Facebook Pixel Nedir ?

Oğuzhan Bilişik Oğuzhan Bilişik 17 Temmuz 2019
Facebook Pixel Nedir ?

Facebook Pixel, Instagram ve Facebook reklamlarını kullanıyorsanız veya gelecekte kullanmayı planlıyorsanız , hemen kullanmaya başlamanız gereken bir anahtar araçtır. Facebook Pixel, Facebook veya Instagram reklam bütçenizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olur. Gelin Facebook Pixel Nedir  ve nasıl çalışır sorularına detaylı bir şekilde bakalım.

Facebook Pixel Nedir ?

Facebook pixel, web sitenize yerleştirdiğiniz  bir izleme kodudur. Facebook veya Instagram reklamlarından gelen dönüşümleri izlemenize, reklamları optimize etmenize, gelecekteki reklamlar için hedef kitleleri oluşturmanıza ve web sitenizde işlem yapan kişilere yeniden pazarlama yapmanıza yardımcı olan verileri toplar.

Kullanıcıları web siteniz ve Facebook veya Instagram reklamlarınızla etkileşime girdiklerinde izlemek için internet sitesi çerezlerini izleyerek çalışır. Tüm ayrıntıları öğrenmek için, Facebook İşletme Araçları Koşulları‘na gidin ve Facebook pixel kodunun ve SDK’ların Kullanımıyla İlgili 3: Özel Hükümler bölümüne gidin. Veya, siteler ve uygulamalar için Facebook’un cookie ilkesi kılavuzunu inceleyin.

Neden Facebook Pixel Kullanmanız Gerekiyor?

Facebook pixeli, daha iyi Facebook veya Instagram reklamları oluşturmak ve reklamlarınızı daha iyi hedeflemek için kullanabileceğiniz önemli bilgiler sağlar. Facebook pixel verileri, reklamlarınızın istediğiniz işlemi yapması en muhtemel kişiler tarafından görülmesine yardımcı olur. Bu, Facebook reklam dönüşüm  oranınızı iyileştirmenize ve daha iyi bir yatırım getirisi elde etmenize olanak sağlar.

Henüz Facebook veya Instagram reklamlarını kullanmasanız bile, Facebook pixel kodunu şimdi yüklemelisiniz. Veri toplamaya hemen başlayacaktır, böylece ilk Facebook reklamınızı oluşturmaya hazır olduğunuzda baştan başlamak zorunda kalmazsınız.

Facebook Pixel Nasıl Kullanabilirsiniz?

facebook pixel nedir

facebook pixel nedir

İşte pixelin Facebook veya Instagram reklamlarında pazarlama sonuçlarınızı iyileştirmeye yardımcı olabileceği birkaç yol…

 • Facebook dönüşüm izleme kodunu kullanın.

Facebook pixel kodu, insanların Facebook veya Instagram reklamınızı görüntüledikten sonra web sitenizle nasıl etkileşimde bulunduğunu görmenizi sağlar.

Müşterilerinizi  cihazlarından bile takip edebilirsiniz. Bu, kişilerin reklamlarınızı mobilde görme eğiliminde olup olmadığını, satın almadan önce masaüstüne geçip geçmediklerini görmenizi sağlar. Bu bilgiler, reklam stratejinizi daraltmanıza ve yatırım getirinizi hesaplamanıza yardımcı olabilir.

 • Facebook yeniden hedeflemeyi(Retargeting) kullanın.

Facebook yeniden hedefleme pixel verisi ve dinamik reklamlar, sitenizi daha önce ziyaret etmiş kişilere tekrar reklam göstermenizi sağlar. Burada gerçekten ayrıntılı yeniden hedefleme seçebilirsiniz. Örneğin, insanlara bir alışveriş sepetinde bıraktıkları veya web sitenizdeki bir dilek listesine ekledikleri ürün için bir reklam gösterebilirsiniz.

Benzer kitleler (Lookalike) oluşturun.

Facebook, hedefleme verilerini, web sitenizle zaten etkileşimde olan kişilere benzer beğenileri, ilgi alanları ve demografileri olan benzer bir izleyici kitlesi oluşturmanıza yardımcı olmak için kullanabilir. Bu, potansiyel müşteri tabanınızı genişletmenize yardımcı olabilir. Benzer Hedef kitleler oluşturmayı daha önce başka bir makalemizde anlatmıştık. Benzer hedef kitleler hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Facebook reklamlarını dönüşümler için optimize edin.

Facebook reklamlarınızı web sitenizdeki belirli dönüşüm etkinliklerine göre optimize etmek için Facebook pixel verilerini kullanabilirsiniz. Bir pixel olmadan, optimize edebileceğiniz tek dönüşüm link tıklamalarıdır. Pixel ile, satın alma ve kayıt olma gibi iş hedefleriyle daha yakından eşleşen dönüşümler için optimize edebilirsiniz.

 • Facebook reklamlarını değer için optimize edin.

Facebook, sitenizden kimin satın aldığı ve ne kadar harcadıkları hakkında veri topladığından, reklam kitlenizi değere göre optimize etmeye yardımcı olabilir. Bu, reklamlarınızı yüksek değerli satın alma olasılığı yüksek olan kişilere otomatik olarak göstereceği anlamına gelir.

 • Daha fazla Facebook reklam aracı ve metriğine erişin.

Web dönüşüm kampanyalarını, web sitenizdeki özel kitleleri veya dinamik reklamları kullanmak mı istiyorsunuz? Bunu ancak Facebook pixelini yüklediyseniz yapabilirsiniz. Ayrıca, potansiyel müşteri başına maliyet veya dönüşüm başına maliyet gibi ölçümleri izlemek için de pixele ihtiyacınız vardır.

Facebook Pixel Nasıl Kullanılır?

İki farklı türde olayla ilgili veri toplamak için Facebook pixel kodunu kullanabilirsiniz.

1. 17 standart facebook pixel olayı kullanabilirsiniz.

2. Özel etkinlikleri kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Bir “etkinlik”, bir ziyaretçinin web sitenizde bir satın alma işlemi yapmak gibi gerçekleştirdiği belirli bir işlemdir.

Facebook pixel standart olaylar.

Standart Facebook etkinlik kodunu kopyalayıp yapıştırabileceğiniz 17 standart Facebook pixeli olayı şunlardır:

 • Satın Alma: Birisi web sitenizden bir satın alma işlemi gerçekleştirir.
 • Müşteri adayı: Biri bir denemeye kaydolur veya başka bir şekilde kendilerini sitenizde müşteri adayı olarak tanımlar.
 • Kaydı tamamla: Birisi, sitenizde abonelik formu gibi bir kayıt formu doldurur.
 • Ödeme bilgisi ekle: Biri ödeme bilgilerini web sitenizdeki satın alma işlemine girer.
 • Sepete ekle: Birisi sitenizdeki alışveriş sepetine bir ürün ekler.
 • İstek listesine ekle: Birisi sitenizdeki bir istek listesine bir ürün ekler.
 • Ödeme işlemini başlat: Birisi sitenizden bir şey satın almak için ödeme işlemini başlatır.
 • Ara: Birisi sitenizde bir şey aramak için arama işlevini kullanır.
 • İçeriği görüntüle: Birisi web sitenizdeki belirli bir sayfaya gelir.
 • İletişim: Birisi işletmenizle iletişim kurar.
 • Ürünü kişiselleştir: Biri, belirli bir rengi seçmek gibi belirli bir ürün sürümünü seçer.
 • Bağış: Birisi amacınıza bağışta bulunabilir.
 • Konum bulma: Birisi işletmenizin fiziksel yerini arar.
 • Program: Birisi işinizde bir randevu alabilir.
 • Deneme sürümü başlat: Birisi, ürününüzü ücretsiz olarak denemek için kaydolur.
 • Başvuru gönder: Birisi ürününüz, hizmetiniz veya kredi kartı gibi programınız için başvuruda bulunur.
 • Abone Ol: Birisi ücretli bir ürün veya hizmete abone olur.

Ayrıca, standart olaylara parametre olarak adlandırılan fazladan kod parçaları kullanarak daha fazla ayrıntı ekleyebilirsiniz. Bunlar, aşağıdakileri temel alan standart olayları özelleştirmenizi sağlar:

 • Bir dönüşüm etkinliğinin değeri nedir
 • Para birimi
 • İçerik türü veya kimlik
 • Sepet içeriği

Örneğin, tüm görünümleri izlemek yerine, web sitenize belirli bir kategorinin görünümlerini kaydetmek için Facebook pixel izlemeyi kullanabilirsiniz. Belki de evcil hayvan ürünleri tedarik sitenizin hangi bölümlerini görüntülediklerini temel alarak köpek sahiplerini kedi sahiplerinden ayırmak istiyorsunuz.

Facebook pixel özel etkinlikler

Özel etkinlikleri standart etkinliklerin yerine kullanabilir veya Facebook pixel standart etkinliklerinin sağlayabileceğinden daha fazla ayrıntı toplamak için kullanabilirsiniz.

Özel etkinlikler, belirli URL’leri veya URL anahtar kelimelerini temel alan URL kurallarını kullanır. 

 

Facebook pixel kodununun ne olduğunu öğrendiğinize göre artık Facebook Pixel Kurulumunu öğrenmek için diğer makalemizi okuyabilirsiniz.

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.