Fiber İnternet Teknolojisi Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 6 Mayıs 2023

Fiber internet teknolojisi, fiber optik kablolar yardımı ile verilerin bir kısmının ya da tamamının aktarıldığı internet bağlantılarından biridir.

Kablo ya da DSL gibi veri iletim yöntemlerinde metal teller ve elektrik sinyalleri kullanılırken, fiber internette ise veriler ışık sinyalleri ile iletildiğinden plastik veya camdan oluşan ince kablolar kullanılmaktadır.

Fiber internet teknolojisi ile kullanılan bu veri aktarımı sayesinde daha hızlı, daha güvenilir indirme ve yükleme işlemi sağlamaktadır. Dolayısı ile günümüz teknolojisinde fiber internet tercihi artmaktadır.

Işık hızında internet elde etmek isteyenlerin mutlaka fiber internete geçmeleri ve hızlı internet kullanmanın keyfini tatmaları gerekmektedir.

Geleceğin teknolojisi olan fiber internet ile yüksek hızda internet kullanımı sağlar download ve upload işlemlerinizi kısa sürede tamamlayarak zaman tasarrufu elde edebilirsiniz.

Fiber İnternet Nedir? Vektör

Fiber İnternetin Avantajları Nelerdir?

Günümüzde fiber internet denildiğinde akla ilk hız konusu gelmektedir. Fiber internet teknolojisi sayesinde çok fazla veriyi çok kısa sürede aktarmak olasıdır, hızlı veri ulaşımının yanı sıra verinin bozulmadan iletilmesini de mümkün kılmaktadır.

Bant genişliği sınırlılığı olmaması dolayısı ile de teorik olarak ihtiyaç dâhilinde kullanımı uygundur.

Fiber kablo teknolojisi sayesinde kesintisiz internet kullanımı sağlamaktadır. Bir diğer avantajı, fiber internetin hacklenmesi hemen hemen imkânsızdır.

Fiber internet kullanmaya karar verdiğinizde telefon hattına ihtiyaç duymazsınız. Kısacası sabit hat olmaksızın internet olanağından yararlanabilirsiniz.

Fiber optik kabloları, bakır kablolara göre çevreye duyarlıdır ve içinden elektrik geçmediği için yangın ihtimali çok daha düşüktür.

Fiber internet sunmuş olduğu avantajlar sayesinde sadece ülkemizde değil dünyada yaygınlaşmaya başlamış olup kullanım alanı genişlemiştir.

İnsan saçına benzeyen yapıları sayesinde bir kerede birden çok verinin taşınmasını sağlamaktadır. Şuan ülkemizde kullanım ağı fazlaca olan bakır kablo sadece bir veriyi taşıyabilmektedir.

Fiber internetin avantajları arasında yer alan önemli bir diğer madde ise çoklu kullanıcı tarafından kullanılmasında herhangi bir yavaşlama yaşatmasıdır.

Hastane, üniversite, okul gibi çok fazla internet kullanıcısı olan alanlarda kullanıcılara herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermez hızında hiçbir düşme görülmez.

Özellikle güvenlik kamerası ile şehir kontrolü izlenen noktalarda tercih edilen fiber kablo ve fiber internet görüntülerin daha kaliteli ve hızlı biçimde izlenmesi ve kayıt altına alınmasını sağlamaktadır.

Fiber İnternet Teknolojisi

Fiber İnternet Dezavantajları Nelerdir?

Fiber internette kullanılan kablolar bakır kablolara göre daha ince olması dolayısı ile daha hassastır. İnşaat işleri, doğal afetler, kimyasal içerikli ürünler dolayısı ile hasar görmesine neden olabilir.

Bir diğer büyük dezavantajı da yüksek maliyettir. Kurulum için alt yapı istediğinden bu durum yüksek maliyete sebebiyet vermektedir.

Ayrıca kurulum için uzman eğitimli bilirkişiler gerektirmektedir. Fiber hasarı durumunda ise yüksek maliyetler ortaya çıkabilmektedir.

Fiber internet teknolojisi diğer internet türlerine göre daha az kullanılmaktadır, yaygın olmaması da dezavantajları arasında sayılabilir. Ülkemizde birçok şehir ve yerleşim yerinde halen fiber internet altyapısının bulunmaması sebebiyle kullanımı az olması en önemli dezavantajları arasında yer almaktadır.

Bazı araştırmacılara göre ev kullanıcıları için fiber internet fiyatlarının fazla olduğu belirtilmektedir. Ev kullanımı için fiyatların daha ekonomik hale gelmesi kullanıcı sayısını artıracaktır.

Herkes Fiber İnternet Kullanabilir Mi?

Teknolojinin her geçen gün ilerlemesi ile internet alt yapıları da yenilenmekte ve daha hızlı daha sağlam alt yapılar ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde sosyal medya kullanımının artması, mevcut alt yapılarının yetersiz olması ve daha hızlı internet altyapısına ihtiyaç duyulmasından dolayı fiber internet keşfedilmiştir.

Tüm dünyada hızla yayılan fiber internet teknolojisi ülkemizde de her geçen gün kullanımı artmaktadır.

Hızı 940 Mbpsye kadar ulaşan bu muhteşem teknolojiye şuan maalesef herkes sahip olamıyor. Fiber internet altyapısı ülkemizin birçok noktasına ulaştırılmaya çalışılsa da bu istenilen hızda ilerlemiyor.

Fiber internet kullanıcısı olabilmek için bulunduğunuz konumda fiber internet altyapısının mevcut olması gerekmektedir.

İkamet ettiğiniz ya da iş yerinizde fiber internet altyapısı varsa bu mucize teknolojiden faydalanabilirsiniz. Aksi halde fiber internet kullanmak isteseniz de bu mümkün olmayacaktır.

Ülkemizde öncelikle büyükşehirlerde fiber altyapı değişikliği yapılmakta ve büyükşehirlerin merkez ilçelerine bu hizmet götürülmektedir.

Zamanla tüm Türkiye’de kullanılmaya başlanacak olan fiber internet teknolojisi sayesinde internet kullanımlarınız daha hızlı ve daha güvenli halde olacaktır. Sizde fiber internet kullanmak istiyorsanız öncelikle hizmet sağlayıcı firmalar ile iletişime geçerek adresinizde fiber altyapı olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Fiber İnternet İle ADSL İnternet Arasındaki Farklar Nelerdir?

ADSL internet kullanımı fiber internet ortaya çıkmadan önce neredeyse ülkenin tümünde kullanılan bir teknolojiydi. Fakat bakır tel ile sağlanan veri hızının belli bir kapasitesi olmasından dolayı çok yüksek hızlara çıkamamaktaydı.

Teknolojinin gelişmesi ve kullanım alanlarının gelişmesi sebebiyle verinin çok artması ADSL’nin yetersiz kalmasına yol açıyordu. Fiber kablo teknolojisi geliştirilerek tüm dünya hız ve kapasite konusunda rahat bir nefes aldı.

ADSL internet hızının maksimum 100Mbps fakat fiber internet teknolojisi ile bu hız 1000Mbps ye kadar çıkabilmektedir. Böylelikle fiber internet sayesinde 10 kat daha hızlı internet kullanımı sağlanabilmektedir. Giderek artan fiber kablo altyapısı ile kullanımı her geçen gün artmaktadır.

ADSL internet bağlantısı olan bakır kablo yapısı gereği her seferinde bir veri taşıyabilmekte iken fiber kablo aynı anda birden fazla veri taşımakta ve böylelikle daha fazla veri taşıyarak kısa zamanda büyük veri aktarımı sağlamaktadır.

Eğer internet kullanmak istediğiniz alanda fiber kablo altyapısı mevcut ise hiç düşünmeden fiber internet başvurusu yapmalı ve ışık hızıyla internet ile tanışmalısınız.

Fiber İnternet Teknolojisi

Fiber İnternet Kullanmak Çok Mu Pahalı?

Işık hızında internet kullanmanın tabiki bir maliyeti olacaktır. Fakat gözünüz hemen korkmasın. Ülkemizde fiber internet kullanmanın maliyeti uygun fiyatlar ile sağlanmaktadır.

Standart ev kullanıcılarında büyük veri indirme ve yükleme işlemi yapılmıyor ise en düşük fiber internet paketi size fazlasıyla yetecektir. ADSL ücretleri ile karşılaştırıldığında arada büyük bir uçurum olmadığı ortadadır.

Şuanda fiber internet teknolojisi ücretleri standart ev kullanıcıları için 120 TL den başlayan fiyatlar ile sahip olabileceğiniz durumdadır. Seçtiğiniz paketteki hız arttıkça ödeyeceğiniz aylık ücret de otomatik olarak artacaktır.

Fiyatlar gayet ekonomik olup karşılığında alacağınız yüksek hızlı internet sayesinde vereceğiniz ücreti önemsemeyeceksiniz. Dilerseniz limitsiz paketleri seçerek internet hızınızda hiçbir değişiklik olmadan ışık hızında internet kullanmanın keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Fakat unutmamanız gereken en önemli durum adresinizde fiber kablo altyapısı olup olmadığıdır. Fiber altyapı aynı sokakta yan yana yer alan apartmanlarda bile değişiklik gösteren bir durum olduğunu unutmayın.

Fiber internet altyapı sorgulaması yapmadan mevcut internet kullanımınızı sonlandırmamalısınız.

Aksi takdirde yoğun talep olması sebebiyle kapattırdığınız internetinizi tekrar açtırmakta sorun yaşayabilirsiniz.

Fiber İnternet Nakil Yapılabilir Mi?

Mevcut bulunduğunuz konumda fiber internet kullanıcısı olan kişiler adres değişikliği yaptıklarında gittikleri adreste fiber internet teknolojisi altyapısı bulunması durumunda herhangi bir ücret ödemeden nakil işlemi yaptırabilirler.

Burada en önemli kriter adres değişikliklerinde nakil sağlanacak adreste altyapı mevcut olup olmadığıdır.

Eğer fiber kablo altyapı yok ise nakil işlemi gerçekleşmeyecek dilerseniz internet kullanımı sağlayınız ile sözleşmenizi sonlandırabilirsiniz.

Sonraki yazı: Cache Önbellek Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.