imkânı sağlamaktadır. Markanızın bilinilirliğini artırmak ve doğrudan web sitenize trafik çekmek için kullanabileceğiniz bu reklam modeli ile 2 milyondan fazla web sitesi ve 650 binden fazla uygulamada reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Görüntülü arama ağı reklamlarında kullanabileceğiniz 4 format vardır, bunlar; metin, gmail, banner ve uygulama reklamlarıdır. Ayrıca yeniden pazarlama ile, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların arayışları doğrultusunda yeniden sitenizi ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz. 

3-) Video Reklamları

Video reklamları potansiyel müşterilerinize videolar ile ulaşmanız için etkili bir reklam modelidir. Video reklamlar çoğunlukla Youtube arama sonuçlarında, Youtube video kenarlarında ve Google görüntülü reklam ağlarında kullanıcılara gösterilmektedir. Bu reklam türünde hedef kitlenizi seçebilir ve sadece reklam izlendiğinde ödeme yapabilirsiniz. Yani, ürün ve ya hizmetinizle ilgilenmeyen kişilere reklam gösterdiğinizde paranız boşa gitmez.

4-) Uygulama Reklamları

Eğer firma olarak tanıtımını yapmak bir ya da daha fazla uygulama varsa, bu tür uygulamaların tanıtımını yapmak için en uygun reklam modeli bu olmaktadır. Google Adwords reklamlarının gücü açısından en etkili reklam türüdür. Çünkü burada vermiş olduğunuz reklamlar İOS veya Android uygulamaların arama ağında, Play, Google ve Youtube ile birlikte Google görüntülü reklam ağları dâhil birçok Google platformunda tanıtılmasını sağlamaktadır. Bu kampanya türünde herhangi bir hedefleme yapmanıza gerek yoktur, çünkü zaten maksimum kullanıcı kitlesi hedef olarak seçilmiştir.

Google Adwords Reklamlarının Avantajları

  • Reklamlarınızın yalnızca potansiyel müşterilere gösterilmesini sağlayabilir, hedef kitleyi coğrafi konum, yaş, zaman gibi filtreleme seçenekleri ile detaylı hedefleme yapabilirsiniz.
  • Arama ağı için, masaüstü bilgisayarlar, tabletler ve mobil cihazlar arasından seçim yapabilir, görüntülü reklam ağındaki işletmeler daha da ayrıntılı bir şekilde iPhone veya Windows gibi belirli aygıtları hedefleme yapabilirsiniz.[/tie_list]
  • Verdiğiniz tıklama başına maliyet teklifi ile sadece kullanıcılar reklama tıklayınca ödeme yaparsınız.
  • Seçtiğiniz anahtar kelime ile yalnızca ürün ve ya hizmetinizi arayan kullanıcıların karşısına çıkarsınız, böylece yüksek dönüşüm elde edebilirsiniz.
  • Reklamlarınızın performansını detaylı olarak izleyebilir, getiri elde edemediğiniz reklamları kapatabilir ve ya optimize edebilirsiniz. 

Google AdWords Reklamı Vermeli Miyim?

Artık reklam verebileceğiniz bir sürü platform var, Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, bing, yandex, yahoo… Liste uzayıp gidiyor. Ancak, hangi platformda reklam vermeniz gerektiği, reklam verme amacınız, sektörünüz ve hedef kitleniz ile alakalıdır. Ancak, tüm bunlara rağmen, Google AdWords hemen hemen her hedef kitleye ulaşmanın en iyi yollarından biridir. Ama facebook ve diğer reklam platformları da kesinlikle işiniz için iyi sonuçlar verebilir. Google adwords’ün olumlu yanı, sizin sunduğunuz ürün, hizmet ve ya içeriği arayan müşterilere ulaşabilmektir, çoğu sosyal medya platformunda böyle bir seçenek mümkün değil.

Google Adwords Diğer Reklam Platformlarına Göre Daha mı Pahalı?

Eğer çok rekabetçi bir sektördeyseniz, Google AdWords biraz pahalı olabilir, ancak  iyi bir reklam her zaman daha uygun fiyatlı olacaktır. Google reklam fiyatlarının neye göre belirlendiğini öğrenmek için Google reklam fiyatları adlı makalemi okuyabilirsiniz. Buradaki önemli olan “iyi tasarlanmış, optimize edilmiş bir AdWords kampanyası” oluşturmaktır. AdWords kampanyalarınız iyi hedeflenmiş, doğru bir şekilde optimize edilmişse ve uygun bir TBM teklifine sahipse, reklamları hedef kitlenizdeki kişilere ulaştırabilir ve karlı bir yatırım getirisi elde edebilirsiniz. Ancak, kampanyalar gerektiği gibi optimize edilmediyse veya hedeflenmediyse, hiç dönüşüm sağlamayan tıklamalar için çok para harcayabilirsiniz. Çoğu işletmenin hata yaptığı yer burasıdır, özellikle doğru insanları hedef alan ve çeken kampanyalar oluşturmak için zaman ayırmazlar.

ÖZET

Google AdWords, küçük işletmeler için yeni müşteriler edinme konusunda son derece güçlü bir araçtır. Bununla birlikte, akıllıca kullanılmazsa, platform saygın bir yatırım getirisi getirmeden size gerçek reklam parasına mal olabilir. Bu blog yazısı aracılığıyla edindiğiniz zekâyı kullanmanın yanı sıra, başarının anahtarı, reklamlarınızı sürekli olarak test etmek ve daha iyi performans için optimize etmektir. Google AdWords, hem zaman hem de maddi açıdan büyük bir yatırımdır. Arama ağı reklamları sizin ürün ve ya hizmetlerinizi arayan kullanıcıların aramalarında iyi sıralandığından ve görüntülü reklam ağı ile yeniden hedefleme yapıldığında işe yarayabilir. Sistem karmaşık gibi görünse de, iyi kullanıldığında düşük bütçelerle bile iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

İşletmeniz için Google AdWords kampanyaları oluşturmak için yardıma mı ihtiyacınız varsa bize mesaj gönderin ve sizin için uygun komisyonlarla ne yapabileceğimize bakalım. Ayrıca Google reklamları ilgili merak ettiklerinizi yorum bölümüne yazabilir ya da Google’ın reklam kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı