FBA ile Amazon’da Satış Yapmak 2019

Oğuzhan Bilişik Oğuzhan Bilişik 19 Eylül 2019
FBA ile Amazon’da Satış Yapmak 2019

FBA ile Amazon’da satış yapmak, gelir elde etmenin en popüler yollarından biri haline geldi. Şuan Amazon satış yapan 2 milyondan fazla satıcı var ve hemen hemen herkes kendi ürettiği veya toptan satın aldığı ürünleri Amazon’da satabilir. Amazon’daki tüm satışların yaklaşık yarısı FBM yani üçüncü taraf satıcılardan geliyor ve Her 10,000 satıcıdan % 66’sı Amazon FBA kullanıyor.

Durum böyle olunca Amazon satış yapmak hakkında çok fazla soru duymaya başladım. Bu nedenle bu makalem de Amazon’da satış yapmak hakkında her açından detaylı bilgiler vererek aklınızdaki soruları cevaplamak istiyorum. Hazırsanız, öğrenmeye başlayalım. 🙂

Amazon FBA Nedir?

amazon fba nedir?

Türkiyeden, Amerika’da ki Amazon’da satış yapmak için Amazon FBA hizmetinden yararlanabilirsin. Amazon FBA, fulfillment by amazon kelimelerinin baş harflerinden oluşur ve Amazon deposuna gönderilen ürünlerin depolama, kargo, müşteri hizmetleri, iade gibi süreçlerinin Amazon tarafından organize edilmesi ve gerçekleştirilmesi anlamına gelir.

Satıcı tarafından Amazon deposuna gönderilen ürünler, bir müşteri sipariş verene kadar stoklanır. Sipariş gelmesiyle birlikte amazon siparişi alır, paketler ve kargolar. Ürünün teslim sürecini takip eder, 7/24 müşteri hizmetleri ile iade süreçleriyle de ilgilenir.

Tabi ki bütün bunların bir bedeli var, Amazon hem depolama ücretlerini hem de hizmet bedelini ürün satışından tahsil eder. Bununla birlikte, bu ücretler kargo maliyetlerini de içerir.

Kısa özet; Ürün amazon depolarına gönderilir, sipariş gelince Amazon gerisini halleder.

Amazon FBA Nasıl Çalışır?

Amazon FBA çalışma şekli oldukça basittir;

  • amazon'da satış yapmak

Ürünler Amazon deposuna gönderilir.

Amazonun ABD’de 100 milyon m2’den fazla depo alanı bulunuyor. Satıcı Amazon’da satış yapmak isteyen satıcılar, bunu amazona ürünleriyle birlikte bildirdiğinde amazon ürünlerin gönderebileceği depoların adreslerini verir.

  • amazon'da satış yapmak

Amazon ürünleri düzenler ve stoklar.

Amazon ürünleri teslim aldıktan sonra stoklarına eklerler. Ardından ürünler depolarda güvenle bekletilir. Depodaki herhangi bir şeyin zarar görmesi durumunda, Amazon satıcıya geri ödeme yapar.

 

  • amazon'da satış yapmak

Müşteri ürünü satın alır.

Amazon satıcı, için tüm işlemle ilgilenir. Ödemeyi alır ve stokları otomatik olarak günceller.

 

  • amazon'da satış yapmak

Amazon ürünü kargolar.

Amazon’un çalışanlarından biri veya robotları ürününü depodan alır, paketler ve müşteriye gönderir.

 

  • amazon'da satış yapmak

Amazon müşteri hizmetleri ve iade süreçleriyle ilgilenir.

Müşteri ürünü aldıktan sonra Amazon, üründen memnun olduklarından emin olmak için süreci takip eder. Müşteriden gelen herhangi bir iade veya soruyla ilgilenir, ürünler için müşterilerden gelen geri bildirimlere yanıt vermek ve işlem yapmak satıcıya bağlıdır.

