Yayıncılar İçin Google AdSense Rehberi

Burak Bilişik Burak Bilişik 30 Ağustos 2020
Yayıncılar İçin Google AdSense Rehberi

Bu blogda genellikle e-ticaret, üst düzey SEO ve büyük bütçeli erişim konularına odaklanırken, bu hafta bunu karıştırıp orada çalışkan AdSense yayıncılarına küçük bir şeyler vermeyi düşündüm.

Aşağıda, Google’ın yayıncılar için reklamcılık ağına giriş yapmak isteyenler için başlangıç rehberini bir nevi oluşturmaya çalıştım. Üstelik bu yeni başlayanlar için değil sadece. Yıllar boyunca Google’dan ödeme alıyorsan, her zaman bir adım geriye gidip bazı temel bilgileri gözden geçirmen önerilir. Arama motoruna maruz kalma ve organik trafik harika ve hepsi ama nihayetinde sürekli güncellenen bir sistemden bahsediyoruz.

Ücretli ve organik arama arasındaki çizgi bulanıklaşırken, milyonlarca sitenin gelir akışı hayatta kalmak için içeriksel reklamcılığa bağlı bir hale gelmiş durumda. Tecrübeli danışmanların ve web yöneticilerinin denklemin her iki tarafını da anlamalarının önemli olduğuna ikna oldum.

Belki bu rehberde aklını başından alacak çok şey bulamayacak olsan da, “AdSense TBM’ni Dakikalar İçinde Artır!” bu sayfadaki iddiaları, yeni bir şeyler öğrenmiş olarak çıkacağını umuyoruz. Ya da en azından kendi sitende bir şeyi test edecek kadar ilham verici bir kaynak olur burası. Umarım bu yazı, SEO ve PPC uzmanları arasındaki bilgi boşluğunu kapatmaya yardımcı olur.

Google Adsense Nedir?


Şimdi tüm incelikleri anlatmadan önce önemli bir noktaya değinmemiz gerekir. O da Google Adsense nedir olacaktır. Web sitesi trafiğinden para kazanmanın birçok yolu vardır ve bunların çoğu, web sitenin ziyaretçilerine üçüncü taraf ürün veya hizmetlerinin reklamını yapmakla ilgilidir. Bugünlerde para kazanmana yardımcı olabilecek birçok reklam programı var, ancak en popüler olanı Google AdSense.
Bu reklam programı, Google tarafından 2003 yılının ortalarında başlatıldı ve şu anda İnternet’teki en popüler reklamcılık programı olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Google Adsense Nasıl Çalışır?

Tüm süreç oldukça basit aslında. Bir AdSense hesabı oluşturursun, web sitesi sayfalarına küçük bir miktar kod ekliyorsun ve başlaman için gereken tek şey bu olduğunu fark ediyorsun.
Google, kendi algoritmalarına bağlı olarak sayfanda, web sitenin içeriğiyle veya kullanıcıların önceki aramalarıyla alakalı hedeflenmiş reklamlar görüntüler.

Web sitenizin ziyaretçileri bu reklamları tıklamaya başlayacak ve bunun için sana ödeme yapılacak.

İnanılmaz değil mi?

Google AdSense, tıklama başı maliyet ve gelir paylaşımı temelinde çalışır. Bu, asıl görevinin bu reklamlara olabildiğince çok tıklama sağlamak olacağı anlamına gelir.

Google’ı aldatmaya ve tıklama sayısını yapay olarak artırmaya çalışma. Web sitenin ziyaretçilerini reklamları tıklamaya teşvik etme ve tabii ki hiçbir koşulda kendi reklamlarını tıklama! Google, tıklama sahtekarlığını önlemek için çok doğru ve karmaşık bir sisteme sahiptir. Web sitende bazı şüpheli etkinlikleri fark ettiğinde veya trafiğinin ve tıklamalarının kalitesiyle ilgili herhangi bir şüphesi olduğunda, hesabını askıya alabilir. Benden uyarması.

Google Adsense Avantajları Nelerdir?


İyi güzel, para kazandırıyor ama cidden ne avantajları var diyor olabilirsin. O zaman;

Çok sayıda yayıncı ve reklamveren Adsense’i aktif olarak kullanıyor.

Hem reklamverenler hem de yayıncılar için yüksek düzeyde güvenliğe ve şeffaflığa sahiptir. Bu, AdSense’in bir başka iyi özelliğidir. Google, iki taraf arasında bir aracı olarak hareket eder ve tüm sürecin herkes için şeffaf ve net olduğunun bilincindedir. Gerekli tüm metrikler Google Analytics hesabında izlenebilir.

Çeşitli reklam biçimlerine sahip olma. AdSense’te, reklamverenler metin, resim, HTML reklamlar, video reklamlar ve çok daha fazlasını birçok farklı boyutta yayınlayabilir. Bir yayıncı olarak, farklı reklam türlerini deneyebilir ve hangilerinin en fazla geliri sağladığını anlayabilirsin.

Diğer yayıncılar tarafından en çok hangi boyutların kullanıldığını kontrol et ve onlardan öğren.

Google Adsense İçin Tüyolar


Şimdi genel anlamda Google Adsense nedir ne değildir öğrendiğimize göre artık o ihtiyacımız olan tüyolara ulaşmanın zamanı gelmiş demektir.

Sayfa İçindeki Düzenlemeler: Reklam Yerleştirme

Gelecek vadeden bir AdSense yayıncısı olarak, muhtemelen Google’ın reklam yerleşimi için ısı haritasını(heatmap) zaten görmüşsündür. Google bu modelden artık uzaklaştı ve bir tane daha kullanıcı deneyimine odaklanmaya karar verdi:

google adsenes

Eski heatmap (ısı haritası), sayısız site tasarımı için biraz fazla genelleştirilmişti. Yukarıdaki durum, yayıncıları reklamlarını içeriklerini engellemeyecek şekilde yerleştirmeye teşvik eder. Buraya dalmak için çok fazla olasılık var ancak fikir, gerçek içerikten çok fazla uzaklaşmadan reklamı kullanıcının önüne getirmektir.

Daha rahatsız edici yerlerde daha fazla reklam her zaman daha fazla gelir anlamına gelmez, bunu unutmamak gerekir. Ekranın üst kısmındaki reklamlar için son zamanlarda verilen Pagerank cezası tahammül edilemeyecek düzeyde; sonuçta site ziyaretçilerin web sitendeki can damarın. Bu tarz reklamları uzaklaştırırsan, siteden çıkarmaya çalıştığın TO’daki küçük olası artış için endişelenmene bile gerek kalmayacaktır.

Müdahaleyle ilgisiz arasında bir denge bul, biraz test yap veya daha iyisi; bu dengeyi sağlamak için kullanıcılarını sürekli yokla.

Reklam Türleri

Google’dan seçilebilecek çok sayıda farklı reklam boyutu varken, bize bu dördünün en başarılı olduğunu söylüyor :

Bu reklam birimleri neden diğerlerinden daha iyi performans gösteriyor?

google adsense reklam alanları

Google’ın teklif verme sistemi, reklamverenlerin yayıncı ağlarına yerleştirilmek üzere çeşitli multimedya reklamları oluşturmasını gerektirir. Birçok şirket farklı formatların tümü için alan satın almıyor, bu yüzden sonuçta bu boyutları oluşturmuyorlar. Bu nedenle, daha belirsiz bir reklam türü kullanıyorsan, teklif veren reklamveren havuzu daha küçüktür ve bu da senin için, yani yayıncı için daha düşük gelirle sonuçlanır.

Bu dört reklam birimine bağlı kalırsan, reklam alanın için çok daha fazla rekabet elde edeceksin.

Resim ve Metin Reklamları

Web yöneticilerinin, reklamlarını “yalnızca resim” veya “yalnızca metin” ile sınırlandırdıklarında sitelerinin daha fazla para kazandıklarına yemin ettiklerini duydum, ancak sonunda Google’ın teklif verme sistemi, sayfana en yüksek teklifi görsel ya da metin olup olmadığına bakmaksızın veriyor. Teklif havuzunun yarısının kesilmesi yalnızca daha düşük getiri sağlayabilir.

Söylendiğine göre, eğer kendi testlerin sitende daha az tıklama olduğunu kanıtlayabiliyorsa, bunların hepsi hiçbir şey ifade etmiyor. Belki de site tasarımın yalnızca sayfadaki metinle daha iyi performans gösteriyor olabilir. Durum böyleyse, kullanıcılar yanlışlıkla reklamları tıklıyor olabileceğinden, reklamlarını yerleştirme şeklinin Google Adsense Hizmet Şartları’nı ihlal edip etmediğini kendine sorman gerekebilir.

Her iki durumda da, reklam alanı üzerinde maksimum rekabet için hem metin hem de resim reklamlarına izin vermek en iyi uygulama olarak kabul edilir.

Karıştırma ve Kontrast

Bir başka asırlık AdSense tartışması.

Reklamların site tasarımınla uyumlu olacak şekilde yerleştirilmeli ve renklendirilmeli mi? Yoksa reklamlarının daha çok öne çıkmasını sağlayarak daha fazla tıklama mı elde edeceksin?

Açıkçası web yöneticileri bu konuda ikiye bölünmüştür, ancak bir tasarım özelliği aşağı yukarı bir değişiklik olduğunda, bana göre her zaman kullanıcıya ne gibi faydalar sağlar sorusunun peşinden gitmek gerekir. Kendin bir web sitesi kullanıcısı olarak, reklamların seni “öne çıkarmasını” mı tercih edersin yoksa sorunsuz bir şekilde bütünleşmelerini mi tercih edersin?

adsense karşılaştırma

Hileli soru, AdBlock plus kullandığını biliyorum. Eğer kullanıyorsan buradan gitsen iyi olur. Neden mi?

Bana, çirkin reklamların hepimizi zengin ve estetik açıdan hoş bir hale getireceğini gösteren bazı somut verilerle gelmediysen (ve bu testi yapmanı tavsiye ederim!). Ancak o zaman bile web tasarımına çok para harcadın ve siteni böyle görünmesi için çok zaman harcadın. TO’da % 0,1’in üzerinde bir artış bile olmadığında yakınma. Ürünümden ödün vermeyi düşünmek için bile lekenin benzeri görülmemiş bir etkisi olmalı: sitenin karakteri, görünümü ve hissi.

Ruhumuzu Google’ın reklamcılık ağına satmış olabiliriz, ancak yine de “Genel Sayfa Görüntüleme” ve “Geri Gelen Ziyaretçi” işindeyiz, biliyorsun.

“Kaliteli” Trafik Çek

Google ve reklam ortakları, potansiyel alıcılara ulaşmak istiyor. Sayfana gelen trafik, çevrimiçi satın almak veya alışveriş yapmak isteyen kişiler değilse, sayfandaki bir kullanıcıdan gelen bir tıklama nesnel olarak onlar için daha düşük bir değere sahiptir.

Kaliteli trafik için Google kendi arama motoruna güvenmektedir, bu nedenle organik trafik çok “kaliteli” trafik olarak kabul edilir. Ayrıca Google’ın, “oturum açmış” Google kullanıcılarını izleme ve yeniden hedefleme amacıyla tercih ettiğinden şüpheleniyorum, bu nedenle Google Plus gibi yerlerden gelen yönlendirmeler de arzu edilir.

adsense trafik

Türkiye’de Türkçe reklamlar için çevrimiçi olarak en fazla rekabet olduğu için, siten için en değerli trafik budur. Türkçe konuşulan diğer ülkeler olmadığı için benzer dillere sahip Azerbaycan gibi ülkeler trafik verilerinde dikkatleri çekebilir.

Elbette, site dili ve konumu, bir web yöneticisi olarak çok kolay değiştirebileceğin bir şey değildir. Ancak, Türkçe olmayan bir site için düşük sayılar görüyorsan bunu aklında bulundurman iyi olur. Sahip olduğun dil / ülke için daha iyi içeriksel reklamcılık alternatifleri olabilir.

Genel olarak Google’ın, yalnızca geçersiz tıklamaları ayıklamasına yardımcı olmak için trafik kaynaklarınla ilgili sekmeler tuttuğunu unutmamak önemlidir. Ayrıca, bu verileri sonunda sitende görünecek reklamların kalitesini belirlemeye yardımcı olmak için kullanmaları da mantıklıdır.

TBM, TO ve BGBG

Bu üç kısaltmaya aşina değilsen, muhtemelen AdSense’in harika dünyasında yenisindir. İşte doğrudan Google’dan gelen hızlı ve kirli tanımlar:

 • TBM : tıklama başı maliyet (TBM), bir kullanıcı reklamınızı her tıkladığında kazandığınız tutardır.
 • TO : tıklama oranı (TO), reklam tıklama sayısının sayfa görüntülemelerinin sayısına bölünmesiyle elde edilen orandır.
 • BGBG : Bin gösterim başına gelir (BGBG), tahmini kazançlarınızın aldığınız sayfa görüntüleme sayısına bölünmesi ve ardından 1000 ile çarpılmasıyla hesaplanır.

Bu terimler, reklam performansı hakkında karar verirken bakacağımız metriklerdir. Oldukça temel kavramlar, değil mi?

Muhtemelen birçok blogda dikkat çekmeye çalışan “AdSense TBM’nizi Artırmanın Sırlarını Ortaya Çıkarma” veya “Nasıl Daha Fazla AdSense Tıklaması Elde Edilir” gibi büyük vaatlerle görmüşsündür. Tecrübelerime göre, bu gönderiler genellikle riskli taktikleri savunuyor ve en azından AdSense’in nasıl çalıştığına dair kapsamlı bir anlayışı tam olarak gösteremiyor.

Tıklama Başına Maliyet, yayıncıların üzerinde çok az kontrole sahip olduğumuz bir sayıdır. Hesaplamanın çoğu, alanının nişine (Eğlence, Teknoloji, Pazarlama vb.) dayalıdır ve bu belirli faktör, kolayca değiştirebileceğin bir şey değildir. Google’ın görüntülü reklamcılıktaki niş trendler (ve tonlarca başka harika bilgi) hakkındaki bu ayrıntılı raporuna göz atmanızı da öneririm .

Google’ın AdWords programına çok benzer şekilde, fiyatlar tıklama başına birkaç kuruştan, o anahtar kelime için rekabete bağlı olarak beş veya on türk lirasına kadar değişebilir. Ancak, bu anahtar kelime veya kategori için rekabet ne kadar yüksek olursa, etki alanının bu rekabet nedeniyle o anahtar kelime etrafında büyük miktarda kaliteli organik trafik çekme olasılığı o kadar düşük olur.

İşte birçok insanın karşılaştığı kurgusal bir durum, bu üç metriği daha iyi anlamana ve şu soruyu yanıtlamana yardımcı olabilir: “Google bana ne kadar ücret ödüyor?”

Bir web yöneticisi, son altı aydaki AdSense raporunu inceliyor ve aşağıdakileri görüyor. Yukarı ve sağa mı?! Pek sayılmaz.

cpc değeri

“Web yöneticimizi kovun, PPC uzmanımızı kovun, her şeyi kovun! Geçen ay” AdSense TBM’nizi Nasıl Artırırsınız “blog gönderisini okuduk sanıyordum! Harika sitemize bu nasıl olabilirdi?”

Tahmin edebileceğin üzere CPC AdSense başarısının hiç de en iyi göstergesi değil.

“Ancak tıklama başına 5,00 Türk Lirası, tıklama başına 0,30 kuruştan daha iyi değil mi?”

Şart değil. Google sana tıklama başına 100 ₺ ödeyebilir, ancak 0 geçerli tıklama ile yine de parasız kalırsın. İşte burada Tıklama Oranı devreye giriyor. Aynı dönem için hem TBM’yi hem de TO’yu gösteren bu grafiğe bakalım:

Çok daha iyi görünüyor, değil mi? Sayfa görüntülemelerinin o altı aylık süre içinde arttığını varsayarsak, gelirde de güzel bir artış görebilirsin.


Bu arada e-posta bültenimize üye olmadıysan üye olabilirsin, en yeni makaleler geldikçe seni haberdar ediyor olacağım.

[newsletter_signup_form id=4]

BGBG’nin devreye girdiği yer işte burasıdır. BGBM’yi sevmelisin çünkü TBM veya TO’dan çok daha önemli bir metrik içerir: Gelir.

CPCvsCTR arasında

BGBG, unutma, 1000 gösterim başına gelen bir metriktir. Bu, Google’ın izleyicinin dikkatini çekmek için harcadığı oranı belirlemenin çok daha fazla göstergesidir. Yukarıdaki iki grafikle aynı süre için RPM’ye bir göz atmaya ne dersin?

Ne demek istediğimi gördün mü? Ortada bir kriz yok. Ve bu hafif bir artış olmazsa lanetleneceğim! RPM’deki küçük bir artış bile, sayfa görüntülemelerinin yukarı doğru eğilimli bir site için çok şey ifade edebileceğini unutma.
RPM metriğinin diğer yararı, bağlamsal reklamcılık ağları arasında kolayca karşılaştırılabilmesidir. AdSesne alternatiflerini test ettiğini ve oranları karşılaştırmak istediğini varsayalım. TBM ve TO tüm hikayeyi anlatmaz. Gelir bile kendi başına aldatıcı olabilir (mevsimsellik, Reddit artışları vb.). RPM her şeyi hesaba katar ve sana ödeme oranının çok yönlü, doğru bir tahminini verir.

RPM değeri

TBM ve TO kendi başlarına izlenmeye değer. Elbette TBM’nin mümkün olduğu kadar yüksek kalmasını istersin. Ve tabii ki CTR’yi banner boyutlarını, renklerini, yerleşimini ve reklam kalitesini test etmek için kullanacaksın. Ancak günün sonunda, bir yayıncı olarak senin için gerçekten önemli olan tek şey gelirdir. Bu amaçla, TO ve TBM tüm hikayeyi kendi başlarına anlatmazlar.

TBM veya TO’da artış vaat eden diğer makaleleri muhtemelen okuyacak! Ancak Google’ın Hizmet Şartları’nı ihlal etmeye yaklaşan her şeye karşı dikkatli ol. “Daha geniş reklamlar daha iyidir”, “içerik içindeki reklamlar her zaman daha iyidir” veya “turuncu metin her zaman daha iyidir” gibi genel ifadelerden kaçın çünkü bunlar site tasarımın, nişin veya site düzenin için geçerli olmayabilir.

Rekabetçi Filtrenin Kullanılması (İdareli)

Google AdSense, yayıncıların birkaç farklı parametreye göre belirli reklamları engellemesine olanak tanır:

 • URL (Hedef.com, eBay.com),
 • Geniş Kategori (Giysiler, Arabalar, Hayvanlar)
 • Reklam Ağı (DoubleClick, AdWords) en çok kullanacakların arasında varsa, muhtemelen bunları kullanmalısındır.

Ayrıca her bir reklamı manuel olarak onaylamayı da seçebilirsin, ancak bu kişisel dikkatini gerektirir ve aynı zamanda teklife dayalı, dinamik bir reklamcılık sistemi fikrinin tamamına karşı bir nevi öğüttüğü için toplam gelirine bir yük getirir.

Google, genellikle çoğu reklama izin vermeni önerir. Reklamverenler, anahtar kelimelere, konu alanlarına ve envantere göre reklam yerleşimlerine “teklif verir”. Alanında ortaya çıkan reklam, o yer için en çok ödeyen reklamdır. Bu reklam çok kötü gibi görünse bile.

Bu reklam aylardır gösterilen reklamın aynısı olsa bile. Google, bu reklam biriminden olabildiğince fazla para kazanmak istiyor, işte bu yüzden kullanıcılara kaçınılmaz olarak reklam filtresini tutumlu bir şekilde kullanmalarını öneriyorlar.

 

Google AdSense çalıştıran birkaç siteyle çalışma deneyimime göre bu durumda söyleyebileceğim tek şey: Google haklı.

Google, TO gibi faktörlerin farkında, bu nedenle sayfalarına onlardan daha iyi reklamlar getirme konusunda herhangi bir bilgiye sahip olduğun şüphelidir. Belki de sınırın yeni ve taze olduğu 2005 yılında, AdSense algoritması sayfalarına alakalı reklamları daha az sunabildi. Ancak o zamandan beri uzun bir yol kat ettik ve sitende görünen reklamlar yalnızca en yüksek ödemeyi değil, aynı zamanda tıklanma olasılıkları da en yüksek olanı haline geldi.

