Google Ads Bölüm 2: Google Ads Nasıl Çalışır?

Google Ads rehberi 2. bölümümüzde, Google reklamlarının, yani diğer adıyla Google Ads'ın nasıl çalıştığını ve reklam ağını inceliyoruz

Burada olduğuna göre Google Ads’ın reklam ağı ve çalışma prensipleri hakkında detaylı bilgi almak istiyorsun, Google’da reklam vermek güzel bir fikir gibi görünebilir, yine de Google Ads reklamları ile müşterilerinize nasıl reklam göstereceğiniz konusunda kafanız biraz karışık olabilir.

Google reklamları hakkında bir çok bilgiyi ve açıklamayı internette oldukça fazla yerde bulabilirsiniz, kimisi oldukça karışık, kimisi de basit anlatıyor.

Biz ise bu bölümde size tam olarak (1) Google reklamların nasıl çalıştığını ve (2) Google ‘da reklam vererek neler elde edebileceğinizi açıklamaya çalışacağız.

Farklı reklamcılık ağlarını, seçeneklerini ve reklamlarınızı rakiplerinize göre nasıl sıralayabileceğinizi kıracağız.

Google reklamları ve çalışma alanlarını incelemek istiyorsan aradığınız her şey bu makalede…

Google Reklam Ağları: Nedir ve Nasıl Çalışır?

Google reklamlarına aşina değilseniz, ilk başta reklam çeşitlerine bakmalısınız.

Google, her birini hedeflerinize göre seçebileceğiniz ve özelleştirebileceğiniz çeşitli reklam seçenekleri içeren üç farklı Google ağına bölünmüştür:

  • Arama Ağı
  • Görüntülü Reklam Ağı
  • Google Network (Maps, diğer arama ortakları, google uygulamaları ve diğer Google siteleri)

Biz bu makalemizde ilk 2 reklam ağına değineceğiz.

Google arama ağı, Google’daki gerçek arama sonuçlarını, Google Haritalar ve Google Alışveriş alanı gibi diğer Google mülklerini ve Google metin reklamlarını gösterebilen ortak siteler gibi reklam konumlarını içerir.

Aşağı da metin reklamlarının bir örneğini görebilirsiniz. Bu sonuçlar Google Ads içindeki metin reklamlarının bir sonucudur, reklamlar organik kişiler tarafından tıklandığında reklam verenden ücret kesilir.

Google Ads : Basketbol Ayakkabısı

Ayrıca metin aramaları yaptığınızda Google Alışveriş reklamlarını da görebilirsiniz.

örneğin LED TV aramasında karşımıza çıkanlar gibi:

Google Alışveriş reklamlarının satış etkisi oldukça yüksektir, kullanıcıya binlerce seçenek arasından aranmaya en uygun ürünleri gösterir, fiyatlar arasında karşılaştırma ve doğrudan yönlendirme sağlar.

Kelime bazlı aranmaları otomatik ayarladığı için doğru ürüne en doğru müşteriyi getirir.

Golge Ads : Led Tv Araması

Bir de Google arama ağının diğer parçaları var, örneğin Google Maps’ de karşımıza çıkan reklamlar…

Google’ da veya doğrudan Google Haritalar’da yerel bir işletme arıyorsanız, reklamlar görebilirsiniz:

Google Ads : Alışveriş Reklamları

Öte yandan görüntülü reklam ağı gibi bir seçeneğimizde vardır, bu network sayesinde arama ağı gibi metin tabanlı olmayan platformlara ve reklamcılık stratejilerine odaklanabilirsiniz.

Google görüntülü reklam ağı dediğimizde, YouTube video reklamları, Gmail reklamları ve Google Adsense üzerinden reklam geliri elde eden binlerce web sitesinde gösterilen reklamlardan bahsediyoruz.

YouTube’a göz attığınızda karşınıza çıkan reklamlar bu görüntülü reklam ağının canlı halidir. Gmail’de epostalarınızı kontrol ederken posta kutusunun üstünde reklamlar görürseniz bu da Gmail reklamlarına güzel bir örnektir.

Yine sık girdiğiniz web sitelerinde kenar, alt ve üst alanda görebileceğiniz reklamlarda bu görüntülü reklam ağının bir sonucudur, bu tür web siteleri doğrudan Google’ın sahibi olduğu siteler olmayabilir, ancak Adsense üzerinden gelir elde etmek için Google ile kısmı bir anlaşma yapmıştırlar.

Size Google Ads’ın nasıl çalıştığını gösteren bir örnek daha vermem gerekirse, basit bir arama yapmak için doğrudan Google’a gidelim.

Yaz için bir çadır arıyorum, bunu hemen Google’da arayayım…

Google Ads: Kamp Çadırı Araması

Arama sonuçlarında, çadır satan sitelerden gelen Google Alışveriş reklamlarını görüyorum:

Google Ads : Çadır Araması Sonuç

Biraz aşağı kaydırdığımda, çadır satan diğer işletmelerden gelen temel arama ağı metin reklamlarını da görüyoruz:

Google Ads: Çadır metin Sonuçları

İlgili ürünleri görmek için dikkatimi çeken metin reklamına tıklıyorum…

Google Shopping : Çadır Landing Page

Tıkladıktan sonra, reklamveren firma, Google’a TBM yani tıklama başına maliyet ücretini öder.

Tıklama başına ücret konusu sizi rakipleriniz karşısında savunmasız bırakmaz, Google, tıklamaları çok iyi takip eder ve süzer, örneğin bir kişi kötü niyetle reklamlarınıza sürekli tıklıyorsa Google bu tıklamaları geçersiz sayar.

I love Google <3

Açılış sayfasına (yukarıda ki resimde) girdiğimde karşıma ürünler çıkıyor, bu ürünleri inceliyorum ve bir tane satın alıyorum.

Özetle Google Ads, anahtar kelimeleri, demografik hedeflemeleri ve reklam verme amacınızı temel alarak Google ve diğer reklam ağlarında reklam gösterimi yapar.

Güzel ve hızlı açılan açılış sayfaları, iyi reklam metinleri her zaman kalite puanınızı arttırır ve tıklanma ve dönüşüm olasılığınızı arttırır.

Peki tıklama olduğu halde satın alma yapılmazsa? O zaman Google Re-Marketing yani yeniden hedefleme reklamları ile dönüşümlerimizi arttırıyoruz…

Yeniden pazarlama (yeniden hedefleme olarakta bilinir) başka bir reklamı yada reklamınızın aynısını, reklamlarınıza tıklamış yada bir şekilde etkileşime geçmiş ama henüz satın alma yapmamış olanlara gösterme eylemidir.

Yeniden hedefleme satışlarınız devamlılığı için, zaten ürününüzü daha önce görmüş, yani satın almaya zaten oldukça yakın kişiye tekrar reklam gösterimi yapmaktır, kitle spesifik ve az olduğundan maliyetler düşüktür, bununla birlikte dönüşüm oranı oldukça yüksektir.

Google bu algoritmayı tüm reklam ağları için mükemmel bir şekilde sunuyor, ayrıca re-marketing yapmak için sadece bir ürün satıyor olmana gerek yok…

Örneğin firmamız yeni bir ürün çıkardı, şimdi bu ürünün reklamını daha önce web sitemize uğramış kişilere görüntülü reklam ağı ve arama ağı ile tanıtabiliriz.

Artık Google reklamları ve çalışma şekli hakkında bilgi edindiğinize göre ücretli reklamların nasıl göründüğü ve bu ağda reklamlarınızın nasıl sıralandığını öğrenmenin zamanı geldi.

Google Ads’da Reklamlar Nasıl Sıralanır?

Google’da bir arama yaptığınızda, tıpkı organik arama sonuçları gibi, sırayla reklamların görüntülendiğini fark edeceksiniz:

Google Ads Sonuç Sayfası

Buradaki pozisyonunuz ilgili kelimede aldığınız tıklamaları ve trafiğinizi ciddi oranda etkiler.

Sayfanın üst konumu olan ilk 4’de olmak sayfa altına göre oldukça iyidir.

Reklamlarınız Google tarafından oluşturulmuş bir algoritma tarafından reklam alaka puanı, kalite puanı, reklam uzantıları ve web sitenizin reklamınız ile ne kadar ilgili olduğu gibi konularla değerlendirilir ve sıralaması bu şekilde belirlenir.

Hadi gelin bu metrikleri yükselterek Google reklam sıralamamızı iyileştirmek için neler yapabiliriz, bunlara bi göz atalım.

Reklam sıralaması için en önemli faktörler:

  • Teklif miktarı: daha yüksek TBM teklifi vermek daha yüksek sıralama anlamına gelir. Ancak, yalnızca yüksek teklif vermek yeterli değildir.
  • Reklam süresi ve kalite puanı: kalite puanı (daha fazlası)
  • Arama kapsamı: reklamlarınızla ilgili konum, cihaz, zaman vb. reklamınız, her bir kişinin içeriğine ve mevcut teklifinize göre mantıklı bir şekilde en iyi seçenek midir?
  • Reklam uzantıları: Reklam uzantılarınız ne kadar iyileştirme yapar? Daha fazla = daha iyi. Daha yüksek TO’lar daha büyük etkiler sağlayacaktır.

Google’a göre:

“Rakibiniz sizinkinden daha yüksek tekliflere sahip olsa bile, oldukça alakalı anahtar kelimeler ve reklamlar kullanarak daha düşük bir fiyata daha yüksek bir pozisyon kazanabilirsiniz.”

Temel olarak daha yüksek teklif vermek sıralamanızı yükseltmenin tek yolu değildir. Elbette daha yüksek teklifler eğer rakiplerinizden daha fazla teklif veriyorsanız sıralamanızı bir parça iyileştirir, ancak, birinci veya ikinci alana yerleşmek istiyorsanız, yukarıda listelenen tüm bu faktörleri hesaplamanız gerekir.

Reklamlarınızın yüksek kaliteli puanlara, içerik bilgisine uygun ve TO’nun ortalamasından daha yüksek olması gerekir.

Google Ads hesabınızdaki reklamlara girdiğinizde, her bir anahtar kelimenin kalite puanı vardır, kalite puanı metriğinin üzerine gelirseniz, şunun gibi bir şey görmelisiniz:

Google Ads Kalite Puanı

Kalite puanı, her bir reklamın veya anahtar kelimenin performansının 1-10 arasında (en iyisi 10 olur) arasındadır. Size ne kadar iyi yaptığınız hakkında bir fikir vermek için genel bir puandır.

Kalite puanı bilinen üç farklı bölüm ile hesaplanır:

  1. Beklenen tıklama oranı:  Bu anahtar kelime için tıklama oranınız nedir? Ortalamadan daha yüksekse, çoğu reklam verenden daha iyi bir kalite puanı bekleyebilirsiniz.
  2. Reklam alaka düzeyi:  Reklamlarınız ne kadar belirgin? Teklif ve harekete geçirme ifadesi, reklamını yaptığınız şey için anlamlı mı? Reklamlarınız “şimdi mağazayı ziyaret edin” diyor ancak lokal bir mağazanız yok, yalnızca çevrimiçi ürünler satıyorsanız reklam alaka düzeyiniz düşük olacaktır.
  3. Açılış sayfası deneyimi: Açılış sayfanız, reklamlarınızla aynı bilgileri veriyor mu? Hızlı ve açıklayıcı mı? aynı anahtar kelimeye mi odaklı ? Değilse, kalite puanınız düşük olabilir.
Google da bir ürün yada hizmetiniz için reklam verdiğinizde reklam açılış sayfası olarak hizmetinizin olduğu sayfayı verin, ana sayfanızı vermeniz eğer sayfa o kelime için optimize değil ise kalite puanınızı düşürür. Örnek vermek gerekirse, Google reklamları hizmetimiz için reklam verdiğimizde biz Google reklamları hizmet sayfamızı açılış sayfası olarak belirleriz. Bu sayfa hem daha alakalı içerik barındırdığından, hemde Google reklamları kelimesine optimize edildiğinden kalite puanı ana sayfamıza göre çok daha yüksek olur.

Bu üç faktör, daha yüksek bir kalite puanı elde etmek ve daha fazla dönüşüm için kritik öneme sahiptir.

Reklam Kalite Puanı Neden Önemli?

Kalite puanınız ne kadar yüksek olursa, dönüşümleriniz (satış, aranma yada tıklama amacınıza göre) fazlalaşırken tıklama başına maliyetleriniz de o kadar ucuz olur:

Google Ads Alaka Puanı

Reklam sıralamasında birleştirildiğinde, kalite puanınız, sıralamanızın bir işlevidir. Sadece yüksek teklif veremezsin. Sen de iyi bir kalite puanına sahip olmalısın.

Kalite puanları, kampanyalarınızı optimize ederken doğru veya yanlış bir şey yaptığınızı söyleyen basit önlemlerdir arasındadır, yani bir reklamdan çok iyi verim elde ederken aynı anda Google Ads kalite puanınız düşük görünebilir.

Kalite puanınız ne kadar yüksek olursa, tıklamalarınız ve nihai satın alma maliyetleriniz o kadar ucuz olur.

Beşinci bölümde, endüstri uzmanlarından bazı gizli bilgileri kullanarak kalite puanlarınızı nasıl artıracağınızı size tam olarak göstereceğiz.

Ama ondan önce…

Önceki Bölüm

Google Ads Bölüm 1: Google’da Reklam Vermek için En Önemli 3 Neden

Sonraki Bölüm

Pek yakında burada…

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı