Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Oğuzhan Bilişik Avatar Oğuzhan Bilişik 20 Ağustos 2022

Yeni teknolojik gelişmelerin bir getirisi olan giyilebilir teknoloji hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri sizler için derledik.

Teknoloji alanında her geçen gün yeni gelişmeler yaşanıyor. Sürekli olarak insanların hayatını kolaylaştıran ya da insanlara yeni fırsatlar sunan ürünler aramıza katılmakta.

Giyilebilir teknoloji de son dönemin en önemli kavramlarından bir tanesi. Kısaca teknoloji ile en az bir yönden ilişkili olan ve giyebildiğimiz ya da takabildiğimiz ürünler bu isimle anılıyor.

Giyilebilir teknolojinin tarihi konusunda fikir yürütecek olsanız akıllı saat ya da akıllı bileklik gibi ürünlerin hayatımıza girdiği son birkaç yılı işaret edersiniz.

Ancak giyilebilir teknolojinin tarihi çok eskilere dayanıyor. 1762 senesinde John Harrison tarafından ilk cep saatinin üretilmesi ile birlikte bütün dünya giyilebilir teknoloji ile tanıştı.

Tabi ki o dönemden günümüze kadar uzanan süreçte bu kategoriye ait binlerce farklı ürün insanların beğenisine sunuldu.

Giyilebilir Teknoloji Hangi Cihazları İçeriyor?

Giyilebilir teknolojide sürekli olarak yeni gelişmeler yaşanıyor. Belki de yazımız sizlere ulaşana kadar yepyeni giyilebilir teknoloji ürünleri aramıza katılmış olabilir.

Çok hızlı gelişen ve değişen bu sektördeki tüm ürünleri sizlere sunmamız mümkün değil. Ancak sektörün lokomotifi olarak gösterilen ürünleri sizlere kısaca açıklamamız mümkün.

İşte giyilebilir teknolojinin en çok tercih edilen ürünleri.

İlk Giyilebilir Teknolojilerden Akıllı Gözlük

Giyilebilir teknolojinin yaygınlaşmaya başlamasının ardından gözlükler ilk hedef alınan ürünlerden bir tanesi oldu.

İnsanlar hali hazırda sürekli olarak gözlükleri kullandığından gözlükleri daha teknolojik bir hale getirip giyilebilir teknolojinin bir üyesi yapma fikri oldukça doğru bir tercih oldu.

Google tarafından üretilen Google Glass bu sektörün ilk üyelerinden bir tanesi. Standart bir gözlük olarak kullanabildiğiniz bu ürünler gördüğünüz her şeyi kaydetmenizi ve istediğiniz anda fotoğraf çekmenizi sağlamakta.

Günlük yaşantınızı kayda almak isterseniz muhteşem bir ürün seçeneği olduğunu söyleyebiliriz.

Akıllı Saatler En Popüler Giyilebilir Teknoloji Ürünü

Giyilebilir teknolojinin en çok tercih edilen ürünü olarak akıllı saat modelleri karşımızda çıkıyor.

Akıllı telefon üretiminde lokomotif olan markalar tarafından üretilen akıllı saatler son dönemde insanlara muhteşem imkânlar sunmakta.

Saat gereksinimi her yönüyle karşılayan bu ürünler anlık kalp ritmini, stres düzeyini ve nabzı ölçebilmekte.

Son dönemde üretilen modellerde ise artık tansiyon ölçer gibi daha üst seviye teknolojiler kullanılmakta.

Giyilebilir Teknoloji

Saat Tercih Etmeyenler İçin Akıllı Bileklik Modelleri

Teknolojik ürünler döviz bazlı olduğundan biraz yüksek fiyatlara çıkabiliyor. Eğer fiyatlardan yakınıyorsanız giyilebilir teknoloji sektörünün en önemli üyelerinden bir tanesi olan akıllı bileklik modellerine yönelim gösterebilirsiniz.

Akıllı saatlere göre daha basit bir tasarıma sahip olan bu bileklikler ekonomik olarak çok daha uygun seviyelerde seyrediyor.

Kullanıcılarına sunduğu imkânlar çok daha basit düzeylerde. Telefonunuzla senkronize olan bu cihazlar sayesinde gelen mesajları ve aramaları görüntüleyebiliyorsunuz.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlar İçin Takip Cihazları

Giyilebilir teknolojinin bir diğer üyesi de takip cihazları. Herhangi bir cihazı ya da canlıyı takip etmek amacıyla kullanılan bu ürünler farklı mobil cihazlardan takip edilebiliyor.

Çocuklarımızın ya da evcil hayvanlarımızın anlık konumunu öğrenmek için bu harika cihazları kullanabiliyoruz.

Bu cihazlarımızı araçlarımızda bırakarak olası bir çalınma durumuna karşı da önemli bir önlem alabiliriz.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü ile Bambaşka Bir Deneyim

Oyunlar her zaman hayatımızda önemli bir yere sahip. Geniş bir oyun kültürüne sahip olmayan kişiler de dahi bilgisayar oyunlarını denemiş ve belirli oranda oynamış oluyor.

Sanal gerçeklik gözlüğü olarak isimlendirilen giyilebilir teknoloji ürünleri sizi adeta bambaşka bir evren transfer etmekte. Oyun dünyasının içerisine gireceğiniz bu gözlükler deneyiminizi çok üst seviyeye çıkaracak.

Teknolojinin Son Gözdesi Akıllı Kıyafetler

Sizlere sunabileceğimiz popüler giyilebilir teknoloji ürünlerinin sonuncusu ise akıllı kıyafetler.

Her gün giyip dışarı çıktığımız kıyafetler artık akıllı teknolojilerle donatılmaya başlandı. İstenen ısıya getirilebilen, böylece üşüme ya da terleme gibi sorunları ortadan kaldıran kıyafetler üretilmeye başlandı.

Bu kıyafetler istendiğinde çok daha sert bir yapıya bürünerek darbelere karşı dayanıklı hale gelebiliyorlar.

Giyilebilir Teknoloji Kullanmanın Avantajları Neler?

İnsanların giyilebilir teknolojileri tercih etmesinin farklı sebepleri bulunuyor. Tercih edilen ürüne göre elde edilen avantajlar da değişkenlik göstermekte.

Ancak geniş bir açıdan bakıldığında giyilebilir teknoloji ürünlerinin benzer amaçlar için üretildiğini söylemek mümkün.

Her zaman insanların hayatlarını daha kolay bir hale getiren bu ürünler bazı ekstra avantajlara sahip.

Çok Daha Sağlıklı Bir Yaşam

İnsanlar giyilebilir teknoloji ürünlerini tercih ettikleri sürece çok daha sağlıklı bir yaşama sahip olabiliyorlar.

Akıllı bileklik ve saatlerin vücut değerlerini sürekli olarak sunması ya da akıllı kıyafetlerin çok soğuk ya da sıcak havalarda vücudu koruması buna verilebilecek en iyi örneklerden bir tanesi.

Takip cihazları ile canlıların sağlığının korunduğunu söylemek de mümkün.

Güvenlik Her Zaman Ön Planda

Takip cihazlarının kullanımı ile birlikte güvenlik açısından önemli bir avantaj elde ediliyor. İnsanlar çalınan evcil hayvanlarını ya da otomobillerini bu takip cihazları ile bulmayı başarıyorlar.

Bunun yanı sıra akıllı kıyafetler darbelere karşı daha dayanıklı bir hale gelebildiğinden olası bir saldırı durumunda insanların ekstra korunmasını sağlayacaktır.

Google Glass sürekli olarak etrafın video kaydını alacağından yaşanan sorunlarda net bir kanıt elde edilebilir.

Eğlenceyi Uzakta Aramaya Gerek Yok

Teknoloji sektöründe yer alan ürünlerin önemli bir kısmı eğlenceye hizmet vermekte.

Her ne kadar bilgisayarlar, akıllı telefonlar ya da tabletlerde birçok işlem yapılıyor olsa da eğlence her biri için önemli bir etken.

Sanal gerçeklik gözlükleri ile eğlencenin en üst seviyeye çıktığını söylemek mümkün. Akıllı saatlerin de bu eğlenceye belirli oranda katkılar sağladığını söyleyebiliriz.

Giyilebilir Teknoloji

Hayatı Olabildiğince Kolaylaştırın

İnsanlar her zaman hayatlarını daha kolay yaşanabilir bir hale getirmek için çaba sarf ediyorlar. Bu teknolojilerin her biri buna hizmet etmekte.

Akıllı bileklik ve saatler sürekli olarak telefon bildirimlerini sizlere aktararak telefonunuzu cebinizden çıkarıp bakmanıza gerek olmadan yönetmenizi sağlıyor.

Akıllı kıyafetler ve takip cihazlarının da hayatı çok kolaylaştırdığını söylemek mümkün.

Giyilebilir Teknoloji Pahalı mı?

Teknolojik ürünlerin ülkemizde üretimi oldukça kısıtlı düzeylerde. Birçok üründe yabancı markalara yönelmek zorunda kalıyoruz.

Maalesef giyilebilir teknoloji ürünlerinde de böyle bir problem karşımıza çıkıyor. Bazı ürünler için birkaç yerli marka seçeneği bulunsa da ağırlık yabancı markalarda.

Yerli üretim olmayan ürünler döviz kurları baz alınarak satışa sunulduğundan, belirli bir gümrük ve ulaşım maliyeti olduğundan bir daha yüksek fiyatlardan satılmakta.

Eğer yabancı markalar tarafından üretilen giyilebilir teknoloji ürünlerine yönelirseniz fiyatların biraz can sıkıcı seviyelere geldiğini görebilirsiniz.

Ancak bu çok yüksek seviyelere çıkmamakta. Ayrıca bazı ekonomik ürünlerin olduğunu da söylemek mümkün.

Akıllı bileklikler nispeten ekonomik seçeneklerden bir tanesi. Bunun yanı sıra takip cihazları için de çok yüksek ücretler ödemeniz gerek olmuyor.

Ancak akıllı kıyafetler ya da sanal gerçeklik gözlüklerinin daha yüksek fiyatlardan satışa sunulduğunu söyleyebiliriz. Akıllı saatler için de böyle bir durum söz konusu.

Önde gelen teknoloji markaları tarafından üretilen akıllı saatler çok yüksek fiyatlardan satışa sunulabiliyor.

Sonraki yazı: Antivirüs Programı Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.