Facebook Benzer Hedef Kitle (Lookalike) Reklamları

Benzer Hedef Kitle (Lookalike) Nedir?

Facebook Lookalike Audience, Custom audience yani özel bir kitleye dayalı bir hedef kitledir. Custom audience örnek olarak e-posta listenizdeki kişiler, web sitesi ziyaretçileri ve videonuzla veya Facebook sayfanızla etkişileşimde  olan Facebook kullanıcıları sayılabilir. Lookalike audience yani Özel bir izleyici kitlesine benzeyen Custom audience oluşturduğunuzda, Facebook, bu Custom audience’da bulunan kişilere benzer özelliklere sahip kullanıcıları bulur.

Örneğin, Custom audience yani özel bir kitlenin bir e-posta listeniz olduğunu varsayalım. Bu kitleyi oluşturmak için 10.000 kişinin listesini yüklediniz ve Facebook bu e-postaları 6.000 Facebook kullanıcısıyla eşleştirdi. Bu costum audience yani özel izleyici kitlesine benzeyen seyirci kitlesi için Facebook, e-posta listenizdeki kişilere benzer özelliklere sahip Facebook kullanıcılarını arayacaktır.

Facebook, kullanıcıları hakkında çok şey biliyor. Verilerin anonim olmasına rağmen, Facebook bu verileri reklam verenlerin ideal hedef kitlelerine ulaşmalarına yardımcı olmak için kullanılabilir hale getirir.

Neden Lookalike audience Kullanmalıyız?

Lookalike audiences, ilgi veya davranış hedeflemenin ötesinde soğuk bir kitleye (cold traffic) ulaşmanın en güçlü yollarından birini sunar. Örneğin, reklamlarınızdaki hedeflenmiş kişiler, e-posta listenizdeki kişiler, web sitesi ziyaretçileri veya Facebook hayranları gibi sıcak trafik olarak adlandırdığımız hedefler için gösterdiğinizi varsayalım. Lookalike audience, sıcak trafiğe benzeyen, ama daha büyük olan izleyicilere ulaşmanın bir yolunu sunar.

Temel hedef kitlenizle ne kadar yakından eşleşmek istediğinize bağlı olarak,% 1 ile% 10 arasında herhangi bir yerde olan,% 1 ile yalnızca temel hedef kitlenize en çok benzeyen kişileri içeren bir görünüme sahip kitle boyutu belirleyebilirsiniz. ABD’de, bu% 1 izleyici yaklaşık 2 milyon kişidir. % 10’a doğru ilerlerken, izleyici boyutu artar, ancak eşleşme daha genel hale gelir.

Lookalike audience yani benzer hedef kitlenizi oluştururken yukardaki fotoğraftaki gibi beliren bir kaydırıcıyla hedef kitlenizin boyutunu kontrol edebilirsiniz. Facebook Reklam Yöneticisi’nde, Kitleler aracını açın ve Kitle Oluştur düğmesini tıklayın. Benzer hedef kitle oluşturma seçeneğini seçin ve ardından bir kaynak, bir konum ve ardından izleyici boyutunu seçtiğiniz bir kutu açılır.

Kaynak olarak, Custom audience kitlesini temel alarak istediğiniz lookalike audience kitlesini oluşturursunuz. Konum olarak, lookalike audienceyi temel alarak istediğiniz ülke veya bölgeleri seçebilirsiniz. Hedef kitlenin boyutu% 1,% 2,% 3 vb. seçmenize izin veren kaydırıcıya sahiptir. Ayrıca, bu seyirci kitlesinin boyutunun birden çok versiyonunu oluşturmak için gelişmiş bir seçenek görürsünüz.

Her ne kadar lookalike audience soğuk bir kitle olsa da, Facebook bu lookalike audience oluşturmak için sıcak kitlenizin özniteliklerini eşleştirmek için algoritmayı kullandığından, super-cold (ilgi veya davranış hedeflemesine kıyasla) değildir. Facebook’taki sıcak hedef kitlenizde henüz bulunmayan yeni insanlara ulaşmak için, kesinlikle lookalike audience kullanmak ve test etmelisiniz.

lookalike audience, yeni insanlara ulaşmak için harika bir yol değil, aynı zamanda ilgi veya davranış hedeflemesine dayanan izleyicilerden daha ucuz olma eğilimindedir. Bununla birlikte, arama maliyetlerinin doğrulandığını doğrulamak için sizin için daha düşük olacaktır, farklı kitleleri test etmek ve karşılaştırmak zorundasınız.

Lookalike audience hedeflemenin en güçlü nedeni, mevcut alıcılarınıza benzer insanları bulmaktır. Bir müşteri listeniz varsa, bu listeyi Facebook’a yükleyebilir ve alıcılarınızdan özel bir kitle oluşturabilirsiniz. Oradan, satın alanlara benzer özelliklere sahip insanları hedef alan, alıcılarınıza dayalı bir görünüm kitlesi oluşturabilirsiniz.

Facebook uzmanlarımız bir sürü farklı seyirci kitlesi yaratmayı önerir. Örneğin, e-posta sisteminiz etiketleme yapıyorsa, web sitesini sık sık ziyaret edenlere karşı web sitesini ziyaret eden e-posta abonelerine göre farklı görünen kitleler oluşturabilirsiniz.

Bu şekilde lookalike audience yapmanızı öneririz. Ek olarak, seyirci tarzınız aracılığıyla stratejik olarak düşünmeniz . Ancak, bu stratejinin henüz ne olduğundan emin değilseniz, devam edin ve izleyicilerinizi oluşturun. Daha sonra, stratejinizi biraz daha iyi anladığınızda, izleyicileriniz olur, böylece reklamlarınızı hedeflemek için bunları kullanmaya başlayabilirsiniz.

Lookalike audience İçin Konum ve Boyut Seçenekleri

Lookalike audience için konum ve boyut seçeneklerini nasıl seçeceğimizi anlatayım. Konum için , ülke düzeyinde bir seçenek seçmenizi öneririz.Kitle büyüklüğü yüzdesinin nasıl seçileceğine ilişkin tavsiyesi geçen yıl değişmişti.

Daha önce, seyirci kitlesini mümkün olduğu kadar spesifik tutmak için% 1’in üzerine çıkmamıştık. Ancak şimdi, algoritma daha büyük izleyici boyutları ile daha iyi çalışıyor. Daha büyük boyut, algoritmaya video izlemesi, dönüştürmesi veya başka türlü seçmesi muhtemel olan kişileri bulmak için daha fazla veri sağlar.

Bu nedenle, % 2’ye varan daha büyük görünen izleyici boyutlarını test etmeyi öneririz. Ne tür bir işletme sahibi olduğunuza ve müşterinizin kim olduğuna bağlı olarak, kitle boyutlarını daha büyük bir yüzde ile test edebilirsiniz. Testi% 1’e karşı% 5 izleyiciye bile ayırabilirsiniz.

Ancak, sonuçlar işinize bağlıdır. Birkaç farklı boyutu test ettikten sonra,% 1 izleyicilerle en iyi sonuçları aldığınızı görebilirsiniz. Benzer şekilde, izleyici boyutunun% 4 veya% 5’e yükseltilmesi, birçok işletme için müşterileri için doğada o kadar geniş olmadığı için bir anlam ifade etmeyebilir. Önemli olan, sizin için neyin işe yaradığını bulmak için farklı boyutları test etmektir.

Bazı bakış açıları için bu farklı boyut seçenekleriyle ne kadar büyük kitlelerin olduğunu anlatayım.  10.000 adrese sahip bir e-posta Custom audience‘a dayanan % 1’lik bir hedef kitlenin yaklaşık 2 milyon kişidir. Yüzde arttıkça, izleyici sayısı kabaca 4 milyona yaklaşıyor.

Lookalike audience İçin Yaratıcı Fikirler

Custom audience olan görünen kitle kaynağınız için, işinizde gerçekleştirdikleri eylemlere dayanarak kitlenizin farklı kesimlerine ulaşmayı yaratıcı bir şekilde düşünebilirsiniz.

Daha önce belirtildiği gibi, e-posta listenizi, satın aldıkları belirli bir ürün veya hizmeti temel alan müşterileri hedeflemek için bölümlere ayırabilirsiniz. Bir etkinliğe ev sahipliği yaparsanız, bu izleyiciden nasıl yararlanabileceğinizi düşünün. Ayrıca web sitenizi ziyaret eden kişiler de var.

Müşteri Listesi: Müşteri listeniz için, çoğu kişi Facebook’a kullanıcıları e-posta adresiyle eşleştirmesini söylese de, doğum tarihi veya telefon numarası gibi 15 farklı eşleşme noktası girebilirsiniz.

Ayrıca, ömür boyu müşteri değerinizi (life time customer value) biliyorsanız, listenizi yüklerken bu numarayı ekleyebilirsiniz. Öyleyse Facebook, ömür boyu müşteri değeri yüksek olan insanlara dayanan gerçek bir lookalike audience yaratmanızı sağlar. Bu seçenek güçlü, çünkü Facebook’tan işletmeniz için gerçek parasal değeri olan müşteriler gibi insanları bulmasını istiyorsunuz.

Müşteri listenizde yapamayacağınız tek şey aboneliği iptal eden kişileri hedeflemektir. Özel bir kitle ilk kez yarattığınızda, şartlar ve koşulları kabul etmeniz gerekir. Biri seçip, sizinle iletişim kurmak istemediklerini söylerse, onları kaldırmanız ve hedeflememeniz gerekir.

Ancak, hedefli reklamlarınızdan hariç tutmak istediğiniz kişilerden bir bölümünü oluşturmak için aboneliğinizi iptal etmiş kişilerin listesini kullanabilirsiniz. Bu listeyi CRM’nizden dışa aktarabilirsiniz. Bu kişileri dışlayarak, negatif geri bildirimlerden kaçınabilirsiniz (Facebook, alaka düzeyi puanının lehine reklam geri bildirimini bırakıyor).

Web Sitesi Ziyaretçileri: Web sitesi ziyaretçileri için bariz bir fikir, web sitenizi ziyaret eden herkesin lookalike audience kitlesi oluşturmaktır. Bu kitleyi 1 ila 180 gün önce ziyaret eden kişilere sınırlayabilirsiniz. Belirttiğiniz gün sayısı, izleyiciyi sürekli değiştirir.

Örneğin, 30 günlük bir kitle oluşturursanız, izleyici yalnızca önceki 30 gün içinde siteyi ziyaret eden kişileri hedefleyecek şekilde sürekli güncellenir. Bu kitleyi bir süre kurduktan sonra bile, her gün güncellenir, böylece yalnızca son 30 gündeki insanları içerir.

Ayrıca, belirli web sayfalarını ziyaret eden lookalike audience oluşturabilirsiniz. Örneğin, etkinliğiniz için bilgi sayfasını ziyaret eden bir kitle oluşturabilirsiniz. Etkinlik sayfasını ziyaret eden, ancak bilet almayan başka bir kitle oluşturabilirsiniz.

lookalike audience oluşturarak, ziyaret eden kişilerin Custom audience oluşturabilir ve daha sonra görünen izleyici kitlesi Facebook’ta şu anda izleyicinizin bir parçası olmayan ancak umarım sitenizi ziyaret eden kişilerle aynı ilgi alanlarına sahip diğer kişileri bulabilir.

Elbette, lookalike audience web sitenizi ziyaret eden ve istediğiniz işlemi yapan kişilere dayanmasını isteyebilirsiniz. Örneğin, bir satış sayfasını ziyaret eden, ancak satın almayan kişilerden oluşan Custom audience, diğer reklam türleri için yararlı olabilir, ancak lookalike audience hedefleyen reklamlar için yararlı olmayabilir. Güçlü görünen kitle, bir satın alma işlemi yapan veya başka şekilde işlem yapan insanlara dayanır.

Web sitesi ziyaretçileri için başka bir seçenek, web sitenize ne kadar zaman harcadıklarına bağlı olarak Custom audience kitlesidir. Bu seçenek Zaman Harcamalarına Göre  Ziyaretçiler (visitors by time spent) olarak adlandırılır. lookalike audience için ilk% 5, ilk% 10 ve ilk% 25’i seçebilirsiniz; burada ilk% 5, sitenizde en çok zaman harcayan kişilerdir.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu