Freelance Çalışmak : Freelancer Web Designer Çalışma Rehberi

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 29 Nisan 2023

Devrim başladı ve eğer fark etmediysen, muazzam bir fırsatı kaçırıyorsun demektir.

Freelance çalışma, tasarımcılar ve yazarlar gibi yaratıcı profesyoneller için her zaman ortak bir “hobi” olmuştur. Ancak son on yılda yaratıcı çalışanların dokuzdan beşe kadar çalışma, ajans veya kurumlarda dört duvar arasında kalmamak için tercih ettiği yaşam biçimine döndü.

Şimdi, bu yazı seni freelance çalışmanın “karanlık tarafına” çekmek değil, neden zamanımızın en hızlı büyüyen profesyonel grubu haline geldiğini açıklamaya yönelik bir kanıt sunmaktır. Üstelik bu tarz çalışma durmaksızın daha çok revaça gireceğinden de emin olabilirsin.

Her ne kadar on yılı aşkın bir süredir devam etse de şu an Freelance’e geçmenin tam sırası. Büyük sıçrama olmadan önceki son çıkış da diyebilirsin.

Elbette Freelance çalışmak sadece web tasarımcılar için değil, aynı zamanda içerik üreticiler, sosyal medya uzmanları ve aklına hangi alan gelirse hepsi için mükemmel bir seçenek haline geldi. Tabi bu rehberde odak noktam Web Tasarımcı arkadaşlarım olacak.

Eğer hazırsan, kemerlerini bağla. Çünkü başlıyoruz.

Freelance Çalışma Nedir?


Freelance, Türkçe’ye çevrildiğinde “Serbet Çalışma” olarak tanımlanabilir. Ancak Türkçe’sini değil “Freelance” kelimesini kullandığımızdan bu artık kabul edilmiştir.

Esasen Freelance bir kişinin bir şirket yerine kendileri için çalıştığı bir iştir. Freelance çalışanlar şirketler ve kuruluşlar için sözleşmeli işler üstlenirken, sonuçta serbest meslek sahibi olurlar.

Freelance çalışanlar, geleneksel çalışanların çalışma saatlerini ayarlama, farklı projelerde harcanan zamanı takip etme, müşterileri faturalandırma ve kendi istihdam ve işletme vergilerini ödeme gibi her türlü şeyden sorumludur.

Serbest çalışanlar, çalıştıkları şirketler tarafından “çalışan” olarak değil, “yükleniciler” olarak kabul edilir.

freelance çalışma

Freelance Terimleri

Freelance iş ararken, bilinmesi gereken bir dizi farklı terim vardır. Bunlar freelance iş açılışları bulmana yardımcı olmak için kullanılabilir ve ayrıca kendini ve potansiyel müşterilere yaptığın işi tarif ederken de yararlı olur.

Freelance Job / Freelance İş: Freelance iş bulmak için yaygın olarak kullanılan bir terim.
Sözleşme Çalışması: Kalıcı bir işçi yerine geçici bir sözleşme çalışanı olduğunu belirtir.
Sözleşme İşi: Sözleşme Çalışması ile anlama gelmektedir.
Bağımsız yüklenici: Freelance çalışan demenin bir başka yaygın yolu. Çalışma şartlarınız başka bir şirket veya şahısla yapılan bir sözleşme ile belirlenir. IRS bu tür işleri bu şekilde sınıflandırır.
1099: İş türünü tanımlamak için kullanılır. Örneğin, “Bu 1099’luk bir sözleşme pozisyonudur.”
Sözleşme danışmanı : Bir şirketteki belirli konular için geçici danışma için işe alınan biri.
İşe alım sözleşmesi: Freelance, bağımsız bir yüklenici pozisyonu olarak başlayan ancak işler iyi giderse düzenli bir çalışan pozisyonu olma potansiyeline sahip bir iş.

Freelance Çalışmanın Artıları ve Eksileri

Her işin artıları ve eksileri vardır ve serbest çalışma farklı değildir . Önümüzdeki zorlukların farkında olmak, hazırlıklı olmanızı ve gerçeklikle başa çıkmanızı sağlayabilir.

[tie_list type=”plus”]Freelance Çalışmanın Artıları

İş yükünüz, birlikte çalıştığın müşteriler ve geliriniz üzerinde kontrol sahibi olmak, serbest çalışmanın büyük bir yararıdır. Serbest kaldığınızda, sürücü koltuğundasınız. Hangi işleri üstleneceğinizi, hangi müşteriler için çalışmak istediğinizi ve ödeme oranınızı siz belirlersiniz.

Uzmanlık seviyenize bağlı olarak, yarı zamanlı saatlerde çalışmak, ancak tam zamanlı ödeme yapmak mümkün olabilir.

Esneklik ve uzaktan çalışma da bir avantajdır. Çoğu zaman, serbest projeler üzerinde çalışmak ev ofisinizde çalışmayı ve seçtiğiniz saatleri çalışmayı içerir.

Kesinlikle buluşacak son tarihleriniz olacak, ancak ne zaman ve nerede çalışacağınıza siz karar vereceksiniz.

[tie_list type=”minus”]Freelance  Çalışmanın Eksileri

Nihai kontrol ile ek sorumluluklar gelir. Freelance çalışan olarak, bir işletme sahibisiniz ve vergiler, faturalar, alınan ödemeler, kendi sağlık sigortanızı bulmanız ve çalışmanızı tamamlamak için ihtiyacınız olan her türlü yazılım ve teknolojiyi satın alman gerekiyor.

Ziyafet veya kıtlık sendromu, serbest çalışmanın bir diğer gerçek dezavantajıdır. Bazı aylar iş ile ağzına kadar dolu olacaksınız, bir sonraki ay bir hayalet kasaba olabilir.

Tek bir müşteriyle tutarlı bir sözleşmeye güveniyor olabilirsiniz, sadece aniden size ihtiyaç duymadıklarını bulmak için. Serbest çalışma, iyi para yönetimi ve yeni müşterilerin sürekli tedarikini gerektirir.

Freelancer Olarak İhtiyaç Olan Özellikler ve Özellikler

freelance çalışmak

Kendinizi serbest başarıya hazırlamak için sahip olmanız gereken birkaç özellik vardır. Her şeyi kapsayan bir liste olmasa da, bu önemli özellikler size nereye odaklanmanız gerektiği hakkında bir fikir verecektir.

 • Disiplin

Çalışmak yerine bir saat çevrimiçi alışveriş yaptığınızda sizi yargılamak için gözlerinin veya meslektaşlarının köşesinden sizi izleyen bir patron yok. Disiplin yolda kalmak için gereklidir.

 • Süreklilik

Kalıcılık her zaman önemlidir, ancak özellikle serbest çalışan olarak yeni başladığınızda ve umutsuzca işi izlemeye çalıştığınızda.

 • Dayanıklılık

Freelance çalışan olarak her şeyden daha fazlasını duyacağınız bir kelime var: hayır. Reddetme, oyunun adıdır ve arkanızdan çıkmasına izin vermeniz gerekecektir.

 • Organizasyon

Birçok farklı görevden siz sorumlusunuz. Gelir ve giderlerinizi takip etmeniz gerekir. İstemci e-postalarına hemen yanıt vermeniz ve son teslim tarihlerinizin üstünde kalmanız gerekir. Dosyalarını sıralanmış ve iş yükünüzü düzenli tutmanız gerekir.

 • Dışa Dönük

Geleneksel anlamda dışa dönük olmanıza gerek yoktur, ancak yeni müşterilere ulaşmak için biraz agresif olabilmeniz gerekir . Eğer işinizi büyütmek istiyorsanız, ister şahsen ister dijital olarak yapın, rahat ağ iletişimi ve yabancılara yaklaşmanız gerekir.

 • Konuşkan

Freelance çalışan olmak çok fazla iletişim gerektirir . Daha yüksek bir oranla pazarlık yapmak veya bir müşteriyle ayrılmak gibi zor sohbetler yapmaya ve bunları dokunsal ve profesyonel bir şekilde ele almaya istekli olmanız gerekir. Senin için o kirli işlerle ilgilenecek patron ya da başka bir meslektaş yok.

Freelance Neden Popüler Oldu?

Sürpriz! Cevap: teknoloji.

İşyeri lojistiği her yönüyle artık her yerden katılmana ve uyum sağlamana olanak tanıyan bir uygulamaya sahiptir.

Eğer başarabilir ve edebilirsin dünyanın herhangi bir yerinde bir dizüstü bilgisayarın ile çalışmak varken, neden bir masanın arkasında sıkışıp kalasın ki?

Heyecanı biraz daha katlamak için geleneksel olarak yaratıcı profesyoneller (web tasarımı gibi) tarafından yapılan çalışmaların çoğu benzer teknolojik gelişmelerden büyük ölçüde etkilenmiştir.

Bu, Freelance çalışanı bir kerede birden fazla proje üstlenebilecek tamamen yeni bir yetenek verir.

Merak eden birçok yaratıcı profesyonelin liderliği: Neden aynı anda birçok kişi üzerinde çalışabilecekken, neden bir kişi / şirket / proje için çalışalım?

Teknolojideki bu değişimler benzer bir tutum değişikliğine yol açmıştır. Yıllar önce, “zanaatını” sürdürmek için istikrarlı bir iş bırakma fikri * öksürük * aptalcaydı. Freelance çalışma, bir hobi veya okul sonrası proje gibi gece yatmadan önce yaptığın bir şeydi. Bir kariyer değildi.

Ancak giderek daha fazla insan bilinmeyene sıçradı. Dokuzdan beşe kadar kübik hücrelerini dijital göçebelik özgürlüğü için terk etmek.

Ve serbest yaşamı baştan çıkarıcı bulanlar sadece Freelance çalışanlar değil. Şirketlerde bu durumdan oldukça hoşnut.

Şirket Çalışanlarına Freelance Çalışmak Cazip Geliyor

PBS’nin yaptığı bir röportajda yazar Richard Greenwald, NASA ve IBM kadar büyük ve prestijli şirketlerin hızlandırılmış bir oranda serbest çalışanlara yöneldiğini belirtti. Ve yalnız değillerdi. Pinterest, OpenTable, Panasonic, Unilever, NBC ve daha birçok (ve birçok) şirket de aynı şekilde bu çalışanlara yöneliyor.

Üstelik ülkemizde de büyük markaların birçoğu özellikle içerik üretiminde Freelance çalışanları tercih ediyor.

Ama neden?

Freelance çalışanların iş için mantıklı olmasının 3 temel nedeni olduğunu buldum:

freelance

1. Maliyet / Karşılanabilirlik

Birçok Freelance çalışan prim ücreti almasına rağmen, büyük çoğunluğu çalışmaları için fazla ücret almıyor ( durdur! ). Bu düşük oranlar, şirketlerin Freelance çalışan istihdam etmesini son derece cazip kılmaktadır.

2. Esneklik

Birçok Freelance çalışan, esnek yaşam tarzlarının tadını çıkarır ve şirketler de freelance çalışmak sürecinin aynı şekilde keyfini çıkarıyorlar. Tam zamanlı bir çalışanı işe alma maliyeti, eğitim, kültür gibi belirli noktalarının yanı sıra Freelance çalışmak, zaman ve bağlılık da dahil olmak üzere maaş ve sigortanın ötesine uzanıyor.

3. Hız

Bir şirket içinde hem Freelance çalışmak hem de işe alınan müteahhitlere sahip olan freelance çalışanların daha hızlı çalıştığını söyleyebilirim. Belki de projenin tamamlanması ve devam edilmesi konusunda freelance çalışanın aciliyet duygusudur.

Belki de işletmenin geleneksel alıştırma ve eğitimi atlayabilmesidir. Belki de freelance çalışmak sürecini benimseyen çalışanlar toplantıları ve iç politikayı atlayabilirler. Ancak sebebi ne olursa olsun, Freelance projeler genellikle şirket içi işlerden çok daha hızlı hareket eder.

Tüm bunlar, freelance çalışmak isteyen çalışanların artık esnek yaşam tarzlarını, dünyanın en büyük ve en saygın şirketlerinden bazılarıyla çalışma fırsatı ile harmanlayabileceği anlamına geliyor.

4.Her Şey Mükemmel Değil

Tam zamanlı bir freelancer ve tam zamanlı bir masa jokeyi olarak çitin her iki tarafında bolca zaman geçirdim. Her ikisinin de artıları ve eksileri var, ancak burada Freelance çalışmak hakkında bilmen gereken birkaç noktanın var olduğunu bilmen gerekiyor.

5.Can Sıkıcı Vergiler

Ne olursa olsun can sıkıcıdırlar, ama taşeron işçilerine daha fazla can sıkıcı yaklaşırlar. Freelance çalışmak isteyen bir müteahhit olarak, yalnızca kendi gelir vergilerini ödemekle kalmaz, aynı zamanda serbest meslek vergilerini de ödemekle yükümlü olursun.

Daha karmaşık hale getirmek ve ispatlamak için işletmene giren ve çıkan tüm paraları izlemeye hazır olmalısın. Paralarını idare etmek için İnsan Kaynaklarına güvenemeyeceksin. Çünkü Freelance çalışmak dendiğinde tasarımcı da İnsan Kaynakları da sensin.

Elbette muhasebeci tutabilirsin.

6.Nakit Akımı

Bu sorun tipik olarak erken gün freelance çalışmak isteyen bir çalışanın sürdürdüğü bir çalışmanın belirtisidir, ancak bunun üstesinden geleceksin. Her zaman dizilmiş işin olacağı için değil (her ne kadar olabilirsen de), ancak seni projeler arasında yüzen (mutlu) ve meşgul tutacak kadar yardımcı bir gelirin olacağına da emin olabilirsin.

Yine de, tutarlı bir maaş ödemeden kira, kamu hizmetleri, gıda gibi ücretleri de ödemek için freelance kariyerine bir yan proje olarak başlamanı öneririm. Temel yaşam masraflarından endişe etmediğinde (sana para vermek isteyenlerin aksine) daha iyi projeler üstlenmen daha olasıdır.

Bu yüzden biraz daha kenara koymak Freelance çalışmak isteyen biri için oldukça önemli olacaktır. Eğer sürekli olan bir gelir kaynağın yoksa, öncesinde kenara para koy çünkü ihtiyacın olacaktır.

7.Yalnız Olmak

Bir süredir freelance çalışmak üzere yola çıkan birçok profesyonelin bazıları aynı fikirde olacaktır: Freelance çalışmak yalnızlıktır.

İlk başta evinden ayrılmak ya da günlerce başka bir insanı görmek zorunda kalmamak güzel, ama sonunda ofisinin takım ortamını özlemeye başlıyorsun. Bu kesinlikle yalan değil.

Ne kadar freelance çalışmak için yanıp tutuşuyorsan bunu da göz önünde bulundurman o kadar önemli olacaktır.

Bununla mücadele etmenin en iyi yolunun, kendinizi ek sosyal durumlara sokmak olduğunu öğrendim. Müşterileri telefonla buluşturmak yerine yüz yüze veya en azından görüntülü sohbet yoluyla buluşmayı teklif edebilirsin. Her gün evden çalışmak yerine, en sevdiğin kahve dükkanına veya daha iyisi yerel bir çalışma alanına gidebilirsin.

Elbette bir dizüstü bilgisayarın varsa…

planning

Peki Freelance Çalışmak Gerçekten Yapılmalı Mı?

Evet. Yaptığın her türk lirasının, koyduğun işin tam bir yansıması olduğunu bilmekten daha fazla güçlendirici bir şey yoktur.

Hafta sonu boyunca birkaç saat daha çalışıyorsan, bu banka hesabına daha fazla para girmesi demektir. Ya da çalışma saatlerini ve günlerini sen belirleyeceğin için hep kaçırdığın tüm o fuarları, konuşmaları, seminerleri ve daha fazlasını yakalayabilirsin demektir.

Ayrıca, freelance çalışmak, tuzaklarının birçoğu basit hazırlık ve planlama ile çözülebilir. Evet, engeller olacak, ama ne zaman engellerle karşılaşmıyoruz ki?

Buna hazır mısın? Cevabın evet ise devam edelim.

Neden Freelance Çalışmak Bir Seçim Olmalı

Bu bölümü yazarken, evimde sıcacık bir şekilde, kahvemi içiyorum, ayaklarımı uzattım ve inanır mısın pijamalarımı giyiyorum. Ve bir sonraki hafta nereye gitsem diye düşünüyorum.

Seyahatler boyunca tam zamanlı çalışabilirim ama aynı zamanda hayattan da vazgeçmiyorum.

Mükemmel ama değil mi?

Dünyanın en güzel şehirlerinde seyahat ederken para kazanmak sana hitap ediyorsa, o zaman bunu sadece senin için yazıyorum. Seni Freelance çalışmak konusunda ikna etmek için sadece.

Tam zamanlı bir işte çalışan bir tasarımcıysan, belki de ikna etmeye ihtiyacın vardır. Bunu yapmak için de buradayım. Zaten tam bir freelancersan, birkaç yeni fikir edinip edemeyeceğine bak derim.

Gerçekten iyi haber şu ki, eğer bir web tasarımcısıysan, diğer mesleklerden çok daha kolay.

Neden? Çünkü talep edilen becerileriniz var. Her şirket bir site ister. Ayrıca, web tasarım becerilerin kısa vadeli projeler veya uzun süreli devam eden işler için kullanılabilir.

Bu, seyahat programlarına uyması için yaptığın freelance çalışmak için oluşturduğun sözleşmelerin türlerine göre koordine edebileceğin anlamına gelir.

Ve web tasarımı ile ilgili her şey zaten web tabanlı olduğundan, belirli bir süre için belirli bir yerde olmana da gerek yoktur.

Freelance çalışmak denildiğinde faydaları tamamen özgürlükle ilgilidir :

 • İşe gidip gelmekten kurtulma: Freelance çalışmak, işe gidip gelmenin maliyetini, stresini ve zamanını kurtarır.
 • Kiminle çalışacağını seçme özgürlüğü: Freelance çalışmak, ofis dramasından kaçınmanı sağlar.
 • Programlama özgürlüğü: Freelance çalışmak istediğin zaman, istediğin kadar çalışman anlamına gelir.
 • Konum özgürlüğü: Freelance çalışmak istediğin yerde, istediğin alanda çalışmak demektir.
 • Peki tüm bu özgürlükleri anladığımıza göre bakalım seni Freelance çalışmak konusunda ikna edebilecek miyim?

İşten Ayrılma Özgürlüğü

Türkiye’de yaşıyorsan ve eğer çok büyük, kalabalık bir şehirde yaşıyorsan (sana diyorum İstanbul!) işe gidip gelmek saatlerini alabilir. Ama evde çalışıyorsan, kendini arabanda tek başına geçirmiyorsan veya sardalya gibi bir trene sıkışmıyorsan yılda beş tam çalışma haftasından tasarruf edeceksin.

Gerçekten iş yapmak için günde ekstra 50 dakika belki de daha fazlasını kullanmayı, daha sonra dünyayı gezmek ve seyahat etmek için kaydettiğin yılda beş hafta almanı öneririm. (Ya da bilgisayar oyunlarına git. Seçim senin. Ben seyahat ederken Sims oynamayı seviyorum 😀 )

Bu matematik bana çok mantıklı geliyor.

Bu arada, işe gidip gelmek fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığın için de zararlıdır. Kan basıncını, kan şekerini, kolesterolünü, depresyon oranlarını, sırt ağrını, endişeni artırır ve uykunun kalitesini düşürür. Şimdi bir ilaç reklamı gibi geliyorum. Ama abartmıyorum.

Son ama önemli bir madde de ekstra harcamaların. Yol masrafı, yemek masrafları ve daha fazlası… Eğer iş yerin ekstradan bu ücretleri ödemiyorsa bunlar da senin için oldukça ağır birer yük olacaktır.

Oysa Freelance çalışmak istediğinde bunlar var mı?

Tek ödeyeceğin şey dışarı çıkmak istersen ödeyeceğin ücretler olacaktır.

Konum Özgürlüğü

Seyahat ederken tam zamanlı çalışıyorum. Benim için ve diğerleri için, bu şekilde freelance çalışmak, meslek yaşam tarzının en çekici yönü: uzak olmak. Hem de her şeyden.

Türkiye’deki evimden ya da Paris’in bir kafesinden ya da Tayland’daki bir plaj bungalovundan çalışabilirdim. Freelance çalışan olarak her iki dünyanın da en iyisini elde edersin.

Farklı mutfakları ve kültürleri keşfedebilir, dünyanın dört bir yanından çeşitli arkadaşlar edinebilir ve kendinizi alternatif yaşam tarzlarına sokabilirsin.

Üstelik tüm bunlar için para kazanırken. Ve daha gelişmiş bir bölgedensen, yaşamak için nispeten ucuz ülkeleri kolayca bulabilirsin. Bu, çok fazla gelir elde etmeni sağlayacaktır.

Örneğin, şu anda İstanbul’Da yaşıyorsan, Budapeşte gibi bir şehirde zaman geçirmek % 72 oranında bir maliyet azalmasına neden olur.

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birinde yaşamak da fena değildir. Bahse girerim, ayda 3.600 $ tasarrufla yapmak isteyeceğin birkaç şey vardır.

Evden uzakta çalışmak isteyenler için kafeler çalışma alanları için ortak bir seçenektir, ancak ortak çalışma yerleri benim tercihimdir. Diğer ilginç ve motive insanlarla tanışmak için harikalar ve genellikle ayda sadece birkaç yüz türk lirasına mal oluyorlar.

Bu ücret genellikle masa alanı, monitör kullanımı, yüksek hızlı internet, toplantı odaları ve tam zamanlı erişimi kapsar. Yanında başka bir şey getirmene de gerek yok.

Elbette bu tarz alanlar ülkemiz için sadece belirli şehirlerde var.

Kiminle Çalışacağını Seçebilme Özgürlüğü

Bir iş ne kadar iyi olursa olsun, genellikle ofiste yaşamında olmasını istemeyeceğin biri vardır. Bu kişi patronun ya da iki çalışma masası uzağındaki iş arkadaşın olabilir. İş arkadaşları genellikle hayatta en çok etkileşim kurduğumuz kişilerdir, o zaman neden kim olduklarına karar vermek için neden bir başkasına bırakıyoruz?

Neyse ki, freelance çalışmak bu konuda sana tercih şansı tanıyor. Freelancer olarak çalıştığın ve etkileşimde bulunduğun herkesi seçersin. Seni kızdırırlarsa, bağları kopar ve devam et. Yaşam, sevmediğin insanlarla uğraşarak enerjini boşa harcamak için çok kısa.

Ve insanların çocukları hakkında sıkıcı hikayeler dinlemek ya da ertelemek için bir bahane arayan tatmin edici iş arkadaşları tarafından tekrar tekrar kesintiye uğramak zorunda kalmamalısın. Verimliliğini ve işinden zevk almanı (ve hayatınızdan bahsetmemek) freelance çalışmak sana sağlayabilir!

Zaman Özgürlüğü

Freelance çalışmak, kaç saat çalışman gerektiğini sana söyleyecek kimse yok demektir. Kimse sana şu kadar süre çalış demez. Bu tamamen sana kalmıştır.

Bir ev veya uzun bir tatil için tasarruf etmek istiyorsan, standart haftada 40 saatten daha fazla çalışabilirsin. Bir kitap yazmak veya şehirleri keşfetmek için zaman istiyorsan, daha az çalış. Sana kalmış.

Ayrıca günün hangi saatinde ve hatta hangi günlerde çalışacağını da seçebilirsin. Kendimi güzel bir öğle yemeği yapma, bir arkadaşımla kahve içmenin ya da ne zaman hissettiğimde koşmaya gitme esnekliğinden zevk alıyorum.

Ayrıca burada veya orada bir patron ile konuşmak zorunda kalmadan arkadaşlarınla kamp yapmak için uzun bir hafta sonu almak için zevktir.

Unutma, freelance çalışmak seyahat etmen gerektiği anlamına gelmez. Şu anda senin için mantıklıysa, evde kalmakta yanlış bir şey yoktur. Eğer bir ailen varsa, o zaman freelance çalışmak, çocuklarının tüm önemli olaylarını kaçırmaya devam eden “Beşikteki Kedi” ebeveyni olmak zorunda olmadığın anlamına gelir.

Oğlun bir resitale sahipse ve kızının önemli bir yarışması varsa, iş arkadaşların için bir bahane bulmadan stres yaşamadan onları görmeye ve daha sonra herkesi dondurma için çıkarmaya zaman ayırabilirsin.

Eğer bekarsan – benim gibi – kedini beslemek ve sevmek için evde olabilirsin. Tabi bir kedim olabilseydi…

Finansal Özgürlük

Sadece arabandan kurtularak veya daha ucuz ülkelerde yaşayarak tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda bir freelancer olarak daha fazla kazanabilirsin.

Türkiye’de tam zamanlı, masa başında oturan bir web tasarımcısının ortalama maaşı 3 bin Türk lirası. Bu, asgari ücretten biraz daha fazlasını kazanan stajyerlerden üst düzey çalışanlara kadar uzanıyor.

Ne olursa olsun, yetenekli, kendine güvenen ve akıllı bir tasarımcının her yıl orta derecede başarılı bir freelancer olarak yapabileceğinden çok daha düşük bu rakamlar.

Oldukça genç bir web tasarımcısı hizmetleri için saatte 200 Tl ücret alabilir. Bu zaten yılda 100.000 bin’in üzerinde. Deneyimli bir tasarımcı saatte 300 TL veya daha fazla alabilir. Bu da bizi yılda en az 200.000’in üzerine çıkarır.

İş akışını hızlandırmak için site oluşturucu sistemler de kullanır ve piyasa fiyatlarında ücret almaya devam edersen, daha da yükselebilirsin.

Kısacası Her Şey Sana Kalmış

Freelance çalışan olarak neredeyse her şeyin sorumlusun. Müşterilerinin ve iş arkadaşlarının kim olduğu, nerede ve ne zaman çalıştığın, hangi yazılımı kullandığın ve ne kadar tatil zamanı aldığın ve ne zaman izin aldığın da dahil olmak üzere tüm iş kararlarını kendi başına alırsın.

Dikkate alman ve dinlemen gereken tek kişi müşterindir ve sen de onları seçersin. Ancak unutma, onları seçtikten sonra onları dinlemen ve saygı duyman gerekir. Eğer onları kaçırırsan sonuç bellidir. İşsizsin! Sadece akıllıca tercihler yap ve sonucunda iyi olacaksın.

Üstelik daha da iyisi… Freelance çalışmak sayesinde özgür bir insan olacaksın.

Freelance Çalışmak İçin Freelance İşi Nasıl Bulunur?

“Ece yüksek ücretli işler nasıl buluyorsun?”

Duyduğum en yaygın soru bu. “Biraz daha normal olamaz mısın Ece?” dışında.

Ne yazık ki, her iki soruya da basit bir cevap yok, ancak bu bir psikiyatristin ofisi değil, bir web tasarım blogu olduğundan, ilkine odaklanalım.

Şimdi, seni yanıltmak istemiyorum, ancak Freelance çalışmak sırasında sonuca ulaşan tek bir yol yoktur. Gerçekte, birçok farklı yol vardır ve sadece bazıları senin için çalışacaktır.

Seni en iyi yedi yoldan geçireceğim. Her birini test etmeni şiddetle tavsiye ederim. Bunlardan herhangi birini reddetmek, başarılı freelance çalışmak isteyenler için çok önemli olan acele zihniyetine bir kötülük yapmak olacaktır. Şahsen ben bu seçeneklerle birçok iyi işe imza attım.

Başlangıcın her zaman en zor kısım olduğunu unutma, bu yüzden cesaretini asla ama asla kırma. Eğer bir çift müşterilerine kendini kanıtlamışsan sonra, sürekli dönüm olacak aşağı çalışma ve daha yüksek başlangıçta mümkün düşünce daha sözleşme yaptığın oranlarını artırmak mümkün olacak.

Abarttığımı mı düşünüyorsun? Bildiğin başarılı freelancerlara sor.

İşte size yol göstereceğim kanallar:

1. Portföyün : kişisel web sitesi, Behance ve Dribbble

2. Serbest iş pazarları : Bionluk, İçerik Bulutu, Yabancı Siteler

3. Şablon pazarları : WebFlow, CreativeMarket ve ThemeForest

4. Ağ oluşturma : Müşterilerinin olduğu yere git ve onlarla bire bir konuş.

5. Kulaktan kulağa : Kendini daha kolay hale getir… İçeri gir ve insanların senin için konuşmasını sağla.

6. Hustling : Adını vahşi hale getirmek için çözümleri bir araya getir.

Bugün müşteri bulmaya başlamak için ihtiyacın olan bilgileri vererek, her biri hakkında ayrıntılı bilgi vereceğim. Amaç, sana (eğer istenirse) işini bırakmana veya kurulu freelance çalışmak için olurduğun işini büyütmene olanak tanıyan yeterli bir başlangıç ​​müşteri tabanı vermektir.

Hazır mısın? Hadi başlayalım.

Çevrimiçi Bir Portföy Oluştur

Bir web tasarımcısıysan ve kendi kişisel web siten ve bir portföyün yoksa, o zaman kendi kendini tedavi etmen gerekir.

Bu her zaman bu birinci adımdır. Potansiyel müşterileri üzerinde çalıştığın sitelerin bağlantılarına tembel olarak yönlendiremezsin. Kişisel siten portföyünüzdeki taç mücevher olmalıdır.

Ciddiye alınmak ve yüksek ücret almak istiyorsanız bir tasarım uzmanı olarak kendinizi kanıtlaman gerekir. Portföyün senin kredindir.

Portföyün yoksa aşağıdaki bölümlerde yer alan tavsiyeler geçerli olmaz. Bunu yapmak için zaman ayırmazsan, bir sonraki tasarımcı müşterinin tercihi olacaktır. Burası kalabalık bir alan, bu yüzden köşeleri kesmenin iyi olmasını bekleme.

Bir portföy oluşturduktan sonra, her yere bağlantı kur.

Alakalı görünmediği yerlerde bile: e-posta imzanızda, sosyal medya kanallarınızda ve varsa kartvizitlerde..

behance

Ayrıca Dribbble ve Behance gibi sitelerde hesaplar oluşturmalısın. Bu siteler iyi kurulmuş bir SEO’ya (arama motoru optimizasyonu) sahiptir, bu nedenle genellikle Google’ın ilk sayfasında görünecektir. İşine ve sitene daha fazla arama trafiği çekmek için bunu kullan.

Bu platformlar, çalışmalarını paylaşmak ve diğer profesyonellerden geri bildirim almak isteyen tasarımcılar içindir. Tasarımlarını, sonunda seni yönlendirebilecek binlerce kişi tarafından görülmenin mükemmel yoludur.

Hatta becerilerini geliştirmek için gerçekten yararlı geri bildirimler alabilirsin

Unutma, sadece insanların sana gelmesini beklememelisin. İşin boyunca o kadar farklı yerde rastlamak o kadar kolay olsun ki, onlara ulaşmaktan başka çareleri kalmasın.

Sözleşme hacmin üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Neden? Çünkü bir çift sözleşmen olsa bile, daha fazlasını elde etmek çok daha kolay. Bu kariyer yolu referanslar üzerine kuruludur. Güvenilir kaliteli iş üreten iyi insanlar her zaman yönlendirilir.

(Aslında, çalışmak kolay olmak her zaman portföyünün ne kadar iyi olduğundan daha önemlidir. Hayat kısa ve insanlar iyi insanlarla çalışmak istiyor.)

Devam etmeden önce şunu düşün: Freelance tasarım ve geliştirmenin bir sırrı varsa, ilk birkaç sözleşmenizi güvence altına almak için sadece ciddi enerji koyman gerekir. Gerisi daha doğal gelecektir.

Freelance Çalışmak İsteyen İçin Freelance Sektörleri

Bionluk, Freelance çalışanları ve potansiyel müşterileri bağlamak için tasarlanmış bir çevrimiçi pazardır. Bir profil oluştur, portföyünü yükle ve sözleşmeler için teklif vermeye başla. Henüz tam olarak vasıflı hissetmeyeceğin kişilere bile başvurabilirsin; bu şekilde büyür ve daha iyi bir tasarımcı olursun.

Uluslararası serbest çalışanlardan çok sayıda teklif görebilirsin. Yaşam masrafları diğer ülkelerdeki tasarımcıların bir kısmı olabileceğinden, genellikle hizmetleri için senden daha az ücret alırlar.

Eğer “gelişmiş” bir ülkedeysen, bunun seni caydırmasına izin verme. Önemli ölçüde daha az talepte bulunan 30 kişiye karşı teklif verirken bile sözleşmelerimin % 50’sinden fazlasını sürekli olarak kazandım.

Neden? Çünkü işverenler zamanlarının boşa gitmesini istemiyorlar. Genellikle profesyonel iletişimcileri, akıcı İngilizce konuşanları ve 16 saatlik zaman farkının bagajıyla gelmeyenleri tercih ederler.

Başka bir deyişle, hayır, bu platformlardaki müşteriler sadece ne kadar ödeyeceklerini umursamıyorlar. Kalite istiyorlar. GoDaddy ve Fortune 500 gibi büyük şirketler bu platformlara güveniyor. Onları reddetme.

Sadece Türkiye’ye iş yapmak istemiyorsan, portföyünü İngilizce’ye çevirmeni ve uluslararası Bionluk tarzındaki siteleri denemeni öneririm. Çok daha fazla iş ve ücretlendirme yapabileceğin alanlar buralardır.

Dövizin hareketliliği ile ülkemizde uygun fiyata yaptırdığın bir işi çok daha fazla bir bütçeye yurtdışında yapabilirsin.

Bu tarz sitelerden biri de Upwork. Eğer bu siteye girmeyi düşünürsen işte sana iki hızlı ipucu:

Her zaman portföyünün tamamen eksiksiz olduğundan emin ol (algoritmaları seni arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkarır!)
En iyi ödeyen işlere öncelikli erişim için En Yüksek Puanı almaya çalış.

Oradaki şirketler “bodrumdaki ahbaptan” Uber ve Stripe gibi gelişen işletmelere kadar uzanıyor. İyi finanse edilen bir başlangıç ​​ile sözleşme işlerini güvence altına almak için mükemmel bir yer olabilir.

Sadece bir profil oluştur, aktif olarak iş ara ve – eğer portföyün iyise – birkaçının da sana gelmesini bekle.

Eğer pozisyon seni heyecanlandırıyorsa ve başlangıçta büyük bir uyum varsa, ekibe tam zamanlı olarak katılmayı bile düşünebilir ve bu süreçte ciddi bir eşitlik kazanabilirsin!

Blog

freelance çalışmak blog

Düşüncelerini yaz. Onları paylaş.

Bir konu hakkında akıllıca yazmak seni alanında uzman olarak konumlandırır. Bu, güvenilirlik ve farkındalık elde etmenin en hızlı yoludur ve paylaşımlarını paylaşmak için zaman harcarsan, portföyüne çok ihtiyaç duyulan trafiği de çekebilirsin.

Blogunu kişisel sitende başlat. Başkalarının yararlanabileceği faydalı ve alakalı endüstri içeriği yazmaya başla. Kişiliğini yazılarına enjekte ettiğinden emin ol. Bırak parlasınlar.

Unutma, müşteriler iyi, ilginç insanlarla çalışmak isterler. Etkileyici içgörüler ve görüşlere sahip olduğun beklentilerini göster. Bu tamamen kişisel bir marka oluşturmakla ilgilidir.

Bazı insanları freelance çalışmak artılarından birini kullanarak geri çevireceksin ama bu insanlar zaten senin için korkunç müşteriler olacaktı. Kendin ol ve seninle çalışmayı sevecek insanları çekeceksin.

Bir muson yağmurları ziyaretinin başlamasını bekleme. Önemli olan her şey gibi, bir kitle oluşturmak zaman, sabır, tutarlılık ve pazarlama gerektirir. Cesaretin kırılmasın.

Blog ,freelance çalışmak isteyenler için kendine yapılmış uzun vadeli bir yatırımdır. Müşterilere ödeme yapmasa bile, her zaman bir miktar değer elde edersin. Doğru insanlardan birkaç görüş, hiçbir yere götüren bir milyondan fazla görüş anlamına gelebilir. Sayılar her şey değildir. Gelen tesadüf için mümkün olduğunca çok fırsat yarat.

Blogunu sosyal medya platformlarında yayınlayarak ve yayınını yararlı ve paylaşmaya değer bulabilecek sektördeki haber bültenleri, makale küratörleri ve diğer blog yazarları / tweeter’larla iletişim kurarak tanıtımını yapabilirsin.

Sadece bu konuda spama düşme. Dış amaç, kendini tanıtmak değil, eğitmektir.

Şablonlar

Web sitesi şablonları tasarlamak ve serbest bırakmak sadece pasif gelir elde etmek için mükemmel bir yol değildir (yani, uyurken aslında ödeme alırsın), aynı zamanda tanıtım ve deneyim elde etmek için mükemmel bir yoldur.

İnsanlar görmeye ve üzerinde Şablonlarını satın alıyorsa WebFlow , CreativeMarket veya ThemeForest, o zaman onlar da çalışmalarından örnekler, nefes alan yaşam görüyoruz.

Bu kişilerin, önceden var olan sitelerinin tasarımını tamamen özelleştirme isteği ile sizinle iletişim kurması muhtemeldir ve bu da çok iyi ödeme yapabilir.

Gerçi daha da cazipleşiyor: Kendi şablon portföyünün olması, sana freelance çalışmak için önceden hazırlanmış tasarımların bir temelini vererek gelecekteki müşteri çalışmalarını hızlandıracaktır!

Ayrıca, şablonlar portföyüne daha da fazla içerik eklemenin harika bir yoludur. Portfolyoya sahip olmanın neden bu kadar önemli olduğunu anlıyor musun?

Ağ Oluşturma, Kulaktan Kulağa Duyulma

meeting

Kaliteli müşteriler bulmanın bir numaralı yolu, dışarı çıkmak (mecazi ve tam anlamıyla) ve insanlarla tanışmaktır. Kendi genç ve işsiz günlerimde, bütün gün evde izole olarak ajans işleri için başvuruda bulunmuştum. Aylarca başarısız oldum.

Ama Freelance çalışmalarım sayesinde öz geçmişime çok daha şeyi ekleyebildim. Bu arada elbette birçok iş buldum ve birçok yerde çalıştım.

Sonra mı ne oldu? Freelance çalışmak neydi hatırladım ve bir yerde çalışmayı bıraktım.

Kendime bir kariyer yapmaya odaklandım. Bu arada insanlar tanışmam gerekiyordu. Bu yüzden çeşitli ilgisiz sosyal etkinliklerde insanlarla çıkmaya ve tanışmaya başladım. Birkaç hafta içinde, yeni tanıdıklar ağımdan freelance çalışmak konsunda iş teklifleri aldım.

Roket bilimi değildi: İnsanlar zaten gelen ve sevdikleri insanları işe almayı tercih ediyorlar. Gelen kutularını bağlantılar ile tıkayan yüzü olmayan, kişiliği olmayan bireyler değil.

Tanıştığım insanların kim olduğunu özel olarak nasıl tanımladığımı fark ettim. Çünkü her tür insanla tanışman gerekiyor. Tüm geçmişleri ve yaş gruplarındaki insanlarla.

Bir sonraki müşterinin nerede saklandığı hakkında hiçbir fikrin yok. Muhtemelen bir web tasarım buluşmasında değil. Bunlar işi olmayan tasarımcılar ile doludur.

İnsanlarla buluşmaya başlamak için bazı yerler:

 • Buluşmalar, seminerler, etkinlikler
 • Spor oyunları ve kursları
 • Kafeler (ancak yalnızca insanlarla konuşursan işe yarar)
 • Yurt dışı! 7 aydır sırt çantamlayım ve bu kadar kısa sürede bu kadar çok insanla tanışmadım
 • Partiler
 • Twitter – bölgendeki ilginç insanları bul ve onları kahve için davet et
 • Konferanslar ve konvansiyonlar, endüstri ile ilgili ve başka türlü her şey
 • Behance, Dribble gibi yerler.

İpucu: Tipik bir “işletme ağı şirketi” olma. El sıkışan, sahte gülümseyen, her cümleyi ilk cümleleri tekrarlaya ve kartvizitleri dağıtan kişiden kişiye zıplama. Meşru ol. Gerçek bağlantılar kur. İnsanlar haydutlardan habersiz değildir.

Ağ madalyonun diğer tarafı – ağızdan ağıza – bir müşteri tabanı oluşturmak, çok sayıda kişiye sahip olmak ve kendin için kişisel bir marka oluşturmaktır (blogun, portföyün ve oluşturduğun şablonlarla).

Unutma: Bu zaman alır. Ancak, harika bir iş çıkarırsan, müşterilerine saygılı davran, geçmiş müşterilerle iletişim halinde ol ve bu makaledeki diğer önerileri takip et. Sonucunda iyi olacaksınız.

Ağ iletişimi ve ağızdan ağıza bakarak, gerçekte hiç çalışmadan, sürdürebileceğinden daha fazla iş teklifi alma durumuna kolayca ulaşabilirsin. Bu olduğunda, oranlarını artırabilirsin.

Şahsen, haftalarca spontane sözleşme tekliflerini reddediyorum, bu da aylarca önce yaptığım ağızdan ağa ve ağ iletişiminin sonucudur.

Kaliteli bir iş çıkarırsan ve kendini oraya koyarsan, dürüst olmak gerekirse bu noktaya gelmen uzun sürmez.

Hustling

Acele, son derece sıkı ve son derece akıllı çalışma sanatıdır. Çoğu insanın uğraşmayacağı şeyleri yapmaktır, çünkü acımasızca fırsatçı değildirler. Bağlamımızda, koşuşturma dışarı çıkmayı ve işi doğrudan bulmayı içerir.

Örneğin, umutsuzca hizmetlerinize ihtiyaç duyan web siteleri veya işletmeler bulmak. En sevdiğin kafenin korkunç bir sitesi var mı? Neden sahiplerle konuşmuyorsun ve onları düzeltmen için ihtiyaç duyduklarına ikna etmiyorsun?

Doğru kişiliğe ve dürtüye sahipsen, bu, bazı ilk çalışmaları hızlandırmak için son derece etkili bir yöntem olabilir.

Üstelik bu sadece çekici değil. Ayrıca tekrarlanan, uygulamalı zamanınızı ve enerjini gerektirir. (Buna karşılık, blog gönderileri yazmak veya bir portföy oluşturmak yıllar boyunca müşterileri çekebilir.) Ancak, yüz yüze iletişimin başarı oranı çok daha yüksektir. Değiş tokuş hacmi düşüktür.

İnsanların halılarına kir döken kapıdan kapıya satıcı olma. Sadece gerçekten ihtiyaç duyan ve hizmetlerinizden yararlanabilecek insanlara yaklaş.

Sonraki Adımlar

Evde oturuyorsan, umutsuzca müşterilerin sana gelmesini umuyorsan, senin için bir haberim var: Onlara bir sebep vermediysen gelmezler.

Kendini başlamak için oraya koyman ve potansiyel müşterilere sunabileceğin somut ve değerli becerilerinin olduğunu göstermen gerekir.

Neyse ki, bu beceri ve temasların her şeyi gölgede bıraktığı bir endüstridir. Eğitim ilgisizdir. Bundan faydalan.

İşte benim müşteri almak ve serbest çalışma işini oluşturmak için sonraki adımlarım:

 • Portföy oluştur. Muhteşem yap. Her yerde paylaş.
 • Diğer tasarımcılar ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için Behance ve Dribbble’da profiller oluştur. Gönderirken, web sitene daha fazla trafik çekmek için SEO avantajlarını kullanabilmen için her zaman sitene geri bağlan.
 • Bionluk, Upwork üzerinde bir profil oluştur ve sözleşmelere teklif ver. Emin ol ve ucuz rakip işgücünden korkma.
  İnsanlarla tanışmaya başla. Unutma, bir görüşme yapana kadar kimin müşteri olacağı veya kimin tanıdığı hakkında hiçbir fikrin olmayacaktır. Dışarı çık, mümkün olduğunca çok insanla tanış ve arkadaş ol. Meşru ol.
 • Portföyünü tamamlamak için bir blog başlat. Kendini bir uzman olarak oluşturmak için endüstri ile ilgili düşünceli ve kullanışlı içerikler yaz. Kişiliğin parlasın. (Kendini tanıtmayı değil, sadece eğitmeyi hedefle.)
 • Şablonlarına tasarımlarını dönüştür ve benzeri sitelerde onları serbest bırak. WebFlow, CreativeMarket ve ThemeForest pasif gelir ve farkındalık kazanmak için.
 • Koşmaya başla. Hizmetlerine yasal olarak ihtiyaç duyan kişileri bul ve onlara nedenlerini söyle.

“Bir şey yap! Yanlış olsa bile.”
– Arkadaşımın babası

Unutma, işe başladığında yanlış şeyi yapmak hiç yoktan iyidir. Süreçte öğreneceksin ve güzel çalışan bir şeye rastlayabilirsin.

Şimdi, oraya çık ve bunun hakkında bir şeyler yap!

Freelance Çalışmak İncelikleri: Web Tasarım Ücretlemelerini Nasıl Belirlersin?


Tasarım işinizi doğru fiyatlandırmak, serbest çalışanın yapması gereken en zor şeylerden biridir.
Serbest meslek hayatımın başlarında bununla gerçekten mücadele ettim ve kendimi hala yeni projeler için uygun bir fiyatın ne olduğunu merak ediyorum.

Ama yıllar geçtikçe, fiyatlandırmada ve şarj oranlarında kendim ve müşterilerim için rahat hissettiren çok daha iyi oldum. İşte böyle.

Kendini Çok Az Bütçelendiriyorsun

bütçee

Ve şüphesiz söyleyebilirim bunu.

Bu komik, çünkü biz freelance çalışmak isteyen çalışanlar tam tersini duyuyoruz – “Çok pahalısın!” – her zaman.

Ama bu senin yerinde durmak için daha fazla sebep. Yeteneklerini indirimli olarak isteyen müşterileri aktarmada daha iyi olmalısın.

Sonunda, sadece değerinden daha az kazanacaksın, aynı zamanda projenin kendisi üzerinde çalışmaktan hoşlanmayacaksın.

Sevgili okuyucu olarak, hizmetlerin için fazla ücret almamandan o kadar eminiz ki.

Basit: İşine önem vermiyorsun.

Sonuçta, sana oldukça kolay gelen bir şey için çok fazla ücret almak zor.

Büyük zihinsel değişim, bir akıl hocam beni şöyle söylerken yakaladı:

“Neden birisini yapmam çok kolay bir şey için bu kadar çok bütçelendireyim ki?”

Cevap basit: Çünkü onlar için kolay değil.

Müşteriler hizmetlerini isterler çünkü bunu kendileri yapamazlar. Sadece bir mağazada sunduklarını satın alamazlar.

Ama bundan daha derine iniyor.

Çünkü sadece herhangi bir tasarımcı, yazar ya da geliştirici aramıyorlar: Sizi özellikle arıyorlar. Önceki çalışmanı seviyorlar. İstediklerine uyuyor. Bunda muazzam bir değer var.

Fark ettiğim ve hala kendimi hatırlatmak zorunda olduğum şey şu: Yaptığın şey kolaylaştığında, oranınız bağırsağınızın sana söylediklerinden çok daha yüksek olmalı.

Bu da beni bir sonraki noktama getiriyor.

Her şeyin tasarım sevgisi için lütfen oranınızı iki katına çıkarın

Bak ne olacak! En kötü senaryo: indirimli olarak gerçekleştireceğiniz bir projeyi yürütürsünüz. En iyi durum: Artık yepyeni bir müşteri, deneyim ve güven alanına girdiniz.

En iyi yanı, sadece bir kez yapmanız gerekiyor . Çünkü bir kez yaptıktan sonra, her proje için değerli olanı şarj etmek daha rahat hissedeceksiniz.

Bu en iyi kısım bile değil. En iyi yanı, şu anda bu projede iki kat daha fazla kazanmanız değil. En iyi yanı, şimdi bir sonraki projenizde aynı miktarı yapma olasılığınızın daha yüksek olmasıdır .

Neden? Çünkü 10.000 dolarlık projeler 10.000 dolarlık diğer projeleri de çekiyor. Tıpkı 500 dolarlık projelerin 500 dolarlık diğer projeleri çekmesi gibi.

Daha fazla ücretlendirme işlemine geçtiğinizde, aynı veya daha değerli diğer projeleri çekersiniz.

Bu yüzden atılım yap.

Saatlik oranı öldür

Dur. Sadece dur.

Saat başı ücret alıyorsanız, parayı masanın üzerine bırakırsınız ve aynı anda birden fazla projeyi almayı zorlaştırırsınız.

Fikri anladım: Saatlik ücretler, yaptığınız iş için tam olarak kabul edilen bir miktar ödendiğiniz anlamına gelir. Bu doğrudan bir korelasyon.

Proje bazında şarj etmek – değer bazında aramayı sevdiğim şey – sağladığın değeri doğru bir şekilde yansıtan bir oran bulmanızı kolaylaştırır.

Ama bence daha iyi bir yol buldum.

Projeleri nasıl fiyatlandırırım

Yaklaşık bir yıl önce fiyatlandırma şeklim değişti ve asla geri dönmeyeceğim. Şimdi, saat veya değer düşünmek yerine, proje fiyatlandırmasını üst alan açısından düşünüyorum.

Çünkü bununla yüzleşelim, doğrudan bir proje üzerinde çalışmadığımız zaman bile, hala yer kaplıyor. İster duş alıyoruz ister akşam yemeği yapıyoruz, hala düşünüyoruz. Ancak müşterilerimizi bu sefer şarj etmek zor.

Bu yüzden, her bir projeyi, projeye ne kadar üst boşluk ayıracağım ve daha sonra bu üst boşluğu ne kadar süre ayıracağım konusunda düşünmeye karar verdim.

Deneyimlerime göre, bunu haftalar boyunca düşünmek en iyisidir. Her yeni proje için kendime iki soru soruyorum:

Bu haftalar içinde ne kadar sürede tamamlanacak?

Bunun için ne kadar özel kafa boşluğuna ihtiyacım olacak?

Headspace sınırlı olduğunu (ve kişiye göre değişeceğini) hatırlamak önemlidir. Herhangi bir haftada herhangi bir şey hakkında çok fazla düşünebilirsin. Headspace alanını çok ince yayarsan, projelerin acı çekecektir.

Bu nedenle, % 100’lük bir maksimum tavan boşluğu kapasitesi ile başladığınızı varsayarsak, projenin süre boyunca ne kadar ilgi göstereceğini bul.

Bazı projeler, alanınızın% 100’ünü talep edecektir ve bu iyi (ve belki de tercih edilir). Diğerleri sadece % 20 alabilir ve ek projelere izin verebilirsini(% 80 veya daha az sürmeleri koşuluyla).

Headspace değerin nedir?

Proje üst boşluğunu tanımlamak sadece ilk adımdır. Daha sonra, toplam ana alanınızın ne kadar değerli olduğunu bulmanız gerekir.

Bunu nasıl yaptın? Kendinize basit bir soru sorun: Her hafta ne kadar para kazanmak istiyorum?

Toplam alanınızın % 100’ünü (toplam profesyonel zaman, çaba ve düşünce miktarı) tahsis etseydin, bu ne olurdu?

Buna yıllık bir perspektiften yaklaşabilir ve bunun yerine kendinize her yıl ne kadar yapmak istediğinizi sorabilir, sonra 52’ye bölebilirsin.

 • Birden fazla projeye devam edip edemeyeceğinize karar ver
 • Ne elde edebileceğiniz yerine, kazanmak istediğiniz parayı kazan

Fiyatlandırmaya nasıl yaklaştığın ve yol boyunca öğrendiğiniz ipuçları ve püf noktaları hakkında her şeyi duymak isterim!

Bir Tasarım Sözleşmesi Müşterileri Yönetmene Nasıl Yardımcı Olabilir?

çalışmak

İyi müşteri ilişkileri, canlı şaka, çılgın hikayeler ve dostluk ile doludur. Kötü olanlar baş ağrısı ve stres getirir. Bunu biliyorsun. Ödemeleri (veya asla yapmamaları), makul olmayan taleplerde bulunmaları, sonsuz revizyonlar beklemesi veya projenin kapsamını genişletmeye çalıştığı müşteriler.
Neyse ki, iyi bir sözleşme en zor müşterinin bile başa çıkmasını çok daha kolay hale getirebilir. Çoğunlukla, doğru beklentileri belirlemek ve onlara bağlı kalmakla ilgilidir.

Nasıl olduğunu görelim.

Yazıya Dök

Her şeyden önce, yazılı olarak koymanız gerekir. Evet, senin fikirlerini işe alma gibi eğlenceli hiçbir yerde yakın, ama bir zaman harcıyorsun ve bir istemci kaybetmekten daha çok daha eğlenceli.

İyi yazılmış bir sözleşme, bir anlaşmazlık, hız artışı veya büyük bir sorun olması durumunda hem sizi hem de müşterinizi korur. Ayrıca her şeyi kağıda koyar, böylece her iki taraf da tartabilir ve onlar için en önemli olanın anlaşıldığından ve ele alındığından emin olabilir.

Burada sana yasal tavsiye vermeyeceğiz, ancak üst düzey kurşun noktalarını ve neden bu kadar önemli olduklarını ele alacağız.

Profesyonel ipucu : Tekerleği yeniden icat etme. İşleri basit tutmak için bir sözleşme şablonu bul ve özelleştir.

Bir projeye başlamadan önce dikkat etmeniz gerekenler:

 • Zaman çizelgesi ve kilometre taşları : Projenin ne kadar sürmesi ve belirli öğelerin ne zaman yapılması gerektiğini tanımlayın. Kıpır kıpır oda varsa, bunu da yazdığınızdan emin ol.
 • İşin kapsamı : Yaptığınız işi net bir şekilde detaylandırın, böylece müşteri kapsamı genişletmeye çalıştığında / genişlettiğinde açıktır.
 • Tazminat : Ne kadar ücretlendirdiğiniz ve ne zaman ödeme almayı beklediğiniz konusunda net olun.
 • Geç ödeme cezaları : Geç ödemeleri, sonuçları tanımlayarak gerçekleşmeden önce önleyin.
 • Ek iş koşulları : Kapsamı genişletmeyi kabul ederseniz, ne kadar bildirime ihtiyacınız olduğunu ve zaman çizelgenizde ve tazminatınızda yapılan düzeltmeleri nasıl ele alacağınızı da belirt.
 • Öngörülemeyen durumlar için olası koşullar : Hız tümsekleri ve birlikte gösterimler gerçekleştiğinden, olası değişiklikleri önceden planla.
 • Bakım : Proje teslim edildikten sonra ne kadar ücret alacağınız da dahil olmak üzere küçük değişiklikleri ve güncellemeleri nasıl ele alacağını tanımla.
 • Çalışma saatlerin : Müşteriye ne zaman çalışmanızı beklemeleri gerektiğini ve ulaşmalarının ne zaman uygun olduğunu bildir.

Bunlardan birkaçı genişlemeyi gerektiriyor, o yüzden daha derine inelim.

İşin kapsamı

Sözleşmenin bu bölümü müşteri için tam olarak ne yaptığınızı ayrıntılı olarak belirtmelidir. Bu çok değişebilir, ancak bir restoran web sitesine ihtiyaç duyan bir müşteriye dayanan bir örnek:

 • Sitenin tüm sayfaları (veya özellikleri): açılış sayfası, yaklaşık sayfa, iletişim sayfası, menü sayfası
 • Cihazlar için ek sürümler: tabletler, telefonlar vb.
 • Tasarım revizyon turlarının sayısı: ek turların sözleşme uzatması gerektireceğini ve bu uzantı şartlarının ne olacağını tanımlamayı düşünün
 • Grafik / görsel tasarım çalışması: logolar, simgeler veya grafikler
 • Tasarımların işleyen bir siteye nasıl dönüştürüleceği – maketlerden çalışıyorsan (ancak her zaman prototipler öneriyoruz )
 • Hosting: Bu site nasıl çevrimiçi oluyor? Sizden onlar için devam etmenizi bekliyorlar mı?
 • Varsa bakım

Kapsamı tanımlarken hem siz hem de müşterinin iyiliği için açık ol. Her şey beklentileri yönetmekle ilgilidir.

Önerilen zaman çizelgesi ve kilometre taşları

Projenin ne kadar süreceğini tahmin edin ve yol boyunca kilometre taşlarını tanımlayın. Bu şeffaflık ekler, müşteriye sabırsızlıkla beklediği bir şey verir ve organize olmanıza ve motive olmanıza yardımcı olur.

Bir son tarih belirlerken kendinize karşı dürüst olun. Müşterinizi memnun etme isteğinizin diğer tüm endişeleri ve son tarihleri ​​geçersiz kılmasına izin vermek çok kolaydır. Sadece iş dışında bir hayatın olduğunu unutma ve Murphy Yasasını unutma: yanlış gidebilecek her şey yanlış gidecek.

Burada uzman olduğunuzu hatırlamakta fayda var. Tüm bir web sitesini oluşturmak ne kadar zaman alır, müşteriniz muhtemelen yapmaz.

Bu yüzden tahminlerinize biraz tampon zaman ekleyin. Size biraz utanç kazandırabilir ve müşterinizin gerçekçi beklentiler belirlemesine kesinlikle yardımcı olacaktır.

Not : Bu, düşük teklif vermek ve diğer tasarımcıları geride bırakmaya çalışmak için yüksek bir söz vermek için bir fırsat değildir. Sahtekârlık ancak daha sonra tartışmalara ve düşmanlığa yol açacaktır.

Tazminat ve ödeme planı

(Biraz) uyanmadan ve sözleşmeleri kullanmaya ve geç ücretleri uygulamaya başlamadan önce, müşterilerim bana her ay iki haftada bir yeni bir fatura göndermeme rağmen aylarca ödeme yaptı. Bunu önlemek için, ödeme koşullarınızı her zaman detaylandırın: ne kadar, ne zaman ve ne kadar ödeme yapacağın.

İlk olarak, onları nasıl faturalandıracağını seçmen gerekir. Birkaç seçeneğin var (ve ” Serbest tasarım hizmetleriniz nasıl fiyatlandırılır ” bölümünde daha fazlasını ele alıyoruz ):

 • Saatlik : Kısa süreli veya seyrek çalışma için idealdir. Sabit bir ücret almayı tercih etseniz bile, bu ücreti istediğiniz saatlik gelire dayandırmak en kolay yoldur.
 • Sabit haftalık ücret : Haftada çalışabileceğiniz saat sayısına ve saatlik ücretinize göre sabit bir ücret ödersiniz. Bu, dürüst kalmana – yani çalışmana – yardımcı olabilir, ancak fazla mesaiye dikkat edin.
 • Kilometre taşı veya proje başına sabit ücret: Saatlik ücretine veya endüstri standardına göre tamamlanan iş parçaları için ücret alırsın. Müşteriler genellikle bütçeyi tercih ettikleri için bunu tercih ederler.

Havale, çek, İyzico veya Starbucks hediye kartları ile nasıl ödeme almak istediğini belirtmeyi unutma. Bazı ödeme yöntemlerinin alıcıdan (sen) bir ücret aldığını unutma, bu nedenle müşterilerinizden daha düşük ücretlerle düşük ücret seçenekleri (banka havalesi, çek, kredi kartı olmadan PayPal) kullanmalarını veya ücreti ücretine göre oluşturmalarını iste.

Bir tutucuya ihtiyacın var

Endişelenme. Bir hizmet sağlayıcı yalnızca iade edilemez peşinattır. Zaman ayırır ve tasarım varlıkları gibi mahsup olabilecek geri ödemesiz masrafları karşılamanıza yardımcı olur. Müşterinizin fikrini değiştirmesi, yok olması veya ödemeyi reddetmesi durumunda da sizi kapsar. En çok sabit oranlı projeler için yaygındır.

Geç ödeme cezaları

Belirlenmiş son tarihler ve geç ödeme cezaları, paranızı zamanında veya hiç almanızı sağlamanın en iyi yoludur. Genellikle bu iki ödeme koşulunu sözleşmelerime eklerim:

Ödeme, fatura tarihinden itibaren 14 gün içinde yapılmalıdır. Vade tarihinden sonraki her hafta için % 10’luk bir geç ödeme ücreti olacaktır (veya daha fazlası, ancak % 50 normal maksimumdur).

Bu şartlar genellikle müşterilere fatura aldıktan birkaç gün sonra, hatta bazen anında ödeme yapmalarını sağlar.

Bu yöntemler bile işe yaramazsa, dava etmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak bu pahalı, stresli ve güvenilmez bir seçenektir. Neyse ki, geç ödeme cezalarının verilmesi, şimdi ödüyorlarsa cezaları bırakmayı teklif ederek, davadan tamamen kurtulmanızı sağlayacak bir yol sağlayabilir.

Not : Birisinin sana ödeme yapması yavaş olması, haklı olduğu anlamına gelmez. Sadece unutkan veya finansal baskı altında olabilirler. Önce kibar ve saygılı hatırlatıcıları deneyin ve sadece gerçekten ihtiyacınız olduğunda büyük silahları çıkar.

Ek çalışma koşulları

Proje ilerledikçe, sen ve müşterin sözleşmeye yazılmayan ihtiyaçları keşfedebilirsin. Önemli değil.

Sadece tamamlanması gereken zamanı tahmin edin ve onlara bir teklif verin. Eğer onaylarlarsa, sözleşmeye bir zeyilname ekle ve işe başla!

Müşteriniz ek masrafları geri iterse, ikinize de kabul ettiğiniz orijinal kapsamı kibarca hatırlatın. Bu işe yaramazsa, darbeyi yumuşatmak için küçük bir indirim teklif edebilirsiniz. Müşterinizi mutlu etmeye çalış – sonuçta, mevcut bir işi uzatmak yeni iş bulmaktan daha kolaydır.

Projenin başlangıcında ek işlerin fiyatının müzakere edilmesi çok yardımcı olabilir. Sadece olması çok açık bir tam tasarım revizyonu olarak neyi sayar şekilde. Bir fotoğrafın yerini değiştirmek sayılmaz.

Çalışma saatlerini ayarla

Müşterilerin benimki gibilerse, kendilerini adamış ve heyecanlı (stresli) girişimcilerdir. Bu harika. İşlerine gerçekten yatırım yapmış insanlarla çalışmak istiyorsunuz.

Ancak bu aynı zamanda Cumartesi günü 23: 59’da Noel arifesinde yapılacak değişiklik talepleri anlamına da gelebilir.

Unutma: Her talebi gelir gelmez yerine getirmen gerekmez. Her işletmenin çalışma saatleri vardır ve senin de freelance çalışmak için çalışan olsan bile seninki de farklı olmamalıdır.

İlk günden itibaren müsait olmanız konusunda açık ol. Çalışma saatlerini sözleşmeye ekle. Zamanı geldi. İşin hayatını tüketmesine izin verme.


Bu arada e-posta bültenimize üye olmadıysan üye olabilirsin, en yeni makaleler geldikçe seni haberdar ediyor olacağım.

[newsletter_signup_form id=4]

Ayrıca, birkaç günlüğüne gidiyorsan müşterileri döngüde tuttuğunuzdan emin ol. Onlara önemli bir kafa ver!

Müşterilerine saygılı davran

Tüm bu tavsiyeler her iki yönde de geçerlidir. Müşterilerine de çok saygılı davranmanız gerekir. Mutlu bir müşteri daha işbirlikçi, affedici ve anlayışlı olacak ve geri gelmeye devam edecektir. Bu kelimeyi arkadaşlarına da yayacaklar.

 • Sizi güldüren müşteriler bul
 • Unutma sen müşterilerini seçeceksin.

Seni strese sokan bir müşteriyle savaşmak yerine, zamanını ve çabanı yüzünüze bir gülümseme koyan müşteriler için harca. Harika bir müşteri bir arkadaş olabilir ve gelecek yıllar boyunca bir iş kaynağı olabilir. Bir sonraki kişiden biraz daha az ödeseler bile, huzurun için buna değer.

Bir Sonraki Freelance Çalışmak Sürecine Başlamadan Önce Kendine Sorman Gereken Sorular


Yıllar boyunca düzinelerce (belki de yüzlerce) farklı serbest proje üzerinde çalışma ayrıcalığına sahip oldum. Yol boyunca zorlu dersler de aldım. Bu bölümde, bu acı verici derslerden uzak durmanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

Serbest projelerimden bazıları basit açılış sayfalarıydı. Diğerleri genişleyen, çok sayfalı devlerdi. Bazıları basit logo tasarımlarından marka belirleyici pazarlama varlıklarına ve stratejilerine kadar markalaşmaya odaklandı.

Her proje farklı olsa da, bir projeyi üstlenmeye karar vermeme yardımcı olan faktörler aynı kalma eğilimindedir.

“Hayır” deme mücadelesi

Kariyerimin başlarında hayır demek çok zordu. To herhangi yolumu geldi proje. İşi geri çevirmek, çoğu yeni freelancerın karşılayamayacağı geliri azaltmak anlamına geliyordu. Ancak zaman geçtikçe ve daha fazla projeye başlarken, birçok projeye hayır diyerek kendinizi yalnızca birlikte çalışmaktan hoşlandığınız müşterileri almanıza olanak tanır.

Ancak birlikte çalışmak istediğin müşterileri nasıl buluyorsun?

Bir müşterinin onlarla çalışmadan önce nasıl bir şey olduğunu nereden biliyorsun?

Tabii ki, onlarla çalıştıktan sonra (ve hasar zaten yapılmış) asla bilemezsin. Beni aşağıdaki soru listesini oluşturmaya iten şey buydu.

Bu liste sadece benim için ve bir müşteride en çok neye değer verdiğimi hatırlamama yardımcı oluyor. Bu sorunun cevapları hakkında ne kadar olumlu hissediyorum, projenin bir bütün olarak zevk alma olasılığı o kadar yüksek olur.

Bu soruları genellikle proje detaylarını aldıktan sonra kendime soruyorum, bu yüzden “evet” demeden önceki son adım gibi davranıyor.

Kendine Sorulacak Sorular

Bu sorular yeni çalışmaları kabul etmek için bir dizi rehber gibi çalışır. Bir projeye başlamadan önce çoğu hakkında iyi hissetmem gerekiyor.

freelance çalışmak

1. Bu müşteri ile daha önce çalıştın mı?

Bu müşteriyle çalışmaktan hoşlanıyorsam, bir nokta ekliyorum. Eğer yapmadıysam, boş bırakıyorum.

Ben ise var müşteri ile çalışmış ve vermedi onlarla çalışmaktan zevk, ben “Hayır” a Kibar ile bu süreci ve cevap durdurmak

Beğendiğiniz tekrar müşterileri ile çalışmak oldukça iyi. Bu yüzden serbest çalışan olarak uzun vadeli ilişkiler kurmak çok önemlidir.

2. Önceki bir müşteri bu müşteriye başvurdu mu?

Deneyimlerime göre, birlikte çalışmaktan hoşlandığınız bir müşteri seni yeni bir müşteriye yönlendiriyorsa, yeni müşterinin sitenizdeki bir formu rastgele dolduran birinden daha hoş olma olasılığı daha yüksektir.

Önceki (başarılı) müşterilerden gelen yeni çalışmalara daima öncelik veririm.

3. Proje için zaman çizelgesini onayladın mı? Müşteri gecikmelere neden oluyorsa yerinde koruma var mı?

Son teslim tarihlerine kadar tamamlayamayacağın projeler kötü serbest sonuçların domino etkisine yol açabilir.

Proje sona ererse, ödeme almayacağınız bir şans var! Bu nedenle, devam eden projelerin hesabını oluşturan sözleşmeye menkul kıymetler eklemeyi unutmayın (gecikmeye neden olmadıkça).

Ayrıca, projeler son tarihlerini kaçırdığında, bir sonraki projelerinize akabilirler. Bu kazanılmayacak bir senaryodur. Dikkatinizi iki proje arasında bölmek, her ikisini de olumsuz etkileyebilir ve gelecekteki referansları alma şansınızı zedeleyebilir.

Bir serbest projeye başlamadan önce bilmeniz gereken üç şey hakkında yazımızda tartıştığım gibi, proje son teslim tarihi konusunda müşterilerinle sağlam olmak proje başarısında önemli bir faktördür.

4. Bu projenin kapsamını tam olarak anlıyor musun?

Bunun anlamı, “ Bu proje için çıktıların tam olarak ne olduğunu biliyor musunuz?” Bu biraz net değilse, onaylamak için hemen müşteri ile bir çağrı yapın.

Herhangi bir işi kabul etmeden önce projenin kapsamı çok net olmalıdır.

5. Müşterinin bütçesi senin için çalışıyor mu?

Kendine sorman gereken en önemli soru budur.

Çok fazla freelancer iş almak için oranlarından ödün vermek için çok hızlı. Ücretleriniz hakkında uzun ve zor düşündüysen ve senin için rahat hissediyorlarsa, müşterileriniz de aynı şekilde hissetmelidir. Müşteriniz daha düşük bir ücret talep ederse, projeyi hemen bırakmayı düşünün.

Bunun söylenenden daha kolay olduğunu biliyorum, ama kendine değer vermemenin serbest çalışmanızı yok edeceğine söz veriyorum. Sadece seninle çalışmaması gereken müşterilere yeteneklerinize ve beceri setinize erişmenizi sağlar.

Bu da gelecekte üreteceğin müşterilere, üreteceğin işten (“bundan daha değerliyim”) bir dalgalanma etkisine neden olur.

Oranlarına sadık kal.

Yeni Bir Freelance Çalışmasının Başlamasını Yapmak


Yeni bir serbest proje başlatmak heyecan verici! Ama hafifçe bas.

Bu bölüm, hem bilmen gerekeni hem de neye hazırlanmanız gerektiğini kapsayan, sıfırdan yeni bir projeye başlama sürecinde ilerliyor.

3 temel konuyu ele alacağız:

 • Müşteriyi kabul etme
 • Sözleşmenin sonuçlandırılması
 • Projenin başlatılması

Müşteriyi kabul etme

Bil bakalım ne oldu? Sen ve sadece sen, müşterinin çalışmasını kabul etmeyi seçebilirsin.

Hiç kimsenin kafana silah dayadığı yok. (Umarız.) Gücü elinde tutuyorsun, bu yüzden yeni bir projeye başlamadan önce uzun ve çok düşün. Bunun yapmak istediğiniz bir şey olduğundan emin ol.

Aradığım bazı kırmızı bayraklar şunları içeriyor: Bunu para için mi alıyorum? Bu projeyi almaktan kendimi suçlu hissediyor muyum (yani, bu hayır işi bir aile üyesi veya arkadaş için işe yarıyor mu)? Başka kırmızı bayrakların olabilir, ancak asıl nokta: Projeleri yanlış nedenlerle alma.

Kötü müşterilerle çalışmanın ne kadar kötü olabileceğini yeterince vurgulayamıyorum.

Kötü müşteriler kötü çalışmaya neden olur. Kötü iş, daha az müşteriye yol açar, bu da daha az iş anlamına gelir ve bu da artık serbest çalışmaya yol açmaz. Bu bir kısır döngü.

Doğru müşteriyi bulduğunu varsayarsak, ikinci adıma geçelim!

Sözleşmenin sonuçlandırılması

Evet. Senin için bir sözleşme gerekir ve bunun herhangi bir proje başlamadan önce imzalanması önemlidir.

Gerçek bir utanç olan serbest bırakma sürecinde en sık kaçırılan adımlardan biridir, çünkü en önemlilerinden biridir. Freelance tasarım sözleşmelerinin değerini ilk kez vurguladık ve son olmayacak. Bu kadar önemli.

Peki bir sözleşmede nelere ihtiyaç var? Çok. Ancak her zaman üç şeyi (yazılı olarak) tanımlamak isteyeceksin:

 • Zaman çizelgesi
 • Teslimat
 • Bütçe

Bununla ilgili daha fazla bilgi için yeni bir serbest proje başlatmadan önce bilmen gereken üç şeye göz at.

Zaman çizelgesi

Proje ne kadar sürecek? Bu soruya bir cevap vermeden, zamanınızı doğru bir şekilde ayıramaz veya bir fiyat belirleyemezsin.

Bunu toplamayı planladığın toplam saat cinsinden yapabilirsiniz , ancak serbest projelerinizi günler ya da haftalar olarak düşünmeni tavsiye ederim. Sözleşmenin bu kısmı, son teslim tarihleri ​​(ve bunları yerine getirmeme sonuçları) ile birlikte ayrıntılı bir takvim tanımlamalıdır. Paylaşılan bir Google Takvim burada çok yardımcı olabilir.

Ayrıca, müşterinin proje boyunca kullanılabilirliğini de tanımlamanız gerekir. Bir web sitesi projesinin de zamanını istediğini bilmeleri gerekir. Bu nedenle, belirli teslimatlar için kesin bitiş tarihlerini planlayın (web sitesinin ilk alaycı veya yeni logo tasarımının ilk taslağı) ve geri bildirim teslim etmek için zaman sınırları belirleyin. Geç geri bildirimlerin projeyi geri getireceğine dikkat edin.

yazılım

Teslimat

Teslim edilebilirler projeler arasında çılgınca değişiklik gösterir, ancak bunlar hem sizin hem de müşterinizin anladığı şekilde açıkça tanımlanmalıdır.

Bu yüzden mümkün olduğunca spesifik olun. “Web sitesini” asla teslim edilebilir olarak listeleme.

İnternet sitesi

 • 4 ila 6 bölümden oluşan 1 mobil uyumlu / duyarlı sayfa
 • MailChimp’e gönderilen e-posta adreslerini ekleyecek 1 kayıt formu
 • 1 içerik düzenleyici

Bu düzeyde bir özgüllük olmadan, “açılış sayfası” nın ne anlama geldiği konusunda ileri geri gidersiniz. Ve bunun için kimsenin vakti yok.

Bütçe

Bütçen bu bulmacanın en önemli parçasıdır (sonuçta bir iş yürütüyorsun).

Artık hem zaman çizelgeniz hem de çıktılar hakkında ortak bir anlayışa sahip olduğuna göre, hem sen hem de müşterin için anlamlı bir bütçe oluşturabilmelisin.

Bu miktarın ne olabileceğine karar vermek için daha fazla yardıma mı ihtiyacın var? Freelance tasarım hizmetlerini nasıl fiyatlandıracağını gör.

Sözleşme ayrıca ne zaman ödeme almayı beklediğini de içermelidir. Tahmini toplamın % 50’sini peşinat olarak tahsil etmeni ve geri kalanını proje tamamlandığında almanı şiddetle tavsiye ederim. Bu, proje tüplerden aşağı inerse kayıplarını azaltmaya yardımcı olur.

Sözleşmeyi imzala

Lütfen sözleşmeyi imzalamayı unutma. İlgili herkes tarafından imzalanmamışsa hiçbir değeri yoktur.

Projenin başlatılması

Sen yaptın! Bir müşteri buldunuz, kusursuz bir sözleşme imzaladınız ve projeye başlayabilirsiniz. Ancak freelance çalışmak için işlere dalmadan önce, planlanan ve / veya yoldan çekilebilecek basit şeylerden bazılarını al.

Bir web tasarımcısı olarak yalnızca web ve marka ile ilgili projeler için yaptığımla konuşabiliyorum, ancak her türlü serbest çalışan bu adımı atmalı.

Tasarım çalışmalarına başlamadan önce aşağıdakileri işleyeceğim:

Bir Hosting sahibi seç

Bunu sözleşmeye dahil edebilir veya daha sonra halledebilirsin, ancak her iki şekilde de, tasarım yapmaya başlamadan önce bir hosting sahibinin belirlenmesini istiyorum.

Bu alan adını edin

Umarım müşterinin zaten bir alan adı vardır, ancak durum her zaman böyle değildir. Her iki durumda da, istemcinin siteleri için bir adı varsa, etki alanı bundan sonra gelmelidir.

Bir markayı veya web projesini bitirmekten daha kötü bir şey yoktur, yalnızca alan adının kullanılabilir olmadığını öğrenmek için. (Gerçek hikaye.)

Hesap oluşturma

Web sitesini başlatmadan önce ihtiyaç duyacakları 3. taraf hesaplarına kaydolarak müşterinizi doğru yolda takip edin. İlk hesapladığım hesap e-postadır, çünkü diğer hesapların çoğu (hepsi değilse de) kaydolmak için bir e-posta gerektirir.

Şiddetle tavsiye değil için kayıt tarafından sağlanan e-posta kullanabilen ancak bunun yerine o kadar emmek için müşteri teşvik ve (Gmail, Drive ve Google Apps for Business içerir) birinci sınıf Google Apps hesabı için ödeme.

Ayarlanacak diğer hesaplar şunları içerebilir:

 • Google Analytics
 • A / B test yazılımı (Optimizely gibi)
 • E-posta pazarlama araçları (MailChimp gibi)

CRM

Bu hesapları erkenden ayarlamak, tasarım aşamasında her şeyi bağlamayı çok daha kolay hale getirir.

Tasarım varlıklarını hazırla

Bu adım daha az önemlidir, ancak tasarıma başlamadan önce varlıkların kullanıma hazır olmasını çok daha kolay buluyorum.

Bu, aşağıdakileri içerir:

 1. Stok fotoğraf: Marka üzerinde olan ve site boyunca kolayca dahil edebileceğim bir düzine stok fotoğrafını bir araya getirmeyi seviyorum (bazen yer tutucu olarak, ancak genellikle etrafta yapışıyorlar).
 2. İkonografi: Hazır olmasını sevdiğim bir diğer varlık da tasarım sürecinde kullanılabilecek ikonlardır. Yaygın simgeler sosyal medya ve kişi simgeleri içerebilir, ancak sitenin kendisinde rol oynadığını görebildiğim diğer simgeleri bulmayı ve kullanmayı da seviyorum. Onları hazır bulundurmak sizi akışta tutar.
 3. Yazı tipleri: Tasarım sürecine girerken hangi yazı tiplerini kullanacağımı bilmek hoşuma gidiyor, bu yüzden Typekit’e satın alacağım / indireceğim / ekleyeceğimden emin olabilirim.

Şimdi, tasarım sürecine geçelim!

Bu aşama seni freelance projene hazırlamak içindir ve umarım bu adımları izleyerek proje başarısı elde etme yolunda olursun. Bir sonraki bölümümüz müşterilerle çalışırken en uygun tasarım sürecini kapsayacaktır.

Tasarım Süreci İçin Freelance Çalışmak Hakkında Bir Rehber


Çıldırmadan tasarım sürecini müşterinle nasıl yöneteceğinizi öğren.

Artık serbest tasarım projelerinde boyun derinliğine göre, muhtemelen bunların hepsi gül olmadığını fark ettin. Sorunlar ortaya çıkar ve işler nadiren planlandığı gibi gider. Ancak bu hıçkırıklara hazırlanmanın yolları var.

Nasıl olduğunu bulalım.

Başlama Adımını At

test süreci

Proje çıktıları hakkında iyi bir anlayışa sahip olduğunuzda, tasarım yineleme aşamasına geçme zamanı!

Bir projeye ne kadar yavaş başlarsanız, tüm projenin o kadar yavaş gideceğini bilmek için yeterli proje üzerinde çalıştım. Bu yüzden hızlı başla.

Tipik olarak, bir ruh hali kurulu ile başlıyorum (bir stil döşemesi veya öğe kolajı deneyebilirsiniz ). Ruh hali tahtanızı nasıl yaratabileceğiniz değişebilir, ancak benim için genellikle çok çeşitli resim, renk, yazı tipi ve tasarımları bir araya getirmeyi içerir.

Topu yuvarlamak için ücretsiz ruh hali tahtamızı ve stil döşeme şablonumuzu kullanmaktan çekinme!

Bu noktada, sıklıkla müşterilere kendi ödevlerini de veriyorum: bir araya getirdiğim ruh hali panolarını gözden geçirmek ve yorumlamak için.

Neden? Çünkü çoğu durumda, bir müşteri ne istediğini zaten biliyordu, bilmeseler bile ya da sana söylemek istemiyorlar ve müşterinin istediklerini iletmesine yardımcı olmak senin görevindir.

Müşteri ne istediğini bilse bile, genellikle bir dil engeli vardır. Çünkü çoğu müşteri fikirlerini bir tasarım sistemine kolayca dönüşecek şekilde nasıl ifade edeceğini bilmiyor.

İncelemeleri için bir ruh hali panosu oluşturmak bu çeviri sürecinde yardımcı olur ve seni bir sonraki aşamaya daha hızlı götürür.

Örnekleri atla. Doğrudan prototiplere geç.

Birkaç yıllık serbest çalışmayla, tasarım fikirlerini müşterilere sunmak için bağlam içinde göstermekten daha iyi bir yol olmadığını gördüm.

Şimdi, bu hızlı prototiplerin son yinelemeyi temsil etmesine gerek yoktur (aslında, genellikle yoktur). Ancak, müşterinin ruh hali yönetim kurulu incelemesinden öğrendiklerinizi alıp nihai çıktı gibi bir şeye (bir web sitesi) uygulamak, çok fazla anlamsız ileri geri atlamanıza olanak tanır.

Neden?

Websitesi Tasarım Süreci Belirlemede Önemli Noktalar

Çünkü fikri prototipe çevirmekte yavaşsan, müşterilerin zihinlerini değiştirme veya sabırsız olma riskiyle karşı karşıya kalırsın.

Çoğu müşteri karakter aralığını anlamıyor. Ya da renk teorisine çok dikkat et. Bu yüzden bu şeyleri erkenden “seçenekler” olarak sunarak zamanlarını boşa harcamayın yoksa tüm süreci büyük ölçüde yavaşlatırsın.

Deneyimlerime göre, müşteriler bağlamdan fazla anlam ifade etmeyen küçük şeyleri değiştirmek için zaman harcamak yerine, ileriye doğru atlayıp nihai ürüne doğru tekrar ederler.

Tasarımcı olarak, küçük şeylerle uğraşırken faydalı bulursunuz, ancak çoğu müşteri bunu yapmaz. Öyleyse iyi şeylere atla.

Web sitesi projeleri için, tüm sayfaları (yani sitenin % 90’ı) inşa edeceğim / tasarlayacağım ve en iyi ayağımı bir ev çalışması umuduyla öne çıkaracağım.

Harika olana kadar tekrarla

Şimdi, büyük olasılıkla konum değil ilk prototip tasarımı tırnak olacak. Ve bu iyi – aslında, muhtemelen beklemelisin.

Ancak ruh hali panolarına dikkat ettiyseniz ve müşterinizi yakından dinlediyseniz, umarım çok uzakta değildin.

Eğer yolu kapalı, duygudurum tahta işlemi yineleyin ve işler ters nereye gittiğini görmek.

Yakınsan, tekrarlayana kadar harika bir süreç başlasın!

Yineleme, zamanımın çoğunu serbest çalışan projelere harcadığım yer ve bunu seviyorum.

Yayınlamaktan Korkma

Bir istemci web sitesi başlatmak genellikle gerekenden daha uzun sürer. Bunun nedeni genellikle senin ve / veya müşterinin önemli bir şeyi kaçırdığınızdan – bu “önemli” şeyin ne olduğunu en ufak bir fikre bile sahip olmadan korkmandır.

Bu yüzden müşterileri hazır olduklarını düşünmeden önce web sitesini açmaya teşvik ediyorum. Neden? Çünkü site yaşarken, gerçekten önemli görünen şeyler aniden… daha az görünüyor.

Tasarımcının Lansman Korkusu

Gerçek korku, sitenin kusurlu olmaması değildir. Dünya ile paylaşmaktan korkuyorsunuz.

Tasarımcının yanında, genellikle işin yeterince iyi olmadığı korkusudur. Hem tasarım topluluğunun içinde hem de dışında başkalarının onu yargılayacağıdır.

Dürüst olmak gerekirse, çalışmanızı paylaşma korkusunun tamamen ortadan kalktığını düşünmüyorum. Kendine büyük şeyler bekliyoruz ve bu iş gibi hissetmek zor: Bir yaratıcı olmanın sadece bir parçası yüksek standartlarını karşılar.

Ancak, çalışmanız en yüksek standartları karşılamasa bile, çalışmanızı paylaşmadan ve üzerinde geri bildirim almadan tasarımcı olarak büyüyemezsiniz.

Bu yüzden standartlarını karşılayana kadar çalışmanı paylaşın ve çalışmanız hakkında konuşun. Ardından standartlarınızı yeniden ayarlayın.

Çalışmanızı paylaşmadan ve geri bildirim almadan bir tasarımcı olarak büyümenin hiçbir yolu yoktur. Bu yüzden standartlarını karşılayana kadar çalışmanı paylaş ve çalışman hakkında konuş. Ardından standartlarını yeniden ayarla.

Müşterinin Lansman Korkusu

Müşteriler için de işte benzer bir korku var: artık web siteleri hazır olduğu için, onu dünyaya itme işi bir gerçeklik haline geliyor.

Birçok web sitesi ve marka projesinin uzun bir erteleme içine girdiğini gördüm, burada müşteri (genellikle bilinçaltında) bittiğinde, gerçek işin başlaması korkusuyla projeyi yavaşlatır. Şimdi dünyaya yeni bir şekilde giriyorlari, bu korkunç bir duygu olabilir.

İyi bir tasarım tarafı bu şekilde işe yarar. Onlara sitenin hazır olduğundan (ve onlar da) ve devam eden değişikliklerin hala mümkün olduğundan emin ol. Sözleşmende bunu kabul ettiysen.

Web’in güzelliği hiç bitmemiş olmasıdır. Web siteleri, web sitesi yayına girdikten sonra bile değiştirilebilir ve yinelenebilir. Bu basit gerçek, genellikle sizin ve müşterinizin bir sonraki adımı atması gereken tek güvencedir.

Sıradaki ne?

Web sitesi yayındayken işin bitti, değil mi? Değil mi?!

Genellikle hayır. Henüz ormandan çıkmadın.

Bazı durumlarda gerçek iş gelmiştir yeni başladı. Bu nedenle, serbest tasarımcıların sürekli gelir elde etmesini sağlayan 4 yolla , bir proje başlatıldıktan sonra ortaya çıkan en yaygın devam eden bakım ve destek görevlerinden bazılarına dalıyoruz.

Freelance Çalışmak İsteyen Freelancer Web Tasarımcılarının Gelir Elde Etmesi


Daha önce serbest tasarım çalışması yaptıysanız, işin çoğunun proje tamamlandıktan sonra geldiğini biliyorsunuzdur.
Evet. Sonra. Ve çoğu zaman, lansman sonrası iş ücretsiz olarak yapılır.

Neden? Bence bu bir şeylerin karışımı, ancak çoğunlukla serbest çalışanların lansman sonrası ek çalışmanın nasıl ele alınacağını tanımlayan bir sözleşme oluşturmadığı gerçeğinden kaynaklanıyor.

Bu, sağlam bir tasarım sözleşmesinin değerini vurgulamamızın nedenlerinden biridir . Çünkü tasarım sözleşmeniz bu senaryoyu kapsamıyorsa, lansmandan bir ay sonra bir müşteri size bunun gibi bir e-posta gönderdiğinde ne yaparsın:

Konu: ACİL WEB SİTESİ

Selam. Web sitesi bazı telefonlarda düzgün çalışmıyor gibi görünüyor. Ana sayfadaki metinde bazı değişiklikler yaptık ve şimdi garip görünüyor. Kolay bir düzeltme gibi görünüyor, bir göz atabilir misiniz?

Bunun gibi e-postalar almış olabilirsin. Müşteri, gün, hafta veya belki de aylar önce bitirdiğiniz bir sitede sizin hatanız olabilecek (ve genellikle olmayabilir) değişikliklere ihtiyaç duyar. Ancak, geri çekilmek için güçlü bir sözleşme olmadan, güvenle söylemek zor:

“Maalesef, sözleşmemiz, web sitesinde orijinal proje kapsamımıza dahil olmayan ek değişiklikleri kapsamıyor. Bu değişikliklerin gerçekleşmesi için yeni bir teklif göndermekten memnuniyet duyuyorum ve gerekirse önceki sözleşmemizi referans olarak gönderebiliriz. ”

Çoğu zaman, müşteri ek iş için ödeme yapmaktan mutluluk duyar, yüzeyde “kolay bir düzeltme” gibi hissediyor olsa bile.

(Kenara: “kolay düzeltme” ifadesinin altında yatan varsayımları düzeltmekte tereddüt etme. Kolay bir çözüm değilse, müşteri bunu bilmelidir.)

Kötü adam olmanız gerekmediğinde çok daha kolaydır ve bunun yerine onları yasal olarak bağlayıcı sözleşmene yönlendirebilirsin.

(Not: Müşterilerin “bunu sadece bizim için yapabilir misiniz?” ücretsiz olarak “kolay düzeltmeler” yaparak haftanın saatlerini harcayabilirsin.)

Aynı zamanda diğer müşterilerine adil değil. Hizmetlerini ücretsiz olarak satman da adil değildir, bu nedenle sorunu yaratmadıysan (örneğin, koduna bir hata ekleyerek), silahlarınıza sadık kal.

İş. İçin. Bedava. Yapma.

Ancak dikkat edilmesi gereken başka bir önemli nokta daha var:

Burada kazanılacak para var.

Fırsatlar Proje Bittikten Sonra Gelir

Buzdağları gibi, projeler genellikle yüzeyin altına gizlenir. İş miktarı hem proje sırasında yapılması gereken için. Bu doğru ve sonradan daha fazla gelir elde etmek fırsatına da sahipsin.

Bu her zaman konuştuğum serbest çalışanlara bir sürpriz gibi geliyor.

“Bekle… Proje tamamlandıktan sonra daha fazla para kazanabileceğimi mi söylüyorsun?”

Evet. Ve bazen çok daha fazlası.

Büyük ve küçük ajanslar bunu uzun zaman önce keşfettiler.

İlk müşterilerimin çoğu fiyatlandırmam nedeniyle geldi. İlk başta bu benim proje tabanlı fiyatlandırma (yol çok düşük) olduğunu düşündüm, ama hızlı bir şekilde böyle bir pazarlık oldu benim devam eden fiyatlandırma öğrendim.

Müşterilerimin çoğu ajanslardan sadece çok daha fazla para için değil, aynı zamanda daha fazla bakım ve barındırma ücretleri için de teklif aldı.

Bekle ”devam eden bakım ve ücretler”? Onlar ne?

Bir ajans için bunlar çok mantıklı. Çalışanların maaşları, sağlık yardımları, ofis maliyetleri ve daha fazlası, devam eden bir nakit akışı kaynağının herhangi bir kurum için çok önemli olduğu anlamına gelir.

Bu nedenle bakım ücretleri.

Beni çıldırtan şey bunun normal olmasıydı. Şirketler bu devam eden maliyetleri ödemeyi kabul ediyorlardı. (Bir ajansa giden müşterilerin çoğu çok daha büyüktür ve bu nakit mutlaka cebinde bir delik açmaz.)

Bu yöntemi kendim için ödünç aldım ve devam eden aylık ödemeleri garanti edecek sürekli bir hizmet sunmamın yollarını düşünmeye başladım. Bu ajansların şarj ettiği kadar ücret almayacaktım, ancak portföyüme daha fazla müşteri eklediğim için biraz bile toplanacaktı.

Öğrendiğim şey, bu “küçük düzeltmelerin” devam eden gelir için harika kaynaklar olabileceğiydi. Her hafta yirmi saatlik küçük düzeltmeler, tekrarlayan nakit akışı söz konusu olduğunda çok fazla fikir verebilir.

Önemli olan bunları önceden ayarlamak veya proje sonrası bir paket olarak sunmaktır. Bazı örnekler arasında bir hizmet sağlayıcı, barındırma hizmetleri veya devam eden proje çalışmaları gösterilebilir.

Proje bittikten sonra daha fazla para kazanmanın 4 yolu:

Fırsat 1: Hizmet Sağlayıcı

Bir hizmet sağlayıcı, müşteriyle uzun vadeli bir ilişki kurarken tutarlı bir gelir kaynağı oluşturmanın harika bir yoludur. Hizmetli, bir müşterinin size çalışıp çalışmadığınıza bakılmaksızın haftada, ayda veya yılda belirli bir saat için ödeme yapacağı bir sözleşmedir.

Müşterinin yaptığı, garantili zamanınızı ödemek. Size her zaman ihtiyaç duymayabilirler, ancak yaptıklarında hemen devreye girmeniz için bir sözleşmeniz var demektir.

Genellikle bunu, müşteri için her hafta belirli bir süre ayırmaya söz verdiğim aylık, yinelenen bir ödeme ile ayarladım.

Örneğin, aylık olarak ödenen haftada 5 saatlik bir sözleşme ayarlayabilirim. Yani her hafta 5 saatimi sadece müşteri için hazır olacak şekilde ayırırdım. Bu saatler değişmez: yani, müşterinin bir haftaya ihtiyacı yoksa, gelecek hafta hala 10 değil 5 saatlik bir sınırı vardır. Bu, zamanınızı planlamanıza ve hatta her hafta birden fazla tutucu almanıza yardımcı olur.

Herhangi bir zamanda 10’dan fazla hizmetkar bulunan birçok serbest çalışan biliyorum, bu pek standart değil.

Sözleşmende bununla ilgili sınırlar koymanızı da şiddetle tavsiye ediyorum. Müşterilerimin bu saatleri ofis malzemeleri almak veya ofisi temizlemek gibi şeylerle doldurmaya çalıştım. (Ciddi anlamda.)

Fırsat 2: Barındırma Geliri

Bazı durumlarda, barındırma hizmetleri müşterin için onlar için ödediğinden daha değerli olabilir.

Barındırma maliyeti ile barındırma geliri arasındaki bu fark, her yeni müşteriyle birlikte büyüyen tekrar eden bir gelir kaynağı oluşturabilir.


Bu arada e-posta bültenimize üye olmadıysan üye olabilirsin, en yeni makaleler geldikçe seni haberdar ediyor olacağım.

[newsletter_signup_form id=4]

Fırsat 3: Bir Ödeme Planı Oluştur

Kısa bir süre önce bu modeli yinelenen gelir elde etmenin bir yolu olarak gördüm (ve kullandım).

Fikir basit: Tam proje ücretini öne almak yerine, müşterinle birlikte çalışarak zaman içinde ödeyeceğin bir plan hazırla.

Bu neden çalışıyor?

Müşteriler her zaman proje için ödenecek paraya sahip değildir. Bu yüzden işi kaybetmek yerine, küçük bir peşinat ve geri kalanı için bir program seçtim.

Bu modelle ilgili en iyi şey, oranınızı artırmanıza izin verirken, müşterinin başlamasını da kolaylaştırmasıdır.

Örneğin, bir proje için 5.000 TL ücretlendirmek yerine 12 ay boyunca aylık 600 Tl tutarında bir ödeme planı oluştur. Artık tekrar eden gelirin yok (yavaş aylarda işe yarayacak), aynı zamanda oranını 2.200 tl artırdın. Bu da müşterinin projeyi başlatmasını kolaylaştırdı.

Fırsat 4: Devam Eden Projeler

Bazen fırsat yaratmak, bir sözleşme yapmakla ilgili değildir. Müşterilere sürekli çalışma için her zaman müsait olduğunu hatırlatmak için inisiyatif almakla ilgilidir.

Web siteleri canlılardır. Sürekli olarak hareket ediyorlar, değişiyorlar ve yeni bir şeye dönüşüyorlar ya da öyle olmalılar. İster yeni bir açılış sayfası oluşturuyor ister yeni bir pazarlama kampanyası planlıyor olsun, eski müşterilerle yeni çalışma fırsatları bolca bulunur.

Unutma: Hiç kimse bir web sitesini güncellemek, yenilemek veya yeniden tasarlamak için onu oluşturan tasarımcı / geliştiriciden daha uygun değildir. Başka bir deyişle: sen.

Yinelenen geliri nasıl elde edersin?

Unutma, sadece bir proje sona erdiğinden, bunun iyi için yapıldığı anlamına gelmez. İşini bir angarya olmayacak, ancak süregelen bir fırsat ve gelir kaynağı olacak şekilde sürdürmenin yollarını bul.

Freelance Çalışmak İsteyen Web Tasarımcıların Sahip Olması Gereken Araçlar


Freelance çalışanın ömrü ortalama roller coaster’ından daha fazla iniş ve çıkışlarla birlikte gelir. Bu araçlar her şeyi bir çığlık ile yönetmene yardımcı olacaktır.

Freelance Çalışmak İçin En İyi Zaman Yönetimi Sağlayan Araçlar

Serbest çalışan olarak zaman en değerli varlığındır. Bu nedenle, zamanını yönetmeyi ve izlemeyi kolaylaştıran bir araç seti çok önemlidir.

Gelen ekipler ve tasarımcılar için 4 zaman yönetimi araçları , biz zaman yönetimi araçları farklı sorunları çözebilir ne kadar farklı tartıştılar ve bu araçlar sana daha iyi bir çevirmen ve tasarımcıya sahip. Aşağıdaki araçlar her ikisini de gerçekleştirmene yardımcı olacaktır.

Timely

timely

Timely bir zamanlama ve zaman izleme aracıdır. Haftalarınızı önceden planlamanıza ek olarak mevcut projeleriniz için süreyi (ve saatlik ücretleri) planlamanızı sağlar. Zaman izleme gerektiren devam eden projeler için her zaman Timely’ye dönüyorum, çünkü bu bana önceki haftalarda zamanımı nerede geçirdiğime daha iyi bir geriye dönük bakış sağlıyor.

Harvest

Harvest

Bulduğum en güvenilir zaman izleme araçlarından biri Harvest. Kullanımı kolay kullanıcı arayüzü, faturaları doğrudan uygulamadan istemcilere göndermenizi sağlar. Ancak en büyük avantajlarından biri, Asana, Trello, Basecamp, QuickBooks ve daha fazlası gibi popüler uygulamalarla entegrasyonudur.

Toggl

Toggl

Benim zevkime göre biraz fazla basit olsa da, Toggl en basit zaman izleyicilerinden biridir. Çok fazla kurulumla uğraşmak istemiyorsanız veya sadece erişimi kolay bir zamanlayıcıya ihtiyacınız varsa, bu sizin aracınız olabilir.

Freelancy

Freelancy

Diğer zaman izleme araçlarının çok odaklanmış hissettiği yerlerde, Freelancy, zaman takip, proje yönetimi ve faturalandırmayı tek bir uygulamada, freelance çalışanlar için hepsi bir arada araç olmaya çalışır.

Freelance Çalışmak İçin En İyi Finans Araçları

Tüm işletmeler gibi, Freelance çalışmak isteyen çalışanlar da gelirlerini, nakit akışlarını izlemeli ve vergilerini (üç ayda bir) hazırlamalıdır.

Neyse ki, mali durumunu yönetmene, faturalarını faturalandırmana ve vergilerini kolayca takip etmene yardımcı olacak birçok araç bulacaksın. Bu araçlardan bazıları birlikte güzel çalışırken ve diğerleri yalnızca faturalandırma ve / veya vergiler için olsa da, her biri paranızı yönetmeyi çok daha kolay hale getirebilir!

Square

Square

Başka bir kişisel favori ve tipik olarak müşterilerden nasıl ödeme aldığım Square, kredi kartı veya bankamatik kartıyla hem şahsen hem de çevrimiçi ödemeleri oluşturmayı, göndermeyi ve tahsil etmeyi kolaylaştırır. Gelirinizi yönetmek için daha sağlam araçlar vardır, ancak müşterilerin sana ödeme yapmasını kolaylaştıran çok az araç vardır (her zaman en zor kısım). Elbette bu aracı özellikle yabancı müşterilerimle kullanıyorum.

İyzico

İyzico

Paypal’ın ülkemizden çekilmesi ile birlikte bu konuda büyük bir açıklık oldu ve birçok Türk girişimci bu mükemmel sistemi aratmayacak bir yer aradı. Açıkçası çıkan tüm sistemler içerisinde benim en çok sevdiğim İyzico. Neden mi?

Güvenilir, karlı ve mükemmel kullanıcı dostu bir araç.

Birçok sistem ile entegre edebileceğin bu sistem sayesinde e-ticaret sitesi sorunlarını ortadan kolay bir şekilde kaldırabilir ve e-fatura konusunda yardım alabilirsin.

Invoice.to

Invoice.to, fatura oyununda oldukça yeni olabilir, ancak ödemeleri toplamak için Stripe hesabınıza bağlayabileceğin inanılmaz derecede kolay bir fatura üreticisi. Web’de daha basit veya daha iyi tasarlanmış bir fatura aracı olmadığını iddia ediyorum, bu yüzden zaten Stripe’ye güveniyorsan, açık bir kazanan olabilir.

Freshbooks

Freelance Çalışmak : Freelancer Web Designer Çalışma Rehberi Resim

Yukarıdaki araçlar ödemeleri tahsil etmeyi kolaylaştırırken, FreshBooks çok daha fazlasını yapar. Bu eksiksiz muhasebe araçları paketi, serbest çalışan finansmanının her yönünü yönetmenizi sağlar. Ödemeleri toplayın, giderleri yönetin (diğer çalışanlara yapılan ödemeler dahil) ve zamanı tek bir yerden izleyin. Tüm bunlar bir yerde, tek dezavantaj, çoğu serbest çalışanın ihtiyaç duyduğundan daha fazlası olabilir.

Expensify

Expensify

İşin çok sayıda seyahat, iş satın alma veya çok fazla masraf takibi içeriyorsa, Expensify senin için uygun olabilir. Expensify, her türlü masrafın izlenmesini kolaylaştırır ve bu verileri kolay raporlama için QuickBooks gibi üçüncü taraf hizmetlere vergi zamanı getirir.

Cushion

Cushion

Eğer daha önce serbest çalışmışsanız, en stresli kısmın nakit akışını takip etmek ve gelecekteki projeleri planlamak olduğunu biliyorsun. Cushion, gelecekteki geliri tahmin etmek, nerede nakit açığa sahip olduğunuzu görmek (böylece yeni projeler planlayabilirsiniz) ve çakışmayı en aza indirecek projeleri yönetmek için harika bir araçtır.

Mint

Çoğu kişi kişisel para yönetimi için Mint’i kullanıyor olsa da, işletme giderlerini yönetmek için de işe yarıyor. Uygulamada nereye harcadığını, ne kaydettiğini gör ve tasarruf hedefleri belirle.

Freelance Çalışmak İçin En İyi İletişim ve Proje Yönetimi Araçları

Başkalarıyla çalışırken, özellikle de paralel olarak birden çok proje üzerinde çalışırken iletişim önemlidir.

Proje yönetim araçları, müşterileri daha iyi organize etmene ve haberdar etmene yardımcı olur. Ve hiçbir şey proaktif iletişimi yenemezken (bir araç sizin için yapamayacağı bir şey), doğru araç proje mutluluğu veya mutlak felaket arasındaki tüm farkı yaratabilir.

Bu yüzden e-postaları boşalt ve kendine (ve müşterilerine) bu harika araçlardan birine al. Kısa sürede en iyi arkadaş olacaks.

Slack

Slack

Slack’i açıklamama gerek var mı? Genelde çalıştığım herkesle Slack kullandım. Ama tabi birçoğu ile de hayır. Çünkü Slack çok fazla bilinmeyen bir sistem olarak maalesef kaldı.
Slack’in inanılmaz sohbet uygulaması, senin ve müşterilerinin ileri geri e-postaları atmana ve daha güvenilir bir iletişim platformuna geçmene izin verecektir. Her yeni müşteri için yeni bir özel Slack grubu oluşturdum, bu sayede ortak çalışmamı ve nihai ürüne daha hızlı ulaşmamı kolaylaştırdık.

Flow

Flow, proje yönetimi ve sohbeti tek bir çok cihazlı uygulamada birleştirir. Flow’un bu listedeki diğer proje yönetimi araçlarından çok daha basit olduğunu ve aynı zamanda iyi miktarda özellik sunduğunu iddia ediyorum.

Asana

Asana

Sağlam ve güzel tasarlanmış bir proje yönetimi çözümü arıyorsan, Asana’dan daha ileri gitmene gerek olmayabilir. Bazen çok fazla hissettirse de, daha fazla zil ve ıslık içeren bir proje yönetim aracı bulmakta zorlanacaksın.

Trello

Trello uzun zamandır hem tasarımcılar hem de proje yöneticileri için favori olmuştur. Esnek ve daha görsel bir çözüm arıyorsanız, Trello sizin için uygun olabilir. Günlük iş listemden müşteri proje yönetimine ve tatil planlamasına kadar her şey için kullanıyorum.

Basecamp

Proje yönetimi için bir diğer saygıdeğer favori (ve haklı olarak) Basecamp . Basecamp, iş arkadaşlarınızla ve müşterilerinizle birlikte kullanabileceğiniz güçlü bir araca temiz, düşünülmüş bir tasarım getiriyor. Ayrıca, bir esinti kullandığınız araçlara bağlamayı sağlayan tonlarca entegrasyona sahiptir.

Freelance Çalışmak İçin En İyi Sözleşme ve Kaynak Araçları

Bunları finans araçları altında ele alabilirdik, ancak sözleşmeler ve teklifler serbest çalışma sürecinde çok büyük bir rol oynuyor, kendi bölümlerini hak ediyorlar.

Doğru teklif ve sözleşme, kelimenin tam anlamıyla bir proje yapacak veya bozacaktır. Bu, herhangi bir projenin en önemli parçasıdır, ancak pek çok serbest çalışan bunu büyük bir sorun olarak kabul etmez.

Bu, serbest tasarım sözleşmelerinin önemi hakkında ilk kez konuşmadık ve sonuncusu olmayacak, ancak aşağıdaki bu araçların ve kaynakların bazıları seni doğru yola sokacak.

Creative Class Contract Course

Creative Class Contract Course

Listedeki en pahalı ürün olmasına rağmen, dosya boyutunda altın değerinde. Creative Class sözleşme kursu, seni sadece daha iyi bir freelance çalışmak isteyen bir çalışan yapmakla kalmayacak, aynı zamanda sana daha da fazla para kazandıracak kurşun geçirmez bir sözleşme oluşturarak sana rehberlik edecektir.

Bonsai

 

Bonsai, bir sözleşme oluşturmayı, bir müşteriyle incelemeyi (ve değişiklikler yapmayı) ve sonra imzalamayı çok kolaylaştırır. Her seferinde kullandığım hepsi bir arada sözleşme aracıdır.

Proposify

Proposify

Bu aracı henüz kullanmamış olmama rağmen, sahip olan (ve gerçekten hoşlanan) birçok serbest çalışan tanıyorum. Sıfırdan bir teklif oluşturmak istemiyorsan veya nereden başlayacağını bilmiyorsan, Proposify harika bir başlangıç noktasıdır.

Teklif oluşturucusunun kullanımı gerçekten kolaydır ve size ve müşterilerinize projelere daha iyi hazırlanmanıza yardımcı olur.

Funnel

Funnel

Birden fazla kategoriye sığabilecek başka bir hibrit araç olan Funnel, potansiyel müşterilerinizden bilgi toplamak için web sitene kolayca form eklemene olanak tanır. Bir sorgulama yaptıktan sonra, Funnel bir teklif oluşturmayı ve projeyi harekete geçirmeyi kolaylaştırır.

Ama en önemli araçlar…

Araçlar ve kaynaklar, serbest çalışmanın stresini hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak sizi yalnızca şimdiye kadar götüreceklerdir. İş ahlakınız, yeni müşteriler bulmaya ve mükemmel tasarım çalışmalarınıza her zaman en önemli araçların olacaktır.

Bu uygulamaların yaptığı, üçünü de teslim etmene yardımcı olmaktır.

Ve hatırla:

Sen Mükemmelsin!

İşte bu uzun rehberimizin de sonuna geldik. Freelance çalışmak konusundaki düşüncelerin değişti mi yoksa zaten çalışıyor musun? Hadi yoruma bu konu hakkındaki düşüncelerini ve sorularını bırak, biz de cevaplayalım.

Sonraki yazı: Web Sitesi Örnekleri İçin İlham Alabileceğiniz Kaynaklar (2022)

6 Yorum
 1. Polat Ergün dedi ki:

  Mükemmel bir yazıydı, çok iyi oldu.

  • Oğuzhan Bilişik dedi ki:

   İşine yaradıysa çok memnun olduk Polat, iyi freelance işlerin olsun 🙂

 2. Oya Şen dedi ki:

  freelance çalışmaya başladım bende, tşk ederim

 3. Mami dedi ki:

  Freelance rerimleri konusunda epey eksiğim olduğunu öğrendim.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.