Facebook Reklamları İle Trafik Çekmek

Günümüzde 1 milyardan fazla kullanıcısı olduğu bilinen Facebook uygulaması gerçekten ürün pazarlamak isteyenler için çok elverişli bir platform olmaktadır. Facebook reklamları ile web sitesi trafiği, Facebook trafik reklamları sayesinde web sitelerinize bu sosyal medya platformu üzerinden trafik almanızı sağlayan reklam modeli olmaktadır. Çok yüksek sayıda kullanıcı potansiyeli bulunan bu sosyal medya platformu, sosyal medya reklamcılığı açısından çok önemli bir yere sahip olmaktadır.

Birbirinden kullanışlı ve başarılı sonuçlar veren reklam modellerine sahip Facebook trafik reklam modelleri kendilerine has birkaç özelliği sayesinde diğerlerine kolayca fark atmaktadır. Sizde bu reklamlar sayesinde sitenizi hızlı bir şekilde hedef kitlenize ulaştırdığı gibi kullanım kolaylığı açısından da sizlere oldukça büyük avantalar sağlamaktadır.

Facebook Trafik Reklamları Nasıl Ayarlanır?

Eğer sizde Facebook reklamları ile web sitesi trafiği yoğunluğunuzu artırmayı düşünüyorsanız, bunu Business Manager üzerinden ya da yöneticisi olduğunuz reklam hesabınızdan yapabilirsiniz. Bu bölümdeki reklam hesabı oluştur sekmesine girdiğinizde karşınıza çıkacak olan ekranda “değerlendirme” kısmını görmüş olacaksınız. Bundan sora zaten yapacağınız hemen her adım için gerekli yönlendirmeler mevcut olmaktadır. Değerlendirme bölümüne girdikten sonra bu kısmın en üstünde “trafik” sekmesini görmüş olacaksınız.

Trafik yazan sekmeye tıklayıp giriş yaptığınızda, aklınızda tasarladığınız ve oluşturmak istediğiniz kampanyaya bir isim vermeniz için sizi yönlendirecektir. Bu kısımda kampanyanızın adını belirlediğinizde sistem sizi doğrudan reklam setine yönlendirmektedir. Bu aşamada reklam setinizi de isimlendirmeniz gerekmektedir. Şimdi artık bütçe ve hedef kitle ayarlarınıza geçerek hızlı bir şekilde bunları ayarlayabilirsiniz. Burada yapacağınız ayarlar neticesinde Facebook reklamları ile web sitesi trafiği yoğunluğunuz gözle görülmenin ötesinde bir artışa geçecektir.

İsterseniz bu sadece reklam seti ayarları sayesinde trafik reklamlarınızı Instagram Stories veya Instagram akışı olarak da verebilmektesiniz. Trafik reklamlarının ayar kısmını son bölümü olan reklam kısmında, video ve görseller üzerinden size trafik sağlayacak reklamlarınızı oluşturabilirsiniz. Burada size verebileceğimiz en önemli tavsiye görsellerinizi yüklerken bütün sosyal medya platformlarında kaliteli ve doğru bir oranlama ile açılabilmesi için 1200×628 ölçeklerinde boyutlandırmalısınız. Bunun yanında yine görsel üzerine çok fazla yazı yazmamaya özen gösterin.

Şayet reklamınızı Instagram Stories dahil olacak şekilde ayarlamayı düşünüyorsanız, dikey görseller eklemek de oldukça işinize yarayacaktır. Yine reklam görselleriniz olarak ücretsiz olan stok görsellerden de faydalanabilirsiniz. Facebook reklamları ile web sitesi trafiği yoğunluğunuzu artırmak için olduğunca görsellerle uyumlu olacak şekilde ve gerçek bilgiler vermeye çalışın. Aksi takdirde sitenizi ziyaret için gelenler anında çıkacaktır. Elinizden geldiğince tek görsel üzerinden reklam trafiği oluşturmaya çalışın.

Çünkü video görseli üzerinden gelen trafikler çok fazla gerçeği yansıtmayacaktır. Bu yöntemde videonuz oynatıldığında videonun alt kısmında sitenizi açacak ve siteniz tıklanmış gibi gözükecektir. Oysa bunlar gerçek site ziyaretçileri olmayacak ve sizi aldatacaktır. Bu yüzden web sitenize gerçek ziyaretçilerin gelmesini istiyorsanız, reklam performansına öncelik vermeli ve tıklamayı artıran ve siteden hemen çıkmalarını önleyici reklamlara ağırlık vermelisiniz. Bu tür reklamlar sitenizin arama motorlarında da üst sıralarda yer almasını sağlarken arama motoru optimizasyonu açısından da değerli olmaktadır.

Facebook Trafik Reklamları ve Avantajları

  • Öncelikle düşük maliyetli olmaktadırlar.
  • Facebook reklamları ile web sitesi trafiği Facebook’un lokasyondaki başarıları sayesinde oldukça artmakta ve SEO başarılarınızda yükselmektedir.
  • Yapmış olduğunuz site üzeri satış faaliyetlerinizde gözle görünür artış sağlayacaktır.
  • Facebook pixel ile kullanım sunması sebebiyle Remarketing reklamları içinde oldukça kullanışlı olmaktadır.
  • Web sitenizle gerçek manada ilgilenecek kişilere reklam gösterebileceğiniz gibi kendinize doğru bir hedef kitlesi de seçebilmektesiniz.

 

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu