Gizli Sekme Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 29 Nisan 2023

İnternette olabildiğince gizli bir şekilde hareket etmenizi sağlayan gizli sekme konusunda tüm merak edilen soruların yanıtlarını sunuyoruz.

Bilgisayarlardan ya da mobil cihazlardan web sitelerine ulaşmak istediğimizde web tarayıcılarını kullanıyoruz. Adres çubuğuna sitelerin alan adını yazdıktan birkaç saniye sonra siteler karşımıza geliyor. Web tarayıcıları daha kullanışlı bir hale gelebilmek adına belirli bilgileri kaydederler. Ziyaret edilen siteler, profillere giriş için kullanılan bilgiler ve web sitesi üzerinden verdiğiniz izinler tarayıcılarda kaydedilir.

Tarayıcılar için sunulan bu hizmet sayesinde sitelere girmek için sürekli olarak aynı adresi yazmamıza gerek olmaz. Birkaç harfi yazmamız tarayıcının bize hatırlatması için yeterli olur. Benzer bir şekilde sitelerde profil bilgilerimiz otomatik olarak tanımlanacaktır. Ancak bu durum her zaman olumlu bir etmen değildir. Bazı durumlarda insanlar gizlilik isterler ve karşımıza gizli sekme özelliği çıkar.

Kısaca gizli sekme ya da gizli mod olarak isimlendirilen bu özellik sayesinde internete atılan adımlar iz bırakmayacaktır. Bu sekmede girdiğiniz sitelerden ayrıldığınız anda attığınız tüm adımlar silinir ve tarayıcı tarafından kaydedilmez. Gizli bir şekilde hareket edebilmek adına hazırlanmış bir özelliktir.

Gizli Sekme Ne İşe Yarar?

Aslına bakılırsa gizli sekme nedir sorusunun yanıtını verirken ne işe yarar sorusunun da yanıtını vermiş olduk. Tarayıcınızda bu sekmeyi kullanarak bir siteye girerseniz bu site tarayıcı geçmişine eklenmez. Bilgisayarı sizden sonra kullanacak olan kişiler hangi sitelere girdiğinizi göremezler. Herhangi bir şekilde tarayıcıdaki hareketiniz insanların karşısına çıkmayacaktır.

Web siteleri artık çok daha çeşitli bir hale geldi. Sosyal medya platformlarının web sitelerine ya da alışveriş sitelerine giriş yaparak ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. Bu tarz siteleri kullanırken belirli bir kullanıcı adına ve şifreye ihtiyaç duyulur. Bu bilgileri belirleyerek bir profil oluşturduğunuzda sitelere girdikten sonra profilinize de giriş yapmanız gerekir. Farklı bir bilgisayardan giriş yapacaksanız girişte kullandığınız bilgilerin kaydedilmemesi adına bu sekmeyi kullanabilirsiniz.

Siteler sizlere belli başlı sorular yöneltir. Bilgilerinizin kaydedilip kaydedilmeyeceğini ya da site hareketlerinizin çerez olarak kayıt alına alınıp alınmayacağı sizlere sorulur. Eğer bu sorulara verdiğiniz izinler gizli sekme içerisinde olursa sonraki ziyaretleriniz için herhangi bir geçerliliği bulunmayacaktır.

Gizli Sekme

Gizli Sekme Nasıl Kullanılır?

Gizli sekmeler modern tarayıcıların tamamında kullanılmaktadır. Ancak kişilerin tercih ettikleri tarayıcı değiştikçe bu sekmenin kullanım şekli de değişir. Tarayıcılar bu sekmelerin açılması için farklı kısayollar ya da yöntemler geliştirmişlerdir. Genel olarak kolay olan bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra bu sekmede işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Google Chrome Gizli Sekme Nasıl Kullanılır?

Hiç kuşkusuz Google Chrome en çok tercih edilen web tarayıcılarının başında geliyor. Hem bilgisayarlarda hem de mobil cihazlarda birçoğumuz tercihin bu tarayıcıdan yana kullanmakta. Google Chrome kullanıcıları klavye üzerinden CTRL +Shift (Üst Karakter)+N tuşlarına basarak yeni bir bu sekme açabilirler. Üç tuşa da aynı anda basılması gerekmektedir.

Firefox Gizli Sekme Nasıl Kullanılır?

Firefox isimli web tarayıcısı Google Chrome’un en büyük rakiplerinden bir tanesi. Olabildiğince kullanışlı bir web tarayıcı hizmeti sunmak için çabalayan Firefox gizli sekmenin kullanımı için özel bir kısayol oluşturmamış. Sağ üst köşede yer alan üç çizgiye yani menü tuşuna bastıktan sonra buradan yeni bu sekmenin açılması için oluşturulan seçeneği tıklayarak gizli sekmeyi açabilirsiniz.

Internet Explorer Gizli Sekme Nasıl Kullanılır?

Internet Explorer son dönemde çok fazla kullanılmamaya başladı. Bu web tarayıcısının bu sekme kullanımı, artık bu tarayıcının neden tercih edilmediğini açıklar gibi. Gizli sekmeyi kullanmak için açtığınız sekmedeyken ayarlar butonuna basmanız gerekiyor. Ardından güvenlik sekmesine geçiş yaparak “InPrivate Göz Atma” seçeneğini aktif hale getirmelisiniz. Böylece bulunduğunuz sekme gizli sekme özelliğine kavuşacaktır. Sekmeyi kapatıp farklı bir sekme açtığınızda normal kullanıma geri dönersiniz.

Safari Gizli Sekme Nasıl Kullanılır?

Safari isimli web tarayıcı üzerinden gizli sekme açmak isterseniz yapmanız gereken işlemler Google Chrome ile benzerlik gösterir. Menü kısmından yeni bir bu sekmeyi açmanız mümkün olurken Command+Shift+N tuşlarıyla da yeni bir bu sekmeyi oluşturabilirsiniz. Her iki yöntem de son derece güvenli ve kolay olacaktır.

Gizli Sekme Hangi Durumlarda Kullanılabilir?

Gizli sekmeyi kullanmaya daha önce ihtiyaç duymayan kişiler bu sunulan özelliğin hangi durumlarda avantaj sağladığını merak edebilirler. İlk olarak gizli sekme farklı bir bilgisayarda işlem yapılacağı her anda kullanılabilir. Ofislerde ya da çeşitli işyerlerinde bulunan bilgisayarlar kullanılacağı zaman gizli modun tercih edilmesi en doğru hamle olacaktır. Böylece hiçbir kişisel bilginin kaydedilmesi mümkün olmaz.

Kişisel bilgisayarlımızı bazı durumlarda yakınlarımıza ödünç verebiliriz. Bazen de bilgisayarlara gelen siber saldırılar bilgisayarların uzaktan yönetilmesini sağlayabilir. Böyle durumlar söz konusu olduğunda kredi kartı bilgilerinin bilgisayarda bulunmaması gerekmektedir. Bu sebeple de bilgisayar ya da mobil cihazlar üzerinden kredi kartı bilgileri girileceği her anda bu sekmenin kullanımı doğru bir tercih olacaktır.

Gizli Sekme

Gizli Sekme Kullanımının Dezavantajları Var mı?

Gizli sekmenin avantajlarından sizlere bahsetmeye çalıştık. Tabi ki bu sistemin bazı dezavantajları da yer alıyor. İlk olarak size zaman kaybettiren bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Herhangi bir siteye giriş yaptıktan sonra kendi kullanıcı hesabınıza girip işlemlerinizi tamamlayamazsanız tekrar giriş için yine bilgilerini kullanmanız gerekir. Bu da çalışma alanlarında zaman kaybına yol açar.

Site adresleri kayıt altına alınmayacağından sürekli olarak sitenin tam adını yazmanız ya da arama motorlarını kullanmanız gerekir. Bu da zaman kaybında sebep olacaktır.

Web tarayıcılarında bu sekme kullanılırken eklentilerin kullanımı mümkün değildir. Eğer tarayıcınızda bir adblock eklentisi aktif ettiyseniz bu eklentinin bu sekmede aktif olması mümkün olmayacaktır. Bu sebeple de bazı sevilen eklentiler kullanılamayabilir.

Gizli Sekme Gerçekten Sizi Gizli Tutar mı?

Bu sekmeyi kullanmaya başlayan kişiler ayak izlerinin gözükmemesi sebebiyle birçok farklı işlemi yapabileceğini düşünür. Hali hazırda yasak olan ya da suç unsuru içeren işlemler bilgisayardan yapılırken bu sekme kullanımı yeterli olmayacaktır. Bu tarayıcıların en çok önem verdiği konulardan bir tanesidir. Suç unsuruna karışan kişilerin tespiti bu şekilde engellenmemiş olur.

Web tarayıcıları üzerinden gizle sekmeye geçtikten sonra bulaşacağınız bir suç unsuru sonrasında araştırmalar başlatılırsa IP adresiniz üzerinden rahatlıkla cihazınız tespit edilir. Ayrıca bu sekmedeyken sosyal medya profilinizden paylaşım yaparsanız bu paylaşım da sosyal medya hesabınıza kaydolacağından gözükür ve gizlilik sağlamaz.

Tam Gizlilik İçin Ne Yapılmalı?

Bilgisayarınızda geçirdiğiniz zamanın tamamında bir gizlilik talep ediyorsanız VPN teknolojisini kullanmanız gerekiyor. Kullanacağınız VPN eklentileri sayesinde konumunuz bambaşka bir adreste gözükecektir. Ayrıca bu uygulamalar size farklı bir IP adresi de tanımlar. Bu sayede herhangi bir şekilde yapacağınız işlemlerin tespit edilmesi mümkün olmayacaktır.

%100 gizlilik sunan bu işlemler için programların indirilip yüklenmesi gerekli olur. VPN uygulamalarını indirip kurduktan sonra rahatlıkla aktif hale getirip tam gizlilik sağlayabilirsiniz. Bunun yanında web tarayıcılarında VPN uygulamaları bir eklenti olarak da bulunur. Eklentileri yükleyip aktif hale getirerek aradığınız gizliliği sağlayabilirsiniz. Bilgisayar kullandığınız sırada gizlenmek için doğru adımları atmanız yeterli olacaktır.

Sonraki yazı: Site Hızı Nedir? Web Site Hızı Neden Önemlidir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.