Facebook Erişim (Reach) Reklamları

Facebook Erişim (Reach) Reklamları nasıl Oluşturulur?

Doğru kişilerin Facebook reklamlarınızı daha sık görmesini mi istiyorsunuz? Reach hedefini kullanmayı düşündünüz mü?
Bu makale de, reklamlarınızla en alakalı özel kitleleri hedef almak için Facebook’un Erişim reklamlarını nasıl kullanacağınızı keşfedeceksiniz.

Neden Facebook Erişim (Reach) Reklamlarını Kullanmalıyız?

Herhangi bir Facebook reklam kampanyası oluşturmanın ilk adımı hedefinizi seçmektir. Seçtiğiniz hedefe bağlı olarak, Facebook, hedef kitlenizi, optimize ettiğiniz işlemi gerçekleştirme ihtimalinin olup olmadığına bağlı olarak farklı kitlelere ayırır.

Normalde seçtiğiniz hedef, satın alma veya potansiyel müşteriler , Dönüşümler gibi kampanya hedefinizle  aynıdır. Trafik kampanyası ile  Facebook, reklamlarınızı hem Facebook’ta hem de organik yayınlarda düzenli olarak tıklayan kişilere gösterecek şekilde kitlenizi segmentlere ayırır.

Reach (Erişim) reklamlarını kullanırken amaç, hedef kitlenizde mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmaktır.

Reach reklamlarını en iyi sonuçları elde etmek için akıllıca kullanmanız gerekir. Looklike reklamlarındaki gibi büyük kitleleri hedeflemek için kullanırsanız harika sonuçlar elde edemezsiniz.
Reach (Erişim) reklamları, daha küçük kitleleri hedeflediğinizde ve hedef kitlenizde mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmak ve BGBM’nizi düşük tutmak istediğinizde kullanılır.

Reach (Erişim) reklamlarını kullanmanın ek bir yararı, Reklam Grubu düzeyinde bir sıklık sınırı (Frequency cap) ayarlayarak reklam yorgunluğunun etkisini azaltabileceğinizdir.

Şimdi, bir hatırlatıcı reklamla aşırı duyarlı bir kitleyi hedeflemek için Reach hedefini kullanarak bir web sitesi yeniden pazarlama kampanyası oluşturmasını öğreneceğiz.

# 1: Facebook Reklam Erişim (Reach) Kampanyası Oluşturma

Bir Reach kampanyası için ideal kitle boyutu, web sitenizdeki özel hedef kitleniniz en az 1.000 olmalıdır. 1000 kişiden daha az kitle boyutunuz varsa varsa, günlük bütçenizi, kitlenizdeki 100 kişi başına 1 TL olarak ayarlamanız gerekir.

Başlamak için, Reklam Yöneticisi’ne gidin ve ana panoda, Kampanya Oluştur’u tıklayın. Hızlı Oluşturma iş akışını seçin, kampanyanıza bir ad verin ve kampanya hedefi açılır menüsünden Reach’i seçin.

Kampanya bütçesi optimizasyonunu ve split test özelliğini kapalı bırakın. Ardından, reklam kümenizi ve reklamınızı adlandırın, Facebook sayfanızı seçin ve Taslağa Kaydet ‘i tıklayın.

Kampanya sağ önizlemede açıldığında, Reklam Kümesi düzeyine gidin. Bunu yapmak için, inceleme panelinde sol taraftaki veya oluşturma penceresinin üstündeki reklam kümesini seçin. Reklam seti  seviyesindeyken, Facebook sayfanızın seçili olduğundan emin olun.

# 2: Bütçenizi Kitle Boyutunuza Göre Belirleyin

Bir sonraki adım bütçenizi Bütçe ve Takvim bölümünde ayarlayın.

Tüm reklam bütçelerinde olduğu gibi, günlük bütçeniz, reklam yorgunluğu sorunlarıyla karşılaşmadan önce hedef kitlenize ne kadar ulaştığınızı ve sıklığınızın artmaya başladığını belirler. Günlük bütçe ne kadar büyükse, erişeceğiniz günlük etkin hedef kitleniz o kadar fazla olur.

Bununla birlikte, bütçenizi kitle boyutunuz için çok yüksek tutarsanız, sıklığınız 2’nin üzerinde olacağı için birkaç gün içinde reklam yorgunluğu sorunlarına varacaksınız. Bu BGBM’nizin artmasına sebep olacaktır.

Reach reklamı daha küçük kitleleri hedeflemek için en iyi şekilde çalıştığından, küçük bütçeler belirlemek de iyi bir fikirdir. Burada milyonlarca insanı hedef alan dönüşüm kampanyaları gibi yüksek harcama hedefiniz olmamalı.

Popüler kitleler için iyi bir kural, hedef kitlenizdeki her 100.000 kişi için günlük 40  tllik bir bütçeyle başlamaktır. Bu kitlenin süresi normalde 3 gün olduğundan, hızlı bir şekilde yenilenir ve sıklık sınırı ayarlamak, reklam yorgunluğu sorunlarıyla çok hızlı bir şekilde karşılaşmayacağınız anlamına gelir.

Bu örnekte, en az 100.000 kişiyle 3 günlük bir web sitesi müşterisi kitlesini hedeflemektesiniz, bu nedenle günlük 40 tl(10$)’lik bir bütçe belirleyin.

Bütçe konusunda emin değilseniz günlük bütçe belirlemeyi tercih edin. Bütçenizi ölçeklendirmek, azaltmaktan ve reklam yorgunluğu ile mücadele etmekten çok daha kolaydır, ilk etapta küçük bir bütçe ayarlanır.

# 3: Kitle ve Yerleşimleri Seçin

Kitle bölümünde, web sitenizi custom audience alanından custom audiencenizi seçin. Ardından exclude koşulunu tıklayın ve satın almalar veya potansiyel satışlar için bir custom audience kitlesi ekleyin, çünkü zaten bu kitleye ürün sattınız.

Ardından, ülkeye göre reklam gösterdiğiniz kişiyi coğrafi olarak sınırlandırmak istiyorsanız konumunuzu ayarlayın. Diğer tüm demografik ve ayrıntılı hedeflemeyi boş  bırakın. Web sitenizi zaten ziyaret etmiş olan, sıcak bir kitleyi hedeflediğiniz için, daha fazla daraltmanız gerekmez.

Yerleşimler bölümünde, Yerleşimleri Düzenle’yi seçin ve yalnızca Facebook Yayınlarını ve Instagram Yayınını seçin.

# 4: Reklam Yorgunluğunun Etkilerini Azaltmak İçin Sıklık Sınırlandırmayı Kullanmak

Kampanya bütçeniz gibi, kampanyanızın mümkün olduğunca etkili olmasını sağlamak için doğru sıklık sınırını belirlemek çok önemlidir. Sıklık sınırı (Frequency cap), birileri reklamınızı tekrar görmeden önce geçmesi gereken gün sayısını ve sunmak istediğiniz gösterim sayısını belirlemenizi sağlar.

Belirlediğiniz süre, izleyicinin sıcaklığına bağlı olacaktır. Seyirci ne kadar sıcak olursa, satın alma kararının sonuna doğru geldikleri için belirleyeceğiniz gün sayısı o kadar düşük olur.

Sıklık sınırınızı Optimizasyon (Frequency cap) ve Teslimat bölümünde ayarlayın. Sıklık sınırlandırmanızı nasıl ayarladığınız izleyici sürenizin süresine ve birisine izlenim sunmak istediğiniz zamana bağlı olacaktır.

Bu örnekte, özel bir hedef kitlenizin 3 günlük web sitesi ziyareti sonrasında reklamınızı yalnızca bir kez görmesini istediğinizden, her 3 günde bir 1 gösterim ayarlayın. Bu, bir kullanıcının hatırlatıcı reklamınızı yalnızca 3 gün sonra kampanyadan ayrılmadan ve farklı mesajlaşma içeren farklı bir web sitesi yeniden pazarlama kampanyasına geçmeden önce bir kez göreceği anlamına gelir.

# 5: Reklam Reklamınızı Seçin

Soldaki önizleme sütununda veya oluşturma penceresinin üstündeki reklamı seçerek Reklam seviyesine gidin.

Bu kampanya son 3 gün içinde web sitenizi ziyaret eden kişilere sunulduğu için, zaten müşteri olan herkesi hariç tutar ve yalnızca sorgulama veya satın almaya karar vermemiş kişileri hedefliyor, onlara bir hatırlatma göstermek istiyorsunuz onları bağlamak ve web sitenize geri getirmek için bu reklamı oluşturuyorsunuz .

Hatırlatıcı reklamlar, insanları web sitenize geri döndürmek ve bunları müşterilere dönüştürmek için web sitenizin yeniden pazarlama kampanyalarında kullanabileceğiniz üç reklam türünden biridir.

Reklamınızın içeriği, bu aşamada hedef kitlenize sunduğunuz  teklife  bağlı olacaktır. En popüler ürün veya ürün kategorilerinizi içeren ilk satın alma indirimi sunan bir web semineri, satış görüşmesi veya ürün tabanlı bir reklam için kaydolma olabilir.

Teklif ne olursa olsun, hatırlatıcı reklamınıza, hedef kitlenizin geri gelmesini ve bu örnekte bir balıkçılık firmasında olduğu gibi tekrar bakmalarını isteyediğiniz bir kanca ile başlayın. Teklife bağlı olarak, kopyanın ilk cümlesini doğrudan ürün veya hizmetinize bağlayabilirsiniz.

Reklam metninizin geri kalanında, ilk cümlede, teklifinizi tekrar ve “Mutlu binlerce müşteriye katılın” gibi herhangi bir sosyal kanıtı belirtin. Son olarak, harekete geçirme çağrınızı (CTA), sayfanızdaki ilgili sayfaya bir bağlantıyla belirtin.

Ardından, reklam öğenizi ayarlayın. Hatırlatıcı reklamlar için belirli bir reklam biçiminin diğerlerinden daha iyi çalışmadığını buldum. Bu nedenle, tek görüntü, video veya çoklu görüntü biçimini kullanabilirsiniz. Her şey, işinizde sahip olduğunuz yaratıcı varlıklara bağlıdır.

Bunun web sitenize bir bağlantı içeren doğrudan yanıt veren bir reklam olmasını istediğiniz için, Web Sitesi URL’si ekle onay kutusunu tıklayın ve bir başlık ve haber akışı bağlantısı açıklaması girin. Ardından en uygun CTA düğmesini seçin.

İpucu: Başlık fikirleri veya haber yayını bağlantı açıklamasında ne içereceği konusunda sorun yaşıyorsanız, teklifinizi veya sosyal kanıtınızı URL başlığı olarak yinelemeyi deneyin ve ardından haber yayını bağlantı açıklamasına bir indirim kodu veya CTA ekleyin.

İşiniz bittiğinde, Facebook pikselinizin açık olduğundan emin olun. Unutursanız ve piksel kapatılırsa, Facebook artık yayınlandığında reklamınızın altında alt metni gösterecektir.

Son olarak, yeni kampanyanızı canlı hale getirmek için İncele ve Yayınla’yı tıklayın.

Herhangi bir Facebook reklam kampanyasında olduğu gibi, kampanyayı oluşturmak sadece başlangıçtır. Asıl iş, canlı olduğunda ve verileri topladığında başlar. Kampanya verilerinizi analiz edin ve gelecek haftalar, aylar ve yıllar boyunca sonuç vermeye devam etmesini sağlamak için değişiklikler yapın.

Facebook Reach Reklamlarını Kullanmanın 4 Yolu

Tüm Facebook reklam hedeflerinde olduğu gibi, Facebook’taki üç farklı hedef kitle sıcaklığını hedeflemek için Reach hedefini kullanabilirsiniz: soğuk, ılık ve sıcak. Hedef kitleniz küçük olduğunda en iyi şekilde kullanıldığı için, izleyici sıcaklıklarının en küçüğü olan sıcak kitleleri hedeflerken en sık kullandığınızı görürsünüz.

Trafik, Dönüşümler veya başka bir kampanya hedefi yerine Erişim hedefini ne zaman kullanmanız gerektiğine dair bazı senaryolar.

Soğuk Kitleleri Hedefleyin

Soğuk izleyiciler hakkında yazarken, çoğu insan görünüşleri düşünüyor. Ancak, bunları hedeflemek için Erişim hedefini kullanmak, Dönüşümler veya Trafik gibi diğer amaçları kullanmak kadar etkili olmayacaktır. Bunun nedeni, çok büyük olmaları ve Erişim hedefini kullanarak daha düşük BGBM’leri tecrübe etmenize rağmen, bu, tıklama oranındaki düşüş nedeniyle yaşayacağınız  düşük sonuç oranından olumsuz  etkilenecektir.

Bunun yerine, yerel kitle gibi coğrafi olarak kısıtlı bir kitleyi hedeflemek istediğinizde  Reach hedefini kullanın çünkü bu kitleler daha küçük olacaktır. Bir restoran gibi yerel bir işletmeyi yönetiyorsanız ve bulunduğunuz yerin ayar yarıçapı dahilinde en fazla sayıda insana ulaşmak istiyorsanız  bu bir kullanımdır.

Sıcak Hedef Kitle

Sıcak kitleler arasında video özel kitleleri ve sayfa veya profil bağlantı özel kitleleri gibi kişisel katılım kitleleri bulunur.

Sıcak kitleleri oluştururken, küçük bir zaman aralığı penceresi seçerek daha küçük bir kitle boyutu (ve böylece Erişim hedefini kullanmaya en uygun) sağlayabilirsiniz.

Örneğin, özel bir video izleyici kitlesiyle, en çok ilgilenen izleyici kitlesini,% 95 – sonra kısa bir süreliğine – en fazla katılım düzeyini seçerek, günlük kaç günlük görüşünüze bağlı olarak 30 gün veya daha kısa bir süre seçebilirsiniz .

Alternatif olarak, sayfa katılımı özel kitleleriyle, sayfa / reklam katılımı koşulunu seçin ve daha sonra, günde kaç katma değer oluşturduğunuza bağlı olarak zaman süresini son 30 gün veya daha az olarak ayarlayın.

Hedef Kitle belirleme

Erişim hedefini kullanırken keşfettiğim en etkili kitle, web sitesi trafiğinin sıcak izleyicileridir. Bunlar, web sitenize ne kadar trafik ürettiğinize bağlı olarak genellikle en küçük olanıdır. Ayrıca, daha önce web siteniz üzerinden işinizle meşgul oldukları için en nitelikli ve en iyi yanıt vermekten de yararlanırlar.

Tüm web sitesi trafiğinin bir web sitesi özel kitlesi oluştururken, çok küçük ama etkili bir kitle oluşturmak için kısa bir süre (3 gün gibi) seçin. Erişim hedefini kullanırken, reklamlara, diğer amaçlarla yaptığınızdan daha çok kişiye sunacaksınız.

Zaman Duyarlı Teklifleri Tanıtın

Erişim hedefini ne zaman kullanacağınızın son senaryosu, tatil promosyonu gibi zamana duyarlı bir teklifiniz olduğunda – Sevgililer Günü,Anneler günü ,Dini bayramlar,kampanyanız herne ise   bunu siz adlandırın. Bir tatil promosyonu başlattığınızda ve kısa sürede hedef kitlenizde olabildiğince çok insanın önüne çıkarmak istediğinizde, Erişim hedefini kullanın.

Sonuç

Facebook Reach hedefi, küçük bir hedef kitlenin büyük bir yüzdesini vurmanın harika bir yoludur. Farklı trafik sıcaklıklarındaki izleyicileri hedeflemek için kullanabilirsiniz, ancak hatırlatıcıya dayalı bir reklamla birleştirilmiş sıcak web sitesi özel izleyicilerini hedeflerken en iyi şekilde kullanılır.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu