Dijital Pazarlama

Adım-Adım Google Ads Rehberi (2019)

Bu makalede bu güne kadar türkçe yazılmış en büyük Google Ads rehberini bulacaksın, Makaleyi tam olarak okursanız Google Ads hakkında hiç bir sorunuz çözümsüz kalmayacak, hadi başlayalım!

Dijital dünyadaki tonlarca popüler ve ücretsiz dijital pazarlama stratejilerinin aksine, internet reklamları ya da google’da reklam vermek ücretsiz değil.

Eğer ücretsiz bir alternatif aranıyorsa bunun yerine diğer ücretsiz dijital pazarlama yöntemleri denenebilir, bunun için dijital pazarlama kategorimize göz atmanı öneririm.

Ücretsiz Dijital Pazarlama için Örneğin; Sosyal medyada yayın yapabilir, bu sayede markanı yaratabilir ve zaman kaybetmeden influencerlerle bağlantı kurabilirsin.

Kredi kartını işe karıştırmadan veya büyük faturalar ödemeden web siten için yeni içerikler yazabilir ve organik arama trafiği alabilirsin.

YouTube videoları oluşturabilir ve etkileyici bir topluluk edinebilirsin.

Ancak, reklamcılıkta para yoksa oyun yoktur, ingilizce’de buna pay to play deniyor 🙂

Hem zaman hem de paran reklamlarla risk altında olsa da, Google’da reklam vermek inanın buna değer.

Yazı İçeriği Tablosu


Neden Google’da Reklam Vermen Gerektiğine Dair En Önemli 3 Önemli Sebep

Bunlar sizi ikna edemezse, hiçbir şey ikna edemez.

Google Ads Bölüm 1: Google’da Reklam Vermek İçin 3 Neden

1: Google en popüler arama motorudur ve reklamların yatırım getirisi çok yüksektir.

Google, internet dünyasının hemen hemen her tarafına hükmetmektedir. Günlük hayatta internete bağlı değilken bile “Google” demeden (veya başka birinin söylediğini duymadan) tek bir gün bile geçirmek neredeyse imkansız.

Diğer arama motorlarına gelince, sadece kullanıcı sayısına ve başarılarına baktığımızda bile karşılaştırılamazlar, yani Google bunların çok üstünde.

 • Net MarketShare’a göre Google, dünya genelinde arama motoru pazarının % 72’den fazlasına hakim durumda:

Net MarketShare araştırması

Tüm dünya genelinde en yakın rakibi Bing ve Baidu‘ dan bile 7-8 kat daha fazla kullanıcıya sahip ve pazarı domine etmektedir.

Reklamcılık söz konusu olduğunda da, herkese hitap eden ürünler satan büyük bir şirket değilsen, ölçeklenebilir ve en spesifik kitlelere bile ulaşabilen bir reklam platformuna ihtiyacın var.

Google denildiğinde, işte tamda yukarıda saydıklarımızı fazlasıyla yapan platformdan bahsediyorsunuz demektir.

Bu platform son kullanıcıya müthiş imkanlar sunduğu gibi, ticari alanda da aldığını fazlasıyla geri öder.

Google, potansiyel müşterilerine ulaşmak için mükemmel olmakla kalmaz, aynı zamanda reklam yatırımından yüksek getiri elde etmek için de harikadır.

Google’ın araştırmalarına ve Google ekonomik etki raporuna göre, platformdaki reklam verenler, harcanan her 1 dolar için ortalama olarak 2 dolar yatırım geri dönüşü (ROI) alıyorlar.

Bu, Google ile standart bir reklam modelini kullanarak gelirlerinizi iki katına çıkarmanın en basit ve en pratik halidir.

2: Google Reklamları, her tür işletme modeline ve hedefine uygun reklam seçeneklerine sahiptir.

Google reklamları hileli tekniklerden ve diğer klasik reklamlardan oldukça uzaktır, isterseniz siz, istersen profesyonel bir Google reklam ajansı senin adına reklamlarını yönetebilir.

Google reklamlarının çeşitli özellikleri ile işinize en uygun reklam modelini bulabilir ve hemen reklam vermek için harekete geçebilirsin.

Eğer istersen profesyonel reklam uzmanlarımız ile senin için yönetim sürecini üstlenebiliriz. Google Ads yönetimi hizmetimize göz atabilir, daha fazla bilgi alabilirsin.

Google arama sonuçlarında yalnızca metin tabanlı reklamlara bağlı kalarak web sitenize anahtar kelime hedefleme ile trafik getirip işini tanıtabilirsin ya da yerel işletmeni Google Haritalar’da göstermek istiyor olabilirsin, bu da oldukça kolaydır.

İşletmeni ve işini sergileyen mükemmel reklam videoları mı oluşturdun? Google üzerinden YouTube TrueView reklamları verebilir ve bu videoları milyonlara ulaştırabilirsin.

Google üzerinden YouTube TrueView reklamları

Google’da reklam verme seçenekleri neredeyse sonsuzdur. Aşağıdakileri kullanarak reklam kampanyalarına başlayabilirsin:

 • Gmail Reklamları
 • Youtube TrueView
 • Google Arama Ağı Reklamları
 • Google Haritalar
 • Google Görüntülü Reklam Ağı
 • Mobil Uygulama İndirmeleri
 • Telefon Görüşmesi
 • Google Yeniden Pazarlama – Re-Marketing ( Bunu daha sonra çok geniş bir makalede tekrar anlatacağım)

Ve  dahası…

Google yeniden pazarlama (Re-marketing) reklamlarının amacı, ilk ziyaretlerinde satın alma yapmayan ya da etkileşim oluşturmayan kişilere tekrar reklam göstermek ve ürünlerini, reklamına biraz daha aşina kişilere tekrar pazarlama imkanı sağlamaktır.

Uzun lafın kısası: Google Reklamları her işletme türü için uygulanabilir.  

3: Google reklamları, az çalışma ile çok satış getirir.

Sosyal medya üzerinden pazarlama yapmaya yeni başladığında hiç bir şeyin yoktur, takipçi, paylaşım, beğeni veya retweetler yok.

Sosyal medya hesaplarınız ve işinizle bağlantılı tutarlı bir politika sürdürmek, takipçilerin ve içeriklerin ile hızlı bir şekilde büyümek oldukça zordur.

Halihazırda belirli bir takipçi kitlen veya çok popüler bir siten yoksa, sosyal medya da kitle oluşturmak aylar, hatta yıllar sürebilir.

Aynı şekilde SEO ‘da bir gecede sizi 1 numara yapabilecek, yada rastgele markanı büyütebileceğin bir pazarlama stratejisi değil, uzun süreli bir yol.

İyi bir SEO için siteni anahtar kelimelere göre optimize etmen, mükemmel içerikler oluşturman, sitenizin tamamına iç ve dış SEO optimizasyonu yapman süper içerikler yazman ve trafiğini arttıracak daha bir çok şey yapman gerekir.

Bu kadar şeye rağmen aynı kelimeleri hedefleyen ve sizden ilerde olan rakipleriniz vardır.

Senden daha önce yola çıkmış olanları, binlerce backlink inşaa etmiş ve alanında otorite haline gelmiş kişileri bir gecede SEO ile geçmeniz mümkün değildir.

SEO bedavadır bu mükemmel bir şey ama sonucu görmen rekabet ettiğin kelimelere göre çok uzun zaman alabilir.

Sonuç olarak: Çoğu dijital pazarlama stratejisi bir gecede başarı üretmiyor. Ancak çok büyük bir istisna var, Google’da reklam vererek 1 gecede hatta 5-10 dakika içinde en tepede yerini almak.

Birkaç dakika içinde bir Google Reklamları kampanyası başlatabilir ve satışlar ve gerçek kişilerden web sitene trafik alabilirsin.

Google reklamları riskli bir süreç değildir, zira Google reklamlarına başlamak için kimseye para ödemezsin. Tıklama başına yada bin gösterim başına reklamların gösterildikçe veya insanlar tıkladıkça ödeme yaparsın, buda sonuç olmadan para ödememen anlamına gelir.

Google reklamları ile bir kampanyaya başladığında satışlar anında gelebilir.

Nasıl, beğendin mi ? 🙂

Google Reklamları’nın Amacı Nedir?

Temel olarak, reklamların için seçeceğin kelimelerin amaçları olmalı ve amaç anahtar kelimeler incelenerek elde edilebilir.

Örneğin, birileri “tv satın alma rehberi” için arama yapıyorsa, muhtemelen henüz tv satın almaya hazır değildir, değil mi?

Bu anahtar kelime, henüz satın almak değil, ürünleri karşılaştırmak istediklerinin bir göstergesidir.

Ancak “LG 60 inç düz ekran akıllı tv” kelimesi, müşterinin satın almaya yakın olduğunu belirten daha satış amaçlı bir anahtar kelimedir.

Bu anahtar kelime, kullanıcının satın alacağı ürün için daha önce araştırma yaptığını gösterir.

Ne istediğini bilen bir kullanıcının önüne, istediği şeyi çıkarmalısın. Son araştırmalara göre yüksek amaçlı reklamların tıklanma olasılığı diğer buna uzun kuyruklu da denilebilir.

Örneğin ajansım için bir reklam oluştursam, bu Kurumsal SEO Danışmanlığı, Kurumsal SEO gibi kelimelere olur, doğrudan SEO kelimesine reklam vermek SEO alanında bir şeyler öğrenmek isteyen kişileri de reklamıma tıklatacaktır, ama onlara doğrudan bir şey satamayacağım.

Sende bunu yapmak istiyorsun ve bunun için sadece Google reklamlarına ihtiyacın var. Google reklamların için oluşturduğu araçlarla, örneğin Google Anahtar Kelime planlayıcı ile sayfa üstü, sayfa altı, tıklama başına ortalama maliyeti ve rekabeti size sunacaktır.

Google konu hakkında tüm anahtar kelimelerle ilgili veriyi sizi başarılı kılmak için sağlıyor, size sadece harekete geçmek kalıyor. SEO da ise ücretsiz, ama zahmetli bir yol vardır, çoğu zaman bir ajans ile çalışmanız gerekir, doğru içerik, iç ve dış optimizasyonlar sürekli güncellenen Google algoritmaları, inanın sandığınızdan çok daha zordur.

Ancak Google’da reklam vermek, tüm bunları 1 gecede önünüze sunabilir.

Örneğin: mahallemdeki tesisatçı

Google’da reklam vermek

Tesisatçı arayan bir kişinin ihtiyacını fark edip önüne çıkmak size satışı getirecek en büyük hamle olabilir. Sayfanın en yükseğinde olmanız, dikkatlerini hemen çekmenizi ve muhtemelen hiç uğraşmadan müşteri bağlamanıza yarayacaktır.

Bu strateji Google’da reklam verme amacınızı da göstermiş olur. Google’da reklam vermek için ihtiyacınız olan tek şey, bir reklam ve kaliteli bir açılış sayfasıdır. İçerik üretmek ve büyük SEO stratejileri planlamaktan çok daha az iş.


Google Ads rehberinin 2. bölümünde, Google reklamlarının, yani diğer adıyla Google Ads’ın nasıl çalıştığını ve reklam ağını inceleceğim.

Burada olduğuna göre Google Ads’ın reklam ağı ve çalışma prensipleri hakkında detaylı bilgi almak istiyorsun, Google’da reklam vermek güzel bir fikir gibi görünebilir, yine de Google Ads reklamları ile müşterilerinize nasıl reklam göstereceğin konusunda aklın biraz karışık olabilir.

Google reklamları hakkında bir çok bilgiyi ve açıklamayı internette oldukça fazla yerde bulabilirsiniz, kimisi oldukça karışık, kimisi de basit anlatıyor.

Ben ise bu bölümde size tam olarak (1) Google reklamların nasıl çalıştığını ve (2) Google ‘da reklam vererek neler elde edebileceğinizi açıklamaya çalışacağım.

Farklı reklamcılık ağlarını, reklam seçeneklerini ve reklamlarının rakiplerine göre nasıl sıralanabileceğini öğreneceğiz.

Google reklamları ve çalışma mantığını öğrenmek ve incelemek istiyorsan aradığın her şey bu makalede…

Google Reklam Ağları: Nedir ve Nasıl Çalışır?

Google reklamlarına aşina değilseniz, ilk başta reklam çeşitlerine bakmalısınız.

Google, her birini hedeflerinize göre seçebileceğiniz ve özelleştirebileceğiniz çeşitli reklam seçenekleri içeren üç farklı Google ağına bölünmüştür:

 • Arama Ağı
 • Görüntülü Reklam Ağı
 • Google Network (Maps, diğer arama ortakları, google uygulamaları ve diğer Google siteleri)

Ben bu bölümde ilk 2 reklam ağına değineceğim.

Google arama ağı demek; Google’daki gerçek arama sonuçlarını, Google Haritaları ve Google Alışveriş alanı gibi diğer Google mülklerini ve Google metin reklamlarını gösterebilen ortak siteler gibi reklam konumlarını içerir.

Alttaki fotoğraf Google alışveriş reklamlarının alanını gösteriyor.

Google reklam Ağları

Aşağı da metin reklamlarının bir örneğini görebilirsin.

Bu sonuçlar Google Ads içindeki metin reklamlarının bir sonucudur, reklamlar organik kişiler tarafından tıklandığında reklam verenden ücret kesilir.

Ayrıca metin aramaları yaptığınızda Google Alışveriş reklamlarını da görebilirsiniz. örneğin LED TV aramasında karşımıza çıkanlar gibi:  

Google Alışveriş

Google Alışveriş reklamlarının satış etkisi oldukça yüksektir, kullanıcıya binlerce seçenek arasından aranmaya en uygun ürünleri gösterir, fiyatlar arasında karşılaştırma ve doğrudan yönlendirme sağlar.

Kelime bazlı aranmaları otomatik ayarladığı için doğru ürüne en doğru müşteriyi getirir.

Bir de Google arama ağının diğer parçaları var, örneğin Google Maps’ de karşımıza çıkan reklamlar…

Google’da veya doğrudan Google Haritalar’da yerel bir işletme arıyorsan, reklamlar görebilirsin:

Google Haritalar reklamları

Öte yandan görüntülü reklam ağı gibi bir seçeneğimizde vardır, bu network sayesinde arama ağı gibi metin tabanlı olmayan platformlara ve reklamcılık stratejilerine odaklanabilirsin.

Google görüntülü reklam ağı dediğimde, YouTube video reklamları, Gmail reklamları ve Google Adsense üzerinden reklam geliri elde eden binlerce web sitesinde gösterilen reklamlardan bahsediyorum.

YouTube da video izlerken karşınıza çıkan reklamlar bu görüntülü reklam ağının canlı halidir.

Gmail’de e-postalarınızı kontrol ederken posta kutusunun üstünde reklamlar görürsen bu da Gmail reklamlarına güzel bir örnektir.

Yine sık girdiğin web sitelerinde kenar, alt ve üst alanlarda görebileceğiniz reklamlarda bu görüntülü reklam ağının bir sonucudur.

Bu tür web siteleri doğrudan Google’ın sahibi olduğu siteler olmayabilir, ancak Adsense üzerinden gelir elde etmek için Google ile kısmı bir anlaşma yapmıştırlar.

Sana Google Ads’ın nasıl çalıştığını gösteren bir örnek daha vermem gerekirse, basit bir arama yapmak için doğrudan Google’a gidelim.

Yaz için bir çadır arıyorum, bunu hemen Google’da arayayım.

Google Alışveriş reklamları sonuçları

Arama sonuçlarında, çadır satan sitelerden gelen Google Alışveriş reklamlarını görüyorum:

google ads alışveriş reklamları ile ilgili sonuçları göster

Biraz aşağı kaydırdığımda, çadır satan diğer işletmelerden gelen temel arama ağı metin reklamlarını da görüyoruz:

google ads metin reklamları

İlgili ürünleri görmek için dikkatimi çeken metin reklamına tıklıyorum.

Tıkladıktan sonra, reklamveren firma, Google’a TBM yani tıklama başına maliyet ücretini öder.

Tıkladıktan sonra, reklam veren firma, Google’a TBM yani tıklama başına maliyet ücretini öder.

Tıklama başına ücret konusu sizi rakipleriniz karşısında savunmasız bırakmaz.

Google, tıklamaları çok iyi takip eder ve süzer, örneğin bir kişi kötü niyetle reklamlarınıza sürekli tıklıyorsa Google bu tıklamaları geçersiz sayar.

I love Google <3

Açılış sayfasına (yukarıda ki resimde) girdiğimde karşıma ürünler çıkıyor, bu ürünleri inceliyorum ve bir tane satın alıyorum.

Özetle Google Ads, anahtar kelimeleri, demografik hedeflemeleri ve reklam verme amacınızı temel alarak Google ve diğer reklam ağlarında reklam gösterimi yapar.

Güzel ve hızlı açılan açılış sayfaları, iyi reklam metinleri her zaman kalite puanınızı, tıklanma ve dönüşüm olasılığınızı arttırır.

Peki tıklama olduğu halde satın alma yapılmazsa? O zaman Google Re-Marketing yani yeniden hedefleme reklamları ile dönüşümleri arttırıyoruz…

Yeniden pazarlama (yeniden hedefleme olarakta bilinir) başka bir reklamı yada reklamınızın aynısını, reklamlarınıza tıklamış yada bir şekilde etkileşime geçmiş ama henüz satın alma yapmamış olanlara gösterme eylemidir.

Yeniden hedefleme, satışlarınız devamlılığı için, zaten ürününüzü daha önce görmüş, yani satın almaya zaten oldukça yakın kişiye tekrar reklam gösterimi yapmaktır, kitle spesifik ve az olduğundan maliyetler düşüktür, bununla birlikte dönüşüm oranı oldukça yüksektir.

Google bu algoritmayı tüm reklam ağları için mükemmel bir şekilde sunuyor, ayrıca re-marketing yapmak için sadece bir ürün satıyor olmana gerek yok…

Örneğin firmamız yeni bir ürün çıkardı, şimdi bu ürünün reklamını daha önce web sitemize uğramış kişilere görüntülü reklam ağı ve arama ağı ile tanıtabiliriz.

Artık Google reklamları ve çalışma şekli hakkında bilgi edindiğinize göre ücretli reklamların nasıl göründüğü ve bu ağda reklamlarınızın nasıl sıralandığını öğrenmenin zamanı geldi.

Google Ads’da Reklamlar Nasıl Sıralanır?

Google’da bir arama yaptığınızda, tıpkı organik arama sonuçları gibi, sırayla reklamların görüntülendiğini fark edeceksin:  

Google Ads’da Reklamlar Nasıl Sıralanır?

Buradaki pozisyonunuz ilgili kelimede aldığınız tıklamaları ve trafiğinizi ciddi oranda etkiler.

Sayfanın üst konumu olan ilk 4’de olmak sayfa altına göre oldukça iyidir.

Reklamların Google tarafından oluşturulmuş bir algoritma tarafından reklam alaka puanı, kalite puanı, reklam uzantıları ve web sitenizin reklamınız ile ne kadar ilgili olduğu gibi konularla değerlendirilir ve sıralaması bu şekilde belirlenir.

Hadi gelin bu metrikleri yükselterek Google reklam sıralamamızı iyileştirmek için neler yapabiliriz, bunlara bi göz atalım.

Reklam sıralaması için en önemli faktörler:

Teklif miktarı

Teklif miktarı, daha yüksek TBM teklifi vermek daha yüksek sıralama anlamına gelir. Ancak, yalnızca yüksek teklif vermek yeterli değildir.

Reklam süresi ve kalite puanı

Reklam süresi ve kalite puanı, reklamlarınızı yayınladığınızda kalite puanınız ve reklamlarınızın süresi oldukça önemlidir.

Arama kapsamı

Arama kapsamı, reklamlarınla ilgili konum, cihaz, zaman vb. reklamınız, her bir kişinin içeriğine ve mevcut teklifinize göre mantıklı bir şekilde en iyi seçenek midir?

Reklam uzantıları

Reklam uzantılarınız reklamlarınızın tıklanma oranlarını oldukça iyileştirir.

Daha fazla uzantı = daha iyi tıklanma olasığı ve kalite puanının yükselişi.

Daha yüksek TO’lar daha büyük etkiler sağlayacaktır.

Google’a göre:

“Rakibiniz sizinkinden daha yüksek tekliflere sahip olsa bile, oldukça alakalı anahtar kelimeler ve reklamlar kullanarak daha düşük bir fiyata daha yüksek bir pozisyon kazanabilirsiniz.”

Daha yüksek teklif vermek rakiplerine karşı seni biraz üstün kılar ama sıralamanı yükseltmenin tek yolu değildir.

Birinci veya ikinci alana yerleşmek istiyorsanız, yukarıda listelenen tüm bu faktörleri iyi hesaplamanız ve doğru optimize etmen gerekir.

Reklamlarınızın yüksek kaliteli puanlarına sahip olması, yüksek tıklama almasına ve maliyetlerinizin daha düşük olmasına sebep olur.

Google Ads hesabınızdaki reklamlara girdiğinizde, her bir anahtar kelimenin kalite puanı vardır, kalite puanı metriğinin üzerine gelirsen, şunun gibi bir şey görmelisin:

Google Ads Kalite Puanı Nedir?

Kalite puanı, her bir reklamın veya anahtar kelimenin performansının 1-10 arasında (en iyisi 10 olur) derecelendirilmesidir.

Size ne kadar iyi reklam oluşturduğunuz hakkında bir fikir vermek için genel bir puanlama türüdür ve oldukça önemlidir.

Kalite puanı bilinen üç farklı bölüm ile hesaplanır:

 • Beklenen Tıklama Oranı

Bu anahtar kelime için tıklanma oranınız nedir?

Ortalamadan daha yüksekse, çoğu reklam verenden daha iyi bir kalite puanı bekleyebilirsiniz.

 • Reklam Alaka Düzeyi

Reklamların yaptığın iş ile ne kadar alakalı?

Teklif ve harekete geçirme mesajınız, reklamını yaptığınız şey için anlamlı mı?

Reklamlarınız “şimdi mağazayı ziyaret edin” diyor ancak lokal bir mağazanız yok, yalnızca çevrimiçi ürünler satıyorsanız reklam alaka düzeyiniz de haliyle düşük olacaktır.

Ya da ana sayfana bir ürünün için reklam kampanyası oluşturuyorsun ama bu ürün hakkında web sitende tek bir bilgi ya da ürün yok…

Yine alaka düzeyin düşük olacaktır.

 • Açılış Sayfası Deneyimi

Açılış sayfan, reklamlarınla aynı bilgileri veriyor mu?

Hızlı ve açıklayıcı mı?

Aynı anahtar kelimeye mi odaklı ?

Değilse, kalite puanın düşük olabilir.

Bu üç faktör, daha yüksek bir kalite puanı elde etmek ve daha fazla dönüşüm için kritik öneme sahiptir.

Google da bir ürün yada hizmetiniz için reklam verdiğinizde reklam açılış sayfası olarak hizmetinizin olduğu sayfayı verin, ana sayfanızı vermeniz eğer sayfa o kelime için optimize değil ise kalite puanınızı düşürür.

Örnek vermek gerekirse, Google reklamları hizmetimiz için reklam verdiğimizde biz Google reklamları hizmet sayfamızı açılış sayfası olarak belirleriz.

Bu sayfa hem daha alakalı içerik barındırdığından, hemde Google reklamları kelimesine optimize edildiğinden kalite puanı ana sayfamıza göre çok daha yüksek olur.

Reklam Kalite Puanı Neden Önemli?

Kalite puanın ne kadar yüksek olursa, dönüşümlerin (satış, aranma yada tıklama amacına göre) fazlalaşırken tıklama başına maliyetlerin de o kadar ucuz olur:

Reklam Kalite Puanı Neden Önemli?

Reklam sıralamasında birleştirildiğinde, kalite puanın, sıralamanı belirlemenin bir yoludur.

Sadece yüksek teklif ile tıklama oranını arttırmak iyi bir teknik değil, iyi bir kalite puanına sahip olmalısın.

Kalite puanları, kampanyalarını optimize ederken doğru veya yanlış bir şey yaptığını söyleyen basit işaretleyiciler arasındadır.

Bu gösterge her zaman en doğrudur diyemeyiz, kalite puanın düşük olabilir ama reklamlarından yüksek verim elde ediyor olabilirsin.

Yine de ben kalite puanı konusunu hemen es geçmeni önermiyorum.

Çünkü kalite puanın ne kadar yüksek olursa, tıklamaların ve nihai satın alma maliyetlerin de o kadar ucuz olur.

Beşinci bölümde, endüstri uzmanlarından bazı gizli bilgileri kullanarak kalite puanlarınızı nasıl artıracağınızı size tam olarak göstereceğim.

Ama ondan önce…

Google Ads Reklamlarını Nasıl Ayarlayacağını Öğrenmek İçin Bölüm 3’e Gitme Zamanı.

Eğer bu makeleyi başından beri takip ediyorsan, artık Google Ads’ın nasıl çalıştığını ve Google reklamlarına neden zaman, çaba ve para harcadığını biliyorsun.

Ayrıca en büyük 3 avantajını da Google Ads bölüm 1 den öğrendin.

Şimdi en kısa sürede reklamlara başlamak için ücretsiz Google Ads hesabınızı doğru şekilde oluşturma zamanı geldi.

Bu bölümde, Google Ads kurulum sürecinde size rehberlik edeceğiz, Detaylı Google reklamları ve Google Dinamik Reklamlar arasında arasında karar vermenize yardımcı olacağız ve kurulum sürecindeki çoğu insanın ilerlemesini ve reklam potansiyelini engelleyen anahtar faktörleri göstereceğim.

Daha fazla uzatmadan, hesabınızı başarı için nasıl ayarlayacağınızı konuşalım. [/box]

 

Son güncellemelerden sonra Google AdWords Express ‘i Google dinamik reklamlar olarak değiştirip Google Ads içine entegre etmiştir. Eğer bir Google Ads hesabın varsa bu bölümü okumadan geçebilirsin.

Google Ads’i mi seçelim yoksa AdWords Express mi?

google ads express

Google Adwords Express vs Google Ads

Google Reklamlar’a kaydolmaya çalışırken farkedeceğin şeylerden biri, başka bir Google Reklamları hizmeti olan AdWords Express’in tanıtımı veya seçeneğidir:  

Bu ne demek? Google reklamlarından farkı nedir?

Bu başlık altında buna bi göz atalım.

Özetlemek için: AdWords Express, Google Ads reklamlarınızı otomatik olarak idare etmenizi sağlayan reklam ürünüdür.

Yalnızca mağazalar veya çevrimiçi bir e-ticaret sitesi olan yerel işletmeler için kullanılabilir.

Fiziksel bir mağazanız veya çevrimiçi bir mağazanız yoksa, AdWords Express’i kullanamazsın.

Google Ads içinde ise durum biraz farklıdır, daha detaylıdır bu ise yeni başlayanların korkulu rüyası haline gelebilir.

Standart yönetim paneline bakın: 

AdWords Express

Karmaşık ve farklı ölçümler, raporlar ve daha onlarca bölüm içeriyor.

Google Ads gelişmiş yönetim paneliyle reklamlarınızı yönetmek biraz zaman alabilir.

AdWords Express(Dinamik Reklamlar), şu tarzda kişiler için çok iyi olabilir:

 • PPC reklamcılığında yeni olanlar

 • Zaman veya kaynakları sınırlı olanlar

 • Fiziksel bir mağazası olan ve bir ajansla çalışmadan reklam verip extra gelir elde etmek isteyenler

Ancak dikkat: AdWords Express çok basitleştirilmiştir.

Bir süre sonra, performansınızı artırmak için çok az ayar yeri olduğu için satışlarınızın belirli bir noktada durduğunu yani daha fazla reklamlarını iyileştirmenin mümkün olmadığını göreceksin.

Google Ads Standart ise AdWords Express’in yapamayacağı, reklam performansını geliştirmek için pek çok özellik barındırır.

PPC reklamcılığında yeniysen ya da sınırlı bir süren varsa, Express başlamak için harika bir yoldur.

Ancak er ya da geç, tamamen Google reklamları platformunu deneyimlemen gerektiğini fark edeceksin.

Aslında, her ikisini de kullanan PPC reklamcılarının çoğu (bizim ajansımızda dahil), Google Ads Standart sürümünün Adwords Express’ten çok daha etkili olduğunu belirtiyor.

Google Ads standart panelin Adwords Express’e yada yeni adıyla dinamik reklamlara tercih etmemizin bir kaç sebebi var, genelde Google ads reklamları bir ajans aracılığı ile oluşturulur ve ajanslar eğitimli kişilerden oluştuğu için reklam metinleri, reklam uzantılarını işinize en uygun şekilde oluşturuluyor, AdWords Express de bu pek mümkün değil.

AdWords Express ise küçük işlemler için mükemmeldir, kendin dahil sadece birkaç (hatta sıfır) çalışanın olduğu küçük bir dükkan işletiyorsan, Express sizin için bir cankurtaran olabilir. 

Dinamik reklamlar ile Google, işin çoğunu idare ettiği için, çok fazla zaman harcamadan, harika bir satış fırsatı yakalayabilirsin.

2019 Güncellemesi: Google Adwords Express artık Google Ads içinde Dinamik reklamlar olarak adlandırılmaktadır, Google Adwords Express sonlanmış bir Google reklamları hizmetiydir.

Artık Adwords Express için Google Ads’a kaydolup Dinamik reklamlar (Smart Ads) oluşturmalısın.

Ücretsiz Google Ads hesabınızı oluşturmak için, Google Ads Home’a gidin, e-posta adresini ve web sitesi URL’ni kullanarak kaydolun:

Google Ads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Bir profesyonelle çalışmak istiyorsan, Google Ads kampanyalarınızı oluşturmak ve yönetmek için 618Media’dan destek alabilirsin. Gelişmiş analitik yorumlamalar ve detaylı analizler reklamlar süresince sürekli devam eder.

Ardından büyük bir cendere başlıyor, ne amaçla reklam verdiğinizin başlangıcı, kurulum ekranına giriş: 

google ads kampanya kurulum ekranı

Örneğin, bütçeler, hedefleme, teklif verme ve bir metin reklamı oluşturma, bunları sırasıyla adım adım oluşturacaksın, inanın göründüğü kadar zor değil.

Şimdi burada anahtar faktörleri gözden geçirelim.

Öncelikle, bütçeniz için küçükten başlayın.

Bütçeni buradan her zaman artırabilirsin, reklamlara ilk defa başlıyoruz, paranı istemediğin kelimelere harcamak istemezsin, onun için mutlaka küçük başlayın.

Kasaya zarar vermeyecek ve trafik getirecek bir bütçe ile başlayabilirsin, ne çok az ne çok fazla…

Hedef kitleni seçerken, hedeflemek istediğiniz yerleri seçerek başlayın:

google ads hedef ülke seçimi

Sadece Türkiye’ye mi ürün satıyorsun? Türkiye’yi seçin.

Ürünleriniz dünya çapında mı satılıyor? “Tüm ülkeler ve bölgeler” i seçin.

Ağları seçerken, daha önce konuştuğumuz gibi, en çok odaklanmak istediğin ağları seçebilirsin:

google ads reklam ağı seçimi

Ben her iki ağı da seçmenizi öneririm.

Merak etme, bu ayarı daha sonra kolayca değiştirebilirsin ve ilerde yeniden pazarlama için görüntülü reklam ağını kullanmak isteyebilirsin.

Son olarak anahtar kelimelerinizi seçelim, ürünlerinle veya hizmetlerinle en alakalı, ve ayrıca tıklanma niyeti belli olan anahtar kelimeleri seçelim.

Örnek vermek gerekirse; sosyal medya danışmanlığı verdiğimiz ajansımızın bu hizmeti için “sosyal medya danışmanlığı“, “sosyal medya ajansı” gibi kelimeler uygun olacaktır.

Sende buna benzer şekilde, işine en uygun kelimeyi veya kelimeleri seçebilirsin. 

google ads anahtar kelime seçimi

Anahtar kelime tekliflerinizi başlangıçta Google Ads’ın otomatik ayarlamasına izin verin.

(Teklif seçenekleri ve ayarlar ve teklif miktarları hakkında ayrıntılı bilgiyi 7. Bölümde konuşacağız.)

Otomatik TBM’de günlük bütçen değişmeyecek ve Google Ads günlük belirlediğinizden daha fazlasını harcamayacaktır, onun için bütçe konusunda endişe etmene gerek yok.

Yukardakileri yaptıktan sonra temel bir metin reklamı yazın ve reklam oluşturun.

Bu adımdan sonra ödeme yöntemini soracaktır, ödeme yapmak için kredi kartı veya banka kartını tanımlayın.

İşte bu kadar, artık reklam hesabınız aktif ve ilk reklamını oluşturdun.

NOT: Yukardaki reklam sadece reklam hesabını başlatmak için oluşturuldu. Daha sonra reklamı istediğin gibi değiştirebilir, reklam uzantıları ekleyebilir, bütçenizi arttırabilirsin.

Google Ads içinde sabit bir parametre yoktur, tüm değerler, reklam veren tarafından değiştirilebilir.

Google Ads hesabına geçip reklam hesabı oluşturmadan önce bir kaç önemli detay var.

Kritik Faktör 1: Google Analytics

Google Analytics’i mutlaka Ads hesabınıza bağlayın, bu daha iyi raporlar, reklamlarınızla ilgili iyi istatistik bilgi sağlayacaktır.

Bu verilerle reklamlarının analizini  yapabilir, daha iyi anahtar kelimeler için aksiyon alabilirsiniz, Analytics olmadan trafiğin nereden geldiğini, örneğin sosyal medya’da yaptığınız paylaşımlardan mı, yoksa Google Ads hesabınızda verdiğiniz reklamlardan mı dönüşüm alıyorsun anlayabilirsin.

Google Analytics, arama kampanyalarına mükemmel bir katkı sağlar, çünkü Google Ads’den daha iyi izleme ve istatistik sağlayacak alt yapıya sahiptir, Google Ads hesabınız sadece Google Ads dönüşümlerinizi izlemenize yarar.

Google Analytics’i bağlamak için, araç kutusundaki “Bağlı hesaplar” ınıza gidin:  

Google Analytics Hesabı Bağlama

Baglı hesaplar’ı tıklayın, Google Analytics ‘i seçeneğini seçin ve hesaplarınızı bağlamak için ekrandaki talimatları izleyin:

Google Analytics hesabını reklam hesabına bağlama

Dikkat: Google Analytics kurulumunu websitene yapmadıysan, Google Analytics seçenekleri aktif olarak gelmeyecektir, bu aksiyondan önce Google Analytics ‘i websitene daha önce kurduğundan emin olun.

Google Analytics’i bağladıktan sonra, son bir adım daha atmalıyız.

Kritik Faktör 2: UTM kodları

Urchin Takip Modülü olarak bilinen UTM kodları, Google tarafından normal bir bağlantıdaki bazı mesaj veren ayrıntıları izlemek için kullanılan bağlantı biçimleridir.

Bunun sayesinde Google Ads reklamına tıklandığında URL tarafından bir belirteç oluşacaktır, dönüşüm izleme sayesinde tıklamanın nereden geldiği anlaşılır.

Örneğin, tıklamayı oluşturan anahtar kelimeler, kampanyalar, reklam grupları ve daha fazlası gibi verileri izlemek için UTM kodlarını kullanabilirsin.

Bu belirli veriler, trafiğin nereden geldiğini daha iyi analiz etmenize yardımcı olabilir.

google ads utm kodları

Google Analytics ile birleştirildiğinde, güçlü bir veri takip gücüne sahip olursun.

Google Analytics’i bağladın ve Google Ads hesabın aktif olarak çalışıyor.

Son bir kurulum daha yapalım: Dönüşüm İzleme

Dönüşüm izleme kurulumu kolaydır.

Google Ads sizden kaç kişinin satın aldığını izlemesini sağlamak için web sitenizde komut dosyaları oluşturun.

Bu süreç doğada basit gibi görünse de, çoğu insan nasıl çalıştığını, nasıl doğru bir şekilde kurulacağını ya da ilk etapta neden ihtiyaç duyduklarını bile anlamıyor.

 • 20.000’den fazla Google Ads hesabında yapılan bir çalışma, hesapların yalnızca% 29’unun doğru dönüşüm izleme ayarına sahip olduğunu buldu. Hesapların% 71’inde dönüşüm takibi yoktu veya yanlış ayarlanmıştı, bu da hatalı ve güvenilmez verilere ve raporlara neden oldu.

Bu reklamlarının sağlıklı çalışması için hiç iyi değil.

Doğru dönüşüm izlemesi olmadan, reklamların getirdiği dönüşümleri takip etmek oldukça zordur.

Düşünsenize, reklamlarınızın tam olarak nasıl performans gösterdiğini bilmiyorsunuz, ama yine de bir sürü ödeme yapıyorsun.

Birlikte klasik bir senaryoya göz atalım.

Google Ads hesabını kurdun. Yeni reklam kampanyaları yayınlıyorsun ve Google reklamları’na günde 500TL harcıyorsun.

Raporlarına ve verilerine bakıp sıfır dönüşüm aldığını fark edene kadar her şeyin yolunda olduğunu düşünebilirsin.

Çünkü raporlar 0(sıfır) dönüşüm gösterecektir, evet bu gerçek dünya verisinden farklı olabilir, iyi satışlar yapmış olabilirsin.

Ama çok büyük fark var, çünkü dönüşüm takibini kurmadın.

Satışlar gerçekleşiyor, para kazandığını düşünüyorsun ama dönüşüm başına (satış) maliyetiniz ne kadar? % kaç dönüşüm oranına sahipsin? bunları hiç bilmiyorsun.

Satışlar markanın bilinirliğinden ya da diğer pazarlama faaliyetlerinden geliyor olabilir.

Bunları bilmeden hareket etmemelisin, zira her zaman reklamlar ile kâr edeceğinin bir garantisi yok.

Dönüşüm izleme, başarılı bir Google Ads hesabındaki en önemli faktörlerden biridir.

Peki nasıl ayarlarız?

Çok basit.

Kontrol panelinizin dönüşümler bölümüne gidin:

google ads conversion tracking

Giriş yaptıktan sonra yeni bir dönüşüm oluşturmak için mavi “+” düğmesini seçin.

Buradan, dört dönüşüm türü arasında birini seçebilirsin.

Örneğin web sitenizde olan biteni takip etmek için, Web sitesi dönüşüm takibini seçebilirsin.  

google ads conversion tracking kurulum

Gördüğünüz gibi tüm yapabileceklerin:

Web sitesi:

Sitenizdeki ve mağazanızdaki dönüşümleri ve tıklamaları izleme.

Uygulama:

Kaç kişinin uygulamanı indirdiğini ve uygulama içi satın almaları izleyebilirsin.

Telefon:

Reklamlarından kaç telefon araması edindiğini takip edebilirsin.

İçe Aktar:

Kendi dönüşümlerini içe aktarın (Dışarıda Google Analytics gibi büyük bir dönüşüm izleme yazılımınız yoksa, önerilmez)

Muhtemelen, kullanacağınız en yaygın dönüşüm izleme öğeleri, web sitesi kodları ve telefon görüşmesi izlemesidir.

Yeni dönüşüm izleme öğenize kampanyanızla ilgili olarak tanıyabileceğiniz bir ad verin.

Ardından, dönüşümünün kategorisini ve ismini seçin:

google ads dönüşüm izleme oluşturma

Satın alma mı yoksa doğrudan satış mı yada bir form kaydı mi seçelim?

Yayınladığın her kampanya için tam olarak bir dönüşümün ne olduğunu belirtme şansın var, eğer müşterilerin var ise bunu müşterilerin için de yapabilirsin.

Müşterilerin için oluşturduğun bir reklam kampanyasında raporlama için mutlaka izleme takibin olsun.

Değer açısından, herhangi bir değer seçmemeyi, aynı değer seçmeyi veya her bir dönüşüm için belirli bir değer kullanmayı tercih edebilirsin: 

google ads dönüşüm değer

Her bir satış için spesifik / farklı değerler kullanmaya karar verdiysen (en sık çevrimiçi mağazalar ve e-ticaret için kullanılan), buna göre izleme etiketlerini düzenlemek için Google’ın kurulumunu takip edebilirsin.

Devam etmek için tıkladığınızda yeni kodlarınızı yüklemek için üç farklı seçeneğiniz olacak:

google Etiket yöneticisi takip

 • Kendi kendine kur (etiketi kendin kur)
 • Etiketi bir web yöneticisine e-postayla gönderin
 • Etiket (GTM) yöneticisini kullanın

Kendin yükleme seçeneğini tercih edersen, önce Google reklamları için genel site etiketini yüklemelisin.

google ads dönüşüm izleme Kendi kendine kur

Bu daha önce pazarlama kampanyalarında sizinle ilgilenen kullanıcıları geri getirebileceğiniz yeniden pazarlama listeleri oluşturmanıza olanak sağlar.

Bu etiketi web sitenizin her sayfasına yüklemen ve tetiklemen gerekir.

Ardından, değer ve tür seçerken az önce oluşturduğunuz “Olay pasajı” nı yüklemen lazım.

Bu daha önce pazarlama kampanyalarında sizinle ilgilenen kullanıcıları geri getirebileceğin yeniden pazarlama listeleri oluşturmana olanak sağlar.

Bu etiketi web sitenin her sayfasına yüklemen ve tetikletmen(Trigger) gerekir.

Ardından, değer ve tür seçerken az önce oluşturduğun “Olay pasajı” nı yüklemek isteyeceksin.

google ads dönüşüm izleme event snippet

Etkinlik Snippet’inizi Yükleyin

Etkinlik snippet’inizi kurmanın en kolay yolu “Sayfa yükleme” yöntemini kullanmaktır.

“Bu ne anlama geliyor” diye sorduğunuzu duyar gibiyim 🙂

Temel olarak, bu etiketi son bir hedefe yerleştirmek veya sitenizin global etiketinde olduğu gibi her sayfasını değil, yalnızca teşekkür sayfasını yerleştirmek isteyebilirsiniz, yada öyle olmalı diyebiliriz.

Bu kod, müşterilerin dönüşüm işlemlerini tamamladıktan sonra girecekleri bir sayfa içindir.

Örneğin, birileri online mağazanızdan bir ürün satın alırsa, yalnızca alıcıların yönlendirileceğini, satın alma yaptıktan sonra “satın aldığınız için teşekkürler” dediğiniz sayfa gibi.

Burası olay pasajını yerleştirdiğiniz yer.

Bu şekilde sayfanın yalnızca birileri satın aldığında bir dönüşüm yüklemesini ve kaydetmesini sağlayabilirsin buda doğrudan izleme takibine düşecektir.

Bu konuyu çok ince detayları ile düşünmeyin, satın alma bittiğinde satın alma yapılan sayfada kod çalışacak ve bir dönüşüm olarak sayacak, kafanızı karıştırmasın

Aşağı indirdiğinizden emin olmak için özetleyelim:

Genel site etiketi:

Web sitenin her sayfasında geçerli olan genel Google Reklamları izleme komut dosyasıdır.

Etkinlik Pasajı:

Her kampanya için oluşturduğunuz bireysel dönüşüm izleme komut dosyalarıdır, “satın aldığınız için teşekkür ederim”. “Tebrikler” gibi sayfalara dönüşüm izleme komut dosyalarını başarıyla yükledin.

İlk kampanya için anahtar kelime araştırmasına hazır mısın?


Anahtar kelime araştırması, Google reklamları arama ağı’nın can damarıdır.

Kendi reklam gösterimlerine sahip olmak için, sektöründeki belirli anahtar kelimeleri hedeflemelisin, bunun için de anahtar kelime çok önemlidir.

Örneğin; eğer çanta satıyorsan, çanta satın alırken gerçek kişilerin yürüttüğü genel aramaları hedeflemelisin.

Ama çoğunlukla, cepteki tüm parayı batırmadan teklif verebileceğin doğru anahtar kelimeleri bulmak zordur.

Özellikle de rakiplerin senden daha yüksek tekliflerle en iyi reklam alanlarına hâkim olduğunda.

Bu bölümde, kampanyanı doğru şekilde başlatmak için anahtar kelime araştırmasının tüm detaylarını öğreneceksin.

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı

İlk kampanyan için anahtar kelime araştırmasına başlamanın en iyi yolu, Google’ın kendi anahtar kelime aracını kullanmalısın.

Google da rekabet oranlarını  ve teklifleri belirlerken kendi anahtar kelime aracını kullanıyor diye düşünüyoruz 🙂

Örneğin, daha önce anahtar kelime araştırması yapmadıysan, nereden başlayacağını bilmek senin için zor olabilir.

Neden ?

Çünkü internette herkesin Google reklamları için anahtar kelimelerine sahip olduğu düşünülür, konunun detaylarını anlatmaya bu anahtar kelimeler konusuna değinmeden başlanır.

Biz yakından bakalım.

google ads yeni anahtar kelime bulma

Başlamak için, 1-3 kelime ile işletmenle ilgili bir özet gir:

Bunlar ürünlerinle alakalı ya da işletmenle alakalı genel kelimeler olabilir.

google ads anahtar kelime araştırması 1 adım

“Sonuçları Göster” ‘e tıklayın, düzenlenmiş anahtar kelime fikirlerinin tam bir listesini karşına gelecektir:

google ads anahtar kelime planlayıcı ana ekranı

Harika ama ilk zamanlar biraz kafa karıştırıcı gelebilir, değil mi?

Çünkü çok fazla parametre var, rekabet, reklam gösterim payı, sayfanın üstü teklifi düşük aralık felan.

Bu yeni liste, bir sonraki kampanyanız için tonlarca potansiyel anahtar kelime içermektedir. Ancak teklif bilgisi söz konusu olduğunda ayrıca karmaşık hale geliyor.

Dikkatini ve çabanı sütunlarının sağ tarafında bulunan aşağıdaki ölçümlere odaklayın:

google ads Sayfanın üstü teklifi düşük aralık ve yüksek aralık

Sayfanın üstü teklifi düşük aralık ve yüksek aralık. Bunlar, her bir anahtar kelimenin ilk sayfanın üstünde veya ilk sayfanın altında olması için teklif vermeniz gereken (tıklama başına) para miktarıdır.

Bu, anahtar kelimeler için yapacağınız harcama hakkında bir fikir verir.

İlk sırada yer almak ister misin?

O halde “Sayfanın üstü teklifi (yüksek aralık)”  değerine yakın bir miktar ödeyeceksin.

Ardından, ilgini çeken anahtar kelimeler için ortalama aylık aramalara ve rekabet düzeylerine bakın.

google keyword planner aylık aramalar ve rekabet düzeyleri

Yüksek hacimli ve düşük rekabetli anahtar kelimelerin bir karışımını bulmalısın.

Genel olarak konuşursak, aylık ortalama aramaları daha yüksek olan anahtar kelimelerin çoğu daha fazla rekabete sahiptirler. 

Ancak, doğal olarak daha genel olacak ve daha az satışa yol açacaklar.

Her ikisinden de bir karışımın olması size özgünlük ve yeniden pazarlayabileceğiniz bir sürü e-ticaret veya tanıtım olanağı sağlayacak.

Anahtar kelimelerdeki hassas nokta, aramanın arkasındaki amacı analiz etmektir.

Anahtar kelimeler Alt Kesime yaklaştığında, yeniden pazarlamaya gerek kalmadan daha doğrudan dönüşümler bekleyebilirsin.

“Televizyon incelemeleri” gibi daha genel terimler, henüz sizden satın almak istemiyor. Kampanya için yeni anahtar kelimeler seçerken, bunları hedeflerle eşleştirmek gerekir.

? Bir anahtar kelime seçmeden önce kendine aşağıdakileri sor: 

  • Bu kampanyan yeni satışlar sağlamak için mi?
  • Yeni bir trafik sunmak ve daha sonrasında satışa dönüştürülebilecek marka bilinçli rehberler elde etmek için mi?

Bir anahtar kelimenin arkasındaki amacı reklamında yer almadan önce daima analiz etmelisin. Anahtar kelimeleri doğrudan kampanya hedeflerin ile eleştirmelisin.

Eğer bu kampanyada daha fazla ayakkabı satmak istiyorsan, alt kesimde ki anahtar kelimelere odaklanmalısın. İnsanları ayakkabı markan hakkında eğitmek istiyorsan, üst kesimde ki inceleme aramalarını hedefle.

Anahtar kelime aracını kullanarak büyük bir potansiyel anahtar kelime listesi oluşturduktan sonra, rakibini araştırarak potansiyel fikirlerle daha derine inmenize yardımcı olacak birkaç araç daha kullanmaya devam edebilirsin.

Diğer Anahtar Kelime ve Rakip Analizi Araçları

Anahtar kelime planlayıcısı, anahtar kelime araştırması hakkında temel fikirler üretmek ve fikir edinmek için iyi bir başlangıçtır.

Ancak hiçbir şey, rakipler üzerinde analiz yapmayı ve hangi anahtar kelimeleri hedefleyip başarı ile bulduklarını göremez.

Rakibinizin kim olduğundan emin değilsen, Anahtar Kelime Planlayıcısı kullanarak bulduğunuz bir anahtar kelime için Google’da basit bir arama yapın:

seo hizmeti arama sonuçları

Aradığın terimler için teklif veren birden fazla şirket bulabilmen gerekir. Bunlar senin rakiplerin ve birkaç şık araçla çalabileceğin (deneyimlerinden faydalanabileceğiniz) tonlarca deneyime sahipler. 

SEMRush

Arama çubuğuna, rakibinin web sitesini yazın ve “Ara” düğmesine basın.

SEMRush arama çubuğu

Sol tarafta, tüm rakiplerinin Google PPC (Pay Per Click-Tıklama Başına Ödeme) geçmişini belirlemek için “Reklam Araştırması” nı tıklayın:

semrush advertising research

Burada mevcut anahtar kelimelerini, bu anahtar kelimelerin konumlarını, ödedikleri tıklama başına maliyetlerini ve hatta arama sonuç sayfalarını analiz edebilirsin.

semrush competitor search results

Bu bir bilgi madenidir, rakiplerin zaten en etkili anahtar kelimelerle ilgili araştırmalarını yaptılar.

Trafik yüzdesi sütununu kullanarak, hangi anahtar kelimelerin siteleri için en fazla trafiği sağladığını görebilir, bu anahtar kelimelerle onların üstünde olmak ve trafiklerini çalmak için ne kadar harcaman gerektiği konusunda fikir edinebilirsin.

Rakiplerinin mevcut çalışmalarını kullanarak en iyi rakiplerinden bazılarını analiz etmek ve Google Reklamları’na hükmetmek için bu aracı kullanmalısın.

SpyFu

SpyFu ile rakiplerinin tüm Google reklam geçmişini tanıyabilirsin. Ardından, SpyFu’yu kullanarak daha fazla anahtar kelime ve rakiplerinin yazdığı gerçek reklamları bulabilir, performans ölçümleriyle hangi değer tekliflerinin söz konusu anahtar kelimelerle çalıştığını görebilirsin.

spyfu google ads rekabet araştırması

Rakibinin web sitesini girdikten sonra menündeki “Google Reklam Geçmişi (Google Ads History)” aracına gidin:

spyfu adwords rebabet sonuçları

Bu, sana en iyi performansı gösteren reklam konumu gibi metrikler dâhil, reklamlarının en güncel ve hatta tarihsel sürümlerini görüntüler.

Hangi arama yüzdesinin o reklamın yatırım getirisini görmek için kapsam gibi ölçümleri analiz etmelisin.

Bunları, bir sonraki kampanyanda hem anahtar kelime için hem de kendi başınıza deneme yapmana gerek kalmadan performansı iyileştirmeye yardımcı olabilecek eylem fikirleri için atlama noktaları olarak kullan.

Markalı Arama Terimleri Nelerdir?

Neden Markalı Arama Terimlerini Hedeflemelisin?

Markalı arama terimleri, kime sorduğuna bağlı olarak birden fazla yanıt üretecek olan kafa karıştırıcı bir bakıştır. Markalı terimler, basitçe söylemek gerekirse, içinde marka adınız bulunan arama terimleri / anahtar kelimelerdir. 

Örneğin, “AdEspresso” anahtar kelimesini hedeflemek, markanın kendisine dayalı olduğundan AdEspresso için markalı bir terimdir.

Markalı terimleri tartışırken ortaya çıkan yaygın ikilem, genellikle organik listelerine tıklayacak terimlerin ödenmesiyle ilgilidir. Muhtemelen senin organik listende olacak tıklanmalar için kim ödeme yapmak ister?

Kimse, fakat çoğu zaman durum böyle değil. Rakipler neredeyse her zaman sizin kendi markalı terimlerine göre teklif vermediklerinde:

Markalı Arama Terimleri Nelerdir?

Neredeyse her marka için bir arama yapın; rakiplerinden tıklamaları bulma ümidiyle markalı terimlerinden kaçan rakipler bulacaksın.

Kendi markalı şartlarınız için teklif vermiyorsan, potansiyel olarak önceliğinizi ve satışlarınızı kolaylıkla almanız için rekabetin kapısını açarsın.

Markalı terimlerin artı tarafı, ucuz olmalarıdır: 

google ads markalı Anahtar kelimelere genel bakış

Bunlar, doğal olarak artan kalite puanları nedeniyle, anahtar kelime araçlarının size söyleyebileceğinden daha ucuzdur.

Web siten markalı terim ile ilgili her şeye sahip olduğundan, kalite puanın herhangi bir ek iş yapmadan 8-10 olacak, bu da rakiplerinin daha fazla ödeme yaparken maliyetlerini düşürecektir.

Hala ikna olmadın mı? Budget araba kiralama hizmetinin markalı terimini ararken bu aramaya göz atın: 

budget arama sonuçları

Budget ilk sırada yer alıyor, bu mükemmel. Ancak rakipleri çılgınca bir anlaşma teklif ediyor. Bütçenin % 35’lik teklifiyle karşılaştırıldığında bu % 80 indirim demektir.

Bütçenin reklam yayınlamadığını hayal et. Daha iyi bir teklif ve rekabet olmaması nedeniyle, diğer rakibin tonlarca satış yapması muhtemeldir.

Konunun aslı; Markalı terimler ucuzdur ve rakiplerinin üstesinden gelmene yardımcı olur. Markalı tıklamaların çoğu, organik listelere gidiyor, bu da onlar için para ödeyeceğin anlamına geliyor.

Ancak, tıklamalara birkaç dolar ödemek potansiyel müşterileri kaybetmekten daha iyidir.

İlk Reklam Grubunuzu Kurmaya ve Yeni Reklamlar Yazmaya Hazır mısın?

Bir sonraki bölüme geçme zamanı.


Google Ads’te hesabını kurmak ne yazık ki kolay bir işlem değildir.

Kampanya ve reklam grupların oluşturulması ve ayarlanması, tıklanma oranın, kalite puanın ve genel performansının iyileştirilmesi söz konusu olduğunda, en önemli faktörlerdendir.

Yanlış kurulum yapmak hesabını ve kampanyalarını yönetmenizi zorlaştırır. Bununla kalmayıp Google Ads’te mükemmel kalitede reklam metinleri yazmak, sınırlı karakter alanı nedeniyle yorucu olabilir.

Reklam metni yazma deneyimine sahip değilsen bu iş çok çabuk sinirini bozabilir.

Bu bölümde, ilk reklam grubunu oluşturma ve en iyi Google reklam metnini yazma konusunda seni yönlendireceğim Okumaya devam edersen adım adım kurulum yönergeleri ve en iyi kalitede reklamlar yazmak için bir sürü formül elde edeceksin.

Reklam Grubu Kurulumu: Tek Anahtar Kelimeli Reklam Grupları (TAKRGlar)

Google Ads’te ilk reklam grubunu başlattığında, Google yeni PPC reklamcıları tarafından kolayca yanlış anlaşılan tavsiyeler verir: 

10 ila 20 keyword ile başlayın. Google

Gördünüz mü? “10-20 anahtar kelimeyle başla.” 10-20? Bu tek bir reklam grubu için çok fazla anahtar kelimedir.

Neden? Tek bir reklam grubuna çok fazla anahtar kelime eklediğinde, anahtar kelimelerinin hepsiyle ilişkili olmayan reklamların gösterilme riski ile karşılaşırsın:

Reklam Grubu Kurulumu: Tek Anahtar Kelimeli Reklam Grupları (TAKRGlar)

Reklam grubunun başarısı tek bir büyük faktörden ibarettir: Özgünlük

Eğer reklam grupların, yukarıdaki resimdeki gibi düzinelerce birbirine benzeyen anahtar kelimeler içeriyorsa, hâlâ yeterince özgün sayılmaz. Biri m beden elbise aratıyorsa, kolsuz elbiseyle ilgili metin içeren reklam görmek istemez. 

İçerik açısından benzer olmasına rağmen bu anahtar kelimeler tamamen farklıdır. Anahtar kelimeler arasındaki ufak değişimler bile potansiyel satışlara mal olacaktır. İnsanlar arattığı şeyi görmek ister. Tam olarak ne aratırlarsa onu…

İşte bu yüzden “Reklam Uygunluğu” kalite derecenin hesaplanmasında büyük bir faktördür. Arama yapan kişilere konuyla ilişkili reklam göstermiyorsan başka sitelere tıklayabilirler.

Gösterdiğin her reklamın ilgi uyandırmasını garanti altına almanın en iyi yolu reklam gruplarını büyük ölçüde basitleştirmektir. Bu, TAKRG’lar olarak da bilinen, tek anahtar kelimeli reklam grupları oluşturmak ile mümkündür.

Tek anahtar kelimeli reklam grubunun (TAKRG) görünümü:

google ads Tek anahtar kelimeli reklam grubunun (TAKRG)

Tek bir anahtar kelimeyi yukarıdaki örnekte olduğu gibi üç farklı eşleme türüyle kullanabilirsin.

 1. Geniş eşleme dönüştürücüsü: +anahtar kelime
 2. Sıralı eşleme: “anahtar kelime”
 3. Tam eşleme: [anahtar kelime]

Ya da sadece bir eşleme türünü kullanarak daha özgün hale getirebilirsin, seçim senin. Birçok PPC uzmanının kendi favori metotları olacaktır. Bizzat ben, bu üç eşleme türünü kullanarak büyük başarılar kazandım.

Yüksek kalite puanlar elde ederken erişim ve uygunluk birlikte çok işe yaradılar.

Bir müşterimin kalite puanını 5’ten 8’e çıkardım ve TAKRG’ları kullanarak CTR’lerini %28.1 arttırdım.

Tek Anahtar Kelime Reklam Gruplarının Kurulumu Nasıl Yapılır?

Tek yapman gereken şey, anahtar kelime araştırması sırasında, bu kılavuzda daha önce geliştirdiğin listeden anahtar kelimeleri yeni reklam gruplarına çekmek.

Bunu yapmak için kontrol panelinin reklam grupları bölümüne gidin ve yeni bir reklam grubu oluşturun.

Tek Anahtar Kelime Reklam Gruplarının Kurulumu Nasıl Yapılır?

Temiz ve erişimi kolay bir hesap organizasyonu amacıyla, reklam grubunu, bu reklam grubu için kullanacağın anahtar kelimeyle adlandırın.

google ads reklam grubu keyword

Örnek olarak, benim şu an kullandığım “b2b site tasarımı” adındaki reklam grubum:

google ads reklam grubum

Bu reklam grubundaki anahtar kelimeler de b2b sitesi tasarımıdır:

google ads reklam grubundaki anahtar kelimeler

Bu benim tek anahtar kelimeli reklam grubum.

Kullanmakta olduğun anahtar kelimenin adı vermek, Google Ads deneyimini 100 kat daha iyi hale getirir.

Çünkü reklam grubunuzda anahtar kelimeleri üzerine tıklamadan tam olarak görebilirsin.

Sonra, bir tane daha seçenek görmelisin: anahtar kelimeler

 

anahtar kelimeler

 

Anahtar kelimeler bölümüne, anahtar kelimeni daha önce üç eşlemeli tür kısmında sözü edilen yere girin:

google ads üç eşlemeli anahtar kelimeler

Fiyat teklifi için, daha önce kullandığın Google Ads’deki anahtar kelime planlayıcı aracına geri dönün (4. bölüm).

“Sayfa başı teklifi (yüksek)” özel metriğini hatırlayın.

google ads Sayfa başı teklifi

Bunu, bu reklam grubunun maksimum CPC’si olarak bilinen, varsayılan teklifin olarak ayarlayın. Bu ödeyeceğin maksimum maliyet olacaktır ve ilk sayfa sonuçlarında üstte birkaç sıraya girmeye devam etmeni sağlayacaktır. “Kaydet ve Devam Et” e basın ve sonraki bölüme geçin.

Yeni Reklam Metinleri Yazmak: Reklam Grubu Başına 3-5 Reklam Nasıl Yazılır?

Google Ads’te reklam yazmak yorucu bir süreçtir. Karakter sınırların var ve kısa bir limitle, bir şeyler yazmak için zorlamak sonraki adıma geçmeyi imkânsız hissettirebilir.

Buna bağlı olarak çoğu insan tek bir reklam yazar ve devam eder. Sonuç olarak tüm ihtiyacın olan harika bir reklamdır, değil mi? Keşke öyle olsa.

Daima en azından 3 reklam ile özgün reklam grupları oluşturmalısın. Google

Reklam uygunluğuna yardımcı olmak için TAKRG’lerin oluşturulması fikrini bile doğruladılar.

Neden Çok Fazla Reklama İhtiyacın Var?

Çünkü reklam grubun reklamları otomatik olarak döndürecek ve en iyi performans gösterenleri sergileyecek. Esasında bu reklamlarını daraltmana, değer önerilerine ve zaman içinde harekete geçirme çağrılarına odaklanmana yardımcı olabilecek A/B Testi üzerine kuruludur.

Örneğin, ilk reklamın % 2’lik bir CTR’ye sahip olsa da, belki de daha iyi ve daha zorlayıcı olan yeni bir tane CTR’yi % 5’e çıkarabilir. CTR’yi daha da artırmak için bir sonraki reklamında reklam uzantılarını kullanmayı deneyebilirsin.

Bu işlem reklamlarından en iyi şekilde yararlanmana yardımcı olur. Ancak görülüyor ki biraz daha fazla çalışmayı gerektiriyor.

Reklam metnini yazmak için Google reklamının yapısındaki birkaç faktöre dikkat etmelisin:

google ads reklam metni

Nihai URL

Arama yapan kişilerin reklamlarınıza tıkladığında arama sonuçlarından ulaşılan sayfadır. Diğer bir deyişle hedef sayfadır.

Başlık 1:

İlk başlık alanı

Başlık 2:

İkinci başlık alanı

Görüntü Yolu:

Arama yapanlara gösterilen özelleştirilmiş 15 karakterlik URL

Açıklama:

Teklifinizi tanımlayan 80 karakter Buradaki püf noktası neyi dâhil edeceğini bilmektir.

Sadece birkaç dakikada bir düzine Google reklamı yazmak için en iyi şablonlardan biri onu basit tutmaktır.

Avantajlara, anahtar kelimelere ve harekete geçirici harika ifadelere odaklan:

Avantajlara, anahtar kelimelere ve harekete geçirici harika ifadelere

Reklamında, reklam grubunun anahtar kelimelerini kullanmak, özgünlük ve reklam uygunluğu açısından sana yardımcı olacaktır.

Avantajlar, kullanıcıları okumaya devam ettirme ve tıklamaları için teşvik etmenin harika bir yoludur.

Harekete geçirici ifadelerin, hedef kitlenin yapmasını istediğin şeyleri onlara hatırlatmanın iyi bir yoludur.

Bu basit ama etkili reklam herhangi bir anahtar kelime için kolayca uygulanabilir.

Buradan sonra, alanında arama yapanlar için en uygun teklifleri görmek için avantajlar ve harekete geçirici ifadelerde ufak tefek değişikler yaparak başlayabilirsin.

Farklı indirim veya teklifleri ve telefon görüşmeleri gibi farklı iletişim metotlarını deneyin.

Reklamlarını oluşturduğunda tıklanma oranını artırmaya yardımcı olan reklam uzantılarını kullanmaya başlayabilirsin.

Şimdi, bu yukarıda adı geçen Adespresso split testinin kullanışlı olduğu yerdir.

Az önce gördüğün gibi etkili bir kampanya yürütmek için en azından 3 farklı reklam oluşturmaya ihtiyacın olacaktır.

Google Ads’i Adepresso dosyasına eklememizle birlikte reklam öğelerini tek bir sayfadan kolayca test edebilirsin.

Google Ads Oluşturma işleminin üçüncü adımında TAKRG ‘nızı kurabilir ve sonra Reklam Oluştur butonunu seçebilirsin.

google reklamlar oluşturun

Artık reklamının, ihtiyacın olan herhangi bir bölümünü hızlı bir şekilde test edebilirsin. Bu örnekte biz 2 farklı URL’ye karşı, 2 farklı avantajı test ediyoruz.

split test adwords kampanyaları adespresso

1 reklamı 3 kez oluşturmak zorunda kalmak yerine ilk testimiz için gereken tüm reklamlara sahibiz.

Google Ads’te Reklam Uzantıları Nasıl Kullanılır?

Reklam uzantıları, Google Ads’de bulunan, Google reklamının sınırlı karakter alanına normal olarak sığmayan, ek bilgiler vermene yardımcı olabilecek şık eklenti özellikleridir.

Örneğin, web sitenize ek bağlantılar:

Google Ads’te Reklam Uzantıları Nasıl Kullanılır?

Bu ilgili bağlantılar, potansiyel arama yapan kişiler için farklı ilgi çekici noktalar sağlayarak tıklanma oranlarını artırmana yardımcı olacaktır.

Orijinal reklam metnini ilgi çekici bulmazlarsa, tıklayacak kadar ilginç bir bağlantı bulabilirler.

Google’a göre reklam uzantıları CTR ‘ınızı ortalama 10-20% civarında artırabilir.

Reklam uzantıları, düzinelerce farklı amaca uyabilen çeşitli seçeneklerle gelir.

Örneğin, çevrimiçi bir ürün satıyorsanız kullanıcı yorumları ve vitrin değerlendirmeleri için inceleme uzantılarını kullanabilirsin.

google ads Reklam uzantıları

Google Ads halihazırda aşağıdaki reklam uzantısı seçeneklerini sunmaktadır:

Konum eklentileri:

İşletmelerinin adresini göstermek için kullanılır. Yerel mağaza satışlarını ve trafiğini artırmak için iyi olabilir.

Satış Ortağı/noktası Konumu:

Ürünleri üçüncü parti satıcılara satıyorsan, ürünlerinin taşındığı yerde arama yapan kişinin yakınındaki yerel dükkânları görebilirsin.

Örneğin, ürünlerin yerel Best Buy’da ise, o mağaza yeri görünecektir.

Ek Bilgiler:

Reklamlarına ek metin ekleyin. Kuponlar, indirimler ve harekete geçirmek için iyidir.

Çağrılar: Telefon görüşmelerinizi artırmak için iş numaranızı yayınlayın.

Mesaj:

Arama yapan kişilerin, reklam üzerinden, işletmene mesaj göndermelerine izin verin.

Site Bağlantıları:

İlişkili sayfalara daha fazla site bağlantısı ekleyin Fiyat: Reklamda ürününün fiyatını gösterin.

Uygulamalar:

Uygulamanı indirmeleri için bağlantı verin. Kullanmak istediğin reklam uzantısını seçip oluşturmaya başlaman yeterlidir.

google ads site uzantıları Uygulamalar

Kullandığınız uzantıya bağlı olarak işletme bilgilerinin girilmesi veya sitenizdeki yönlendirici URL’lerin bağlantısı istenecektir. İşin bittiğinde, kaydede basıp reklamlarını yayınlayabilirsin.

Tebrikler, Yolu yarıladın. Şimdi Hedef Sayfanı yükseltme zamanı. Çünkü dönüşüm istiyorsun, değil mi?


Açılış sayfaları, arama yapan kişilerin Google reklamlarına tıkladığında ulaşacağı sayfalardır. Açılış sayfaları Google Ads bulmacasının önemli bir parçasıdır.

İyi açılış sayfaları, kullanıcıların dönüşümüne ve web sitenden alım yapmalarına yardımcı olacaktır. Kötü olan açılış sayfaları ise herhangi bir satış yapılmayan tıklamalarda sadece satışlarınızı hızla düşürecek ve size binlerce liraya mâl olacaktır.

Bu bölümde ben, daha fazla dönüşüm sağlamak için izleyebileceğin mükemmel açılış sayfası örnekleri ve en iyi uygulamaları göstereceğim.

Anahtar kelimelerini, kitleni ve reklamlarını doğru bir şekilde ayarlasan bile açılış sayfalarını iyi ayarlamazsan yüksek dönüşüm sağlayamazsın.

Açılış Sayfası Nedir? (En Üstteki Şirketlerden En İyi Örnekler)

 Web sitende, bir ziyaretçiyi senden bir şeyler almaya ya da bir işlemi tamamlamaya teşvik etmek için özel olarak tasarlanan sayfalardır.

Genellikle web sitende ana sayfan gibi mevcut olan sayfalar değildir. Açılış sayfaları çoğu gezinti öğesinden yoksundur ve çoğunlukla ziyaretçiye sunduğun teklife odaklanır.

Örnek verecek olursak, aşağıdaki ücretsiz bir deneme sürümü için AdEspresso açılış sayfasıdır.

adespresso açılış sayfası form

Ana sayfa üzerinde göreceğin tipik gezinti menüsünü açılış sayfalarında göremezsin.

Sebebi nedir?

Dikkati teklif üzerinde yoğunlaştırmaya yardımcı olur ve ziyaretçilerin sayfadan ayrılmaları için diğer yolları engeller.

Bu sayfanın tek amacı harekete geçirmektir.

Google Ads’te yeni reklam verenlerin çoğu ana sayfalarını, teklif edilen ürün ya da hizmetler hakkında detaylı bilgi ve harekete geçirici içerik barındırdığı için açılış sayfası gibi kullanma hatasına düşer.

Ancak bu büyük bir hatadır. Kullanıcıları dönüşümden alıkoyan çok fazla unsur vardır ve içerik, her reklam grubuna yetecek kadar açık değildir.

İyi bir reklamda, her reklam grubunun kendine ait anahtar kelimesi ve içeriğine özel açılış sayfasına sahip olması gerekir.

Bunun en iyi örneklerinden biri, bir canlı sohbet yazılım şirketi olan Zoho‘dan.

zoho açılış sayfası

“Canlı sohbet yazılımı” için bir arama yaparken onların reklamlarına tıkladım ve başlıklarında, arama yaptığım anahtar kelimeyi, ortada net bir CTA ile belirten, belirli bir açılış sayfasına yönlendirildim.

Google Ads açılış sayfasında görmek istediğin şey işte tam olarak budur.

Diğer bir harika örnek ise gezinti menüsünün kaldırıldığı, aranan anahtar kelimenin ana kısmının aslında farklı bir renkte metinle öne çıktığı Falcon.io’dan:

falcon.io açılış sayfası

Başlıkta ve gövdedeki CTA’lar sayesinde kullanıcılar istedikleri herhangi bir yerden dönüşüm sağlayabilirler. Bir sonraki açılış sayfanı oluşturmadan önce, iyi bir açılış sayfası hazırlamak için önemli faktörlere bakalım.

Google Ads Açılış Sayfası için En İyi Uygulamalar 1: Mesaj Eşlemesi

Mesaj eşlemesi, reklamının ve anahtar kelimenin verdiği aynı mesaj ve teklifin iletilmesi fikridir. Basittir ama çoğu zaman farkına varmadan atlanır. Her şey aramanın köküne dayanır yani anahtar kelimelere.

Anahtar kelimeler farklı amaçlarla bir araya getirilir ve bu yüzden kullanıcılar arama yaparken kesin sonuç beklerler.

Örnek verecek olursak “SEO rehberi” için arama yapanlar, SEO konusunda kendilerine yardımcı olacak açıkça bir rehber istiyorlar, beraber çalışacakları bir ajans değil, değil mi? Aynen öyle.

Sonuç olarak ne beklediklerini anlamak için kendini arama yapan kişinin yerine koyman mecburidir. Ardından bu bilgileri reklamların üzerinden, içeriğin ihtiyaç duydukları şey olduğundan emin olmaları için aramayı yapan kişilere gösterirsin.

Son olarak, açılış sayfan beklentileri aşmayan ve tam eşleşen teklif sunmalıdır. SEO rehberi örneğine geri dönersek, açılış sayfanın e-posta karşılığında bir SEO rehberi sunması gerekir.

İnsanları SEO rehberine tıklamaları konusunda kandıramazsın, ödeme yapmalarını ya da ajansın ile çalışmasını talep edemezsin.

Daha yaygın olarak, reklam verenler tekliflerini bir açılış sayfasında tekrarlamak konusunda başarısız olacak ve bu da kullanıcılar için kafa karıştırıcı deneyimlere yol açacaktır.

Ufak bir tereddüt anı bile dönüşüm hızına zarar verebilir. Sana bir örnek göstereyim; Son günlerde internette bir sosyal medya pazarlama aracı arattım.

Bir firmanın aşağıdaki reklamını buldum ve 90 günlük deneme sürümü çok dikkat çekici geldi.

google ads ücretli arama reklamının değer teklifi

Bu yüzden doğal olarak açılış sayfasına tıkladım. Ancak 90 günlük risksiz denemeye kaydolmayı istemek yerine harekete geçirme ifadesi şuydu:

call to action on landing page

Peki 90 günlük denemeye ne oldu? Bu CTA belirsizdir ve dolayısıyla beni 90 günlük denemenin var olup olmadığından şüphe duymaya sürükler.

“Bugün Başlayın” a tıkladığımda ne olacak bilmiyorum. Eğer harekete geçirici ifade “90 günlük ücretsiz denemenizi şimdi başlatın” diyor ise, tıkladığımı tahmin edebilirdin.

Şimdi sana iyi bir mesaj eşleme örneği göstereyim.

Farklı bir sosyal medya aracı arattım ve başka bir deneme teklifi gördüm:

Google Ads Açılış Sayfası için En İyi Uygulamalar 1: Mesaj Eşlemesi

Açılış sayfasına tıkladığımda da tam olarak beklediğim şeyi gördüm:

google ads Açılış sayfası

15 günlük ücretsiz deneme teklifini yalnızca ekranın üst kısmındaki içerikte iki kez tekrarladılar.

Reklamlarındaki gibi aynı basit, kolay ve zorunluluk içermeyen terimleri de kullanıyorlardı. Bu mükemmel bir mesaj eşlemesidir.

Açılış sayfanı tasarlarken sayfandaki tekliflerin reklamların ile uyumlu olmasına dikkat edin. Değer önerini öğrenmek için reklamlarındaki anahtar kelimeleri ve metinleri tekrar kullanın.

Google Ads Açılış Sayfası için En İyi Uygulamalar 2: Değer Önerileri

Değer önerileri, potansiyel bir müşterinin ihtiyaç ve isteklerine göre ürününün değerini açıklamayı amaçlayan kısa ifadelerdir.

İnternette şöyle bir gezinirken bile binlerce değer önerisi görmüşsündür. Hemen hemen her web sitesinde içeriğin ilk birkaç bölümünde bir değer önerisi saptayabilirsin.

Bu açılış sayfasına göz atalım ve değer önerisini görebiliyor muyuz bakalım:

google ads değer önerisi bold360ai

Müşteri ilişkilerini güçlendirmek için akıllı sohbet robotu kullanın. Bu ürünün değeri, işletmelerin müşterileriyle ilişkilerini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.

Değer önerileri kısa ve öz olmalı, müşterinin beklediği özellikleri değil nihai faydayı açıklamalıdır. Örnek verecek olursak, gerçekte hiç kimse sohbet robotlarını önemsemez.

Büyük çoğunlukla ne oldukları hakkında bile bilgi sahibi değillerdir. Ancak şu kesindir ki insanlar, müşteri ilişkilerini geliştirmeye önem verir.

Değer önerilerini kısa tut (1-2 kısa cümle) ve ana başlığının (anahtar kelime) altında kalan açılış sayfası başlığının ortasında gösterin.

Ve şimdi biraz para harcama vakti. Ancak yeni bir Google Ads kullanıcısına göre teklif vermek karmaşık olabilir.

Hangi strateji en iyidir? Tekliflerini ne zaman artırmalı ya da azaltmalısın?

Öğrenmek için okumaya devam edin.


Google Ads anahtar kelimeler üzerinden teklifler söz konusu olduğunda çoklu seçenek sunar. 

Google Ads’te, hali hazırda daha fazla tıklama, gösterim ya da dönüşüm elde etmek gibi farklı hedeflere dayalı farklı teklif seçenekleri vardır.

Amacına bağlı olarak birkaç farklı şekilde teklif verebilirsin. En yaygın teklif seçeneklerinden bazıları, tıklama başına maliyet (CPC) ve sonuç olarak reklamlarında daha fazla tıklama almak üzerine odaklanmıştır.

Bu iki yöntem şu şekilde bilinir:

 1. Otomatik teklif
 2. Manuel teklif  

Otomatik teklif  

Otomatik teklif sayesinde mümkün olduğu kadar az iş yaparsın. Günlük maksimum bir bütçe belirleyen Google, Google Ads’in piyasadaki dalgalanmalara dayalı olarak CPC tekliflerini otomatik olarak ayarlamasını sağlayarak geri kalanıyla ilgilenir.

Eğer reklam verenler reklamlarını durdurur ve harcamalar azalırsa teklifin buna uygun olarak daha fazla tıklanma elde edecek şekilde ayarlanır. Google Ads’te büyük bir bütçen varsa, bu iyi bir zaman kazandıran araçtır.

Manuel Teklif

Manuel teklif ile kendi tekliflendirme stratejini kontrol altına alırsın.

En çok kazanan teklife odaklanmaya ve kötü performans gösterenleri azaltmaya izin vererek reklam gruplarında ya da anahtar kelime seviyesinde bile tekliflerini ayarlayabilirsin.

Belirli anahtar kelimeler ve eşleme türlerinde teklifleri artırmak ve daha az dönüşüm yapan ziyaretçileri getirme eğiliminde olan geniş anahtar kelimeler için teklifleri düşürmek için iyi olabilir.

Manuel teklif, seni daha ileri teklif stratejileri için iyi bir şekilde hazırlar ancak aynı zamanda da hesabının ve kampanyalarının boyutu artarken yönetmesi zordur.

Sonuç olarak seçim senin… Her ikisi de yeni başlayanlar için iyi bir yol olabilir.

İleri Düzey Teklif Stratejileri

Teklif için diğer gelişmiş stratejiler şunlardır:

vCPM:

Tıklanmalar için ödeme yapmak yerine (manuel ve otomatik teklifte olduğu gibi) gösterimlere odaklanırsın.

Kısaltma vCPM:

Bin gösterim başına görüntülenebilir maliyet. Yani her 1000 gösterim için ödeme yaparsın. Bu seçenek, marka bilinirliği hedefleri için en iyi seçenektir.

CPA:

Diğer yönden, bir müşteriyi elde etmek için ne kadar ödeme yapacağını gösteren, kazanç veya dönüşüm başına maliyet olarak bilinir. Burada maksimum CPA’nı Google’a bildirirsin.

Ödenmesi gerekenden daha fazla ödeme yapmak istemeyen yeni ve tedbirli reklam verenler için iyi bir teklif türüdür. Kampanyan için tekliflerini ayarlarken anahtar kelimelerin ortalama CPC’ lerine tekrar bakın.

Tekliflerini ve bulunduğun yeri sıkı gözetim altına alın. Örneğin, eğer halen ikinci sırada yer alıyorsan ve ortalama CPC ödüyorsan, tekliflerini %10 artırabilir ve sonra ne olacağını görebilirsin.

Teklif verme, tahmin ve kontrol oyunudur. Sıralaman ve gösterimlerin üzerindeki etkilerini ölçmek için küçük teklif artırma ve azaltma yöntemlerini kullan.

Şimdi müşterilere odaklanma vakti geldi. Google Ads’ te Nasıl Özel Kitle Oluşturulduğunu Biliyor Musun? Eğer bilmiyorsan, sonraki bölümü okuman gerek.


Google Ads, yeniden pazarlamadan görünümlere ve özel amaçlara, Facebook ve Twitter gibi platformlara rakip olan bazı şaşırtıcı özel kitle özelliklerini bir araya getiriyor.

En iyi müşterilerini temel alarak kitleler oluşturursan kaybettiğin dönüşümleri geri kazanabilirsin ve ödeme anından hemen önce yeni kitleler bulabilirsin.

Bu bölümde, Google Ads’te daha iyi ve daha ucuz satışlar yapmak için kullanabileceğin, birden fazla özel kitlenin nasıl oluşturulacağını öğreneceksin.

Bir müşteriden asla vazgeçme.

 

Google Ads’te Yeniden Pazarlama(re-marketing) Hedef Kitlesi Nasıl Oluşturulur?

Yeniden pazarlama, markanı sevmeye başlayan bir kitleye satış yapmak için iyi bir yöntemdir. Google Ads’i ve hatta en yüksek amaçlı anahtar kelimeleri kullanmak bile herkesin dönüşüm yapmasına yetmez.

Çoğu zaman insanlara ürün satmak için birden fazla düzeltmeye ihtiyaç vardır. Ama bu, burada durmak veya devam etmek anlamına gelmez. Hiçbir zaman potansiyel satıştan asla ve asla vazgeçmemelisin.

Eğer müşterilerin e-postalarını henüz toplamadıysan ya da iletişim bilgilerini almadı isen en iyi seçeneğin yeniden pazarlamadır.

İlk kez dikkatlerini çekmek için ödediğin maliyetin bir kısmını tekrar ödeyerek, yeniden pazarlama reklamı ile müşterileri tekrar kazanmak için uğraşabilirsin.

Özel pazarlama kitleleri ile başlamak için Google Ads kontrol panelinin Kitle Yöneticisi bölümüne gidin:

Google Ads kontrol paneli Kitle Yöneticisi

Google Ads’te yeniden pazarlama için birçok farklı seçeneğin var:

 • Web site ziyaretçileri
 • Uygulama kullanıcıları
 • Müşteri listeleri
 • YouTube kullanıcıları
 • Kendi listeni ekleme

Google Ads’te yeniden pazarlama

En yaygın yeniden pazarlama taktiği web site ziyaretçilerini temel alan yeni bir kitle meydana getirmektir.

Örneğin, sadece bir kampanya yayınladıysan, söz konusu kampanyadaki web site ziyaretçilerine ve yapılan davranışlara dayanarak yeni bir yeniden pazarlama listesi oluşturabilirsin.

Özgün seçimler kullanarak, hangi kullanıcıların hedef kitlene yönlendirileceğini ayarlayabilirsin:  

Bir sayfayı ziyaret edenler:

Bu yeniden pazarlama listesi, işaretlediğiniz belirli bir sayfaya giren her kullanıcıyı listenize ekler.

Re-marketing Bir sayfa ziyaretçileri

Bir sayfanın yanı sıra başka bir sayfayı da ziyaret edenler:

Bu yeniden pazarlama listesi, sizin listelediğiniz, belirtilen sayfaların ikisini de ziyaret eden kullanıcıları ekler.

Bir sayfanın yanı sıra başka bir sayfayı da ziyaret edenler:

Bir sayfa dışında başka bir sayfayı ziyaret etmeyenler:

Bu liste sayfana tıklayan ancak teşekkür sayfasına tıklamayan yani satın almamış ya da yönlendirilmemiş kişileri hedef almakta iyidir.

Bir sayfa dışında başka bir sayfayı ziyaret etmeyenler:

Bir sayfanın belirli tarihlerdeki ziyaretçileri:

Sadece belirli zamanlarda sayfanızı ziyaret eden kullanıcıları ekleyin. Bu liste, mevsimsel yeniden pazarlama ya da zaman sınırlı kampanyalar için mükemmeldir.

Bir sayfanın belirli tarihlerdeki ziyaretçileri

Belirli etiketlerin bulunduğu bir sayfayı ziyaret edenler:

Yerleştirilmiş dönüşüm izleme etiketinin bulunduğu bir sayfayı ziyaret eden kullanıcılardır. Son zamanlarda bir şeyler satın almış müşterilere yeniden satış yapmak ve daha fazla gelmelerini sağlamak için harika bir yol olabilir.

Belirli etiketlerin bulunduğu bir sayfayı ziyaret edenler

Müşteri Listesi Kullanarak Re-marketing

Zaten potansiyel müşterilerin veya müşteri verilerin varsa, bu en iyi yeniden pazarlama listesi seçeneklerinden biridir. Eğer son zamanlarda yeterli sayıda müşterin veya müşteri verin yoksa o halde bu senin için en iyi yol olmayacaktır.

Bu kitle daha çok, bir süredir senden bir şey satın almayan kullanıcıları geri getirmek için kullanılır. Örnek olarak, senden bir defa satın alım yapan ancak sonra geri dönmeyen bir müşteri listen varsa işte bu liste mükemmeldir.

Müşterileri, indirimlerle ve kuponlarla geri getirmek için hemen bilgilerini girebilir ve reklamlar gönderebilirsin.

Bahsedilen kitleyi oluşturmaya karar verirsen, süreci hızlandırmak için Google’ın verdiği şablonu kullanabilirsin:

google ads müşteri listesi

Yapman gereken tek şey, müşterilerinden aldığınız e-posta, telefon, isim, ülke ve posta kodları ile birlikte verebileceğin ek bilgileri doldurmak. Ayrıca, bu işlemi baştan sona AdEspresso’nun Data Sync aracıyla süreci otomatik hale getirebilirsin.

Favori CRM’ni bağlayıp otomatik olarak Yeniden Hedefleme listeni senkronize edebilirsin.

Bunu ayarlamak için AdEspresso’ya gidin ve Araçlar> Veri Senkronizasyonunu seçin. Sonra da bağlanmak için CRM ve listeni seçebilirsin.

Ardından 3.adımda, hedef olarak Google Ads’i seçin.

AdEspresso veri senkronizasyonu

Özel Amaçlı ve Yakın İlgi Kitleler Nasıl Kullanılır?

Yeniden pazarlama yapılmayan özel kitleler için Google Ads iki güzel seçenek sunar:

 1. Özel Amaç
 2. Özel Yakın ilgi

Özel Amaçlı Hedef Kitleler

Özel amaçlı hedef kitleler, ürünlerini ya da servislerini aktif olarak aratan yeni müşteri segmentlerine ulaşmanada yardımcı olur.

Örnek olarak, anahtar kelimeler ve URL’ler vasıtasıyla Google, benzer sitelere göz atan ve benzer anahtar kelimelerle arama yapan bir kullanıcı kitlesi oluşturur.

Çok fazla işlem yapmadan yeni potansiyel satışlar bulmak için harika bir yol. Sadece birkaç anahtar kelime giriyorsunuz ve Google aktif alıcılara reklamlarınızı ulaştırıyor.

Özel Yakın İlgili Hedef Kitleler

Özel yakın ilgi kitleler, reklam verenlere  “markaları için daha fazla özel kitle oluşturmasına” izin verir. Google bunu harika bir örnekle açıklar:

Özel yakın ilgi, reklam verenlerin standart endüstrilerden ya da genelleşmiş segmentlerden daha çok ayrıntıya inmelerine yardım eder. Sporseverleri hedeflemek yerine 5k maraton koşucusu gibi özel şeyleri hedefleyebilirsin.

Şu anda bu kitleler halen sadece YouTube kampanyalarında kullanılabiliyor. Eğer şirketin video pazarlama konusunda çok iyi ise müthiş satışlar elde etmek için bu özel kitle türünden kolayca yararlanabilirsin.

Neredeyse bitti. Şimdi bir ara verin ve telefon hattını kontrol edin. Neden mi? Çünkü bir sonraki bölümde, telefon görüşmelerinin Google Ads üzerinde izini nasıl sürebileceğimizden bahsedeceğim.


Dönüşüm takibi senin ekmek kapın olmalıdır. Kampanyanın anahtar bileşeni budur. Ancak daha önce çağrı tabanlı kampanya yürüttüysen ya da telefon görüşmeleri yapmaya niyetlendiysen, Google Ads’te çağrı izlemenin de zor bir iş olduğunu bilirsin.

Bu bölümde verilerinden en iyi şekilde yararlanmak için, Google Ads’te telefon görüşmelerinin nasıl izlendiğini ve verilerinin çoğunu işlemek için üçüncü parti yazılımların bu işte nasıl kullanıldığını öğreneceksin.

Oturup telefonun çalmasını beklerken okumaya devam edin.

Google Ads Hesabında Çağrı Dönüşümünü Ayarlamak İlk adım, çağrılarınızın doğru bir şekilde takip edilmesi ve kaydedilmesini sağlamak için Google Ads’teki dönüşüm takip ayarlarını en temel düzeyde sağlamaktır.

Bunu yapmak için araç çubuğunuzdan Dönüşümler bölümüne tıklayın:

Google Ads Bölüm 9: Arama İzleme Takibi

Telefon görüşmelerini temel alan yeni bir dönüşüm dosyası oluşturun:

Arama İzleme Takibi: Telefon çağrıları

Şimdi işlerin zorlaştığı yere gelmiş bulunuyoruz.

Çoğu insanın yanlış yapacağı ve hatalı kurulum sebebiyle tonlarca dönüşümü kaybedeceği nokta işte burasıdır.

Burada üç farklı seçenek ile karşılaşırsın:

google ads Telefon uzantıları

Temel sorun, çoğu insanın bütün öğeleri işaretlemek istemesine rağmen tek seferde sadece bir tane seçeneği seçebilme zorunluluğu olması gerçeğinde yatar. Sorunu anladın mı?

Telefon görüşmeleri yürütmeyi amaçlayan çoğu reklamın, mobil sitelerinde, reklam uzantılarında ve web sitelerinde bir telefon numarası bulundurmaları zorunludur.

Ancak yine de çoğu insan numaralarını sadece web sitelerine yazarak tonlarca dolaylı çağrıyı kaçırıyor. Buradaki anahtar nokta, her çağrı için üç ayrı dönüşüm komut dosyası oluşturmaktır.

Bu üç dosyayı oluştururken izleme etiketinde ayarlama yapmanız gereken iki öğe daha vardır: Arama uzunluğu ve dönüşüm raporuna dahil etme:

google ads Arama uzunluğu ve dönüşüm raporuna dahil etme

Her zaman “’Dönüşümlere’ Dahil Et” seçeneğinin ‘Evet.’ olarak seçildiğinden emin olun. Bu, Google Ads’in kampanya raporlarındaki “Dönüşüm” kısmında, telefon görüşmelerini de içerdiğini belirtir.

Arama uzunluğuna gelince herhangi bir çağrının dönüşüm olarak işaretlemediğinden emin olmanın harika bir yoludur. Örnek verirsek, Bir satış yapmak için ortalama ne kadar süre gerekiyor? Beş dakika? On dakika?

Çağrı uzunluğu ölçütü olarak düşük bir aralık/ taban nokta ayarlayın. Çağrılar bu kadar uzun ya da daha uzun olursa Google Ads bunları dönüşüm olarak işaretler.

Tabi bu iyi bir başlangıç olsa da tamamen kusursuz değildir. Çünkü bir çağrının iki dakika yerine beş dakika sürmesi bir satışı tamamladığın anlamına gelmez. İşte bu kısım Google Ads’in çağrı izlemede yetersiz kaldığı noktadır.

Bunun bir dönüşüm olup olmadığını tam anlamıyla bilmeniz mümkün değildir. Ve gerçek para söz konusu olduğunda, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bilmek zorundasın.

Tonlarca telefon görüşmesi heyecanlı gibi görünüyor olabilirken kimse senden bir ürün almazsa hiçbir işe yaramaz.

Çevrimdışı bir aktivite olduğundan, daha önce deneyim sahibi olmayan işletmeler tarafından da neredeyse hiç takip edilemez. Bu döngüleri sonlandırmak ve gerçek raporlama özelliklerini öğrenmek için, ikinci adıma geçin.

Üçüncü Parti İzleme Yazılımını Kullanın

Google Ads, çağrı izleme için sağladığı verilerde bu kadar kısıtlı olduğundan, çok sayıda telefon görüşmesi yapmak istiyorsan dış kaynaklara ihtiyaç vardır.

Telefon görüşmeleri, işin için potansiyel müşterileri kazanmanın büyük bir yoluysa, üçüncü taraf araçlara ihtiyacın vardır. Kullanabileceğin çok sayıda çağrı takip hizmetleri vardır.

Çoğu şöyle harika özellikler ile gelir:

 • Anahtar kelimelerin için izlenen aramalar:

Bireysel aramalar arayanın ne istediği ve nereden geldiği hakkında net bir fikir vermek için belirli anahtar kelime aramalarıyla ilişkilendirilebilir.

 • Göz atma zamanı:

Bir ziyaretçinin aramadan önce sitenizde gezindiği sayfaları izleme.

 • Çağrı kaydı:

Performansı dinlemek ve iyileştirmek ya da dönüştürülüp dönüştürülmediklerini görmek için aramalarınızı kaydetme.

 • Konum:

Kullanıcının aradığı yer, numarası ve adı.

callrail çağrı izleme kontrol paneli

Bu veriler bir kampanya için yapılan çağrıları doğru bir şekilde izlemek için çok önemlidir.

Bunu yapmadan hangi telefon aramalarının Google Ads’ten ya da yalnızca organik aramadan geldiğini bilemezsin. Her arayan müşteriye, sizi nerede bulduğunu sormadan ayırt etmek imkânsızdır.

Bazı harika çağrı izleme platformları CallRail, CallTrackingMetrics ve Capterra‘dır.

Bu platformlardan her biri, çevrimdışı dönüşümleri çevrimiçi verilere dönüştürmene yardımcı olabilir. Şimdi senin bir sır paylaşmanın vakti geldi: Makyajlı ölçütleri odaklanmak, yanlış kararlar vermenize neden olabilir.

Doğru ölçümlere odaklanmak, yıllar boyunca kâr etmeni sağlar.

Doğru karar nasıl verilir? Sonraki bölümde tartıştığımız konu bu olacak.


Google Ads’te veri analizi yaparken bunalman çok kolaydır. Düzinelerce raporlama özelliği ve sayısız değerlendirme ölçütü vardır.

Tıklanma gösterimlerinden CTR’lara ve dönüşümlere, kampanya başarısı için hangisine odaklaman gerekiyor?

Hangi ölçütler gerçekten önemli, hangileri sadece zaman kaybı? Makyajlı ölçütler gibi yanlış ölçülere odaklanmak, nihai kâr-zarar haneni etkilemeyen kötü iş kararları vermenize sebep olabilir.

Doğru ölçütlere odaklanmak işletmenizin kârını yıllar boyu koruma altına alacaktır. Bu bölümde Google Ads’teki en önemli PPC ölçümlerinin ve onları izlemek için raporlama özelliklerinin nasıl kullanıldığını öğreneceksin.

Edinim ve Ömür Boyu Değer: 

Takip Etmen Gereken İki Ölçüt Google Ads’te kampanya yürütürken kontrol panelin, performans konusunda bazı harika ölçümler sağlayacaktır.

Tıklanma oranı, gösterimler, telefon görüşmeleri gibi ölçütler. Bu sayıların yükselebildiğini görmek harika olsa bile aldatıcı olabilir. Google Ads’teki çoğu ölçüm, şişirilmiş ölçümdür.

Bunun anlamı, yüzeysel olarak incelendiğinde harika gibi görünür ancak stratejinin gerçek değerini vermez. 1.000.000 görüntülenme görmek çok havalıdır, değil mi?

Ama marka bilinirliğine dayalı bir kampanya yürütmüyorsan, bunun pek bir anlamı yoktur. Eğer dönüşüm almıyorsan, bir milyon görüntüleme almanın hiçbir faydası yoktur.

Eğer dönüşüm almıyorsan, tıklamaların hiçbir faydası yoktur. Eğer dönüşüm almıyorsan, CTR bile anlam ifade etmez. Birçok durumda dönüşümler de gerçekten dönüşüm anlamına gelmez.

Çevrimiçi bir mağaza ile doğrudan ürün satmıyorsan, dönüşümlerin temelde yalnızca yönlendirmeye yol açar. Onlar daha fazlasını öğrenmek isteyen ve sana iletişim bilgileri veren danışılan kişilerdir.

Ölçütlere gelince, odaklanman gereken sadece iki tane ölçüt vardır: Edinim başına maliyet / dönüşüm başına maliyet ve ömür boyu değer.

Google Ads’in Edinim Başına Maliyeti Nedir?

Edinim ya da dönüşüm başına maliyet, yalnızca o müşteriyi elde etmek için harcadığın para miktarına denir. Örnek olarak, tıklama başına 1 TL karşılığında 15 tıklama alınırsa, onları kazanmanın 15 TL tutarında bir maliyeti olur.

Bu ölçüt sana kar sağlayıp sağlamadığını gösterir. Müşterilerin ürünün için 10 TL ödediyse, ancak satın almak için 15 TL harcadıysan, kâr etmiyorsun demektir. Sitende 50 TL harcadılarsa, 15 TL’lık bir kazanç elde edeceksin.

Yaşam boyu değer, bir müşterinin işletmenle olan ilişkilerinde harcadığı toplam tutardır. Bir müşteriyi edindikten ya da sitenden satın almalarını sağladıktan sonra, ne kadar harcıyorlar? Kaç defa geri gelip tekrar bir şeyler satın alıyorlar?

Bir müşteri senden ortalama olarak yılda iki kez satın alma yapıyorsa ve her bir sipariş 100 TL ise bu yıllık 200 TL yaşam boyu değeridir. Peki bu ölçüt neden bu kadar önemli?

Çünkü bu ölçüt yeni müşteriler kazanmak için harcaman gereken parayı belirler. Dışarıdan bakıldığında, 50 TL bir müşteriyi kazanmak için çok para gibi görünebilir. Ancak söz konusu müşteriler yılda 200 TL harcarlarsa, bu çok önemli bir kazançtır.

İlk satın alımları sadece 50 TL olsa bile, önümüzdeki yıl 4 katı tutarını harcayarak, büyük resme bakınca 50 TL’lık satın alma maliyetini zararsız hale getirmesini bekleyebilirsin.

Google Ads raporlarında, satın alma maliyetleri hakkında fikir edinmek için dönüşüm başına maliyeti takip edin: 

AdWords’teki dönüşüm tablosu başına maliyet

Yaşam boyu değer düşükse, satın alım için fazla harcama yapamazsın. Eğer yüksekse yapabilirsin.

Google Ads’te Başarıyı Ölçmede Önemli Raporlar

Google Ads, PPC performansını izlemene, analiz etmene ve geliştirmene yardımcı olabilecek bazı harika raporlar sunar.

Yeni Google Ads ara yüz güncellemeleriyle, raporlar değiştirildi, ortadan kaldırıldı ve bunların bulunmasını zorlaştıran güncellemeler yapıldı. Eski Google Ads ara yüzünün en iyi raporlarından birine “en çok değişenler” denildi.

Bu rapor, temel olarak hesabının belirli bir zaman diliminde en fazla değişen bölümlerini tanımladı.

Gösterimler, maliyetler, dönüşümler ve CTR gibi ölçütler dâhil olmak üzere, performans üzerinde büyük etki oluşturan iyi ve kötü değişiklikleri tanımlayabilir, Google Ads’in gürültüsünden kurtulmana ve çok pahalı ürünlere odaklanmana yardımcı olabilir.

Neyse ki, bu rapor Google Ads’te farklı bir isim altında hala bulunmaktadır:

En Çok Değişenler Raporu

En Çok Değişenler raporuna kontrol panelinin genel bakış bölümünden ulaşabilirsin:

En Çok Değişenler Raporu

Bu raporda, maliyet, dönüşüm, CPC, CTR ve diğer ölçütlere göre sıralanan verileri analiz edebileceksiniz: Seçilecek raporlama ölçütlerinin listesi aşağıdaki gibidir:

maliyet, dönüşüm, CPC, CTR

Bu rapor çok kazananları bulmak ve başarısız olan kampanyalara ara vermek açısından çok iyidir.

google ads En Çok Değişenler Raporu

Büyük kazandıran kampanyalara şöyle bir göz atmak için verilerinizi dönüşümlere göre sıralayın. Eğer varsa, bütçenizin daha fazlasını bu kampanyaya tahsis ederek ikiye katlayın.

Kampanyalar önceki yedi güne göre olumsuz gidiyorsa onları duraklatmayı ya da bütçenizi diğer kampanyaların lehine azaltmayı düşünün.

En Çok Değişenler Raporu, Google Ads’te günlük ya da haftalık olarak kontrol ettiğiniz ilk rapor olmalıdır.

Neler olup bittiğini anlamaya çalışmak için hesabınızın tamamını incelemek yerine büyük resmi görmek için En Çok Değişenler Raporunu kullanın. Sonra her bir kampanyayı derin derin inceleyebilirsin.

Google Ads’teki bir başka harika rapor da çabalarını odaklamak istediğiniz yere bağlı olarak kampanyada, reklam grubunda ve anahtar kelime düzeylerinde bulunabilir ve şöyle adlandırılır:

Açık Artırma Trendleri raporu

Buna erişmek için, kampanyalara, reklam gruplarına ya da anahtar kelimelere ve ardından “Açık Artırma Trendleri” ne tıklayın.

google ads Açık Artırma Trendleri raporu

Burada, rekabetinize kıyasla performansınızı gösteren ayrıntılı bir tablo göreceksin:

google ads Açık Artırma Trendleri raporu açık artırma bilgileri

 • Ben burda rakiplerime göre en çok gösterim payıyla zirveye oynamışım 🙂

Bu tabloda, rakiplerinin seni ne sıklıkta geride bıraktığını gösteren “Oranın üzerinde sıralama” gibi reklam durumunu ve ölçütlerini karşılaştırabilirsin.

Bu ölçütler, teklifleri ya da kalite puanlarını ne zaman artırman gerektiğini ve sıralamada rakiplerini ne zaman geride bırakmayı denemen gerektiğini bilmek için mükemmeldir.

“Yüksek paylaşım”, ne sıklıkla sizin reklamının diğer reklamlardan daha fazla gösterildiğini söyler. Eğer düşükse, muhtemelen yeterince teklif vermiyor olabilir ya da rakiplerinden daha kötü kalite puanları alıyor olabilirsin.

Dalgalanmaları görmek için ve teklifleri artırma ya da reklam bağlantı düzeyini artırma çabalarının işe yarayıp yaramadığını görmek için bu rapordan her hafta faydalanın.

Açık Artırma Trendleri raporundaki ölçümler sana, rakiplerine kıyasla ne kadar iyi olduğunuza dair güçlü bir resim sunar.

Son olarak, her zaman kullanman gereken son rapor, performansınla ilgili  tüm anahtar kelimelerini ve önemli ölçümleri gösterir, kampanyaların için bütçe ve teklif kararları vermenize olanak tanır.

Evet, şu konu hakkında konuşuyorum:

Anahtar Kelime Raporları

Anahtar Kelime raporuna erişim için, kontrol panelinize gidin ve raporlama aracını tıklayın. “Önceden tanımlanmış raporlar” a gidin, ardından “Temel” i tıklayın.

google ads Anahtar Kelime Raporları

Sonra, açılır menüden “Anahtar Kelime” bölümünü seçin:

google ads Anahtar Kelime bölümüRaporları

Burada, halihazırda teklif verdiğiniz mevcut kampanyaların ve reklam gruplarınızla ilgili her anahtar kelimeyi analiz edebilirsin:

google reklam reklam grupları

Dönüşüm oranları başta olmak üzere, dönüşümler ve dönüşüm başına maliyet gibi temel ölçümlere bakın. Belirli anahtar kelimeler diğerlerinden daha iyi dönüşüm sağlıyor mu?

Anahtar kelimeler iyi dönüşüm sağlıyor ancak çok mu pahalı? Bütçelerini azaltın ve ucuza dönüştürülen ancak toplam dönüşüm kadar olmayan anahtar kelimelere yatırım yapın.

Hazır performanstan söz etmişken…. Google Ads hesabının yıllar boyunca iyi performans göstermesini sağlamak için bir sonraki bölüme göz attığından emin olun. Neredeyse bitirdin…Son bir gayret 💪

Maliyetler Nasıl Düşürülür ve Zaman İçinde Performans Nasıl Artırılır?

Google Ads, tonlarca farklı özellik, güncelleme ve değişiklik içeren karmaşık bir platformdur. Sadece 2018 yılında bile, her ay düzinelerce yeni güncelleme yayınlandı.

Yeni raporlama yazılımından yeni ölçümlere, sütunlara ve teklif sistemindeki değişikliklere kadar, hesabınızı seyir kontrolüne geçirmek giderek zorlaşıyor. Sadece güzel zamanlar geçirmek ve paranın akıp durduğunu izlemek.

Ne yazık ki Google Ads’te düzenli hesap bakımı yapmak mecburidir. Ama bu işlem zahmetli olmak zorunda değildir. Bu bölümde, Google Ads hesabının başarısını korumak, hatta her hafta da geliştirmek için birkaç anahtar yol göstereceğim.

Google Ads Hesap Bakımı Adım 1: Boşa Giden Reklam Harcamalarını Negatif Anahtar Kelime Listeleri ile Azaltın

Google Ads’te paranı boşa harcadığını düşünmüyor musun? Tekrar düşün. Kampanyan iyi mi gidiyor? Tıklanma oranlarınız gayet yüksek mi? Dönüşümlerin iyi mi görünüyor? Gösterimlerin tavan mı yaptı?

Tüm bu ölçümleri en iyiye getirmek bile, potansiyelini en üst düzeye çıkarmanı garanti etmez. Tonlarca parayı israf etmeyeceğinizi de garanti edemez.

Son zamanlarda 2,000 adet denetlenmiş Google Ads işletme hesabı ile yapılan bir araştırmada reklam harcamalarının % 61’inin şaşırtıcı derecede boşa harcandığı bulundu.

Google Ads Hesap Bakımı Adım 1: Boşa Giden Reklam Harcamalarını Negatif Anahtar Kelime Listeleri ile Azaltın

Bu boşa harcanan reklam harcamaları bütçene büyük zararlar verebilir. Boşa giden harcamalarının yüzdesi arttıkça, dönüşüm başına maliyetiniz de artar:

boşa harcanan reklam harcamaları

Yani, yaptığın her satış, olması gerekenden çok daha maliyetlidir. Olması gerekenden daha fazla para ödüyorsun. Peki bu neden oluyor? En büyük suçlu/neden nedir? Yanlış aranan ifadeler.

Tam anlamıyla şöyle ifade edebilirim:

Negatif anahtar kelime listelerini ihmal etmek

Bu çalışmada ortalama bir hesap, günlük bütçelerinin %76’sını dönüşümü olmayan terimlerle boşa harcıyor.

Bu kolay ve etkili düzeltme, sık sık birkaç önemli sebepten dolayı göz ardı edilir:

 • İnsanlar arama terimleri raporunun ne olduğunu bilmiyor ya da bunları negatif anahtar kelimeler için nasıl kullanacağını bilmiyor.
 • İnsanlar negatif anahtar kelimelerin ne demek olduğunu bilmiyor.
 • Negatif anahtar kelime listeleri sıkıcı ve süreklilik arz eder, bu da “bağlı kalmayı” zorlaştırır.

Bundan da bahsettikten sonra, boşa harcanan reklam harcamalarını negatif anahtar kelimelerle azaltmanın temellerini gözden geçirelim.

Negatif Anahtar Kelimeler Nedir?

Google’ın tanımlamasına göre negatif anahtar kelimeler

“Reklamınızın belirli bir kelime ya da kelime öbeği tarafından tetiklenmesini önleyen bir tür anahtar kelime. Reklamların bu ifadeyi arayan kişilere gösterilmez.”

google ads Negatif Anahtar Kelimeler Nedir?

Örneğin, Google reklamlarından danışma almak istediğin bir işletmeyi yürüttüğünü ancak ücretsiz olmadıklarını varsayalım.

Danışma ücreti 50 TL. “Ücretsiz” kelimesini negatif bir anahtar kelime olarak ataman, reklamlarını “ücretsiz” anahtar kelimesine göstermemeni sağlar. Niçin?

Çünkü sen ücretsiz danışmanlık vermiyorsun ve Google Ads’te her tıklanma başına para ödüyorsun. Bütçeni, dönüşüm sağlamayan anahtar kelime aramalarıyla çarçur edemezsin.

Ücretsiz danışmanlık arayan biri sizin 50 TL ‘lık danışmanlığına dönüşüm vermeyecektir. Negatif kelimeler, dönüşüm sağlamayan ve hiçbir zaman da sağlamayacak olan arama terimlerini ortadan kaldırmaya yarar.

Google Ads’te anahtar kelimelere değil arama terimlerine ödeme yaparsın. Bir anahtar kelimeye doğrudan teklif verebilecek olsanız da eşleme türüne bağlı olarak, istemediğiniz şartlar için kapıyı açarak, bağlantılı aramalar için tonlarca para ödüyorsun.

Negatif anahtar kelimelere başlamak için Google Ads kontrol paneline gidin ve arama terimleri raporunu bulun. Burada, listenizde farklı arama terimlerini seçerek başlayabilir ve bunları negatif anahtar kelime olarak ekleyebilirsin:

Google Ads negatif kelime ekleme

Bunu kampanyadan ya da reklam grubundan ve hesap seviyelerinden bile özelleştirebilirsin.

Hesap seviyesinde, yayınladığın her kampanya için geçerli olacak negatif anahtar kelimeleri ekleyin. Örnek olarak, reklamlarının ilişkilendirilmesini istemediğin” Ücretsiz” kelimesi gibi ücretsiz hizmetler ya da açıklayıcılar.

Bu denetim tarzı hesap bakım adımı haftalık olarak yapılmalıdır. Raporlarını kontrol ederken sonuçları son yedi gün itibariyle filtreleyin:

google ads son 7 gün

Bu yolla, yinelenen işler yapmadığınızdan ve bu işi yaparken zamanınızı en aza indirdiğinden ve bütçe tasarrufu sağlayan sonuçlar ürettiğinizden emin olabilirsin.

Google Ads Hesap Bakımı Adım 2: Kampanya Fikri İçin Arama Terimleri Raporunu Keşfedin

Bu sonraki adım, negatif anahtar kelimeler ekleme ile aynı şekilde yapılabilir. Çok şükür ki ikisi de aynı raporda birleştirildi. Teşekkürler Google. 🙂

Daha önce belirtildiği üzere, Google Ads’e ödeme yaptığın asıl şey arama terimleridir. Kafanı mı karıştı? Senin için parçalara bölerek daha detaylı anlatayım. Arama ağında teklif vermek, anahtar kelimelerini iyi seçmeni gerektirir.

Örneğin “SEO ajansı” Aramaya trafik çekmek için bu terime teklif verebilirsin. Ancak bir geniş eşleme türünü kullanıyorsan, SEO ajansından bahseden veya bununla ilişkili tonlarca anahtar kelime ortaya çıkıyor olacaktır.

Google Ads’te birçok eşleme türü vardır:

Google Ads’te ki Anahtar kelime eşleme türü özetleri

Hangi eşleme türünü kullandığına bağlı olarak (SKAG bölümünde bahsettiğim gibi) farklı terimler ortaya çıkacaktır. Çoğu zaman hesaplara geniş eşleme türleri hâkimdir.

Bunun anlamı arama terimleri raporunda hem iyi hem de kötü anahtar kelimeler bol bol bulunacaktır.

Geniş eşleme, reklamını bağlantılı aramalar ve varyasyonları için tetiklediğinden, yalnızca teklif ettiğiniz anahtar kelimeyi değil, tüm arama terimlerinin ücretini ödersin.

Bu negatif anahtar kelime listelerini kullanarak istenmeyen şeyleri filtreledikten sonra harika fırsatlar için kapı aralar.

Örneğin, arama terimleri raporunu tarayabilir ve dönüşüm sağlayan yeni ve özgün anahtar kelimeleri bulmaya başlayabilirsin.

Verileri dönüşümler ve CTR’lar gibi ölçütlere göre sınıflandırın.

Şu anda reklam gruplarınızda teklif vermediğiniz arama terimlerini araştırın.

Eğer henüz kendi kampanyaları olmayan yeni arama terimleri bulduysan, bu sizin sermayeye çevirme şansındır.

Bu başarılı arama terimlerini al ve yeni tek bir anahtar kelime reklam gruplarına dönüştür.

Böylece, bu terimler üzerinde dönüşüm yapma şansınızı arttırmanıza ve önümüzdeki haftalarda daha fazla arama terimi için yeni kapılar açmanıza yardımcı olacaktır.

Bu süreci negatif anahtar kelimelerinle haftalık olarak tekrarlamak zamanından yalnızca birkaç dakika alacaktır.

Eğer benim gibi üşengeçseniz süreci hızlandırmak için basit bir numara kullanabilirsin:

Bunu kontrol etmek için Google Ads’e girmek yerine Google’ın size arama terimleri raporunun bir haftalık listesini e-posta göndermesini sağlamak.

Yani, e-postanızdaki verileri Google Ads ara yüzünü yüklemek yerine sadece bir bakışta analiz edebilirsin.

Bunu gerçekleştirmek için arama terimleri raporunuza gidin ve araç çubuğundaki indirme düğmesini tıklayın:

google ads arama terimleri raporunuza gidin ve araç çubuğundaki indirme düğmesine tıklayın

Sonra da Google’dan yenilenen e-postaları ayarlamak için “Planlama” ya basın. Ardından, raporun size ne sıklıkta e-postayla gönderilmesini istediğinizle birlikte, raporu kimlerle paylaşmak istediğinizi de seçebilirsin:

Google Ads'te rapor planlama

Bu raporlar, size her hafta bol bol çalışma saati kazandırabilir. Ancak burada durmayın. Daha da fazla zaman kazanmak ister misin? Zamanını doğru arama terimlerine kullandığınızdan emin olmak ister misin?

Dürüst olalım: Arama terimleri raporlarının çoğu çöptür. Ancak bu zorlukta basit birkaç ince ayar ile ortaya çıkarabileceğin ve üzerinde odaklanabileceğin değerli veriler vardır.

Tekrarlayan e-posta raporlarını zamanlamadan önce, arama terimleri raporunuzdaki filtrele düğmesine basın:

google ads arama terimi raporları

Filtreleri kullanarak, arama terimleri rapor verilerini performansa, dönüşümlere, özelliklere ve daha fazlasına göre sıralayabilmen mümkündür:

google ads arama terimleri filtreleri

Minimum CTR’nizi, ortalama kampanya CTR’niz olarak ayarlayabilirsin:

google ads Minimum CTR

Böylece, tüm arama terimlerini, ortalamanızdan düşük olan CTR’lerle filtreleyecektir. Örneğin, zamanınıza ve emeğinize değmeyen terimleri… Bu filtreleme işlemini dönüşümler ve satın alma maliyetleri gibi önemli ölçütler için tekrarlayın.

Yalnızca yeni kampanyalar için en iyi potansiyel anahtar kelimeleri içeren daha küçük ve kısaltılmış raporlar oluşturabilirsin. “Planlama” kısmına tekrar bastığında arama terimleriyle ilgili harika bir başlangıç yaparsın.

Google Ads Hesap Bakımı Adım 3: Google Ads’te Süreyi Kısaltmak ve Performansı Artırmak için Otomatik Kurallar Nasıl Kullanılır?

Herkes para kazanmayı ve sonuçları görmeyi sever. Pazarlama alanında, yatırımların geri dönüşünü görmekten ve Google Ads üzerinde fazlaca hızlı satış yapmaktan daha güzel olan az şey vardır. Bunu yapmak için en iyi yerlerden biridir Google Ads.

Ancak çok az sayıda kişi Google Ads’te gerçekten eğlenceli vakit geçiriyor. Bilirsin, zaman, emek ve özveri gerektiren kısımlar. Bu çok sıkıcıdır. Daha önce kullandığın hiçbir şeye benzemeyen şekilde oyalayıcıdır.

Araştırılacak yüzlerce rapor, ölçüm, taktik vardır ve bunlar sürekli olarak yeni güncellemelerle değişip durur.

Bu işe binlerce saattir ayırmadıysan, hesabınızın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için tüm günlük görevlerinizi yapmanın tam zamanlı bir pozisyon olduğunu hissedebilirsin.

Neyse ki, Google Ads, herhangi bir reklam verenin, daha zor değil daha akıllı çalışmak için kullanabileceği, bazı şaşırtıcı otomasyon araçları sunar.

Benim en sevdiğim metotlardan biri olan eylem kurallarını kullanmaktır. Bunlar basit “eğer öyleyse” stil otomasyonu.

Örneğin: Eğer TBM X’den büyükse, o halde bütçeleri Y ile azaltın. Mantıklı geldi mi? Temel olarak, belirli bir işlem otomatik reaksiyonunu tetikler.

Kontrol panelinde, araç kutunuzdaki “Kurallar” bölümüne gidin:

google ads Kontrol panelinde Kurallar oluşturma

Kurallar, belirli metriklere ya da işlemlere dayalı otomatik dizileri ayarlayabileceğin yerdir.

Buna örnek verecek olursak, diyelim ki günlük bütçeniz 50 TL olsun. Bu bütçe alışveriş kampanyaları için pek yüksek bir rakam değildir.

Ortalama dönüşüm başı belirlemeniz gereken maliyetiniz yaklaşık 5 TL’dır.

Ürünün 15 TL’ye satılıyor, bu nedenle dönüşüm başı 5 TL fena değil.

Ancak, anahtar kelimelerinin ortalama CPC değeri düştüğünde ne olur?

Belki bir reklam veren kampanyalarını geri çeker veya durdurur.

Şimdi CPC’lerin çok daha ucuzdur.

Günlük bütçeyi artırmak, hatta dönüşüm teklifini artırmak istemez miydin?

Çünkü bu artış sana ayrıca satış getirecektir, 50 lira ile 3 satış yapıyorsan ve 30 tl total bir kazancın varsa, 100 lira ile 6 satış yapma ve 60 lira her şey çıktıktan sonra kazanç elde etmen gibi bir durum var.

Tabi ki bütçeyi arttırmayı isterdin.

Sen hesaba girmeden normalde bunun gerçekleşmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Bu işi otomatikleştirebilirsin, otomatik kuralları kullanarak bu durumu otomatiğe bağlayabilirsin.

CPC düştüğünde yada rakiplerinin ürünleri reklamdan çekildiğinde sana daha fazla meydan kalacak ve bütçeyi otomatik olarak arttıracaksın.

google ads kurallar otomatik kurallar ile bütçeyi değiştir

Yeni kurallar oluşturmak, bütçeleri ayarlamana, kampanyaları duraklatmana ve dönüşümlerde, CPC’de, maliyetlerde vb. artışlarla ilgili hesap değişiklikleri yapmana yardımcı olabilir.

Ortalama CPC’ler düşerse, maliyetler düşükken daha fazla dönüşüm elde etmeni sağlamak için günlük bütçeni artırmayı dene:

google ads Kampanyalar için yeni kural oluştur

Bu kadar basit.

Aynı şeyi, dönüşüm başına maliyet düşük olduğunda günlük bütçeni artırarak yineleyebilirsin:

dönüşüm başına maliyet düşük olduğunda günlük bütçeni

Bu, düşük bir fiyata daha fazla dönüşüm elde etmene yardımcı olur.

Dönüşüm maliyetleri yükseldiğinde, bütçeni düşürmek için başka bir otomatik kural koyabilirsin.

Otomatik kurallar Google Ads’te hayat kurtarıcıdır. Platformda bir gün içinde saatler geçirmenize engel olur.

Ürün ve hizmet satışlarını geliştirmeye devam ederken ileri kampanyalarda işine yarayacak yeni kurallar belirlemek için biraz zaman ayırabilirsin.

Kendi kendini tebrik edebilirsin, başardın!

Google Ads yeni bir kullanıcı için çok zor gelebilir ve hatta hesaplarını bir sonraki seviyeye taşımak isteyen daha deneyimli reklam verenler için bile zor olabilir.

Bu kılavuzun ardından, pozitif bir yatırım getirisi ve hızlı satış ile başarıya ulaşan kampanyaları başlatabilir ve yürütebilirsin.

Biraz önce bahsettiğim üç adımı takip ederek hesabını sürekli olarak optimize ettiğinden emin olmalısın.

Bu rutin bakımlar, satışları artırmanıza ve maliyetlerinizi düşürmenize çok yardımcı olur.

Yeni stratejileri test etmeye ve bu kılavuzda öğrendiklerini kullanmaya devam edersen zaman kaybetmeden bir Google Ads uzmanı olabilirsin.

Eğer kafana takılan bir şey olursa bu makalenin altına lütfen yorum olarak yaz, ayrıca “bu makale yardımcı oldu mu” sorusunu da cevaplamayı unutma.

Eğer sende bana bir iyilik yapmak istersen bu makaleyi Facebook ve Twitter’da paylaşabilir, bana ve arkadaşlarına destek olabilirsin.

Etkili Blog Yazmak: Blog Yazısı Nasıl Yazılır? 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririm.

Bu yazı yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Photo of Burak Bilişik

Burak Bilişik

Co-Founder of 618Media, Grafik Tasarımcı - Amazon FBA ve E-ticaret Uzmanı

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı