Facebook Pixel Kurulumu

Oğuzhan Bilişik Oğuzhan Bilişik 17 Temmuz 2019
Facebook Pixel Kurulumu

Facebook pixel kodunun ne olduğunu daha önce ‘Facebook pixel nedir?‘ Adlı makalemizde anlatmıştık. Eğer Facebook pixel kodunun ne olduğunu bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız makalemizi okuyabilirsiniz. Bu makalemizde facebook pixel kurulumu ve sitenize eklemeyi anlatacağız.

Facebook Pixel Kurulumu ve Sitenize Eklenmesi 

Facebook Olay Yöneticisinden, üstteki sol kısımdaki 3 çizgiye tıklayın ve olay yöneticisine tıklayın.

facebook pixel kurulumu

Veri kaynakları bölümünden Başla düğmesini tıklayın.

Pixel kodunuzu adlandırın, web sitenizin URL adresini girin ve Oluştur’u tıklayın.

Facebook pixel kodu

Pixel kodunun adını seçerken, Olay yöneticisi ile her reklam hesabı için yalnızca bir pixel elde edebileceğinizi unutmayın. Ad, belirli bir kampanyadan ziyade işletmenizi temsil etmelidir. Her reklam hesabı için birden fazla pixel kullanmak istiyorsanız, bunu Facebook Reklam Yöneticisini kullanarak yapabilirsiniz.

Facebook Pixel Kodu Nasıl Web Sitenize Eklenir ?

  • Pixel Kodunu Web Sitenize Ekleyin.

Pixel’i web sitenizde veri toplama çalışması için, şimdi web sayfalarınıza bazı kodlar yüklemeniz gerekir. Kullandığınız web sitesi platformuna bağlı olarak bunu yapmanın birkaç yolu vardır.

Facebook pixel kodu yükleyin

1.Yol: Squarespace gibi bir e-ticaret platformu veya Google Etiket Yöneticisi gibi bir etiket yöneticisi kullanıyorsanız, web sitenizin kodunu doğrudan düzenlemek zorunda kalmadan pixelinizi yükleyebilirsiniz. Bu Facebook Yardımı makalesinde, üçüncü taraf araçlardan birini zaten kullanıyorsanız pixelinizi nasıl kuracağınız açıklanmaktadır.

2.Yol: Talimatları E-postayla Geliştiriciye Gönderin. Pixel kodunu sizin yerinize eklemesi için talimatları e-postayla bir geliştiriciye gönderin.

Yukarıdaki seçeneklerden hiçbiri geçerli değilse, pixel kodunu doğrudan web sayfalarınıza eklemeniz gerekir. Bu bölümde size rehberlik edeceğiz.

‘’Pixel Kodunu Manuel Olarak Kendiniz Yükleyin.’’ Seçeneğini tıkladığınızda karşınıza sitenize yüklemeniz gereken pixel kodu çıkacak.

Pixel kodunu kopyalayıp web sitenizin başlık koduna yapıştırın. Yani, <head>… </head>  kodlarının arasına yapıştırın. Her sayfaya bir yapıştırın veya varsa şablonunuza yapıştırmanız gerekir.

facebook pixel

3. Otomatik gelişmiş eşleşmenin kullanılıp kullanılmayacağını seçin. Bu seçenek, web sitenizden Facebook profillerine geçmiş müşteri verilerini eşleştirir. Bu, dönüşümleri daha doğru izlemenizi ve daha büyük özel kitleler oluşturmanızı sağlar.

facebook pixel

4. Web sitenizin URL’sini girip Test Trafiğini Gönder’i tıklayarak kodu doğru bir şekilde kurup yüklemediğinizi kontrol edin.

Pixel kodu etkinlik izliyorsa, Devam et düğmesini tıklayın.

facebook pixel

Ardından ‘olay kodunu manuel olarak yükleyin’ seçeneğini tıklayın.

facebook pixel

Sektörünüze göre takip etmek istediğiniz olayları ekleyin.

facebook pixel kodu ekleme

 
facebook pixel eklemek

Pixel özel etkinlikleri kullanmak istiyorsanız, Facebook Olay Yöneticisine gidin. Sol üst menüden Özel Dönüşümler’i seçin. Ardından, URL kurallarını kullanarak özel dönüşüm etkinliğinizi tanımlamak için Özel Dönüşüm Oluştur’u tıklayın.

pixel

 

Facebook Pixel kodunun çalıştığını doğrulayın.

Pixel kodu kurulumunu zaten test trafiği göndererek test ettiniz. Ancak, Pixel kodu verilere güvenmeden önce, doğru bir şekilde takip ettiğini de onaylamanız gerekir.

Facebook Pixel Helper uzantısını Google Chrome tarayıcınıza ekleyin. (Yalnızca Chrome için kullanılabilir, bu nedenle farklı bir tarayıcı kullanıyorsanız, Pixel Helper’ı kullanmak için Chrome’u yüklemeniz gerekir.)

facebook pixel helper

Pixel kodu yüklediğiniz sayfayı ziyaret edin. Uzantı pixel kodu bulursa, </> uzantı simgesi maviye döner ve bir açılır pencere sayfada kaç pixel bulduğunu gösterir. Pop-up ayrıca pixel kodunun düzgün çalışıp çalışmadığını size söyleyecektir. Değilse, hata bilgisi sağlayacaktır, böylece düzeltmeler yapabilirsiniz.

facebook pixel helper

 

Web sitenize Facebook Pixel bildirimi ekleyin.

Facebook’un şartlarına uymak (ve bazı durumlarda, yasalara) uymak için web sitenizi ziyaret edenlerin verilerini topladığınızı bilmesini sağlamalısınız.

Bu, Pixel kodu kullandığınızı ve bilgilerin çerezler veya başka yöntemlerle toplanabileceğini açıkça bildirmeniz gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, kullanıcıların verilerinin toplanmasından nasıl vazgeçebileceklerini bilmelerini sağlamanız gerekir.

Comments are closed.