Ayrıca Target.com, eBay.com ve hulu.com’daki reklamları bir hafta engellemek, iki yıl boyunca bunu unutmak ve ardından neden kendini sınırladığını merak ederek filtrene geri dönmek istemezsin. Bu nedenle, reklam filtresini kullanırsan, bloklarının hala anlamlı olduğundan emin olmak için düzenli olarak kontrol ettiğinden emin ol.

Mobil Hususlar

Mobil cihazlara özel bir tema çalıştırıyorsan, bunu hesaba katman gerekir. Performanslarını izleyebilmek için reklamlarının doğru şekilde etiketlendiğinden emin ol (aşağıdaki “Her Şeyi İzle” konusuna bak). Mobil cihazlarda yayınlanan Google AdSense reklamlarının, aynı kodu kullanan masaüstü emsallerinden farklı göründüğünü zaten fark etmiş olabilirsin.

Google, reklamları daha “dokunma dostu” hale getirmek için son zamanlarda bazı değişiklikler yapıyor. Buna yazı tipi boyutu değişiklikleri ve mobil tıklamaları teşvik etmek için grafiksel, tıklanabilir okların eklenmesi dahildir.

Aşağıda, geçen yıl boyunca alınmış ve 4,5 milyon PV’yi kapsayan bir miktar anonim Google AdSense verisi bulunmaktadır. Gördüğün gibi, sayfa görüntülemelerinin platformlar arasında dağılımı, tıklamaların dağılımına çok benzer.

adsense mobil tıklama değerleri

Bu beni, mobil kullanıcıların Google AdSense reklamlarını bugünlerde masaüstü kullanıcılarıyla hemen hemen aynı oranlarda tıkladıklarına inanmaya yöneltti, tabi daha fazla değilse (bu veriler, özel bir mobil sürümü veya duyarlı tasarımı olmayan bir siteden alınmıştır).

Ama bu senin için ne ifade ediyor?

Öncelikle bu istatistikleri kendin kontrol ettiğinden emin olmalısın. Sonuçlar, kurulumuna göre değişebilir. Sayfa görüntüleme dağılımın tıklama dağılımınla eşleşiyor mu?

Mobil önemli ölçüde azalmışsa, yapman gereken bazı açıklamaların var!

Buraya dalmak için çok fazla olasılık var, ancak mobil kullanıcıların reklamları tıklamıyorsa, içeriği mobil kullanıcılara nasıl sunduğuna bir kez daha bak ve masaüstü deneyimiyle eşleştiğinden veya uygun şekilde telafi ettiğinden emin ol. Mobil cihazlara giderek daha fazla trafik girdikçe bu istatistiklere dikkat et. Bunun siten veya cep defterin için olumsuz bir gelişme olması gerekmez.

Blogunun özel bir mobil sürümüne sahipsen, AdSense’in mobil cihazlara özel reklamlarını düşünmek isteyebilirsin. Aksi takdirde, normal AdSense kodun bugünlerde oldukça iyi çalışıyor.

Her Şeyi İzle

Google AdSense ile neden sonuç senaryolarını ortaya çıkarmaya çalışmak, SEO’da da aynısını yapmaya benzer. TO’daki bu artış, sayfa üzerinde yaptığım bir renk değişikliğinden mi kaynaklanıyordu yoksa bize bu ay daha fazla tıklama reklam mı sunuluyor? Aslında önemli soru bu kadar çok değişkenden nasıl gerçekten emin olabilirsin?

Nihayetinde bunu tam olarak yapamazsın ve Google da aslında bunu böyle ister ve bundan böyle hoşlanır. Aslında, hepimiz bu şekilde hoşlanmalıyız çünkü bazen SEO’da olduğu gibi bazıları sistemi manipüle edebiliyorsa, sistem çok iyi çalışmaz. Ancak yine de, web yöneticileri olarak, tüm değişkenleri yakından takip edersek ve düzenli bir gelen veri akışını sürdürürsek, Google’ın ne aradığı hakkında bazı eğitimli tahminlerde bulunabileceğimizi biliyoruz.

Google AdSense, kutudan çıkar çıkmaz ilgilendiğin hemen hemen her şeyi izler. Buradaki veriler geriye dönük olarak uygulanamayacağından, AdSense’i Analytics hesabına hemen bağlamalısın. Ancak, atman gereken en önemli manuel adım, reklamlarının her birine benzersiz bir etiket uygulamaktır. Google AdSense konsolu, her bir reklam biriminin nasıl performans gösterdiğini izlemeyi (bir şekilde) kolaylaştırır. Yapman gereken tek şey, her bir reklam birimi için ayrı kanallar oluşturmaktır ve her birinin ne durumda olduğunu izleyebilirsin.

Bir veya iki aylık veriden sonra, büyük olasılıkla reklam birimi yerleşimlerinden bazılarının düşük performans gösterdiğini göreceksin. Analytics bağlantısıyla, hangi sayfaların performans gösterdiğini daraltabilirsin. Eğer nasl kullanman gerektiğini biliyorsan gerçekten güçlü bilgilerdir.

Kullanıcılarının iyiliği için düşük performans gösteren birimlerden kurtul ve genel TO’nu artır. Ya da iyi performans gösteren sayfalara ek bir birim yerleştirmeyi bile düşünebilirsin. Senin için en uygun reklam stillerini belirlemek için bu şekilde bazı basit A ​​/ B testi bile yapabilirsin.

Birden fazla siten varsa, birimleri etki alanına göre de ayırmalısınız.

Bu verilerle yapabileceğin eğlenceli şeylerle ilgili bütün bir gönderiyi bir araya getirebilirim, ancak en başından itibaren elimizde yoksa, bu Analytics bağlantısını yapman gerekir.

Chrome için Google Yayıncı Araç Çubuğu sana adsense.com giriş yapmak zorunda kalmadan gerekir çoğu her şeyi anında erişim imkanı sağlar.

AdSense Hesabınızı Korumak

Hesabın banhammer’ı alırsa yukarıdakilerin tümü tartışmalı hale gelecektir. Google AdSense programına girmek hiç bu kadar zor olmamıştı ve programa geri dönmek daha da uzun bir süreç. Kısalık olması açısından, burada Adsense yayıncısının sözleşmesinin en korkunç ihlallerinin bir listesini aşağıya bırakıyorum:

 • Tıklanma yazılmasını teşvik etmek
 • Porno, Şiddet veya Irk Hoşgörüsüzlük İçeren İçerik
 • Yorum / Forum / Kullanıcı Spam izin
 • Telif ihlali
 • “Kaynaklar” veya “Favori Bağlantılar” olarak Etiketleme Reklamlarınızı
 • Kişisel Adsense Veri yayınlama (Kendimi kullanılmış varsayımsal / anonim veriler yukarıda ettik)
 • Bir Gizlilik Politikasına Uyma
 • AdSense Kodunu Yönetme (veya bir iFrame’e yerleştirme)
 • Tüm Google Web Yöneticisi Yönergelerine uyma

Daima Tamir Etme (ABT)

Asla durma. Yukarıdaki ipuçları yeni başlayanlar için harika olsa da, daha ileri düzey okuyucularımızdan bazılarının daha gelişmiş AdSense taktikleri beklentisiyle sabırsızlandığına eminim.
“Adsense Hesabınızı Koruma” bölümündeki herhangi bir öğeyle uğraşmak istemesen de, özellikle önerilerden birine aykırı olsalar bile, reklamların sayfanda nasıl performans gösterebileceğini denemekten korkma.
Belki de reklamlarını sitenin temasıyla harmanlamak, zıtlık yaratmanın yanı sıra işe yaramaz. Bir test yap!

Google, sayfanda tıklama almadığına ikna olduğun belirli bir tür reklam göstermekte ısrar ediyor mu? Rakip filtre ve monitöre ekle!

Google, reklam arka planlarının, başlıklarının ve URL’lerinin onaltılık rengini her zaman değiştirir. Sen neden yapmayasın?

Alanında, kullanıcılarınla, nişinde test edene kadar asla kesin olarak bilemezsin. Dr. Dre gibi Google AdSense kağıt yığınlarını sayıyor olsan bile, kullanıcının tercihleri ​​değiştikçe bu sayılarda kaçınılmaz olarak bir düşüş görebilirsin.

Biraz Spekülasyon ve Test

Dolayısıyla tüm bunlar, sen o ekranın arkasında oturup Google Adsense üzerinden para kazanmayı düşünen yayıncı içindi. Umarım yukarıdaki bilgilerden en az bir veya iki ipucu toplamışsındır, ancak daha gelişmiş öneriler için sabırsızlananlar için gelecekte daha detaylı içeriklerle de döneceğimizden emin olabilirsin.

Google’ın arama algoritmasında olduğu gibi, Google AdSense’in TBM’yi, reklam kalitesini veya yayıncı kalitesini nasıl belirlediğiyle ilgili her şeyi bilmiyoruz. Arama algoritmasına benzer sinyaller aradıklarını varsayıyoruz, ancak elbette her yerdeki yayıncılar tarafından bilinmesi durumunda kötüye kullanılabilecek nüanslar var.

Ancak bu, Google AdSense yerleşimlerinle her zaman uğraşman için yalnızca bir neden daha. Hangi renklerin, yerleşimlerin ve reklam türlerinin en iyi sonucu verdiğini belirlemek için reklamlarınla biraz A / B testi yaparak kaybedecek hiçbir şeyin yok. Sonunda, reklam dağıtımları niş, bölge ve ziyaretçilerinizin göz atma geçmişine göre o kadar değişir ki, bu “kuralların” bazılarının senin tam ihtiyaçlarına uyacak şekilde özelleştirilmesi gerekecektir.

Spekülasyon yapmaya devam et. Gerçek dünyada kendi hipotezlerini test et ve bir veya iki yorumla buraya geri bildirimde bulun. İnan bana neler kazanabileceğine sen bile şaşırabilirsin.

Facebook Pixel Sıkça Sorulan Sorular SSS

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)


Adsense nedir ve nasıl çalışır?
Google AdSense ücretsiz mi?
AdSense için bir web sitesine ihtiyacım var mı?
Google AdSense nasıl para öder?
Google AdSense 1000 gönderime ne kadar ödeme yapar?

Sonuç Olarak


Kısaca özetlemek gerekirse, Google AdSense ile oldukça iyi paralar kazanabilirsin ancak bu hızlı bir şekilde zengin olabileceğin bir program değil. Yüksek ve istikrarlı kazançlar için zemin hazırlamana yardımcı olacak bazı sağduyu kuralları vardır:

 • Yazdığın konuyu sev ve onun hakkında çok şey öğren.
 • Benzersiz ve alakalı içerik üretmenin yanı sıra, Google’ın web sitenin sürekli olarak yeni bilgilerle güncellendiğini fark etmesini sağlamak için bunu düzenli olarak yap.
 • Google’ı herhangi bir “yapay” tıklama ile aldatmaya çalışma.
 • TBM ve arama talebi açısından en karlı nişleri bulmak için biraz araştırma yap. İçerik planınızı bu bilgilere göre oluştur.

Bu, çok fazla trafik almana ve AdSense ile bundan para kazanmana yardımcı olacaktır.

Evet sonunda Google AdSense hakkında öğrenmen gereken her şeyi bu rehberde bir arada topladık. Hala kafanda kalan ya da daha derinlemesine bilmek istediğin soruların var mı? Varsa yoruma yazarak bize sorabilirsin. Alanında uzman kadromuz seve seve sorularına cevap verecektir.

10 Yorum
Human E F

Admin daha yeni gördüm çok kral adamsın emeğine sağlık.

Cevapla
Human Ayşe Kayalıoğlu

Güzel makale ellerinize sağlık

Cevapla
Human Selin

bende kendi bloguma adsense yükledim bakalım ne yapabileceğim
teşekkürler

Cevapla
Human Abdullah Mutlu

Mükemmel yazıydı, helal olsun be

Cevapla
Human Nilgun Acar

Bende geçen gün Adsense onayı aldım. yazı için teşekkürler :)

Cevapla

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.