 

  • amazon'da satış yapmak

Amazon müşteriden aldığı parayı satıcıya öder.

İki haftada bir, Amazon tüm satışları toplar, komisyon ve masrafları düşer ve kalan parayı doğrudan satıcının banka hesabına yatırır.

 

Gerçekten sistem basit ancak başarılı olmak için yapman gereken birkaç şey var.

FBA ile Amazon’da Satış Yapmak İçin Gerekenler

Ürün Araştırması

İstediğin her şeyi satabilirsin, ancak depolama ücretlerinin yüksek olmasını istemiyorsan, hızlı satılacak ürünleri seçmelisin.

jungle scout

Jungle scout

Jungle Scout gibi uygulamalarla, tahmini aylık satışlar, rakip analizi ve maliyet hesaplama gibi her tür veriyi elde edebilirsin.

Stok Takibi

Ürünlerinin stokta kaldığından emin olmak için Amazon’daki stok durumunu düzenli olarak kontrol etmen gerekir.

Reklam

Zaten marka ürünler satıyorsan, bunu yapman gerekmeyebilir. Ancak kendi özel ürünlerini satıyorsan, müşterilerin ürünlerini bulması için reklam yapmalısın. Amazon’un kataloğunda 350 milyondan fazla ürün var, bu nedenle Amazon’da satış yapmak istiyorsan pazarlama faaliyetleri çok önemlidir.

FBA ile Amazon'da Satış Yapmak 2019Amazon FBA ile Satış Yapmanın 7 Avantajı

Amazon’da satış yapmak, işini büyütmenin ve ürünlerini daha fazla insanın satın alması için iyi bir seçenek. Amazon’un sadık bir müşteri ordusu var, bu da senin için satış avantajı anlamına geliyor.

FBA’nın en büyük faydalarından bazıları şunlardır:

Depolama ve Lojistik

Daha önce depolama, paketleme ve kargo süreçlerini yönettiysen, bunun oldukça zaman ve emek gerektiren bir iş olduğunu biliyorsundur. Daha yüksek satışlar, paketleme ve nakliye için daha fazla zaman harcanması veya daha fazla para harcanması anlamına gelir. FBA programı ile Amazon’da satış yapmak, uzmanlıklarından ve deneyimlerinden yararlanarak tüm süreci dış kaynak olarak kullanmanı sağlar.

İndirimli Nakliye Ücretleri

Amazon’un büyük nakliye şirketleriyle olan sözleşmeleri, onlara nakliye maliyetlerinde büyük indirimler sağlıyor. Ürünlerini Amazon’a gönderirken, bu indirimleri satıcı fiyatlarına eklenmiş şekilde aktarırlar. Müşteriler ayrıca, Amazon’daki ürünlerin birçoğunun ücretsiz nakliye olmasından da yararlanır.

Ayrıca Prime üyeler, tüm Amazon FBA ürünlerinde iki günlük ücretsiz kargo hakkına sahiptir, bu da daha Amazon’da satış yapmak için büyük bir teşviktir. Amazon’un yalnızca ABD’de 90 milyon prime abonesiyle 300 milyondan fazla aktif müşterisi var.

Özellikle Prime alıcılara sunulan ürünler, Amazon FBA hizmetinden yararlananlardır. Prime müşteriler Amazon’da diğer müşterilere göre daha fazla para harcıyor.

Bu diğer Amazon satıcılarından, Prime alıcılar sayesinde daha fazla para kazanabileceğiniz anlamına gelir.

Ortalama bir müşteri Amazon’da yıllık 700$ harcarken, Prime müşteriler yılda yaklaşık 1.300$ harcıyor.

İade Yönetimi

Amazon, ürünlerden memnun olmayan müşterilerden, iadeleri denetlemeye ve tüm idari yönlere kadar, senin için her şeyi halleder. Müşteri taleplerini yönetir, sevkiyat etiketlerini iade eder ve iade kargolarını organize eder.

Müşteri Hizmetleri

Amazon, iyi müşteri hizmeti sağlama konusunda ün sahibidir, telefon, yazışma ve e-posta yoluyla 7/24 müşterilere destek sunarlar. Bu, müşterinin işini kolaylaştırır ve omuzundan büyük bir iş yükü alır.

Sınırsız Depolama Alanı

FBA’yı kullanmak, ürünlerin için ne kadar depolama alanına ihtiyaç duyduğun konusunda endişelenmene gerek olmadığı anlamına gelir. Bir depo için para ödemek zorunda değilsin ya da hangi büyüklükte bir depoya ihtiyacın olduğunu düşünmene gerek yok.

Stok adetlerinde minimum sınır bulunmadığından, tek bir ürün bile amazon depolarına gönderebilirsin.

Ayrıca, stok performans puanları yüksek olan satıcılara yani ürünleri hızlı satan satıcılara amazon sınırsız depolama alanı sağlar.

Hızlı Teslimat

Amazon, tüm dünyada yüzlerce depoya sahiptir. Müşterilerin nerede olursa olsun, birkaç gün içinde güvenilir bir şekilde ürün teslim alabilirler. Bir sipariş verildiğinde Amazon, hangi tedarik merkezinin müşteriye en yakın olduğunu otomatik olarak belirler ve siparişlerini oradan gönderir.

Amazon Multi-Channel Fulfillment

FBA programı ile Amazon’da satış yapmak, sadece amazon’da satabileceğin anlamına gelmez. Multi-channel Fulfillment hizmeti ile, amazon üzerinden gelen siparişleri yönetmeye devam ederken, web siten ya da ebay gibi diğer kanallarda da ürün satmana olanak vardır.

FBA Shipping uygulamasını kullanarak süreci ücretsiz olarak otomatik hale getirebilirsin. Diğer mağazalardan gelen siparişler Amazon’a gönderilir. Ayrıca sipariş güncellemelerini ve kargo takip numaraları müşterilere gönderilir.

FBA ile Amazon'da Satış Yapmak 2019Amazon FBA ile Satış Yapmanın 7 Dezavantajı

Amazon inanılmaz bir satış platformu olmasına rağmen, dikkat etmen gereken birkaç dezavantaj var.

FBA Maliyeti

Fba programı ile Amazon’da satış yapmak bazen çok maliyetli olabilir. Amazon satışlardan hem depolama ücretlerini hem de hizmet bedellerini tahsil eder. Depolama ücretlerini en aza indirmek için ürünlerinin hızlı satılması gerekir. Amazon FBA ücretlerini ödedikten sonra hala kâr ediyor olman için kâr marjını iyi ayarlaman gerekir.

Depolama Ücretleri

Ürünlerin altı aydan fazla depolanmaz ise, depolama ücretleri çok da pahalı değildir, çünkü Amazon ürünlerin satılmasını ister, depolanmasını değil. Bu nedenle ürünlerin satılmıyorsa ödeme yapmanız gerekir. Stoklarının çok uzun süre kalması, çok yüksek depolama ücretleriyle karşılaşman demektir.

Yüksek İade Oranı

Kolay iade işlemine sahip olmanın en önemli tarafı, müşterilerin iade yapma ihtimalinin daha yüksek olmasıdır. Müşterilerden yüksek getiri oranları olabileceği gibi, daha fazla iade ve deneme satın alımları da olabilir.

Ürün Paketleme

Amazon, ürünlerini nasıl hazırlayacağın ve depoya göndereceğin konusunda katı kurallara sahiptir. Ürünler Amazon’un veritabanına doğru şekilde girilmeli, uygun şekilde etiketlenmeli ve ardından doğru depolara gönderilmelidir. İlk başladığınızda tüm detaylar zaman alabilir.

Stok Takibi

Hangi ürünlere sahip olduğunu, ne sipariş etmen gerektiğini ve ilk zamanlar neyin satılmadığını bilmek zor olabilir. Birden fazla kanalda satış yapıyorsan, stok değişikliklerini takip etmek özellikle zordur.

Vergiler

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her eyaletin satış vergisi tahsilatı için farklı kurallar vardır. İşletmen sadece bir eyalette satış yapıyorsa işler daha kolay, ama Amazon hemen hemen her eyalette FBA merkezlerine sahip ve ürünleri depolar arasında sürekli olarak dağıtırlar.

Peki, yalnızca işletmenin bulunduğu eyalet için satış vergisi ödeyebilir misin, veya Amazon’un faaliyet gösterdiği her ülke için? Bunun için net bir cevap yok. Bazi danışmanlık şirketleri, farklı bölgeler için karmaşık vergi kurallarının otomatikleştirilmesine yardımcı olabilir.

Ürün Birleştirme (Commingling)

Amazon verimliliği artırmak için, ürünleri diğer alıcılardan gelen aynı ürünlerle birleştirme seçeneğini sunar, kabul edersen ürünlerini etiketlerken ve hazırlarken zaman kazanırsın.

Ancak bazı kötü satıcıların sahte veya hasar görmüş ürünler gönderdiği bilinmektedir. Olumsuz eleştiriler alan satıcılar oldu ve hatta bu nedenle Amazon’da satış yapmaları yasaklandı.

FBA ile Amazon'da Satış Yapmak 2019Amazon’da Satış Yapmak İçin 14 İpucu

Karlı ürünler bulmak için rakipleri araştırın.

Amazon’da en iyi satan ürünlere bakarak başlayın. İlk başta en çok satanlarla kafa kafaya gitmemek en iyisidir, ancak ne tür ürünlerin popüler olduğu hakkında bir fikir edinebilirsin.

Hangi ürünleri satacağın konusunda dikkatli olun.

Her zaman satış sıralamasını düşün, yüksek satışlı ürünler hızlı satar, ancak çok daha fazla rekabet vardır. Düşük satış rakamlı veya Amazon’da bulunmayan ürünler, uzun süreli depolama ücretlerine neden olabilir.

Ancak pek rekabet olmadığından, bu ürünleri satmak daha kolaydır. Satış sıralamasını biliyorsan, neyle karşı karşıya olduğunu bilirsin.

Buybox faktörünü göz önünde bulundurun.

Aynı listede onlarca satıcı varsa, buybox kazanmak zor olabilir. Farklı paketlenmiş yeni bir ürün oluşturarak bu sorunu çözebilirsin, Örneğin, bir masa oyununu ekstra bir zar poşeti ile birleştirip farklı bir liste oluşturabilirsin.

Bu, insanlar ürünü aradıklarında görünmeye devam eden farklı bir liste oluşturmana olanak sağlar.

Listeni tıklayan herkes senden satın alır, buybox sende olduğu için rekabet yok gibidir. Ayrıca, ilave bir ürün sunduğun için daha fazla fiyatlandırma yapabilirsin.

Küçük Başlayın

Başlamak için yüzlerce ürünün olması gerekmez, başlangıçta sadece birkaç ürün ekleyerek sistemi öğrenmeye çalış. Daha az ürünün olduğunda düzenli bir süreç oluşturmak çok daha kolaydır. Süreç gerçekleştiğinde, büyüdükçe ölçeklendirmek ve daha fazla ürün eklemek daha kolaydır.

Bir Marka Oluşturun

Amazon satıcılarının rekabetinden sıyrılmak istiyorsan, kendi markana ihtiyacın olacak. Bu, hedef kitleni iyi anlamak, markanı nasıl konumlandıracağını bilmek ve tutarlı bir şekilde tasarlanmış ürün görselleri, başlıkları ve ürün açıklamaları oluşturmak anlamına gelir.

Amazon satışlarını tamamlamak için müşteri deneyimini kontrol ettiğin kendi e-ticaret siteni kurmak, marka oluşturmanın en iyi yoludur. Ayrıca, marka kimliğinin ürün teslimatı sırasında göze çarpması için farklı ambalajlar kullanabilirsin. Müşterileri e-posta listene kaydolmaya veya sosyal hesapları takip etmeye teşvik eden ambalajlar da iyi bir başlangıçtır.

Markanızı oluştururken logo konusunu es geçmeyin, eğer profesyonel bir destek gerekiyorsa logo tasarım hizmet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Amazon SEO Uygulamalarını Kullanın

Amazon oldukça rekabetçi bir pazardır, bu nedenle ürünlerini ilk sıralara çıkarmak zor olabilir. Ancak aynı Google’da olduğu gibi Amazon da, belirli bir ürün araması için hangi ürünleri göstereceğini belirleyen sıralama faktörlerine sahip bir arama motorudur.

İnsanların ürünlerini ararken hangi anahtar kelimeleri kullandığını araştırarak ve bu anahtar kelimeleri ürün listen boyunca kullanarak arama sonuçlarında daha yüksek sonuçlar elde edebilirsin.

Ajansımızda Amazon FBA Danışmanlığı veriyorum, sana yardımcı olmak için bir tık uzağındayım. 🙂

Kaliteli Ürün Fotoğrafları Çekin

Amazon, ana ürün fotoğrafının beyaz arka plana karşı yalnızca ürünü göstermesi gerektiğini söyler, ancak toplamda sekiz adet fotoğraf ekleme hakkın vardır.

Resimlerin, bir müşterilerin ürünlerin hakkında ilk izlenimini oluşturur, bu nedenle iyi fotoğraflar kullanmaya dikkat etmelisin. Unutmayın, insanlar internetten sipariş verirken ürünlerini canlı olarak göremezler, bu nedenle fotoğraflarının mümkün olduğunca ayrıntılı olması gerekir.

Ürünün farklı açılardan çeşitli özelliklerinin ve boyutunun görünmesini sağlamalısın.

Ürün sayfalarını daha ilgi çekici hale getirmek için oluşturulmuş 360 derece görüntü ve videolar elde etmeyi düşünün.

Ürün Başlıklarınızı Optimize Edin

Amazon ürünlerinin ne kadar uzun ve ayrıntılı bir başlığa sahip olduğunu fark ettin mi? Bu, anahtar kelimeleri ürün başlığına doldurmaya çalışan satıcılar yüzünden oluyor.

Amazon, başlıklar için 250 karaktere izin verir, ancak bu 250 karakterin tümünü kullanmanın iyi bir fikir olduğu anlamına gelmez. Aslında, Amazon’un ürün listelerindeki aşırı uzun başlıkları sevmediği bilinmektedir.

Bu yüzden amaç, ana anahtar kelimenizi başlığa getirirken açıklayıcı olmasını sağlamaktır. Örnek biçim: Marka adı, ürün adı, renk veya boyut gibi önemli özellikler.

 Uygulamalı örnek: OXO Esnek 3 Parça Silikon Spatula Seti, Isıya Dayanıklı ve BPA içermez (Yeşil).

Madde Açıklamalarını Optimize Edin

Bir müşteri ürününe tıkladığında, aradıkları ilk şeylerden biri madde açıklamalardır. Madde açıklama, müşterinin merak ettiği sorulara cevap veriyor veya ihtiyaç duyulan ayrıntıları içeriyorsa, satış yaptırma olasılığı vardır.

Bu nedenle, müşterilere bir satın alma kararı vermeleri için gereken tüm bilgileri verdiğinden emin olmalısın. Sık sorulan soruları ele alın, ürününün avantajlarına odaklan ve önemli ürün ayrıntılarını eklemeye çalış.

Ayrıntılı Bir Ürün Açıklaması Oluşturun

Kapsamlı talimatlar yazın, daha fazla ürün fotoğrafı ekleyin, bazı videolar ekleyin ve marka hikayenizi anlatın. Müşterilerin, tam olarak ne aldıklarını ve ürününü kimden satın aldıklarını anlamalarını sağlayın.

Soruları Cevaplayın

Amazon’un önemli özelliklerinden biri soru-cevap bölümüdür. Bir müşteri ürünün hakkında, satın almış olsun veya olmasın bir soru sorabilir.

Çoğu satıcı, müşterilerin soru sormasını bekler, ancak başlangıç için bir arkadaşından, ürünün hakkında sıkça sorulan bir soruyu göndermesini isteyebilirsin. Ardından cevabı verirsin ve müşteriler ilgili ve iyi bir satıcı olduğunu düşünürler.

Feedback Alın

Bu listedeki en önemli şey budur, çünkü insanlar olumlu geri bildirimler gördüklerinde bir ürünü satın alma olasılığı daha yüksektir. İnsanlar bir ürünle ilgili emin olamadıklarında, başkalarının ne yaptığını veya söylediğini görmek için geri bildirimlere bakarlar. Amazon da satış yapmak istiyorsan, Feedbacklere önem vermelisin.

Örnek: A ürününün 100 kişi tarafından iyi olduğunu söylendiğini, B ürünü hakkında hiç kimsenin bir şey söylemediğini düşün, Sence hangisinin satılma ihtimali fazladır?

Doğru Yeniden Fiyatlandırma Programını Seçin

Amazon’da fiyatlar sürekli değişiyor, ve en düşük fiyat her zaman buybox kazanmasa da, ihtimali artırır. Amazon satıcılarının çoğu, fiyatlarını gün boyunca otomatik olarak değiştirmek için yeniden fiyatlama yazılımı kullanır.

Yalnızca bir ürünün varsa, manuel fiyatlandırma yapabilirsin. Ancak işlemi otomatik hale getirirsen daha fazla satış yaptığını göreceksin. Pek çok satıcı kurala dayalı fiyatlandırma kullanır, ancak bu çoğu zaman en düşük fiyata odaklıdır ve fiyatlar sonunda o kadar düşer ki hiç kar edemezsin. Algoritmik fiyatlandırma programları daha ileri düzeydedir ve genellikle daha yüksek karlara yol açar.

Otomatik fiyatlandırma yazılımı önerisi: informed.co

AMS Kullanın

“Bu ürünle ilgili sponsor ürünler” bölümü, AMS ile oluşturulan reklamlardır. Bu pazarlama aracı, ürünlerin için reklamlar oluşturmana ve bunları anahtar kelimelere veya benzer ürünlere dayalı olarak hedeflemene olanak sağlar. Ayrıca, reklamlarını optimize edebilmen için performans analizi sağlar.

Özet

FBA programı ile Amazon’da satış yapmak, her küçük veya büyük işletmenin ürünlerini milyonlarca müşterinin önüne çıkarmasına ve dünyanın e-ticaret sitesinden yararlanmasına olanak tanır.

Birinci sınıf müşteri hizmetleri ve depolama avantajlarının yanı sıra, müşterilerin Amazon markasına olan güveni sayesinde daha fazla satış elde etmek ve marka bilinirliğini artırmak için iyi bir yoldur.

Amazonun tüm avantajları, e-ticaret yapmaya başlamak için omuzlarından büyük bir yük alır. Yukarıda anlattığım gibi FBA programının birkaç dezavantajı olsa da, burada sunulan stratejileri kullanarak bunları en aza indirebilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Amazon'da satış yapmak için şirket gerekli mi?
Amazon dropshipping nasıl yapılır?
Amazon prime nedir?

 

23 Yorum
Human Furkan

Yazınız çok aydınlatıcı bunun için teşekkür ederim. Ancak anlamadığım bir husus var; ben ürünü alibabadan sipariş edip direk amazon deposuna nasıl gönderiyorum ve barkodlamasını, paketlemesini nasıl yaptırabiliyorum?

Cevapla
Human Alper İnce

Merhabalar bir sorum olacaktı F1 vizesi ile satış yapsak sorun olur mu? Teşekkür ederim simdiden

Cevapla
Human Mehmet Efe

Merhabalar ürünler kendi imalatım bu ürünleri amazon mu alıyor yoksa ben kargo ücretini ödeyerek kendim mi gönderiyorum bu konuyu tam anlayamadım cevap verirseniz sevinirim

Cevapla
Human Omer akgul

Merhaba prof. degilde bireysel hesabim varken urunleri amazonun deposuna gonderebiliyormuyum birde eger olmuyorsa hangi kargo sirketi ile gondermemizi tavsiye edersiniz fiyat ve guvenilirlik acisindan

Cevapla
Human Aziz Kılnamaz

Oğuzhan Bey Yazınız çok beğendim gayet açıklayıcı ancak bir yerde takıldım. Vergiler bölümü çok; Şimdi biz Türkiye'de bir işletmeyiz ve vergi mükellefiyim. Ürünleri Amazon depoya gönderirken ithalat yapmam gerekli ve fatura kesmek zorundayım bu faturayı amazona mı keseceğim. satılmayan ürünlerimi geri almak istediğimde ihracat mı yapmam gerekiyor. İthal ederken faturalandırma yapacağım için Türkiye'de vergilendirilecekti. Birde Abd de vergilendirme mi olacak olacaksa bu vergilendirme sürecini kim takip ediyor.ve nasıl oluyor. Şimdiden teşekkürler

Cevapla
Human Mustafa

Amazon satacagim urunler icin web sitesi acmam gerektigini soyledi. Web sitesini amazon a baglamak icin nasil yol izlemeliyim

Cevapla
Human murvet gul

Merhabalar,

Amazon hesabı açtım ve bundan sonraki adımlar neler?
Ödeme konusunda amazon bizi bilgilendiriyor mu?
Ve ürünleri kendi depomdan gönderme imkanına sahip miyim? Eğer gönderebiliyorsam ne gibi evraklar düzenlemeliyim?

Cevapla
Human Duru Nükhet

FBA ile satışın bana bi zararı olur mu ? Türkiyeden satış yaptıkça göndersek güzel olmaz mı ?

Cevapla
Human Serkan

Merhaba Oğuzhan Bey.
Öncelikle bilgilendirme yazınız için çok teşekkür ederim.
Oğlum 15 yaşında ve FBA kullanarak satış yapmak istiyor. Alibaba, Ebay gibi sitelerden promosyon uygun fiyatlı ürünleri yakalayıp FBA yöntemiyle direk olarak Amazon depolarına gönderip satış yapmak istiyormuş. https://sell.amazon.com/fulfillment-by-amazon.html?ref_=sdus_soa_fulfill_fba
Bu sayfada AYLIK $39.99 a month + selling fees olarak bir üyelik bulunuyor ve şirket olmak gerekiyor.
Şirket olmadan bireysel olarak bu işi yürütebilir miyiz?

Cevapla
Human mahmut

Merhaba FBA ile alakalı birkaç sorum olacaktı:
Amazonda fba için amazon depolarına Türkiye'den ürün gönderirken fatura mı , sevk irsaliyesi mi kesiyoruz?
Fatura kesiyorsak bu faturayı kime kesiyoruz yukarıda ABD de açacağınız şirkete diye yanıtlamışsınız ama ilk aşamada ABD de bir şirketimiz olmadığı zaman bu fatura olayını nasıl gerçekleştireceğiz?
Gümrükleme nasıl oluyor gümrüklemeyi anlaştığımız UPS, FEDEX, TNT gibi kargolar mı yapıyor yoksa bireysel olarak biz mi yapıyoruz?

Cevapla

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.